Възстановяване на студентски права

  • 5 560
  • 7
Така... Карах 5 години задочно.През 2016 не се явих на два изпита, които ми останаха. Следващата година платих такса, за се явя, но пак не се явих. Въпросът е: имам ли шанс тази година да се напъна да завърша? И какво е необходимо да направя? Причините за неявяването ми са малоумни - бях в някаква психологическа дупка след смърт на родител. Докарах си куп емоционални проблеми. Нямах и все още нямам желание за нищо, освен да ходя на работа, да спя и да ям. Мисля си... ако се напъна да завърша и имам цел, може да се освестя и да се взема в ръце емоционално. Ама как да го обясня това на унито?
Виж целия пост
# 1
Отидете в Учебен отдел на съответния университет и попитайте. По принцип студентски права се губят след две години, би трябвало все още да можете да се явите само след подаване на молба и заплащане на такса за ликвидация. Ако вече са ви отнети студентските права, трябва отново да кандидатствате и ако ви приемат в съответната специалност, можете да поискате признаване на всички изпити дотук. Признават се ако имате необходимия хорариум.
Виж целия пост
# 2
Не се кандидатства пак! Акредитира се.
Аз бях прекъснала ... 2004-2005 някъде. После се явих само на няколко изпита.
2017 октомври ми дойде акъла, говорих с директор програма, администратор и накрая директор администрация ми възстановиха правата.
Т.е. просто отиваш в университета и говориш. На мен даже ми се зарадваха някои познати преподаватели.
Виж целия пост
# 3
Не се кандидатства пак! Акредитира се.
Аз бях прекъснала ... 2004-2005 някъде. После се явих само на няколко изпита.
2017 октомври ми дойде акъла, говорих с директор програма, администратор и накрая директор администрация ми възстановиха правата.
Т.е. просто отиваш в университета и говориш. На мен даже ми се зарадваха някои познати преподаватели.
Явно за различните университети е различно. В нашия се кандидатства отново. После ти признават всички изпити. ММ заради два невзети изпита после кара цяла година, защото имаше въведени нови дисциплини, които преди ги е нямало. Но си се яви на приемен изпит.
Виж целия пост
# 4
В нбу е различно. Има задължителни предмети - тях си ги карам. Има общообразователни - на тях трябва да се явя на изпит само.
Виж целия пост
# 5
Не е написано за кой университет става дума, наистина най-добре на място да се пита - във факултетната канцелария или при зам. декан по учебната работа за съответния факултет. Проверете дали все още имате студентски права (в повечето университети може и онлайн) и ако не - ще ви кажат какво се иска за да ги възстановите. По принцип след две пълни учебни години след последния записан семестър правата отпадат, освен ако не са променяли нещо съвсем наскоро.
За приемен изпит май зависи от комисията, която разглежда документите и преценява как да ви запише, наистина в деканата ще ви дадат най-коректна информация. Малко е смешно при положение че те вече ги записват в университета преди да са завършили училище още и без всякакви изпити, предполагам че и на доста места биха го претупали.
Ако е променен учебният план на специалността ви междувременно, може да се наложи да държите допълнително изпити, които сте ги нямали, докато сте следвали, тъй като се дипломирате по учебния план на випуска, с който завършвате, а не с който сте започнали.
Виж целия пост
# 6
Ако има промяна в учебния план, не само изпити трябва да се държат, но и да се посещават лекциите и упражненията по новите дисциплини. Предполагаемо няма как да се явяваш на изпит по нещо, което не си го учил. В някои ВУЗ-ове има курсови работи, проекти и пр. по съответните дисциплини, които е задължително да си ги направил, за да те допуснат до изпит. Възможно е да ти признаят взетите изпити, ако  основната промяна при новите дисциплини е в тяхното наименование, а не толкова в съдържанието на изучаваното, но всеки преподавател по съответната дисциплина решава дали ще признае такива дисциплини, изцяло или частично.
Виж целия пост
# 7
По принцип е така, но съм виждала и само с изпитита да минават (дават им материали по които да се готвят, разбира се), зависи какво се разберат с водещия преподавател. Особено за задочно не винаги държат наистина да ходят на занятията. Пак зависи от специалността де, ако е такава само със семинарни упражнения май не ги дирят много, ако е с лабораторни вече малко по-различно става.
Много е общо написано питането, а така или иначе зависи от хората, през чиито ръце ще минат документите и оценките, така че на място информацията ще е най-точна.
Аз си мисля че студентските права най-вероятно ще са още валидни, щом последните изпити са били през 2016та. При всяко положение, следващата ви спирка ще е канцеларията на катедрата, след като се изясни въпросът с правата и колко и какви дисциплини реално остават да се покрият. Там ще могат да ви съдействат да се свържете със самите преподаватели, както и информация за дипломирането - графици и как протича. Особено ако завършва с дипломна работа, времето не е много, то вече е време за дипломни задания.
Скрит текст:
По принцип и те са заинтересовани да съдействат за по-бързо завършване, така че не се очаква да създават излишни спънки. Студент, който си е изкарал семестрите, но не се е дипломирал, само заема бройка в образователния капацитет, без да носи субсидия на университета.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия