Упойки и локална анестезия по време на кърмене

  • 4 651
  • 8
Упойки и локална анестезия по време на кърмене

Веднага щом майката е достатъчно в съзнание да може да сложи бебето на гърдата, тя може да кърми.
Прекъсването на кърменето крие по-голям риск, отколкото остатъците от упойка в млякото.


Д-р Ханс Шотки, анестезиолог

Когато след излизане от упойката майката е в състояние да сложи бебето на гърдата, тя може да кърми. Нито фармакокинетичните свойства на съвременните упойки, нито клиничният опит дават основание за продължителна пауза без кърмене.

И още:

При обичайната употреба (за лечение на зъб или малки хирургични интервенции) местните упойки могат да се прилагат по време на кърмене, което важи също за комбинациите с адреналин (бел.прев. – които са забранени по време на бременност). Трябва да се избягва употребата на прилокаин, но ако все пак бъде употребен по невнимание, това също не налага въздържане от кърмене.

Д-р Кристоф Шефер и проф. Д-р Хорст Шпилман
„Arzneiverordnung in Schwangerschaft und Stillzeit”, 6. Auflage, Urban & Fischer 2001 (бел.прев. - „Предписване на лекарства по време на бременност и кърмене”)

Теоретична преценка и практически наблюдения
Преди време се препоръчваше въздържане от кърмене за известен период след наркоза. Препоръките бяха въз основа на теоретични разсъждения, че остатъците от упойка в кърмата могат да имат вредно влияние върху бебето. Поради добрата си разтворимост в мазнини упойките бързо преминават в млякото. Но това не означава, че количеството, прието от кърмачето, биха били фармакологически действащи или дори вредни. Това е емпиричен въпрос. Практическите наблюдения не показват някаквъв вреден ефект. Не съществуват съобщения за нежелателни странични ефекти при кърмачета, които са кърмени веднага след като майката е излязла от наркозата и е била в състояние за това. Същото важи за кърменето след локална анестезия, там дори теоретично не може да се очаква някакъв ефект. Тоест – няма никакво емпирично основание да се препоръчва въздържание от кърмене за определен период от време.

Кърмените след упойка бебета си остават здрави
Модерните упойки се поставят интравенозно, т.е. директно в кръвта, или чрез инхалация. Използваните днес упойки са със сравнително кратко време на действие. Измерванията показват, че много малка част от тях прониква в кърмата. Също така те остават в нея много кратко време, защото в това количество бързо се разграждат от тялото на майката и отново изчезват от млякото. Според изследванията при първото кърмене след излизане от упойката кърмачето получава най-много 1%, но по-често по-малко от 0,1% от дозата, която е необходима за упояване на майката според нейното тегло. И тази доза се поема чрез храната. Това означава, че остатъците от упойката първо отиват в стомаха и червата. Там се резорбира само една част от тях през чревната лигавица, а друга част се филтрира от черния дроб, така че в кръвния ток на бебето попадат само следи от упойката. И то само еднократно, защото до следващото хранене остатъците от упойка са били разградени от тялото на майката. Затова не се очаква да има отражение върху бебето и такова не е било наблюдавано.

Рискове от временно прекъсване на кърменето
В сравнение с риска от кърменето след упойка, временното прекъсване на кърменето е свързано с ясно дефинирани рискове. На детето му липсва кърменето. Не може да суче на гърдата, а трябва да поема храната по друг начин и понякога има трудности с различните техники на сучене. Получава друга, по-трудно смилаема храна и може да има проблеми със стомахчето, защото при всяко положение се засяга чревната флора. Майката трябва да се изцежда, за да предотврати запушване на каналчета и за да поддържа кърмата, а това е допълнителен стрес в труден момент и не винаги се получава добре.

Заключение
След лечение с пълна или местна упойка може да се препоръчва единствено възобновяване на кърменето в момента, в който майката е в състояние да сложи бебето на гърда.


преведе hedra от www.afs-stillen.de
Виж целия пост
# 1
Хедра, благодаря за полезната информация! Доста момичета напоследък, в това число и аз, търсех и питах. Много Ти благодаря за таз статия! Hug
Виж целия пост
# 2
И аз благодаря за инфото  bouquet
Да, обаче, ако хирургичната интервенция е на самата гърда?Имам предвид това, че ми се налага да махна фиброаденом и ме тревожи факта, че вероятно ще се отрази на кърменето Sad
Виж целия пост
# 3
И аз благодаря, Хедра!
Точно това беше един от въпросите, които обсъждахме на последната ЛЛЛ сбирка.
Виж целия пост
# 4
На мен ми се наложи операция, преди няколко месеца и аз правих пауза от 24 часа. А ето че можело!
Виж целия пост
# 5
И аз благодаря за инфото  bouquet
Да, обаче, ако хирургичната интервенция е на самата гърда?Имам предвид това, че ми се налага да махна фиброаденом и ме тревожи факта, че вероятно ще се отрази на кърменето Sad
Филипа, вероятно в този случай ще важат препоръките като за абсцес на гърдата, където също има сериозна интервенция. А те са, че майката може да кърми от незасегнатата гърда според препоръките в тази статия, а от другата да се изцежда докато стане възможно кърменето (а ако разрезът е далече от ареолата и на майката й е удобно, няма проблем да се кърми и от тази гърда веднага). Някои майки предпочитат да спрат да кърмят от едната гърда известно време преди операцията - това може да се окаже вариант и ако хирургът твърдо настоява за отбиване, преди да се направи операцията, т.е. възможно е прекратяване на лактацията само от едната гърда, а не пълно отбиване на детето.
Повече информация и практични идеи може да намериш тук:
http://www.lalecheleague.org/llleaderweb/LV/LVDecJan03p136.html
Добра идея е също да се поинтересуваш колко време може да се отлага операцията без риск - обикновено фиброаденомите могат да чакат Grinning
Виж целия пост
# 6
Аз също много се дивя над въпроса защо след секцио не  дават да засуче - ами нали то още мляко няма, важно е в началото да се задейства рефлексът на потичане у майката, както и рефлексът за сукане на бебето, а дори да поеме малко коластра, това са капчици, в които едва ли има много упойка. Къде по-неприятно е да се започне с АМ и да се обърка (в много случаи) ритъмът на кърмене от самото начало.
Виж целия пост
# 7
Днес имах един разговор със съседката, която скоро роди секцио и естествено не успя да кърми много. Та тя ми обясняваше, че дори да и двали бебето не била в състояние да го кърми понеже болката от последващите контракции била ужасна и непоносима.
Знам за каква болка става въпрос, защото и мен доста боля след второто раждане, но нямам представа как е, ако на всичкото отгоре корема ти има 15 см разрез. Кажете как беше при вас, раждалите така.
Виж целия пост
# 8
hedra, благодаря ти!  bouquet
както винаги си много полезна Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия