И пак за двата езика. . . . .

  • 1 113
  • 15
Искам да споделя с вас пак и за кой ли пьт предьвкваната тема за двуези4ните деца. Днеска си прибирам детето от яслите,( в сьбота само той посеЩава групата, сам сами4ьк Sad) и от вратата моми4ето дето ги занимава ме хвана на "кьс пас". "Детето не разбира италиянски". Не можел да играе с де4ицата колективни игри, не отговаря на зака4ките им...Обясних и, 4е следвам сьветите на педиатрите, 4ета много такава информация, говоря и с други родители в наШето полужение, 4е ние сме интелигентни родители и сьЩо искаме да помогнем на МиШо да се адаптира.Тя ми дава пример с едно мом4енце румьн4е, по_малко с 7 месеца от МИШо, как говорил добре италиянски . Но вьпросното дете е на ясли от 6 месе4ен, на пьлен ден, пьрви го оставят и последен го взимат. Да не говорим , 4е румьнския е 30% италиянски така да се каже, все от латинската група... Пьк и в карайна сметка всяко дете се развива разли4но.
Сьветва ме моми4ето за да му е по_лесно на МИШо да му говоря у дома на ИТ и дори да му превеждам прости думи4ки. Казах й, 4е той ме гледа странно и ми се хили като ме 4ува да говоря така.Наясно сьм, 4е разли4ава идеално двата езика.
На ясли ходеШе и миналата година, на 14 месеца е бил, но за кратко,сега ходи  от 1 месец по 4 4аса, 4 пьти седми4но  и за трети пьт ми повдигат този вьпрос. Confused
МиШо не гледа филм4ета и не му 4ета книжки на ИТ, телевизията не го интересува, рядко се заглежда. Знам, 4е не разбира езика, ина4е вси4ко повтаря, дори и по_сложните звукось4етания. Странно ми е едно, как с едно моми4енце на 3,6 год. украин4е( то не разбира ИТ)  играе и се разбират добре.
Тука има няколко мами в моето полужение, сега се сеЩам за Надин и Анката, 4иито деца ходят на градина без да знаят местния език, вие как се оправяте. ПОвдигат ли ви този вьпрос?
Виж целия пост
# 1
аз не разбрах,тя само като факт ли ти го казва или за тях има проблем няк'в това.
примера с румънското дете избоЩо го изклЮ4ваме-то си говори детенто румънски само 4е тя остава с впе4атлението 4е е ит. поради изклЮ4ително голямото (и ли4но мен дразнеЩото сходство на езиците) tooth и вси4ки знаем,както ти го казваШ-всяко детенце е разли4но.
те са възпитателки и това е един вид и възпитателен проблем,т.е. и те трябва да работят за подобряването на италианския на детенце
  ха 4акай 4ак сега сметнах от колко време ходи на градина,и като вземеШ предвид 4е не е пълен ден,до колкото разбрах,не мога да схвана какво о4акват.
не виждам никакъв проблем,можеШ мисленно да ги пратиШ до едно по-дале4но място и да си свиркаШ  Whistling а като ти кажат пак неЩо,отговори,4е педито ви е казал 4е вси4ко е ОК и от тук нататък само santa pazienza   Innocent Wink
Виж целия пост
# 2
Не им се връзвай. Интеграцията на детето в групата си е задължение на персонала. Поне при нас беше така, когато дойдохме тук с баткото. Той говореше само български, но учителките му обръщаха специално внимание. Единственото, което аз правех беше вечер преди сън да му прочитам една кратка история на английски, която обаче превеждах и на български. Историята обикновено беше не повече от 10-на изречения и с много картинки.
На детето ми му трябваше към година докато свикне изцяло с езика, при положение че ходеше от понеделник до петък по 6ч на ден. Така че не бързай.
Спомням си, когато беше сглобил първото си изречение на английски, с подлог и глагол, учителката ме чакаше с нетърпение да ми съобщи новината  Laughing
Виж целия пост
# 3
Я си свиркай и карай нататък. От къде на къде ще му говориш на италиански, при положение че си българка, че и таткото също.... Що за съвет? Съвсем нормално е в началото детето да не се интегрира много успешно, след като не знае езика. Обаче децата имат универсален език, с който се разбират прекрасно. Останалото е въпрос на характер - едни са по-контактни, други - по-свити и предпочитат да си играят сами..... А ако Михаил продължава да ходи на градина, рано или късно неминуемо ща научи и италиански, просто няма къде да ходи. Не се шашкай, съвсем си е нормално.
Виж целия пост
# 4
Нищо лошо няма, когато си говорите, да му превеждаш след това и на италиански. Така научаването на италианския няма да е за сметка на българския. Това ще му помогне да научи италиански, и когато детето след време го проговори, ще може да ти разказва на български какво му се е случило в градината. Ние така правим с английския и нашата дъщеря няма проблем да превежда от единия език на другия. Даже сама търси съответствията на думите и пита "А това как е на български/английски?"
Виж целия пост
# 5
6те го нау4и езика, няма стра6но.
Ти нали знае6 аз какви проблеми имах с Оли. Ама тя никакъв език незнае6е- ни датски ни български. Сега преди да тръгнем за Франция имах сре6та с директорката на яслата. Каза ми, 4е говорила със психолог, логопед и социален консулант относно положението на Оливия Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked и психолога казал, 4е препоръ4вали когато сме оти6ли във Франция да съм говорила само на датски на Оли...Казах и, 4е това няма да стане- 4е аз от как се е родила съм и говорила само на български, как така 6те по4на изведнъж на друг език. Тя и без това ме гледа странно ако се наложи да и кажа не6то на датски пред други хора...Та тя ми  каза, 4е така препоръ4вали, за да не забрави Оли датския докато сме във Франция...Притесняват се, 4е ба6та и 6те е по цял ден на работа и няма да има кой да говори на датски на детето...Сега като се върнем в градината 6те идва психолог, който 6те се занимава с Оли- по някаква система, която на мене ли4но ми прили4а на система за глухонеми и невминяеми, но 6том така са преценили-ло6о няма- това едвали 6те навреди на детето. Пък и тя оби4а някой да я занимава.
Няма какво да се притеснява6- както казва6 сама- всяко дете се развива с неговите си темпове. Току виж Оливия проговорила докато се върнем в Дания и тогава 6те им дам аз един психолог на тях Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Виж целия пост
# 6
tornerosse, на колко годинки тръгна Оли на градина?
Виж целия пост
# 7
оооо, я не им се връсвай, ами се усмихни, и им кимай с глава.
тук е обратното. Гого е на по4ти 5 (както се изразява), тръгна на градина, без да знае и дума фински, но у4ителките само ме убеждават как добре си комункирал с тях и децата  #Crazy (което според него си е 4иста лъжа...)
трудно им е на де4ковците, а на тези у4ителки работата им е наистина да интегрират вси4ки...
на мен ми е казано тъкмо обратното тук, да не говоря на Гого на фински (не 4е мога  Embarassed), за да си запази иденти4ността. даже го пи6е в бро6ури за емигранти (от една мама, която като разбра 4е идвам от бедна България, ре6и, 4е съм бежанец   Laughing)
ама детенцето ти е мъни4ко и му е рано да се заглежда истински в тв...Гого гледа детските филм4ета, ни6то не разбира, но му харесват, и аз все си мисля, 4е без да иска 6те попива по някоя и друга думи4ка  newsm78
исках само да ти кажа да не се коси6, и да си му говори6 на бг на детенцето. поне аз така правя, и смятам за редно  Hug  bouquet  bouquet
Виж целия пост
# 8
tornerosse, на колко годинки тръгна Оли на градина?
На 11 месеца тръгна на ясла и от тогава си ходи всеки божи ден. Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Виж целия пост
# 9
На братов4сдка ми детето трьгна на У4ИЛИЩЕ на 4 годинки без да знае изобЩо езика.След мнооооого малко време се приобЩи кьм децата и сега горе долу године след като дойде ве4е говори по добре и от майка си.
Детето ти е малко оЩе сьс сигурност ,Ще нау4и езика и няма да има никакви проблеми.Децата бьрзо се адаптират.А глупостта за румьн4ето няма да я коментирам hahaha.Ми разбира се ,4е Ще говори по добре......като е по цял ден на детска градина.........е коментирах все пак де Embarassed Mr. Green
Виж целия пост
# 10
Много е мальк още да очакват да говори чужд език детето.
Румьнчето говори добре румьнски навяявно, а те в градината си мислят че говори италиански.
Това е като случая  с каката като отидохме на лекар и и казах "мерси Валя" и тя взе да повтаря Валя Валя Валяяяя мерси, лекарката каза че детето говори френски защото казвала "мерси" и "voila".
Да не говорим чр отскоро казва нон стоп "кон". "кон", а така произнесено на френски е нецензурна дума. Трябва специално да обяснявам че на нашия език тази дума има сьвсем друг смисьл.
Виж целия пост
# 11
Искам да споделя с вас пак и за кой ли пьт предьвкваната тема за двуези4ните деца. Днеска си прибирам детето от яслите,( в сьбота само той посеЩава групата, сам сами4ьк Sad) и от вратата моми4ето дето ги занимава ме хвана на "кьс пас". "Детето не разбира италиянски". Не можел да играе с де4ицата колективни игри, не отговаря на зака4ките им...Обясних и, 4е следвам сьветите на педиатрите, 4ета много такава информация, говоря и с други родители в наШето полужение, 4е ние сме интелигентни родители и сьЩо искаме да помогнем на МиШо да се адаптира.Тя ми дава пример с едно мом4енце румьн4е, по_малко с 7 месеца от МИШо, как говорил добре италиянски . Но вьпросното дете е на ясли от 6 месе4ен, на пьлен ден, пьрви го оставят и последен го взимат. Да не говорим , 4е румьнския е 30% италиянски така да се каже, все от латинската група... Пьк и в карайна сметка всяко дете се развива разли4но.
Сьветва ме моми4ето за да му е по_лесно на МИШо да му говоря у дома на ИТ и дори да му превеждам прости думи4ки. Казах й, 4е той ме гледа странно и ми се хили като ме 4ува да говоря така.Наясно сьм, 4е разли4ава идеално двата езика.
На ясли ходеШе и миналата година, на 14 месеца е бил, но за кратко,сега ходи  от 1 месец по 4 4аса, 4 пьти седми4но  и за трети пьт ми повдигат този вьпрос. Confused
МиШо не гледа филм4ета и не му 4ета книжки на ИТ, телевизията не го интересува, рядко се заглежда. Знам, 4е не разбира езика, ина4е вси4ко повтаря, дори и по_сложните звукось4етания. Странно ми е едно, как с едно моми4енце на 3,6 год. украин4е( то не разбира ИТ)  играе и се разбират добре.
Тука има няколко мами в моето полужение, сега се сеЩам за Надин и Анката, 4иито деца ходят на градина без да знаят местния език, вие как се оправяте. ПОвдигат ли ви този вьпрос?
Ооох амааан от специалисти!!!! Калин ходи от 2 месеца на градина 2 пъти в седмицата по цял ден( в началото ходеше по половин) и ние много се притеснявахме и говорихме и с директорката, и с учителките. Всички  ни успокоиха, как това при всяко дете отнема различно време и как това няма значение за игрите на детето, защото на тази възраст децата се разбират най-вече с езика на тялото. И е вярно, сама съм забелязала малкия  няма никакъв проблем да се заиграе с някое дете, вярно  че сега започна да говори, но той само повтаря думи, не съм го чула да си поиска нещо на английски. Да не говорим, че в градината имат цял списък с думи, който той казва най-често за да иска нещо и половината от даскалките му проговориха български  Mr. Green.
Да оставим шегата обаче, не се притеснявай, всичко ще се оправи с времето. Не ги оставяй да ти пълнят главата с глупости, детето ще се адаптира и без да го стресирате допълнително.
Виж целия пост
# 12
Няма страшно, ще свикне човечето.  Когато Деси тръгна на бавачката с 4 други деца и тя англиски не знаеше, макар че от телевизора е чувала, и от баща и, но не казваше нито една дума на английски.  Даже казах на бавачката как тя казва на български за пишкане и акане.  Още от първия ден като се върна започна да ми демонстрира че знае нови думички.  Дори и отстрани да изглежда че не възприемат езика или каквото и да друго нещо на което ги учите, те слушат и помнят.  Ето и Оли, как толкова време не говори, а изведнъж две изречения.  Това значи че през цялото време е знаела думички, но не е искала да ги каже. 

Имаме познат учител на първокласници и в неговия клас има доста китайчета и испанчета, по-голяма част от тях въобще не знаят англииски до първи клас.  Но се научават и завършват годината с отличен успех като всички останали.  Но той се занимава с тях.  Както една друга майка ти каза, децата имат универсален език и ако решат да си играят ще намерят общ език.  При тях няма бариери, раси, и т.н.  Горе главата.
Виж целия пост
# 13
Я си му говори на български.
Как могат тук децата да научават холандски  и да нямат проблеми в детската градина и училище!?
Едва ли българчетата в Холандия са по-различни от българчетата в Италия. По-скоро е до учители и отношението им към работата, и децата...
Виж целия пост
# 14
Я да кажа и аз, че таз тема ми е една от любимите. Дъщеря ми започна градина на 6 месеца, но като дойде времето за говорене ми казаха същото, сигурна ли сте че детето разбира английски? Ми да, сигурна съм разбира се, отговорих. Синът ми не говори (той е с церебрална парализа, както някои от вас знаят) и разбира двата езика, тя млъкна.Ми това е. В интерес на истината Косара проговори по-късно и като ми го казаха другото ,което им отговорих е че лекарката ме е предупредила че заради двата езика ще е така. Изобщо не се притеснявай, като те питат говорите му ли на италиански в кащи отговаряш, говоря му и бай, бай, правиш това което ти намериш за добре.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия