На стр.3, пост #34  в консултативната тема можете да прочетете и мнението на доц. д-р Светлозар Стойков.

Какво представлява бактериалната вагиноза?
Бактериалната вагиноза е дисбактериоза на влагалището, която възниква в резултат на промяна на средата под влияние на различни външни и вътрешни за организма на жената фактори. По биологичната си същност, бактериалната вагиноза е възпаление на лигавицата на влагалището, предизвикано от анаеробни патогенни бактерии или гъбички. Нормално във влагалището около 90% от микрофлората трябва да бъде от млечнокисели бактерии от вида Lactobacillus acidophilus (ацидофилни бактерии),  които произвеждат млечна киселина и метаболити, и определят неговото киселинно рН. Така се потиска развитието на патогенните видове бактерии, които, ако се размножат, могат да предизвикат това заболяване.

В случай, че бактериалната вагиноза се развива по време на бременност, е възможно да доведе до значителни усложнения – преждевременно раждане, повишен риск от инфекция и др. Ето защо навременната диагностика и лечение на всяко променено по вид влагалищно течение в хода на бременността са изключително важни.
Най-често бактериалната вагиноза е ограничена във влагалището инфекция. Все пак е възможно да се развие и инфекция на матката и маточните тръби. Бактериите, предизвикващи бактериалната вагиноза, могат да доведат до развитие и на тазово-възпалителни заболявания, което от своя страна да доведе до стерилитет.

Причини за развитието на бактериалната вагиноза
Причината за развитие на бактериалната вагиноза е намаляването на количеството на ацидофилните бактерии във влагалището под критичния минимум, в резултат на което се развиват патогенни бактерии и вземат превес в локалната микробиоценоза (нарушава се равновесието между ацидофилните и патогенните бактерии) във влагалището.

Всяка жена може да развие бактериална вагиноза. Съществува комплекс от фактори, които нарушават нормалния баланс (микробиоценоза) на влагалището. Такива са:
• Антибиотично лечение
• Инфектиране с полово-предавана инфекция – хламидия, микоплазма, уреаплазма, гонорея
• Използване на лубриканти, съдържащи консерванти
• Използване на хигиенни вагинални душове
• Вътрематочна спирала като контрацептивен метод
• Използване на дамски менструални тампони


Терапията при партньора е задължителна в случай на оплаквания като зачервяване или сърбеж по члена, парене или болка при уриниране. Препоръчва се провеждане на лечение при мъже, чиито партньорки развиват рецидивираща бактериална вагиноза.
Развитието на бактериална вагиноза често е единствен симптом на успоредно протичаща друга инфекция – например с хламидия, уреаплазма или гонорея. Ето защо при жени, при които се установява относително често бактериална вагиноза, е препоръчително да се направи тест и за съпътстващи полово-предавани инфекции, които сами по себе си могат да са предразполагащ фактор за заболяването.

Симптоми на бактериалната вагиноза
Най-често жените с бактериална вагиноза имат едно или повече от следните оплаквания:
повишено по количество белезникаво или сивкаво вагинално течение
• повишено по количество белезникаво или сивкаво вагинално течение
• неприятна миризма на секрета от влагалището
• сърбеж и/или парене във или около влагалището

Течението при жени с бактериална вагиноза често е белезникаво или сивкаво, млечно на вид, понякога пенесто. Характерна е неприятната му миризма (подобна на риба), която се засилва сред полов контакт или след менструация. Възможно е жените да се оплакват от сърбеж или парене във или около влагалището.

Създаване на локална микробиоценоза
Успешното премахване на дисбактериозата на влагалището и нейните последствия е пряко свързано с възстановяването на микрофлората в него. Създаването във влагалището на правилната локална микробиоценоза ще доведе до елиминирането на патогенната и условно-патогенната микрофлора, гнилостните и гноеродните бактерии. На практика поради простата причина, че микрофлората на влагалището не се възстановява от само себе си, вагиналната дисбактериоза се премахва изключително трудно и много често рецидивира. Организмът се нуждае от външна помощ. Т.е. необходимо е реинтродуциране на полезни живи ацидофилни бактерии във влагалището за трайно възстановяване на вагиналната микрофлора и последващо цялостно излекуване. С премахването на дисбактериозата на влагалището възстановява заложения от самата природа баланс в него.

Един от методите за най-бързо премахване на дисбактериозата е във влагалището да се апликира /вкара/ специално подготвената култура от живи ацидофилни бактерии Lactobacillus acidophilus щам n.v. Ер 317/402  ≥ 106 CFU/ml в най-високата фаза от жизнената им активност, каквато е във вагиналния пробиотик NARINÉ LADY.

Какво е вагиналният пробиотик NARINÉ LADY и за кого е предназначен?



Вагиналният пробиотик NARINÉ LADY е изделие, което съдържа живи ацидофилни бактерии Lactobacillus acidophilus щам n.v. Ep 317/402 ≥ 106 CFU/ml и техни метаболити в хранителна среда.
С тази бактерия хората се раждат, тя е важна част от полезната микрофлора на дебелото черво и влагалището.
Вагиналният пробиотик NARINÉ LADY осигурява при апликиране във влагалището заселване на живи ацидофилни бактерии, които създават локална колония /микробиоценоза/.
Това е единственият природосъобразен начин за премахване на бактериалната вагиноза - така, както Природата ни е създала. Живите пробиотични бактерии решават трайно проблема по много бърз и ефективен начин – отстраняват дисбактерозата, а не симптомите.


Вагиналният пробиотиктик NARINÉ LADY се състои от  комплект, който включва:
- вагинален пробиотик NARINÉ LADY, 175 ml - 1 бутилка;
- спринцовка, стерилна - 5/10/15 бр.;
- катетър, стерилен - 5/10/15 бр.

Спринцовките и катетрите са в отделна опаковка.
Предимството на течната форма на пробиотиците с живи бактерии и с къс срок на годност е, че бактериите са размножени в лабораторни условия в подходяща хранителна среда с подходяща киселинност и на подходяща температура до висока концентрация, след което са охладени.  Достатъчно е затоплянето им до стайна температура, за да стане тяхната активност максимална в момента на прилагането им.
Срокът на годност е 4 месеца, защото това е максималната продължителност на живота на живите бактерии, и то при съхранение в хладилник  при температура  2-8°С.  

Как трябва да се използва вагиналният пробиотик NARINÉ LADY?
В легнало положение всяка вечер жената сама апликира във влагалището си 10 ml пробиотик преди сън, който се стопля предварително до стайна температура. Всяка апликация се прави с нова спринцовка и нов катетър за еднократна употреба, които са в комплекта в отделна опаковка. Правят се 5, 10 или 15 апликации в зависимост от тежестта на проблема.

Стабилизирането на микрофлората става след около месец от заселването на пробиотичните бактерии.Чрез апликиране на пробиотика във влагалището се създават условия за потискане на патогенните микроорганизми по биологичен път, като по този начин се възстановява заложеният от природата баланс на микрофлората. Чрез повишаване количеството на живи и активни полезни лактобацили ние оказваме на организма необходимата помощ за активиране и възстановяване на механизмите му за саморегулиране. Пълното развитие и стабилизиране на микробиоценозата (колонията) във влагалището от ацидофилни бактерии щам n.v. Ер 317/402 става след около един месец от началото на заселването на пробиотичните бактерии, когато трябва да се очакват максимално добрите резултати.

По време на прилагането на вагиналния пробиотик NARINÉ LADY не трябва да се употребяват каквито и да било други препарати, нито да се правят промивки с каквото и да било. Също така не трябва да се приемат антибиотици, защото живите ацидофилни бактерии ще бъдат убити. Ако се наложи да се провежда лечение с антибиотици, временно да се преустанови използването на NARINÉ LADY до приключване на курса с антибиотици и след това прилагането на пробиотика да се поднови.

Кога трябва да се използва вагиналният пробиотик NARINÉ LADY?
Използването на вагиналния пробиотик NARINÉ LADY е показано в следните случаи:
- при бактериална вагиноза
- при парене и/или сърбеж
- при неприятна миризма
- след антибиотично лечение за предотвратяване появата на бактериална вагиноза
- при планиране на бременност
- след използване на лубриканти с консерванти - за предотвратяване появата на бактериална вагиноза
- с профилактична цел


Има ли вагиналният пробиотик NARINÉ LADY странични ефекти?
Досега не са установени странични ефекти на вагиналния пробиотик и противопоказания за неговото използване. Да не се използва в случай на установена алергия или свръхчувствителност към медицинското изделие.

Съхранение и транспорт на вагиналния пробиотик NARINÉ LADY
Да се съхранява при температура 2-8°С. Допуска се, краткотрайно съхранение (до 18 часа) при температура  до 15°C. Това изделие се транспортира в термоизолирана опаковка при  хладилни условия. След получаването му го поставете веднага в хладилник и го съхранявайте в хладилни условия постоянно.