През последните няколко месеца в онлайн пространството, подобно на гъби след дъжд, се навъдиха една камара китайски магазини за джаджи и електроника. Идеята е ясна – повечето електроника така или иначе се произвежда в Китай – фабриките са налични, както и технологията, защо тогава потребителите да плащат допълнително за имена като Sony, Samsung, LG, Apple и така нататък.

В PCWorld.bg следим с интерес това развитие и от време на време получаваме възможност да тестваме тези на пръв поглед странни и никому неизвестни китайски марки. Дойде времето да ви предложа поредната порция от Далечния изток – първа част на едно обобщено ревю, в което този път сме включили умна гривна, безжично зарядно и умна Wi-Fi колонка с асистента Alexa на борда.



Ligh and Fast Wireless Charger
Името на тази джаджа говори достатъчно – няма да се впускам в подробности. Става дума за индуктивно зареждане за смартфони, а устройството струва 5 лева. Документация почти липсва, а тестовете показват, че това зарядно пълни 15% от батерията на Samsung Galaxy S8 Plus за 30 минути. Резултатът не е много впечатляващ, опитах с различни кабели и зарядни, но резултатите не се промениха особено. Ако искате да имате безжично зарядно за 5 лева, едва ли ще намерите нещо по-добро. За бързо зареждане обаче ще трябва да се изръсите стотина лева за марково зарядно (Samsung индуктивното зарядно е два пъти по-бързо от тази джаджа).

Siroflo Alexa Wi-Fi Speaker TF-06C
Това е може би най-полезната джаджа, от която съм искрено впечатлен. Siroflo е още една марка в Gearbest, която онлайн магазинът се опитва да наложи, а този умен говорител е съвместим с асистента на Amazon – Alexa.

Както можете да видите и от снимката, този говорител Siroflo идва с оскъдна окомплектовка. Освен самата колонка, имате кабел за зареждане (microUSB) и малко листче с процедурата по подкарване на устройството.



Хардуер
Качеството на изработката е леко съмнително – особено на пръстена, който контролира звука, но като цяло китайците са се справили на ниво с крайния пакет. Siroflo разполага с два говорителя по 6W, два микрофона – за гласовите команди – шест хардуерни бутона (два на задния панел и четири отгоре), както и вече споменатия пръстен. Батерията е доста сериозна за подобен вид джаджа – 2200 mAh – което означава седмици автономна работа. Усилвателят е на Texas Instruments, а около пръстена има RGB LED светлина.

Софтуер и функционалности
Без да бъда многословен ще се опитам да обясня какво точно може да прави този говорител и Alexa за потребителите в България. Споменавам региона неслучайно, защото много от възможностите на умния асистент на Amazon са ограничени именно географски. След кратка инсталация на Siroflo приложението, можете да вържете говорителя към Wi-Fi мрежата си и смартфона си. Това приложение има някои ограничени функционалности за контрол на умни джаджи, музика и Alexa, но ако инсталирате официалното приложение на Amazon, то ще намери говорителя и ще ви даде достъп до Skills – отделни добавки, които правят Alexa много по-умна и можеща.

След достатъчно настройки успях дори да вържа умната крушка и контакт от Alterco Robotics (българите са се постарали да направят специален скил за Alexa) и да карам виртуалната асистентка да пуска и гаси лампата, да сменя цвета и силата ѝ, да включва контакта и да настройва таймери. Тъй като малкият 6-годишен звяр, който живее в нашата къща, е привързан към умната си крушка и всяка вечер спи на различна светлина, тестовете показаха, че Alexa улеснява много процеса по пускане на лампата и избор на цвят. Преди това ставаше с доста повече действия – отключване на смартфона, намиране на Shelly приложението, стартиране, чакане да се свърже с крушката, няколко докосвания, за да се стигне до панела за управление и така нататък. Сега просто казваме "Alexa, turn light on" и "Alexa, change light to green".

Siroflo може да пуска и радио чрез различни услуги от Amazon – аз използвах TuneIn – там има доста местни радиостанции – Darik Nostalgie, Zrock, BGRadio, StarFM и други. Можете да пускате всяка от тези станции с глас - "Alexa, play Zrock radio". Разбира се, можете да си говорите с Alexa по същия начин, по който разговаряте със Siri и Google Assistant. Тя разказва вицове, истории за лека нощ, дава прогноза за времето и други подобни. Най-хубавото е, че екосистемата на Amazon непрекъснато се разраства и включва нови скилове, които са безплатни също така. Има такива за контрол на умните телевизори, термостати, кафе машини и всякакви подобни умни джаджи. В някакъв момент подобна колонка ще може да управлява всички устройства в дома.

Цената на Siroflo e 99 лева и си заслужава напълно.
Преди години масовите китайски стоки бяха синоним на "евтинджос", като в повечето случаи тамошната електроника не струваше дори минималните суми, които търговците искаха за тях. Напоследък обаче е налице (да се чете: през последните 5 - 6 години) сериозно раздвижване. Не че боклуците са изчезнали, дори напротив. Всъщност изборът на такива е по-голям от всякога. Ако обаче човек се поразтърси, то може да намери интересни изделия на много привлекателни цени.

Следва продължение...