Дразните ли се на "хранителни проповеди" ?

  • 37 764
  • 618
# 480
Скрит текст:
Очевидно не си чела. В някои от линковете си има медицинска обосновка.
Твоите данни откъде са?
Понеже до тук никакви такива не видях. Grin
А така - нещо срещу нищо, за мен е безсмислено. Също като вече обсъденото алогично сравнение.
Макар че вече виждам, че е излишно, както винаги когато някой си пише каквото му падне и не може да отговори на конкретно питане с обосновка, все пак, ето малко лекари:
https://www.puls.bg/aktualno-c-6/50-ot-khorata-ne-znaiat-che-ima … ko-kamenov-n-8711
"Основните рискови групи са хора със затлъстяване, с артериална хипертония или други сърдечно-съдови заболявания, тези, които имат роднини с диабет тип 2.
На риск са подложени и децата, родени доносени, но под 2,5 кг. Хората с психични заболявания също спадат към рисковите групи, както и жените, които са имали или имат синдром на поликистозните яйчници, мъже с хипогонадизъм (намалени нива на тестостерона) и др.
Прочети още на: 50% от хората не знаят, че имат диабет. Разговор с доц. д-р Здравко Каменов" -
няма такова нещо, като причина за поява на заболяването "хронично висок инсулин" . Вероятно имаш предвид нещо друго. Можеш да го напишеш. Няма как да знаем какво си имала предвид.

Отново: основни причини, застрашени лица:
https://www.bestdoctors.bg/article/id/873494%20/
"артериална хипертония, така наречената хипертонична болест, хората които имат разстройство в мастната обмяна, повишен холестерол и тези повишени фракции на холестерола, които са болестотворни. Също така пациенти, които в рода си имат диабетик, било родител, било брат, сестра или през поколение назад. Жени, които са родили едър плод, над 4 килограма са рискови. Жени, които по време на бремеността са имали временно повишение на кръвната захар също преставляват риск и трябва да се проследяват. И също така нещо, което е малко известно - млади жени, които имат кисти на яйчниците. Те развиват много често така наречения феномен на резистентност към инсулина, което малко или повече във времето може да прерастне в диабетно разстройство. И като сложим тези, които са с наднормено тегло и главно за сметка на натрупване на мастна маса в коремната област."

Идеи за превенция има в интервюто с лекаря. /Не че нещо, но не включва въздържание от въглехидрати ей-така, по принцип./

https://www.24chasa.bg/Article/2242527

Най-общо всички посочват вече цитираните от мен причини за поява на заболяването. Сред тях няма този "хронично висок инсулин" - логично е. Това няма как да е причина за поява. Това е последица. Която се поражда от нещо друго.
Например:
"Инсулиновата резистентност е състояние на потиснат отговор на организма към действието на инсулина. /това не е "висок инсулин", а проблем със секрецията и/или обработката му/За компенсиране нуждите от хормона започва повишена секреция от панкреаса – развива се хиперинсулинемия. Тя се наблюдава при затлъстяване, при употребата на някои медикаменти като кортикостероиди, при физиологични състояния като бременност и др... Следователно рискови за инсулинова резистентност са лицата със затлъстяване, с дислипидемия (повишени триглицериди, висок холестерол с ниска HDL-фракция), артериална хипертония. Други фактори са фамилна обремененост за захарен диабет, съпровождащ синдром на поликистозни яйчници, исхемична болест на сърцето, напреднала възраст, заседнал начин на живот...Хроничният стрес води до повишени нива на кортизола, а той от своя страна повишава резистентността към действието на инсулина."
https://www.puls.bg/aktualno-c-6/insulinova-rezistentnost-kakvo- … a-da-znaem-n-3894
Веднъж проявено заболяването, макар и да не знаем и до сега какво го поражда, човек трябва да си следи движението и храненето, разбира се. Въпросът е не да се изключат храни, а те да се поемат в "разумни количества" /терминът е от статията/.

Ето пък относно спора кои нива на кр. захар са вече проблемни:

https://www.dnesbg.com/obshtestvo/d-r-valya-mitchorova-endokrino … a-organizmav.html

http://trakiahospital.com/bg/post/%D0%94-%D1%80-%D0%9C%D0%B8%D0% … 1%83%D0%BB%D1%82/

Нива над 6 не са безобидни. Най-малкото изискват да се обърне внимание, т.к. вероятно човекът е във преддиабетна фаза.

http://www.diabet.li/?page_id=17
"Причините за появата на диабет тип 2 са по-неясни. Диабет тип2 вероятно се причинява от множество фактори, а не един проблем.
Диабет тип 2 може да се наследи, но как точно се случва това още не се знае, защото не е известна самоличността на един генетичен фактор."

Ако едно време, поради не особено добре развитата медицина, болните хора не са можели да дават често поколение, което да унаследиш заболяването, т.к. доста рано са си отивали от този свят, то сега с помощта на медицината дължината на живота и стандартът им на живот се подобряват, те много по-често имат поколение, което пък унаследява заболявания /отнася се не само за диабета/.
...
Ако намериш статия или интервю с лекар - ендокринолог, разказващ за твоята "идея" за причина за поява на болестта - пиши. Или поне разясни терминът, който си използвала.
Не разбрах и защо диабетици тип 2 да не ползват инсулин, ако това се налага.
Виж целия пост
# 481
А според теб хиперинсулимения какво е? Синоним на хронично висок инсулин.                                             Линкове от "магазинни" сайтове Вече не чета, посочих автори, които лекуват именно ИР, диабет, затлъстяване...                                            Апропо, повечето посочени от теб състояния като ПКЯ, ССБ, проблемен холестерол, са в силна взаимовръзка с ИР. Като последните предположения и проучвания "обвиняват" именно ИР, т.е.,тя е първопричина, а не последица.
Виж целия пост
# 482
Не разбирам защо е този спор?
С наследственост или не, всеки който прекалява с въглехидратите е застрашен от диабет.


Краси, ИР и хиперинсулинемия е едно и също. Второто е медицинския термин.
Не разбирам спора, пак повтарям.
Виж целия пост
# 483
Като всичко не съвсем относимокъм темата съм покрила поне моите писания.
Просто изразих несъгласие с едно не особено лепо сравнение.Да не кажа хич лепо.
Както и с посочена от дамата причина за поява на диабет - конкретно няма доказателства, че ако не изключим бързите въглехидрати от храната си ще се разболеем от диабет. Не съм чела някой някъде да го е доказал. Напротив - посочих кои са основните предположения към момента на хората, които изследват заболяването.
Ако пък вече сме болни, то отново не е нужно да ги изключваме изцяло. Достатъчно е да ги редуцираме. Как и колко - бих предпочела да се доверя на ендокринолог, ако имах проблем с това заболяване.
Имаше тук и друга дама, която беше писала, че к.з. над 6,1 не било проблем. Не споделям и това. Както писах и дадох и линкове - това може да говори за едно преддиабетно състояние /не е доказателство за налично заболяване обаче/и лично аз бих си обърнала внимание. Бих повторила изследване, бих се консултирала със специалист и бих променила двигателно-хранителния си режим още на тази фаза.

Иначе ако прекаляваме с каквото и да било, по принцип, вкл. и с прекомерна употреба или пълен отказ от дадена хранителна група, здравето ни ще пострада - я от диабет ще се поболеем, я бъбреците ще са болни, я висок холестерол с последиците ще докараме, я подагра - зависи с какво и колко прекаляваме дали имаме някаква предиспозиция, както и какви други фактори ни съпътстват.
Виж целия пост
# 484
Иначе ако прекаляваме с каквото и да било, по принцип, вкл. и с прекомерна употреба или пълен отказ от дадена хранителна група, здравето ни ще пострада - я от диабет ще се поболеем, я бъбреците ще са болни, я висок холестерол с последиците ще докараме, я подагра - зависи с какво и колко прекаляваме дали имаме някаква предиспозиция, както и какви други фактори ни съпътстват.
С това съм напълно съгласна, но с уговорката, че бързите въглехидрати конкретно не са отделна хранителна група, а само подгрупа на въглехидратите. И ако бавните въглехидрати в умерени количества са нужни на организма, за бързите това не може да се каже. Аз не съм представителна извадка, но откакто отрязах бързите въглехидрати и намалих значително бавните, изчезнаха един куп проблеми със здравето и килограмите. Разбира се, не споделям крайни мнения от сорта, че една ябълка е равностойна на три лъжици бяла захар (точно това прочетох в една друга тема  ooooh!).
Виж целия пост
# 485
Това за прекаляването е много успокоително за здравите, някак по-лесно е другите сами да са си виновни за заболяванията, а ние да сме едни правилни и завинаги здрави в златната среда.
Виж целия пост
# 486
Тук е пълно със специалисти по диабета. Вместо да ходя на конференция след няколко месеца, просто ще следя тази тема и специалистките, които писаха в нея.

Катерин, непременно трябва да напишете статия за етиологията и патогенезата на "диабета". Със сигурност ще ви я публикуват я в Nature, я в NEJM, защото е много иновативна.



Виж целия пост
# 487
Това за прекаляването е много успокоително за здравите, някак по-лесно е другите сами да са си виновни за заболяванията, а ние да сме едни правилни и завинаги здрави в златната среда.
Има нещо вярно в това, но метаболитните заболявания не се причиняват от въздействието на един фактор, а от взаимодействието на множество фактори, така че един може да си позволи лукса да прекалява без особени последици, а друг с малки прегрешения да има далеч по-лоши резултати.
Виж целия пост
# 488
Има нещо вярно в това, но метаболитните заболявания не се причиняват от въздействието на един фактор, а от взаимодействието на множество фактори, така че един може да си позволи лукса да прекалява без особени последици, а друг с малки прегрешения да има далеч по-лоши резултати.

Така е. Тялото ни не идва с индивидуални указания за употреба, нито пък сме особено наясно какво сме изтеглили от генетичната лотария и към какво сме предразположени. Затова и самодоволното тупане по гърдите в нечии изказвания ми идва в повече.
Виж целия пост
# 489
Аз много внимателно чета какво пишат двата полюса, но не виждам нито един аргумент, който да показва, че изключването на бързия въглехидрат е грешка, напротив. То вярно, че има много пушачи, които не умират от рак, ама какво показва това? Че цигарите все пак са нужни?
Виж целия пост
# 490
Тук е пълно със специалисти по диабета. Вместо да ходя на конференция след няколко месеца, просто ще следя тази тема и специалистките, които писаха в нея.

Катерин, непременно трябва да напишете статия за етиологията и патогенезата на "диабета". Със сигурност ще ви я публикуват я в Nature, я в NEJM, защото е много иновативна.




Аз статии не пиша, не ми е работа да "отварям очите на слепите."  Стига ми, че вкарах моето здраве в ред, въпреки лекарското "лечение". Писала съм Предостатъчно за себе си, няма да се повтарям. Всеки е свободен да вярва на когото иска.
Виж целия пост
# 491


Иначе ако прекаляваме с каквото и да било, по принцип, вкл. и с прекомерна употреба или пълен отказ от дадена хранителна група, здравето ни ще пострада - я от диабет ще се поболеем, я бъбреците ще са болни, я висок холестерол с последиците ще докараме, я подагра - зависи с какво и колко прекаляваме дали имаме някаква предиспозиция, както и какви други фактори ни съпътстват.

Високият холестерол също идва от много въглехидрати, алкохол и цигари.

А въглехидратите не могат да се изключат напълно като група, защото ги има достатъчно в зеленчуците, млечните - който ги консумира.

Аз много внимателно чета какво пишат двата полюса, но не виждам нито един аргумент, който да показва, че изключването на бързия въглехидрат е грешка, напротив. То вярно, че има много пушачи, които не умират от рак, ама какво показва това? Че цигарите все пак са нужни?

Няма. И го доказваме с примери.

Какво ще докаже abadjieva80 с нейните препоръки за чудесна КЗ 6,1?! Rolling Eyes
Защото аз доказах на майка ми, че храната не ѝ е подходяща - такава, каквато са препоръчали такива като abadjieva80. Да яде по 2 филийки хляб.
Виж целия пост
# 492
Дядо ми, лека му пръст, имаше диабет. Преди няколко години откриха на доведения ми баща. Пи сиофор или както там се казва, отслабна супер много, почти спря алкохола и сладкото, и сега е добре. Не съм експерт, но 6.2 кз не е ли малко високо за диабетици? На него ендокринологът му е казал да поддържа под 6, ако може.
Виж целия пост
# 493
Хорестеролът не е свързан точно с въглехидратите, ама нейсе. Не е това темата.
Не "напълно", но и изобщо не бива да се изключват нито те, нито друга група. Учи се още в 4-ти клас.
...
Не ви знам ни полюсите, ни тропиците. Не се мятам от върл веганизъм във войнстващо хишничество. Потребявам всичко, що се приема за храна, гледам да съм в мярка и да е чисто, колкото може.
А, да, полезно ми е да чета и да препитвам ученика. Все имам какво да си припомням и да научавам. Разбира се те от форума тук. Има си книги и учебници за целта.
Виж целия пост
# 494
някой помни ли заглавието на темата...?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия