Може ли решение на етажна собственост да принуди съсед да махне автомобил от вътрешен двор?

  • 7 425
  • 58
# 15
Вижте дали този двор е на етажната собственост, или на общината, или в съсобственост между тях. Не е лошо да дадете някой лев и да говорите с адвокат.

Аз винаги съм се притеснявала за един двор, който по документи е съсобственост между живеещите и общината, да не би ако се усети общината, да си разчертае паркоместа в двора, или още по-лошо - да вземе да си построи още един блок на нейната част от двора.
Мисълта ми е, нека е ясно на кого е този двор и после питайте адвокат за всеки случай, какви действия имате право да предприемете.

Но ще трябва правилата, които евентуално приемете за ползване на двора, да важат еднакво за всички, а не да са по-строги към несимпатичните и прости съседи.
Виж целия пост
# 16
Ето ти от ЗАКОН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ:

Чл. 5. (1) Собствениците на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, наричани по-нататък "собственици", имат право да:
1. използват общите части на сградата според тяхното предназначение;

Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
1. (доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) не пречат на другите собственици, ползватели и обитатели да използват общите части на сградата;
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
3. не завземат общи части на сградата;
....
15. осъществяват използването на общите части на сградата по реда, определен в правилника за вътрешния ред;

В случая той ти пречи да използваш общите части, тъй като си е паркирал трошката на тях и ги е завзел.
Първо обаче трябва да си приемете ред за ползване на общия двор за паркиране - примерно по едно място на едно жилище, или ако са повече - в някакво съотношение според площта.
След това вече по чл. 6.1.15 той е длъжен да спазва този ред, а според горните точки и да не пречи на теб да ползваш общите части според реда за ползването им.
Като от бой не се плаши, ще се уплаши ако му се обади един адвокат и му обясни как директно го е осъдил и му е платил и разноските, така че по-добре доброволно да си махне трошките, които не кара.
Виж целия пост
# 17
Без да съм на 100% сигурна, смятам, че двора е етажна собственост. Общината няма отношение. Сградите са строени 30- те години на миналия век от дядото на мъжа ми и неговите братя, след което апартаментите са сменили собствениците си.

Много благодаря за съветите! Доколкото разбирам трябва да действаме така:
 Ще трябва да се съберем отново и на базата на идеалните части или броя на апартаментите да се приеме какви паркоместа ще се паднат на всеки. Трябва да се приеме официално след гласуване и записване в протокол от събранието, и да се свържем с адвокат. Така май ще трябва да се процедира... После адвоката да се появи на този ......., за да му обясни какво следва.
Виж целия пост
# 18
Чия собственост е земята трябва да се провери - възможно е апартаментите да са без собственост на двора. Подобен казус имаше една приятелка в Лозенец - стара кооперация, построена върху земята на бабе, което някога имало парцел с къщичка. На практика повечето от двора и земята, на която е строена, се водело по документи на бабето и нищо не  можеше да се предприеме без нейно съгласие.
Виж целия пост
# 19
Цитат
Намерете одобрените проекти по части Архитектура, Вертикална планировка и Озеленяване (Паркоустройство)?
Освен това и таблицата за площоразпределението и определянето на идеалните части.

Това е устройствен показател, с по-голяма тежест от проектите, разрешенията за строеж, Акт 16, респективно - суперфицията   
От опит, ако имаше възможност да се образуват паркоместа за сметка на озеленената част от двора, това отдавна да е направено.

Проектите, а и строително досие , се съхраняват в общината , издала Разрешението за строеж.

ако дворът е определен с проекта за озеленяване, а не за паркиране - собствениците на земята могат да се припичат на слънце там, но не и да си паркират автомобилите
Виж целия пост
# 20
А ако двора е зелена площ притежавана в идеални части от собствениците може ли да се узакони като площ с паркоместа?
Виж целия пост
# 21
Цитат
ал.3 на чл.43 от ЗУТ- когато урегулираният поземлен имот е обща част към сграда – етажна собственост, необходимите места за паркиране могат да бъдат осигурени и в свободната дворна площ чрез разпределяне на ползването на част от дворното място от общото събрание на етажните собственици при спазване на нормативите за минималната задължително озеленена дворна площ.
http://sofconsult.com/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1%8 … 80%D0%B5%D0%B4-2/
Ако е зелена площ, то трябва да се промени градоустройствен показател и след това статут?!?
Този двор има ли възможност за всеки самостоятелен обект(апартамент) в сградата да осигури
паркомясто (мин. 13кв.м.)?
В НА каква и.ч. от двор има вписан?
ПП
Цитат
Чл. 11. Показател за процент на озеленяване на урегулиран поземлен имот (П озел.) е отношението на площта под естествена растителна покривка спрямо площта на имота, изразено в процент.
Чл. 19. (1) Урегулираните имоти за жилищно застрояване в жилищните територии се устройват и застрояват по нормативи, установени с подробните устройствени планове и съобразени със следните стойности :
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/UI/Home.aspx?0ZKDwUgLUJotcxJ9 … 7BGZfbSA266WhTCg4

Виж целия пост
# 22
Проблемът ви идва от това, че както сама казвате, в двора няма парко-места. Но всички паркирате. Няма как да тръгнете да гоните човека за нарушение, което всички правите, с аргумента, че ви пречи.
ОС трябва да се събере и да вземе решение какво ще се прави с двора (стига да не е зелена площ, както е обяснено по-напред).
Много важен детайл - едно паркомясто място съществува само, ако е разчертано. Така че, като решите, че в двора ви има N парко места, хващате четките и боите и си ги разчертавате. ОС урежда кое място на кой е. Пак ОС урежда могат ли местата да се преотдават на трети лица и т.н. Всичко това е добре да се уреди в правилника за вътрешния ред на ЕС, за да може да е относимо към евентуални нови собственици. Иначе при всяка смяна на собственици, ще се разправяте до без край.
Виж целия пост
# 23
Много благодаря на всички за отговорите! Flowers Hibiscus
Виж целия пост
# 24
Може, вика се общо събрание, гласува се и ако има над 50% ЗА да се махнат колите то той трябва да освободи мястото. Дворът е на всички собственици на апартаменти (щом няма паркоместа), така че всеки един може да каже иска, или не иска да му се паркират коли в двора. Има частни паяци,  може и с полиция и решение на общо събрание да съдействат. Изобщо това не му е бащиния, да си купи къща с личен двор и тоава да си държи вътре каквото иска.
Виж целия пост
# 25
Полиция въобще няма да се намеси в този междусъседски спор.
А паяк, за да вдигне кола от частно място трябва да се покаже нотариален акт за собственост на парцела, а не решение на общо събрание.Такъв със сигурност няма никой от живущите там.

Имали са някакви устни уговорки, които вече не се спазват.
Всеки може да каже каквото си иска в общия двор, но не може от общия двор да се дига частна собственост с едно решение на половината съседи, колкото и да е некоректен или защото ползва повече от останалите общия двор.
Виж целия пост
# 26
Ако е за вдигане след решение - паякът може просто да се наеме. Имаше един съдебен изпълнител в Русе, който така събираше колите на длъжниците. Като решат, че не може да им я вземе, просто си беше купил паяк и я вдигаше за отговорно пазене до датата на търга.
Виж целия пост
# 27
Това е различно, отговорното пазене кой ще го плаща. Съдебния изпълнител не вдига след решение на ОС, а след изпълнителен лист- нещо което е минало през съд
Виж целия пост
# 28
Да, но да знаят, че има вариант да се наеме и паяк. Ако се е стигнало до решение дворът да не е паркинг, решението е законно и няма друг начин да го накарат да си махне колите.
Виж целия пост
# 29
Пак питам и къде ще я закарат на отговорно пазене или не и кой ще го плаща впоследствие дали пазане, дали паркинг, с вдигането от паяк дори и да го уредят не свършва одисеята.
 Какво се случва с тая кола след като се вдигне и кой отговаря за нея- щото все пак е частна собственост макар и да не ги кара и да дразни другите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия