Захранване – въпроси и отговори. ТЕМА 3

  • 25 244
  • 724
# 390
А белите ли дюлята като я печете?
Виж целия пост
# 391
Нашите също отглеждат много плодове и зеленчуци на село и ни дават. Вкусът наистина е в пъти по-добър от повечето купени, но и баща ми също пръска срещу вредители. Казват, че просто няма как да имаш продукция без поне малко защита срещу болести по дърветата, вредители и т.н.  И за да не е извън темата - след месец и повече опити с най-различни пюрета, разбрах, че моето дете не ги обича и почнах да му давам варена или печена храна. Хапва с апетит. Жалко, че толкова късно се сетих, но понеже имаше пюрета, които все пак ядеше, мислех, че просто не съм му уцелила вкуса.
Виж целия пост
# 392
Дюлята я правех по много странен начин - бях я сварила за леко и после в тавата с канела. Дребното яде пяколко пъти.
Виж целия пост
# 393
Аз пека дюля с ябълки и малко вода. Но на ниски градуси, по-дълго, докато изври водата и се карамелизира по дъното. Без да слагам захар. Най-хубаво ми се получава, когато ги пека във фурната на печката с дърва.
Друга комбинация е печена тиква с дюля или сливи. Много вкусно става печена тиква с компот от сливи и дюли - без захар за малките, за големите слагаме със захар, мед и орехи, понякога и стафиди.
За съжаление синът и баща им не уважават много тиквата....,но ние с щерката ядем и допълнително.
Виж целия пост
# 394
Аз я беля дюлята. И моят баща така казва, че без пръскане, реколта няма да има от вредители. На пазара до нас направиха био щанд на производител, царевицата си беше пълна с гъсеници. Замислих се кое е по-лошо, да е пръскана или с паразити? Simple Smile Яйца, месо  купуваме от едни хора, които гледат уж свободни и щастливи пуйки, пилета, жълтъкът им пак не е много жълт, месото по-дълго се вари, но баща ми като вземе от разни баби съседки  яйца, ами те имат едни големи жълти жълтъци, по 2 не съм срещала, нямаше да ми дойде на ума сякаш да се чудя за тази аномалия защо е. Но в такива времена живеем, всичко е изкуствено и вредно вече, такъв стана животът. Като се зачета в етикетите на неща от здравословни щандове и тръпки ме побиват.
И понеже купуваме някои неща от био магазин и пазари фермерски, много се смях на този текст, скривам го, че е дълъг, ако ви се чете нещо забавно за разнообразие:
Скрит текст:
В наше село плъзна епидемия от биоеко "фермерски магазини" - по три на пряка. Всяко нещо, за което попиташ се продава със заклинание - продавачката те поглежда право в очите, хваща те за ръката и прошепва "Сиренето е от био ферма в Карапръдлево, ние (винаги сме ние) сами си го носим (?!) от мандрата на Ламбрев (явно, ако не го знам Ламбрев съм големото зле) - 20 лева за сто грама е да видите ИСТИНСКО сирене като от нашето детство (задължително сравнение)! Тука вече тона се повишава и звънват нотки на гордост - айде, опитайте, опитайте го да видите, че друго сирене няма да поискате". Други много ценни неща, които естествено са като от "нашето детство" са прясно мляко, което ми обещават да се развали още преди да съм се прибрала, то пък обикновено е или манастирско или калугерско. Както каза Василена, ще речеш, че в нашата малка, но духовна страна манастири на всеки хълм - в тях фрашкано с работливи монаси и кипи бурно производство - то мляко се кваси, то масло се бие, сирене се сири, пчели хвърчат ... добре че са много монасите у нас та смогват да зареждат био магазините.
В същите задължително "Фермерски" магазини се продават биоеко плодове и зеленчуци - ябълки за екоавтентичност бити от градушка два три пъти, круши газени от трактор, моркови с приятно изгнил цвят. И  за ОЧЕИЗВАДНО доказателство за биоеко произход - задължително в смачкани мукавени пликчета - за да се подчертае интимната близост с майката природа. Плодовете също са много изгодни, особено имайки предвид че здравето цена няма - ябълките са по около 7 кинта килото, морковите 5 кинта връзката, за крушите направо не смея да попитам. В някои по-лОксозни магазини има и хляб - лимец (начи ако няма лимец хич не ми го фали), ръжено брашно, стърготини талаш, люспи, семки, секви отломки и шишарки. Колкото е по-твърд, толкова е по-истински, някои ДАЖЕ с лека плесен - ебаси здравето.
А при хранителните добавки ... там е цяла вселена пълна с магични имена и ритуали според мен изключени от естествените науки, но не и от весталките на здравословния живот Мира Добрева и  Гала - последната й препоръка, която уцелих беше да пием чаша затоплен колаген сутрин на гладно - сметайте как след двете чаши гореща вода отново сутрин на гладно (да не пренебрегваме Дънов!), обръщам и един топъл колаген ...
За напреднали има много чудеса - пробиотици за вегани, витамин Д с метаболити (не е някъв си там обикновен тъп витамин Д) биофлавоноиди, и към триста вида "комплекси за жени" (прави впечатление, че мъжете са доста ощетени откъм комплекси за красота и здраве) - то не е вечна младост, детоксикация и укрепване маматасижаса. Ако случайно, но много случайно, някой се усъмни в чудодейните качества на някой витамин с метаболит и попита какво му е действието и кой орган точно ще стане като чисто нов - дежурния отговор е "пречиства организма и укрепва имунната система"
Няколко неща, без които не може! В смисъл появяват се чат пат продукти, които изгряват, имат своята слава и залязват (жожоба, зелено кафе, бял чай, брашно от черупки), ноооо има няколко продукта, които са вечна класика - евъргийни така да се каже:
1. Спирулина
2. Плацента
3.Коластра
4.Кактус
Други няколко неща, от които трябва да се пазим като от чума:
1. Парабени - не знам какво е, но със сигурност е много гадно
2.Подобрители - под това твърде общо заглавие се крие ГОЛЯМАОПАСНОСТ.
Сичко останало е капки, настойки, годжи бери,кю тен,  екстракт от яйчници на прилеп, кактус отгеждан в сърцето на амазонската джунгла, чия, фия, амарант, анатол,  саностол и пр. Прави ми впечатление, че киноа на един и същи вносител  в плод и зеленчука до нас струва 5 кинта, но веднъж минал под табелата на съседния биоеко фермерски магазин вече добива други качества, съответно и цената му хвърчи - както казах здравето цена няма.
Предвид горното смятам, че ако спазваме елементрани правила, пием си биофлавоноидите редовно, не пропускаме топлия колаген и се мажем с коластра и тук таме плацента, единствения шанс да умрем е посредством глух, тъп удар с тухла или изяждане от акула. Иначе просто не виждам как ще стане!

Фани Давидова
Виж целия пост
# 395
Аз да докладвам, че най-накрая намерих брашно от спелта във фантастико. Ще го пробвам за сухари.
Виж целия пост
# 396
Малко тежичко му дойде на моето.
Виж целия пост
# 397
От вчера ми остана малко сварена киноа оставих я в хладилника, но дали ще е годна да дам на бебето? И ако да, върви ли с червена леща?
Виж целия пост
# 398
Здравейте мами и честита нова година. Тъй като скоро мисля да започна да захранвам въпросът ми е, дали мога в зеленчуково-местно пюре да сложа и малко жълтък и да го давам на беба за обяд?
Също така бих искала да си кажете и мнението за примерната схема, която съм избрала след като бъде захранена:
06:00 -мляко 180-210 мл
10:00- пон. мляко 180-210 + 2-3 лъжички каша, вт.мляко 180-210 мл + 2-3 лъжички каша и през другите дни само мляко
14:00-пон. зеленчуково-местно пюре, вт.зеленчуково пюре и жълтък, ср. зеленчук с риба, чет. зеленчук с жълтък, пет. каша, съб. зеленчук с жълтък, нед.зеленчук с риба
18:00-мляко 180-210  мл + 2-3 лъжички плодово пюре или йогурт
22:00 мляко 180-210 мл
Мисля след като я захраня да и бъде така схемата до приблизително 8-9 месеца. Какво мислите?
Виж целия пост
# 399
Лале, годна е. Може да я добавиш към лещата. Може да я направиш на мъфин или на каша с плод 😉
Виж целия пост
# 400
xrisi43, наведнъж ли смяташ да въвеждаш всичко изброено? И риба, и жълтък...  Ако не следваш ЗВБ, първо се започва с 1-2 лъжички от пюрето, те и толкова едва хапват. Рядко има бебета, които ядат по половин или цяло бурканче пюре от началото. Местно пюре имаш предвид месно ли, с месо? Месото се въвежда след зеленчуците. Твоята схема ми изглежда много смела, като почнеш ще се ръководиш от вкуса на бебето, но в никакъв случай не започвай с жълтък, риба и месо наведнъж. Тези неща се въвеждат постепенно.
Виж целия пост
# 401
Хриси,
до 8-9 месеца не би трябвало да си въвела и половината от всички тези неща, ти говориш, че след като захраниш до 8-9 месечно ще храниш детето така??? Знаеш ли изобщо що е то захранване и че се прави плавно, продукт по продукт като всеки се въвежда поне по 3-4 дни? Още не си захранила, с вече съставяш седмични менюта, подходящи за едногодишно и нагоре. От раз ли смяташ да почнеш с това меню? Карай по-спокойно. На колко е бебето, между другото?
Виж целия пост
# 402
Благодаря за отговора, Кактусче!

Хриси, педиатърката ми каза да не смесвам жълтък и месо, или едното, или другото се слага в зеленчуковото пюре и в никакъв случай двете наведнъж. Не виждам от какъв зор трябва да въведеш толкова много неща и да правиш вече меню, това не е голям човек, тепърва го запознаваш с твърдите храни, по спокойно, прочети повече за захранването и тогава реши какво да правиш, не го карай на изуст.

П. П. кисело мляко/йогурт се въвежда след 9-10 месец, ние сме на 10м. и само два пъти е яла козе кисело мляко.
Виж целия пост
# 403
Абсурдна идея за захранване. Този стомах не е виждал нищо друго освен мляко, какви меса и жълтъци?! Има толкова много информация в Интернет, що за безумия...
Виж целия пост
# 404
xrisi43, наведнъж ли смяташ да въвеждаш всичко изброено? И риба, и жълтък...  Ако не следваш ЗВБ, първо се започва с 1-2 лъжички от пюрето, те и толкова едва хапват. Рядко има бебета, които ядат по половин или цяло бурканче пюре от началото. Местно пюре имаш предвид месно ли, с месо? Месото се въвежда след зеленчуците. Твоята схема ми изглежда много смела, като почнеш ще се ръководиш от вкуса на бебето, но в никакъв случай не започвай с жълтък, риба и месо наведнъж. Тези неща се въвеждат постепенно.

Да разбира се, че постепенно ще въвеждам жълтъка, месото, рибата, кашата, зеленчуците, плодовете и йогурта. Просто това ще е схемата след като е захранена с всичко изброено, нещо като меню за седмицата и то ако малката ми позволи и ако и харесва тази схема. Това ми е просто замислено.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия