Какво за вечеря?

  • 6 501
  • 29
# 15
На 1 г. давахме на нашето дете обща храна - онова, което вечеряме ние.
Залагаме на стабилни ястия - месо/риба + зеленчуци или спагети, мусака. Като количество - колкото поиска.
Вечеряше около 4 часа преди лягане, а преди да заспи пиеше мляко - 210-250 мл. (разтворимо пълноценно за след 1 г.).

П.П. Хляб, бисквити, десерти на тази възраст бяха табу.
Виж целия пост
# 16
НСЧ,  а защо хлябът е бил табу на тази възраст?

Навсякъде в рецептурниците по здравословно детско хранене от 1-3 има включен хляб към дневния порцион храна и не само хляб, а и доста други тестени изделия.
Виж целия пост
# 17
Защото масово децата, които съм виждала през годините рязко станаха "злояди" след запознаването с хляба в малка възраст.
Зърнените наистина са задължителна хранителна група и са присъствали всеки ден в менюто ѝ, но в много по-разнообразна и полезна форма от хляб.

За рецептурниците - то и кисел и всякакви подсладени кремчета са включени, но си имам особено мнение...
Виж целия пост
# 18
Хлябът се сервира на закуска примерно с масло или на следобедна закуска (вид тестено ястие). И дотам.

В Западна Европа и в Канада хлябът е задължителна част от рецептурниците, но кисел , компот и подсладени кремчета не са. Има строго спазване за ограничаването на захарта при децата.

Нито пък кроасан с шоколад, бисквитени торти, пудинги (нишесте), мекици, бухти, млечни баници и прочие не са в менютата.
А в предоставените БГ менюта са всекидневие. Дори и във ВИП менютата, което мен много ме изненада.
Виж целия пост
# 19
Знам всичко това, но суха храна, към която спадат и сандвичите, на моето дете не съм давала и това беше водещ принцип в храненето ѝ през първите години. Закуските ѝ бяха зърнени, всеки ден различни - под формата на овесени, пшенични, ръжени ядки, просо, кус кус, грис, елда, миксове от тях. С добавка мляко и срене или плод.
Доволна съм от резултата.

Разбира се споделям моят опит и онова, което исках да избегна, всеки преценява сам как да храни детето си.

И все пак темата е за вечеря. Ето малко идеи, които са подходящи за цялото семейство, за да не се налага да готвите отделно:
- спагети болонезе (с мляно месо)
- картофи яхния
- картофи на фурна
- мусака
- ориз с месо
- ориз с риба
- ориз със зеленчуци
- пълнени чушки с ориз и месо (ако не може да дъвче чушката, само плънката)
- леща
- зелен боб
- месо със зеленчуци

Благодарение на детето можете да разнообразите доста и вашето меню. Ние преди ядяхме основно пиле и свинско, откакто мина тя на обща храна включваме редовно телешко, заек, повече риба, пуешко, патешко.
Виж целия пост
# 20
НСЧ, нали ставаше въпрос за хляб въобще? А сега пишеш, че било за суха храна и сандвичи?
Не се препоръчва лишаването на детския организъм от която и да е хранителна група.

Бисквити могат и да се направят и у дома. Също както и хляба, маслото, киселото мляко, да се отглеждат зеленчуци и зелении и подправки в сандъчета на терасата и прочие.
Виж целия пост
# 21
Да, хляб въобще, включително суха храна за закуска.
Хранителната група е зърнена, не съм я изключвала, но зърнените не се изчерпват единствено със силно преработените видове към които спада хляба (и производните от брашно).
Виж целия пост
# 22
Голямата ми дъщеря след годинката се хранеше с нашата храна, пригодена за детския стомах. Така или иначе готвя без запръжки и пикантно, само солта и черния пипер добавях след като отделя за нея.

Ще следя темата за идеи за бебето.
Виж целия пост
# 23
Зеленчуци на пара, нарязани да си ги гризка. Има и много рецепти за здравословни и хубави бисквитки. Може и да предлагаш лъжичка/виличка да се учи да я използва.
Не мога да разбера защо на всеки му е мерак попара да дава. Чак ме питат дали съм я въвела, все едно е нещо уникално здравословно, което трябва. Просто закуска.
А по доста начини не я приготвят особено здравословно.
Виж целия пост
# 24
Зеленчуци на пара, нарязани да си ги гризка. Има и много рецепти за здравословни и хубави бисквитки. Може и да предлагаш лъжичка/виличка да се учи да я използва.
Не мога да разбера защо на всеки му е мерак попара да дава. Чак ме питат дали съм я въвела, все едно е нещо уникално здравословно, което трябва. Просто закуска.
А по доста начини не я приготвят особено здравословно.

Как така защо му е мерак, защото от памтивека всички джипита, баби и стринки пеят като развалена латерна, че това е закуската и точка по въпроса.
Че е много сложно да се сетиш да направиш попара от просо, овес или лимец например.
Виж целия пост
# 25
И аз мисля, че след годинка децата минават на обща храна. Като за целта се готви и за големите качествена храна и без силни подправки. По този начин и големите печелят от цялата работа. Wink
Така съм хранила моите деца, а синът ми даже от 7 месечен мина на нашата храна, като отказваше всякаква друга, макар че имаше само един зъб в устата.
Специално за попарата, това е българска храна, затова я дават и на децата. Не се мре от нея. Но и без нея може.
Виж целия пост
# 26
Мдааа, хляб, сирене и масло в останалия свят не съществува, само в Бг.
Виж целия пост
# 27
И през ум не би ми минало да давам просо или лимец. Когато аз захранвах моето дете преди десетина години, то нямаше и такива работи, де.
Тогава на мода във форумите и сред екомайчетата бяха елда, киноа и амарант. Пробвах ги естествено, да не остана назад. От гадост по-гадост! Дип, че сега е любопитна госпожица и яде киноа и чиа по собствено желание.
Но общо взето гледам да се придържаме в менютата си към локална храна, с изключение на някои екзотични плодове, кафе и какао. Така че лично за мен чиата и амарантът отпадат директно. Моите "хлебарки" (жените, които ми продават занаятчийски хляб) ползват активно лимец в рецептурниците си, но вкусът не ми харесва, затова си купувам пшеничен и ръжен.

Хлябът е основна храна в цялата история на човечеството, демонизирането му е просто смешно. Разбира се, не от тези с набухвателите и подобрителите в найлонов плик.
Същото важи и за млечните, като са особено характерни за средиземноморския регион.

На другия въпрос вече е отговорено достатъчно ясно - след 1 г. се готви еднакво за цялото семейство, по възможност разумно и здравословно. Грамажи, пюрета, детски кухни и т.н. отпадат поради нецелесъобразност. Пюрета съм ползвала чат-пат при по-завъртяни пътувания в чужбина докъм 1.5 години. Моето дете се научи да яде с лъжица преди да проходи, така че фингър фууд след 1 г. съм давала предимно за удоволствие и като междинни хранения.
Виж целия пост
# 28
Захраних преди 13 г., просо съм давала, не е нещо екзотично за нашите ширини Simple Smile
И овесени ядки, и пшенични, ръжени, всякакви миксове ставаха и до днес си ги обича с мляко, масълце и сиренце. Според мен са много вкусни в сравнение с еднообразната попара, за полезни да не говорим.
Не съм особено еко, но исках да е разнообразно. Подсети ме за лимеца, само веднъж сме яли такъв хляб, но беше убийствено вкусен, ще взема да потърся и да омеся Simple Smile
Виж целия пост
# 29
Аз също захраних преди 10 години и имаше всичко изброено.
А попара съм й приготвяла точно веднъж.

До 3 годишнината й много внимавах какво хапва и след това леко отпуснах каиша и въведох и забранените храни за да няма голям интерес към тях.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия