Американски колеж - дванадесета тема

  • 58 611
  • 752
# 480
Какво значи “медикират”?

"медикирам" е чуждица, идва от медикамент. взимам лекарство.

една версия защо деца си продават ксанакс/ ксалол в АК (и сигурно не само там).
стрес и съответно се вземат лекарства.

медитиране в хубав парк е къде-къде по-добра алтернатива.
Виж целия пост
# 481
Резултатите от изпитите не са сравними между годините. 40% едната година могат да отговарят на 35% или 50% друга година.
Тази година колежа приема и още двадесет души отгоре...
Не се притеснявайте за нивото - има много случаи последните да станат първи. Както и първите да не прескочат поредната бариера и да си тръгнат. Въпрос на мотивация, работа и издръжливост.

ПС Таксата за колежа, даже намалена със съответната финансова помощ, също  играе ролята на филтър. Помислете какъв приоритет е образованието за семейства, готови да си причинят такива разходи. За разлика от градската легенда, в колежа не учат предимно богаташчета.
Виж целия пост
# 482
Много ниска летвата, или така ми се струва.

заради комбинация от фактори е според мен:
- резултати от тестовете по-ниски в сравнение с други години (имащите статистики от няколко предходни години да ме поправят, ако греша);
- броят на отпадналите поради отказ за намаление на таксата (може пропорционално явилите се на изпит тази година и нямащи възможност да платят цялата или определен процент такса без помощ, да са били повече от други години и съответно повече са се отказали);
- прием в друга желана гимназия
- други (решават, че няма да се справят с натоварването примерно)

за миналата учебна година не се обяви нито едно място на следващи дати. 
т.е. следва че нито 101 момиче, нито 101 момче са били поканени.
доколкото знам по-миналата година 105 момче не е прието.

без реална статистика, няма истински извод какво точно се случва всяка година.  няма и реален начин да се съпоставят тестовете, на които децата се явяват, за да се съпоставят % напр.  писано е преди време как математиката едни години е със страшно много изчисления и е трудна за един профил кандидати и ОК за други и т.н.

идеята, че тази година на изпита са се явили повече деца на родители, които не могат да си позволят таксата следва да съпътствува тезата, че тази година деца на родители с по-големи финансови възможности са отишли на друго място. 

предположението, че деца не са се записали, защото са преценили, че няма да се справят с напрежението е много странна.  това е мислено преди подаването на документите за изпита.

аз считам, че американският колеж трябва сериозно да обмисли стратегията си за прием, стипендии и грижа за учениците, за да успее да привлече и задържи % от най-добрите деца, което да даде възможност на АК да получава хубавата пълна такса от семействата с възможности, които ценят образованието. 

и, честно казано, не знам колко американофили останаха.
Виж целия пост
# 483
Здравейте,
Таксата от 6350 евро за АК за година ли е?
Благодаря!
Виж целия пост
# 484
Ezhko, твоите деца ползват ли намаление на таксата и какъв %? 
Виж целия пост
# 485
Аз не съм американофил, но съм поддръжник точно на системата на преподаване в АК, комбинация на американска либералност(индивидуален избор в посоката, интензивността и нюансите на развитие) и МОН(ска)  "кон с капаци" Hands V
Сина ми е един от приетите без никакви курсове, с трикратна консултация с учителката по БЕЛ (уникална жена педагог), учителка по математика, която работи само за средното ниво в класа (не отговаря на въпроси за нерешена задача от домашно, реакцията беше "ооооо, това да ти е проблема, нали всичко друго си решил!")... учещ в провинциално общинско основно училище... приет с % в последната 20тица (от 160 деца). Вече се похвалих как завърши, няма да се повтарям.
Виж целия пост
# 486
Нека отчетем броя на кандидатите тази година, който беше най-висок за последните 4-5 год , ако не се лъжа. Да отчетем и по-ниския бал в сравнение с 2017 г. в СМГ, 1НЕГ, 73 СУ .....Има доста деца, който са се явили на изпита в колежа за проба, а и такива от поканените, които са се записали в съответната гимназия  ,считайки ,че приема в АК вече затворена страница за тях , а и прекалено краткия срок да променят решението си. Разбира се и % на намаляване на таксата също е фактор при взимане на решение ( макар, че моето лично мнение, е че когато покажеш на детето си ,че има и тази възможност, трябва да си наясно дали финансово е по силите ти, а и намалението е за всяка година , а не за 5 год.).
Виж целия пост
# 487
.... идеята, че тази година на изпита са се явили повече деца на родители, които не могат да си позволят таксата следва да съпътствува тезата, че тази година деца на родители с по-големи финансови възможности са отишли на друго място. 
От години следя FB страницата на колежа. Тази година публикациите за деца, получили стипендии, завършили колежа и успешно реализирали се след това бяха доста. Това със сигурност е повлияло върху избора на родителите. Но явно отпуснатото финансиране не е отговорило на очакванията им.   
Виж целия пост
# 488
Все си мисля, че сега колежът е по-достъпен , отколкото преди години , когато за намаляване на таксата можеха да кандидатстват само първите 50 приети. Дори и да не е голям % си е помощ.
Виж целия пост
# 489
peneva_a за американофилите тръгна от това, че някой сподели, че детето му било такъв (?).  според мене, твоето момче, което завърши тази година трябва да е било много умно, организирано и дисциплинирано дете с добра основа от държавно училище и с много добри математически заложби, за да се справи така на входния тест.  Без никаква помощ от 'механиката', която школа за приема в АК развива.  Радостно е, че се справя така и те радва.  Успех и на по-малкото ти дете, което остана под чертата миналата година.  Трябват доста нерви и реализъм да си дадеш сметка, че децата са различни и това, което е подходящо за едно, не е за друго.  Поздравявам те за това.
Виж целия пост
# 490
Благодаря! Но нерви не трябват за да си реалист Hands V Хората сме толкова различни... и това го осъзнах още преди аз да постъпя в гимназия, та по тоя случай нямам и еднакви очаквания от децата си...
Скрит текст:
Със сестра ми сме с малка разлика, от детската градина все бяхме в една група с идеята в първи клас аз да си остана с набора... да ама с тогавашната система на "шестгодишните" аз тръгнах с нея и ... в началото на седми клас бях на 11 и бях категорична, че искам само и единствено математическа гимназия (на 12 държах изпита, приеха ме), а тя знаеше, че иска само и единствено икономически техникум... И въпреки че винаги сме били заедно, всяка си имаше своите интереси и способности. Едното не беше за нея, другото не беше за мен... На 16 завърших гимназия (последен випуск до 11ти клас) и бях съвсем наясно какво искам и какво не искам да правя нататък... Та затова приемам абсолютно спокойно разликата в желанията и интересите на децата си (на по 14 в края на седми клас).
Виж целия пост
# 491
Как стои въпроса с храната в колежа? Ден за ден ли се купува? Купони ли се купуват?
Виж целия пост
# 492
Как стои въпроса с храната в колежа? Ден за ден ли се купува? Купони ли се купуват?
Има страхотна кафетерия (стол) с много вкусно и разнообразно меню всеки ден! Децата могат да платят в брой или със специална карта, която родителят зарежда с определена сума.
Виж целия пост
# 493
Как стои въпроса с храната в колежа? Ден за ден ли се купува? Купони ли се купуват?

Може да се обядва в стола, но има деца, които ядат салати или сандвичи в Онда Кафе. Няма купони. Избират къде и какво ще ядат, редят се на опашката и си плащат - в брой или с нещо като дебитна карта, в която се зареждат пари.
Виж целия пост
# 494
Благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия