Всеки трети у нас не работи или не иска да работи

Работодателите у нас не търсят чужденци, за да преодолеят проблема с работната ръка

по статията работи: Ивайло Ачев | 31.05.2011 | 15:03
Всеки трети у нас не работи или не иска да работи
thebuzzbymikeschaffer.com

Два милиона български граждани се определят като икономически неактивни т.е. всеки трети у нас не работи или не иска да работи. Това показват данните от преброяването на населението, извършено от Националния статистически институт (НСИ) през тази година.

В светлината на тези данни директорът на Европейския институт у нас Любов Панайотова препоръча българската миграционна политика да се определя от интереса на икономиката и така да се осигурява заетост на чуждестранни граждани от български произход, но и на квалифицирани работници, които не са от страни-членки на ЕС. Препоръката беше изказа по време на дискусията "Въвеждане на европейската "Синя карта" в България и нуждите на българския бизнес от висококвалифицирана работна ръка", която се проведе днес (31.05.11) в Българската стопанска камара (БСК).

Любов Панайотова коментира още, че според данни на "Евростат” само след 24 години в Европейския съюз ще има дефицит на 24 млн. специалисти. Затова и Европейската комисия взе решение за въвеждане на синята карта за висококвалифицирани емигранти, по подобие на зелената карта на САЩ, още в края на 2007 г. Проучванията тогава показаха, че в срок от 20 години ЕС ще се нуждае от над 20 милиона добре квалифицирани имигранти.

По време на днешната среща в БСК бяха представени и резултатите от проучването на нуждите на българския пазар на труда от висококвалифицирана работна ръка, проведено от Европейския институт.

Оказва се, че най-трудно работодателите намират ръководни служители (74% от запитаните дават този отговор) и висококвалифицирани професионалисти (83%), а най-лесно – нискоквалифицирани работници (88%).

29% от анкетираните декларират, че биха наели висококвалифицирани работници от други страни, за да преодолеят проблема с търсенето на работна ръка, но огромната част от запитаните (45%) не са склонни на подобна стъпка.

Анализът показва, че 65% от анкетираните очакват положително развитие на бизнеса си през следващите една-две години, като приблизително половината от запитаните твърдят, че биха постигнали най-високо ниво на ефективност чрез инвестиции в качествени машини и оборудване, а 22% разчитат на вложения в обучението на персонала.

Резултатите сочат още, че най-голям е недостигът на квалифицирани работници и служители (52%), а най-малък - на ръководни кадри (11%). Очакванията на бизнеса са през следващата година да се увеличи необходимостта от висококвалифицирани специалисти (според 72% от анкетираните), а търсене на нискоквалифицирани работници прогнозират едва 13% от участвалите в проучването.

Сред ключовите изводи от проучването е, че връзката между образователната система и бизнеса практически липсва. Едва 3 на сто от респондентите посочват като място за набиране на персонал центровете за професионално обучение, а други 17% ползват за тази цел образователните институции (училища и университети). Най-често (в 60% от случаите) работодателите разчитат да намерят подходящи служители чрез лични контакти и препоръки от познати.

Като основна причина за трудното намиране на необходимите специалисти анкетираните посочват факта, че обучението в средните и висшите училища не отговаря на търсенето на пазара на труда (56%). Също така, според 52% от участниците в анкетата, значително е спадналото общо образователно ниво у нас, а според 58% от анкетираните нивото на квалификация на работниците е незадоволително.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


44 Ани Г. 31.05.2011 | 17:28
Петър Стоянов , такива хора ги има навсякъде по света. У тях, като цяло има нещо много сгрешено! Но определено не е масова практика! Много малко хора в България, на по 23-25 години си седят в къщи и позволяват мама и тате да ги издържат! Не си прав, има ги естествено, но са единични случаи.
43 Криси Митева 31.05.2011 | 17:09
Да Данчо, аз за това говоря, че поне 1/3 от тях СТАВАТ, всички знаем че повечето се записват ей така, колкото да има висшо.Но не съм съгласна с теб, че преподавателите "им отварят очите за живота"! Даже хич, защото при тях всичко е на теория, силно липсва практическата част, те дори собствените ти родители не могат да ти отворят очите за живота, докато сам не си препатиш, какво остава за даскалите??! Стажовете след 4 курс, са някакви силно измислени, колкото да се отчете дейност, само при адвокатите така по минават, ама зависи пак!!
42 Свежка . 31.05.2011 | 17:06
Аз съм такъв интроверт и работата, която изисква постоянен контакт с хора ме ужасява. Веднъж реших на инат да се пробвам - не се оказа толкова кофти, но просто не беше за мен. Насила хубост не става, но поне разбрах кои са ми силните и слабите страни.
41 Златка Стоева 31.05.2011 | 16:57
Нуждата от себереализация е заложена във всеки човек. лошото е, че у нас се предлага много еднообразна работа. В по-малко населените места предимно се търсят търговски представители, например. Не всеки е толкова отворен към хората, за да работи такава работа или да бъде кредитен консултант, който да убеждава хората да си купуват стоки на лизинг. Мнозина са интроверти по темперамент и не са предразположени толкова към работа, в която 100% е заложено общуване с непознати хора. Такива хора могат да бъдат отлични счетоводители, анализатори, финансисти, дизайнери. Само че не съм виждала много обяви за такива длъжности.
40 Draga Mateeva 31.05.2011 | 16:57
Цари огромно разминаване с университетската подготовка и реалната ситуация на пазара на труда. В България има само търсене на работа, но не и предлагане или поне адекватно такова. Обявите са работа са силно манипулирани. Представят се нещата по един начин, а като започне ново наетия постепенно започват да се появяват разминавания с първоначално уговореното като на първо място - продължителността на работното време.
39 Петър Стоянов 31.05.2011 | 16:52
Да бе, докато има мързели, които на 23-24 години, да разчитат на мама и на тате - тази държава няма да си дойде на мястото. Познавам човек, който е на 57 години и няма нито един работен ден стаж! Живее с майка си (баща му почина на скоро), и се издържа от на майка си пенсията. Нищо не прави по цял ден, освен да се разхожда, жена няма, деца няма. Кажете ми на къде отива този свят, хора ?
38 Свежка . 31.05.2011 | 16:49
Алекс, права си. Имам познати, които бяха одобрени на няколко интервютата и им предложиха веднага да започната работа, но те отказаха под претекст, че работата е „тъпа“, била твърде далеч от дома им, шефът бил с криви зъби и хей такива глупости.
37 Алекс Г. 31.05.2011 | 16:40
Доста хора са с много високо мнение за себе си и не се хващат на каква да е работа, а на такава каквато мислят, че заслужат те. След това искат да имат високо заплащане и ако може да започват работа към обяд. Кой работодател ще се съгласи да има такъв човек за служител?
36 Borislav Bonev 31.05.2011 | 16:37
В повечето български унивеститети по повечето специалности, определено липсва практиката, която е хубаво да започне на края на трети курс и да завърши 6 месеца след дипломирането. За да знаят бъдещите работодатели, че вземат младежи, които са подготвени и практикували това, което са учили - резултатите са съвсем различни, от положителна гледна точка!
35 Данчо Георгиев 31.05.2011 | 16:26
Криси, то образователното ниво на университетите си е добро, но всичко опира до самоподготовката на самите студенти по време на обучението им. Преподаватели могат единствено да насочват студентите как и на както точно да наблегнат, или изобщо - да им отворят очите за нещата от живота, а те само да продължат с четенето на правилните книги и учебници.
34 V D 31.05.2011 | 16:25
Права си Цвете, но ние ли сме виновни за всичко? Както казах родителите ни пръскат една камара пари, за да сме образовани и за какво, за нищо? Ние искаме да учим и да се развиваме, а никакъв шанс не ни се дава. Като не е на ниво образователната система, променете го. Като нямаме достатъчно практика в университетите и учим само суха теория, ами променете учебните планове. Толкова ли е сложно? Вдигнете стандарта на прием в учебните заведения и не приемайте студенти с двойки и всичко ще се подобри. Обаче те не искат. Защо? Защото така няма да взимат парите на хората и много по-малко хора ще има в университети. Ами то не може хем вълкът сит, хем агнето цяло!
33 Криси Митева 31.05.2011 | 16:18
Цвете съгласна съм, всяка година университети бълват толкова много млади кадри, специалисти, които поне 1/3 от тях наистина си разбират от специалността и искат да се реализират! Не мисля, че образователното ниво е паднало, напротив, мисля, че нарочно се поставят така нещата, че да си измие ръцете държавата с нас, с това че не може да осигури достатъчно работни места именно за МНОГОТО квалифициран персонал, който има!! Какво значи неквалифициран?? Как може да започнеш като цяло "квалифициран", с опит и диплома, като няма такъв вариант никъде по света!! Никой не иска да ти подаде ръка, защото всеки си топли стола!
32 Илиян Илиев 31.05.2011 | 16:16
Не трябва по никакъв начин да се ограничават никакви права на български граждани, тая държава ако не иска да се циганизира или да стане халифат, трябва да прави всичко възможно и невъзможно да държи връзка със сънародниците си в странство както и с българските малцинства. Няма какво да се броиме - по-добре да не знаем колко сме малко.
31 Цвете Жекова 31.05.2011 | 16:13
Не мога да отрека, че образователното ниво е спаднало значително, но това пак не означава, че не се намират качествени кадри. Повечето студенти се опитват да съчетаят едновременно ученето с работата. Изказването за недостига на квалифицирани работници и служители е много лицемерно. Както казва Драга, дайте определение за нискоквалифициран, да знаем.
30 Ани Г. 31.05.2011 | 16:12
В България няма реално търсене и предлагане на работа! Има само търсене - хората са готови на какви ли не условия на труд да се подложат да работят, само и само да имат някаква работа. Имам познат, който бачка само за чести и слава, буквално,, защото му бавят заплатата с по два-три месеца, абсолютно винаги! Не знам как още седи там, те разходите да ходи на работа са му повече от приходите, ама седи, защото засега не намира нищо! А е IT специалист! Не говорим за София, разбира се. После ми кажете, как пък все няма достатъчно квалифициран персонал?! НЯМА, защото вие винаги ни спъвате и пречите да се реализираме!
29 Стамена Георгиева Георгиева 31.05.2011 | 16:11
То пък във вестниците има толкова много обяви за работа, че си намираш от раз. В тях дори са 10 пъти по-малко отколкото в Интернет. Много по-лесно е за всеки да пуска обявата в нета, а не в областния всекидневник, а който няма достъп до www си седи без работа.
28 d.krumova _ 31.05.2011 | 16:08
Ако се позоваваме на статистиката, излиза, че в България има 1 млн. инвалиди, 1 млн. цигани, 2,5 млн. пенсионери и към 650 хиляди ученици, някой друг милион са на гурбет в чужбина. Ние сме и на първо или второ място (тук статистиката е разединена) и по безработица в ЕС. Ако това е вярно, половината население тук освен, че не работи, няма и шансове скоро да проработи. Отчаяни от ширещата се безперспективност, много хора в трудоспособна възраст са се отчаяли и дори не търсят повече работа. Не ги виня, истинско чудо ще бъде да ги вземат без „препоръки“.
27 Илиян Илиев 31.05.2011 | 16:07
Така е и затова тези от селата и паланките си купуват вестници, за да си намерят работа!
26 Draga Mateeva 31.05.2011 | 16:06
"Оказва се, че най-трудно работодателите намират ръководни служители (74% от запитаните дават този отговор) и висококвалифицирани професионалисти..." що за глупости?! Въпросните работодатели дали не си назначават свои хора и то предимно на мениджърски постове. После ще се оплакват, че нямало. Напротив, има, но няма как да научат къде са тези професионалисти след като ръководните места са предварително запазени за племенника на шефа.
25 Данчо Георгиев 31.05.2011 | 16:04
Стамена, права си! А има хора, които нямат достъп до Интернет, хора по села и паланки, които отиват до някой съседен град, за да си купят за 40 стотинки вестник, от който да се информират за обявите за работа - толкова са ограничени работните места, които се предлагат в пресата. Голяма част от тях, са за нискоквалифициран персонал. Млад и образован човек, не може да си намери работа от вестник - абсурд!
24 Златка Стоева 31.05.2011 | 16:02
Сред българското население има хора, които не са в добро здравословно състояние, което се явява пречка в търсенето на работа. Повечето нямат поставена диагноза и не могат да получават и помощи от държавата. И те ли причислени към хората, които не искат да работят. Такива хора, които живеят в малък град, са просто обречени на безработица.
23 Стамена Георгиева Георгиева 31.05.2011 | 16:01
Убедила съм се, че в България освен с връзки, нямаш никакъв друг шанс да си намериш що годе добра работа. Тези обяви в jobs.bg и jobtiger са пълна измишльотина. Толкова много хора търсят от там работа, включително и аз и нищо не става. Работодателите гледат да уредят дъщерята или сина на техен приятел и друго не ги вълнува. На всякъде става с връзки иначе си седиш вкъщи!
22 Borislav Bonev 31.05.2011 | 16:01
Ами да, в другите държави, когато човек е болен и неработоспособен, Държавата се е погрижила за него, ама не да получава една пенсия от 50-100 евро, с която да се чуди тока си ли да плати, или водата. В България да се чудиш от какво да избираш - здрав ли да искаш да бъдеш, или болен. Ако си здрав, ще трябва да бачкаш буквално докато умреш, защото умираш малко преди или малко след пенсия. А ако си болен и не можеш да работиш - Господ да ти е на помощ!
21 Георги Петров 31.05.2011 | 15:59
Марияна, може би китайци, виетнамци и т.н. Не виждам как един западен гражданин ще дойде в една "идеална страна за бизнес отношения", каквато е България. Ние сами не можем да се оправим, а сме тръгнали да наемаме персонал от други държави ...
20 Ива Хинова 31.05.2011 | 15:58
За това и премиерът Борисов иска студентите, обучаващи се държавна поръчка да остават тук, а не да завършват и да бягат... просто защото не е далеч времето, когато и у нас ще се усети този силен недостиг на квалифицирани кадри. Но няма да е зле и бизнесът и ВУЗ-овете да седната да си поговорят и да изготвят ясна стратегия за това от какви кадри има нужда и най-вече обучението да включва и практики, а не само суха теория. Не всяка година университетите да бълват безработни висшисти...
19 Цвете Жекова 31.05.2011 | 15:58
Данните от преброяването не могат да бъдат 100% достоверни, тъй като много хора може да не са посочили с какво точно се занимават и да са казали, че нямат доход или не искат да работят, което не е така. По принцип във всяка страна има хора (които са единици) от населението,които не искат да работят, но в България всички са притиснати от кризата, неспокойни заради постоянните съкращения. Не искат да работят наследниците на богати родители или женените за богати хора. Само те. Останалите от графа безработни са просто жертви на политико-икономическия климат.
18 Павката _ 31.05.2011 | 15:56
Има много мързеливи хора, които ги мързи да работят, но разполагат с нужните качества и знания да вършат една хубава работа. Дисциплината и лоялността са много важни фактори, затова един човек да се задържи на работа и да си върши коректно задълженията. Много хора не успяват да го направят и следователно изхвърчат от работа, или не растат в йерархията.
17 Мариана . 31.05.2011 | 15:54
Интересно какви хора биха се възползвали от синята карта у нас, след като ние от години захранваме Европа и САЩ с непрекъснато „изтичане на млади мозъци“, търсещи по-добра реализация и заплащане... така загубихме огромна част от потенциала и квалифицираните си кадри.
16 Ани Г. 31.05.2011 | 15:52
"Сред ключовите изводи от проучването е, че връзката между образователната система и бизнеса практически липсва" Много съм съгласна, с това мнение! Точно така е! Всичко е една суха теория, лежаща на стари и повърхностни практики! Практиката е изключително малка и не се толерира никак от училищата и университетите! Наистина, би било много хубаво, ако нещата се случват с малко повече заинтересованост от страна на образователните структури, към практическата насоченост на това, което преподават, нещата много биха се изчистили и отрезвили!!
15 Draga Mateeva 31.05.2011 | 15:50
Има и друго. Много хора страдат от някакво заболяване, което не им позволява да работят каква да е работа и това ги ограничава в търсенето. Има и много фиктивни обяви, предлагащи надомна работа, зад която всъщност стоят измамници и карат хората да платят определена такса, за да им предоставят материали и подробности. "Господари на ефира" неведнъж са излъчвали репортажи за такива случаи.
14 Данчо Георгиев 31.05.2011 | 15:50
За нискоквалифицирани се приемат хората, които са най-вече без образование, с основно или средно образование, без допълнителна квалификация.
13 Златка Стоева 31.05.2011 | 15:46
Не мисля, че трябва да се обвиняват хората, че не искали да работят. При положение, че нямаш пари за хляб, няма как да има такива, които да не искат да работят. По-скоро е друга картинката. Отворете някой сайт за работа jobs.bg или jobtiger, например, но за някой по-малък град, а не София, Варна или Пловдив. Няма нищо. Да не говорим, че в тези сайтове има обяви-фантоми, т.е някои фирми си пускат обява за дадена длъжност само да проверят колко души ще я разгледат и колко ще кандидатстват. Как да си намерят работа хората.
12 V D 31.05.2011 | 15:45
Я стига глупости. Кой седи и чака на социални помощи? Ромите! Те ли са България? Да не говорим, че повечето от тях вече не са въобще тук, а в чужбина. Хората, които искат да работят го правят и не чакат на някакви мизерни помощи от порядъка на 100 лева от държавата.
11 Ива Хинова 31.05.2011 | 15:44
Кризата в някои страни отдавна е преодоляна – Франция, Германия, само нас тук ни е хванала за гушите и сме си в постоянна рецесия, което се вижда и от данните за първото тримесечие на тази година, където отново се забелязва ръст на безработицата.
10 Петър Стоянов 31.05.2011 | 15:43
Госпожо Крумова, българинът има един сериозен проблем (освен всички останали несериозни проблеми) - той не може да си оценява труда! Когато може да поиска повече пари, спрямо работата, която ще извърши - той не го прави, за да не загуби работата. И обратното - когато му предложат работа за добри пари за това, което ще върши - той се пазари за повече и съответно - не я получава
9 Илиян Илиев 31.05.2011 | 15:42
Познавам поне трима екземпляра от мъжки пол, които не им се работи какво да е, а нямат никаква (почти) квалификация. Както са казали старите хора: Хем голям, хем насран! Това са хора които не могат да преодолеят самочувствието си и започвам да си мисля, че такива са много.
8 Draga Mateeva 31.05.2011 | 15:41
Дайте дефиниция на понятието нискоквалифицирани. В много фирми гледат на кандидати с висше образование като на недобре квалифицирани, защото нямат стаж а в сферата, в която кандидатстват. Ами, как да натрупат 3 години опит като току-що са се дипломирали. Ръководни служители също се намират, но няма какво да им се предложи, за да ги задържат и те заминават зад граница.
7 Живка Илиева 31.05.2011 | 15:41
Истината е, че повечето хора у нас предпочитат да стоят на социални помощи от бюрата, отколкото да се бъхтат някъде пак за минимална заплата. Да не говорим, че дори да си квалифициран и образован те чака яка експлоатация, където за 500лв ще поемеш работата на поне двама служители, да но няма да вземеш тяхната заплата. За това и специалистите бягат в чужбина, вместо да стоят тук и да се гаврят с тях.
6 Borislav Bonev 31.05.2011 | 15:38
Световната финансова криза е виновна, Петре, за неоценяването на българския труд. Тя принуди Шефовете на фирмите да намалят заплатите на своите персонали. Други пък взеха по-радикално решение - съкратиха голяма част от своя персонал. Така в един момент се видя, че една работа може да се върши както от 10 човека (преди кризата), така и от 7 (след кризата). Тоест 7 човека вършат повече работа за същите пари, но нямат избор - защото навън е глад и мизерия! Борсата е малка и ниско платена! Какъв избор имаме - Терминал 2?
5 d.krumova _ 31.05.2011 | 15:37
Пешо, особено работодателят чужденец у нас най-много се гаври с персонала си на всички нива. На интервютата се пазарят като цигани за размера на заплатата и българинът, принуден от безизходицата, сколасва и на сума, която е значително по-ниска от реално заслужената. Ако се касае за работа в производство, тормозът и унижението са жестоки.
4 Стамена Георгиева Георгиева 31.05.2011 | 15:36
Има толкова много работа в България, а няма кой да работи. Къде е тази работа? Защо с моите приятели си търсим по 8-9 месеца работа и пак не можем да намерим нищо свястно, а всички сме с висше образование и в момента караме магистратури? Щом сме некадърни за всички работодатели добре, но после да не се оплакват нашите управници, че бягаме на Запад и страната ни остава без специалисти. Сами си го правите, гоните младите и работоспособни хора.
3 V D 31.05.2011 | 15:32
"Като основна причина за трудното намиране на необходимите специалисти анкетираните посочват факта, че обучението в средните и висшите училища не отговаря на търсенето на пазара на труда (56%)." Ами време е двете страни да седнат на една маса и да разрешат този проблем, защото на нас младите, току що завършили студенти ни писна да си търсим работа по специалността и навсякъде да ни казват че сме без необходимия опит и стаж. Как да го има като не ни се дава възможност, а в университетите ни казват, че такъв е учебния план и той не може да се промени? Родителите ни харчат една камара пари, за да ни изучат и да ни дадат добър старт в живота и накрая нищо, пак работим като сервитьорки и продавачки в някой магазин.
2 Петър Стоянов 31.05.2011 | 15:32
Значи, за да наемаш висококвалифицирана работна ръка, трябва да има какво да и предложиш финансово. Голяма част от българските работодатели, а от известно време и някой чуждестранни, чиито бизнес е развит и в България, имат навика на не оценяват труда на хората!
1 Георги Петров 31.05.2011 | 15:31
"Едва 3 на сто от респондентите посочват като място за набиране на персонал центровете за професионално обучение, а други 17% ползват за тази цел образователните институции (училища и университети). Най-често (в 60% от случаите) работодателите разчитат да намерят подходящи служители чрез лични контакти и препоръки от познати." Ето точно тук е разковничието. Човек може да има и 3 висши образования, но в крайна сметка предимство в България има връзкаря, а не можещия и знаещия. Това е много честа практика и заради това има недостиг на специалисти у нас. Има и работодатели, които действат по западен метод и избират младото и качественото. Такива хора могат да спечелят повече, вместо да закъсат финансово.

ТВ програма

Кино

  • Сега Още от деня коментарно предаване /п/
  • 05:45 Жирафчето детски игрален филм...
  • 06:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:20 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 11:00 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:30 Сладкото наследство документален...
  • 12:45 Възрожденският дух хайдушки и...
  • Сега "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Гвиана: На брега на хоацините" -...
  • 07:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:00 "Златно момче" - сериал, с.2, еп.17...
  • 14:20 "Средиземноморска суматоха" -...
  • Сега "Военни престъпления: Лос...
  • 06:00 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 07:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Не ме оставяй" (премиера) - сериен...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.