PlayGroup/Групи за игра

  • 1 579
  • 10
Някой има ли информация, къде в София има групи за игра? Не детски градини, а място където се събират деца на възраст 2-3 години, с придружител, за по 1-2 часа на ден.
Благодаря Ви предварително!
Виж целия пост
# 1
И аз се интересувам, пишете ми на лични, може да направим такава инициатива Simple Smile
Виж целия пост
# 2
 Водила съм моите на тази възраст на "Бебешка музика", като след заниманията имаше тематични групи за игра - правене на фигурки от пластелин, мартенички и др. подобни. Цените бяха добри - в смисъл малко по-скъпо излизаше от обикновено клубче. Заниманията бяха организирани от "Естествено" http://www.estestveno.com/node/1318
Виж целия пост
# 3
Аз по-скоро се интересувам от обединение на няколко семейства с деца на 2-3 г. възраст, с близки ценности и интереси. Идеята да правим събирания на децата един или повече пъти седмично за да играят в близка до родителите им обстановка. Вдъхнових се много от един разказ на една майка тук във форума, която разказа, как се обединили 9 семейства, и всяка седмица една от майките домакинства -събират децата за игра вкъщи. Имат дни, в които правят пикници заедно, разходки, театър, или просто намират площадка зад блока на едно от семействата където да се съберат. Звучи ми много добре особено за зимни, есенни периоди.
От години живея в София, но ми е трудно да откривам майки, с деца на възрастта на сина ми и с подобни на нашия режим. Мъжа ми има и семейна вила, на която може да организираме игри за децата през лятото.
Виж целия пост
# 4
Идеята ми допада, бих се присъединила към такова начинание. Най-малкото ни дете е на 2г.5м. Преди девет месеца се преселихме да живеем в едно село на 50км от София, иначе сме софиянци. Идвам с малкия 2-3 пъти седмично до столицата, за да го водя на разни занимания (музика за бебоци, Монтесори група за игра, театър и др.). Той не ходи на ясла, решили сме да не го даваме и на градина. Ще го гледаме до предучилищна възраст вкъщи.
Виж целия пост
# 5
Маринова, чудесно, ако искате да изчакаме да се съберем поне още едно или две семейства и да направим някаква уговорка да се съберем Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Ето и малко информация, която намерих в интернет за подобни инициативи:


Как да направим група за игра

Групите за игра са неформални събирания, където майки, татковци, баби и дядовци, малчугани, бебоци се срещат заедно в една спокойна и забавна обстановка.  Играят, творят, общуват помежду си и както обичаме да казваме в РиРиРа ‘откриват света като песен’.  За да си направите група за игра имате нужда от няколко съмишленици,  място за срещи, идеи и малко ентусиазъм.  Началото може и да ви се стори доста трудно,  но всъщност нещата са като детска игра.
 
Изберете подходящ формат

В повечето групи за игра, малчовците се занимават с нещо интересно заедно с маминка. Тя, разбира се, може и да реши да си бърбори с другите майчета, докато децата играят. Ако намирате това за много ангажиращо, може да си поканите някои интересен гост, който да занимава малчуганите. Ако пък се опрете на ротационния принцип за организиране на заниманията, работата наистина се превръща в детска игра.

Участници
Място за игра
Време за игра
Занимания
Политика на групата

Участниците

Големите
Идеалният вариант е 5 – 6 семейства. Така няма да се притеснявате, че организацията ще се провали, ако един или двама са извън града или имат някакво неразположение и не могат да посетят групата за игра. Повече от осем семейства е вече много – това ще доведе до свръхстимулиране и хаос,  да не говорим, че място за толкова народ трудно се намира. Разбира се, като за начало и три маминки  могат да се счетат за отбор юнаци.  Как да ги откриете? Проверете  кварталната детска площадка,  родителските класове в близкият център, творчеки работилници за деца... Дори може да оставите кратко съобщение на таблото в  кооператива и да откриете съмишленици в петъчните ни занимания с групи за игра.
Малките 
За провеждането на заниманията може да помислите и за възрастта на децата . Като правило никой не е твърде малък, за да посещава група за игра. Всички деца от 0 до 5, включително бебоци, се вълнуват от новият опит и извличат огромни ползи за развиването на социалните и езиковите умения, сензориката докато просто си играят в групата. Понякога по-лесно се организират групи за игра с деца  с по-малка разлика във възрастта.  Нормално, тъй като имат сходно развити умения, близки интереси и проблеми за споделяне. Не се притеснявайте и да включите някои батко или какичка – те ще внесат допълнителен колорит в групата за игра.

Мястото

Групите за игра може да се развихри на всяко едно място, което е безопасно за деца и където група от хора може да общува свободно. На запад такива места са центровете за деца, специални помещения в църквите, детските градини (през уикенда), здравни центрове или нечия къща. При нас, изглежда, ползването на обществени места, пригодени в услуга на детските грижи и общността могат да се сведат само до парка, детските площадки и .. не се сещам за други. За първа среща могат да се окажат подходящи, но като цяло децата трудно ще добият усещане за група на подобни места. Така стигаме до единственият безплатен вариант – вашата дневна. Ако разполагате и с двор нещата стават просто идилични.  Проверете условията за безопасност и отворете широко  вратите си за  връхлитащата група за игра.

Времето

Решението по кое време ще се срещате е важно. Подберете такова, в което всеки да се чувства отпочинал и зареден с настроение. Ако решите и да осигурите и малко хапване никак няма да е лошо. Помнете, че в групите за игра не се набляга на централизирана власт – разпределете задачите между всички, нека всеки се чувства част от творческия, организаторски процес. 
Колко дълги ще са срещите зависи само от децата. Като за начало час, час и половина е достатъчен. По този начин децата ще могат постепенно да се опознаят и да свикнат с групата за игра. На по-късен етап може да увеличите времето за игра до 2 и половина  -  три часа, но помнете -  това е максимума и може да очаквате леко помрънкване от поизморения  малчуган. За бебоците това дори е непосилно – за тях един час е напълно достатъчен.

Заниманията

Заниманията сред приятелска среда са носител на безценнен опит за малкия човек. В групите за игра  могат да се включат много разнообразни занимания. Например:
-          Музика, песнички, танци
-          Театър, въображаеми игри
-          Творческа работилница
-          Активни игри в открити пространства
-          Излети, групови посещения на интересни места

Бъдете креативни и заредете групата с вдъхновение за творчество. Експериментирайте. Пейте. Споделяите идеи. Потърсете ни в петъчните групи за игра и ние ще споделим  опита  си с вас.
Не забравяйте, че групите за игра са от полза както на малчовците, така и на техните родители.
                Децата харесват групите за игра защото в тях те могат да:
-           Развиват и усъвършенстват социалните си умения
-          Учат се да споделят, да си сътрудничат, свикват с простички режими
-          Общуват с други възрастни и деца в  безопасна обстановка
-          Вълнуват се от новия опит
-          Забавляват се

Възрастните харесват групите за игра защото:
-          Имат възможност да се срещнат със семейства от квартала
-          Завързват нови приятелства
-          Общуват в една приятелска обстановка
-          Споделят опит и идеи
-          Играят с децата и развиват кооперативен дух
-          Използват възможността за лично развитие

Политика на групата

Помислете за вашите групови правила (не такива за детската игра, а препоръки към родителите и групата като цяло). Сополиво дете? Допускате ли го до групата? Ами почистването – кой помага накрая? Играчките? Ако нещо се повреди? Каква храна се поднася? Как ще се намесвате в евентуални конфликти между децата? Обсъдете вижданията си с другите участници и оформете нещо като правилник (или както казваше едно мъниче - препоръчителник) на групата за игра.

Автор: Петя  Гиева
кооператив Ри-ри-ра
Виж целия пост
# 7
Напълно споделям поднесеното в тази интересна статия - точно така си представям реализирането на подобна идея. Най-важният момент, според мен, е да си допаднем ние, родителите, като възгледи за отглеждането и възпитанието на децата, както и за живота.
Както казах в предишния ми пост, аз и сега водя малкия на занимания със съответната тематична насоченост, които са си реално групи за игра, тъй като ги посещаваме едни и същи майки всеки път. Тези занимания обаче ще са актуални до 3 - 3 1/2-годишна възраст (най-много) на детето ми и след това трябва да мисля за нещо друго, на ново място и с нови деца, от което идва неудобството.
Виж целия пост
# 8
Едно време на това му се викаха просто "приятели", а в нашите среди - за щастие - все още Simple Smile С родителите сме си допаднали още в детството или в студентските години и понеже сме на приблизително еднаква възраст, децата ни също са с малка разлика. Реализацията, възгледите и финансовите ни възможности са сходни. А по въпросите за възпитанието и отглеждането на децата обменяме опит. Ходим си на гости, на площадка, в парка с колелата, в планината на разходки, на екскурзии и почивки на море. Включително водим децата заедно на организирани занимания. Компанията ни се състои от 6-7 семейства и 1-2 непостоянни, като рядко се събираме в пълен състав, но винаги има с кого да се "засечеш". Страхотно е така, защото хем ние възрастните се виждаме с приятелите си, хем децата се сприятеляват помежду си и играят. А от цялата компания в даден момент винаги има един-двама родители, които се занимават с децата или просто ги наглеждат. Повечето от семействата имат вили и събиранията през уикендите са основно там. Най-приятно е, когато сме заедно на море за седмица - там вече има място за по-интересни изяви. 
Виж целия пост
# 9
Така е elroy, съгласна съм, най-хубаво е, когато както при теб са се стекли обстоятелствата да се радваш на щастието да имаш приятели с деца с близки възрастни. При мен обаче обстоятелствата са други. Дойдох преди няколко години в София, след като учих в чужбина. Приятелите от детството и студентнството не са около мен наблизо, а тези които създадох тук нямат деца. По парковете наистина се запознава човек с майки, но до 1-две годишна възраст и после майките изчезват, остават бавачки и баби.

Маринова, ние ходим на частна ясла, но толкова рядко напоследък, че може би ни се събират около 5-6 дни месечно. Основно го спрях заради боледуванията, много чести, (сега пак сме болни) а ми излизаше и доста скъпо да плащам цялата такса, а той да е вкъщи. Затова и прекъснах работа, и сега сме най-общо вкъщи и от време на време по няколко дни в яслата.

Обаче му е скучно вкъщи и по площадките, трудно намира компания за игра. Иначе е много чувствителен и умен и помни имената на всички дечица, с които се е запознал и си е играл с тях. После пита кога пак ще ги видим. Иска ми се да изградим група, в която децата ще се опознаят постепенно и ще се радват на своите срещи.
Виж целия пост
# 10
 Здравейте,

попаднах на темата и ме заинтригува. Ще ми бъде приятно да се включа и аз с моята дъщеря - на 2 г. и 7 м. , която отглеждаме вкъщи и поради множеството заболявания в ранна бебешка възраст се наложи да ограничим контактите до минимум. Вече е по-голяма и много обича деца, но за жалост нямаме много приятелчета, с които да я събираме регулярно. Живеем в София , в близост до Южен парк, но сме гъвкави във времето и бихме се присъединили към инициативата.
Поздрави
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия