За Войта терапията

  • 16 499
  • 74
# 15
Бърди, вместо (поредния) професионален спор, дали не би могъл да направиш нещо, което вярвам ще бъде по-полезно за мамите тук?
Например (просто една идея) да драснеш няколко изречения за опита на Гърция (или ако предпочиташ обобщено - съвременната педиатрия) в диагностиката и лечението на ДЦП.
Как се следят рисковите бебета за изоставане? Какви изследвания? Какви прегледи? Колко често? Кога се предприемат мерки? Какви мерки?
Кога се поставя диагноза ДЦП? Какво става след това?
Има ли специализирани центрове за тези дечица? Какво има в тях?
Какво се прави за социализацията на децата?
Има ли доктори, известни с успехите си при терапията на деца с ДЦП? Кои са те? С какво са известни?
Ей такива едни неща... Или други, за които се сещаш в тази насока...
Виж целия пост
# 16
Не е професионален спор...
Те пишат за "Войта" като за панацея и го "прилагат" И върху здрави деца, които им "се струва" че нещо "не са наред", без сами да могат да кажат какво точно не е наред. Защото не знаят кое е норма и кое патология при неврологичното изследване на децата. Това ми бе мисълта, и с примери от техните "писания" желая да го видите по-ясно това. Научният им подход е толкова компрометиран, че обезсмисля практическите им занимания. Но те си вярват...

Не ми бе мисъл да пиша за ДЦП и лечението и.
Децата тук се следят от техният педиатър.
Рискови, нерискови, доносени и недоносени.
Работа за педиатър е това-няма "по-тясна" квалификация. Всеки носи отговорност за работата си.
Всеки месец се преглеждат. За всичко. Не се препраща. Няма при кого. При детски невролози се праща при ясна диагноза, поставена от нас. Те лекуват по-нататък-епилепсия, ДЦП, специфични неврологични проблеми.

При ежемесечните прегледи от нас се следи децата да отговарят на съответният за възрастта стадии от психо-моторното им развитие. Съобразно възрастта (коригираната). Следи се с особено внимание за белези на хипо или хипертония, както и за това за всеки обхват възраст да изпълняват съответните критерии.
Работим по скалите Денвър и ELMA.

След като поставим диагнозата ДЦП децата се поемат от невролог. Има рехабилитационно звено, логотерапия и трудо-терапия. Последните две само частно, но се покриват от застрахователните компании. Изготвя се рехабилитационен план и по него се следва.
За 10-ина години практика съм виждал само едно дете с ДЦП.
Модата на "Общо координационно смущение" и други подобни се изживя отдавна...
Виж целия пост
# 17
"Бърди, вместо (поредния) професионален спор, дали не би могъл да направиш нещо, което вярвам ще бъде по-полезно за мамите тук? "

Искам да видите ясно какво правят и защо го правят. Обосновавам се за това.
Мога да си замълча... И информацията е подтик за размисъл.

Например колегата Чавдаров пише:
"kakvo moje deteto da pravi spontanno po grab i po korem."
за кърмаче на 3 месеца...
Някои деца имат изоставане на контрола на главата и лаг от гръбно положение при повдигане за ръчичките до 3-3.5 месеца. Не инертна главичка, а закъснение в повдигането и в синхрон с тялото. И си е напълно нормално.
Какво очаква Г-н Чавдаров едно дете на 3 месеца да прави по корем? Повдига си главичката и гърдичките, опирайки се на лактите (3 стадии от развитието на мускулният тонус в кранио-каудална посока). Да, обаче има здрави деца и на 4-4.5 месеца, което го правят това не отчетливо и за много кратко. Те са с ДЦП и за "Войта"?
Децата започват да се обръщат от коремче по гръб на възраст 4 месеца... до 5-5.5 месеца.

Несериозни неща...
Те се опитват да си "правят медицина", която да ги обслужва...
Виж целия пост
# 18
Извинете,че нахлувам в темата ви.

Искам само да ви кажа за Shriners Hospitals в Северна Америка,напълно безплатни болници за деца с ДЦП, ортопеди4ни проблеми,спина бифида,лицево-4елюстни аномалии и т.н.
Те се издържат само и единствено от благотворителност,както и от професионализма на лекари доброволци.
Всяко дете може да потърси помощ там,независимо от коя страна е или какви са финансовите възможности на родителите му.

http://shrinershq.org/Hospitals/Chicago

Ако имате проблеми с превода или с попълване на апликацията,моля пишете ми на ли4ни,ще се опитам да ви помогна! Hug
Виж целия пост
# 19
Още един пример от написаното:
как лекуват здрави деца...

Майката пише:
"Tia be6e s centralno koordinacionno smu6tenie vtora stepen.Prohodi na 11 meseca.Vapreki 4e e s korova atrofia se razviva dobre-govori otli4no angliiski ezik i e edna ot nai-dobrite v klasa(u4i v normalno u4ili6te i daje polu4i gramota za uspeh.U4itelkata i ne znae 4e sme imali problemi)."

Ако остравим настрана пълната липса на смисъл в понятието "Централно координационно..." детето прохожда на 11 месеца. Естествено това не се дължи на "терапията". Просто детето си е било нормално. Има деца, които нямат зряла походка и на 15 месеца и без да имат "Централно Координационно...". Пише също "корова атрофия", пък детето си е абсолютно нормално психо-соматично и интелектуално. Просто защото си е било, и е здраво. Те обаче са убеждавали майката че е "болно", за да може после да има успех "терапията".

Справедливо в Торонто не и дават направление за малкото дете-не виждат нищо, за което да и дадат. Не искат да повтаря Бг си "перипетии". Тя обаче ги смята за некомпетентни. Защо? Защото е свикнала в Бг да я препращат на "специалисти" за да и кажат кога едно дете нормално има контрол на главичката си... и не може да повярва че това го знае всеки практикуващ обща педиатрия и в това няма нищо странно.
Но тя упорито иска да ги повтаря...
Виж целия пост
# 20
Искам само да ви кажа за Shriners Hospitals в Северна Америка,напълно безплатни болници за деца с ДЦП, ортопеди4ни проблеми......

Twins_mama, Shriners са си ограничили дейността да покрива само САЩ, Канада и Мексико. Преди няма и два месеца отказаха на наши приятели да регистрират детенцето им:

Цитат
There is never a charge to the patient or parents for any medical care or services provided at a Shriners Hospital.
The service area of Shriners Hospitals includes the United States, Canada and Mexico.


Има (вероятно) някакви вратички, но трябва да се открият какви са - не става просто ей така - пращаш си апликацията и готово.



Бърди, все пак не мислиш ли, че е по-добре да се "презастраховаме", ако едно дете (особено ако е рисково), не започне да държи главичката си навреме (примерно), отколкото да чакаме до една по-късна възраст, когато рехабилитацията ще е по-трудна?
Виж целия пост
# 21
[b "Бърди"[/b]
Със сигурност не сме колеги.

Има много методики, с които се оценяват и интервенират "деца рискови за церебрална парализа", каквато е и методиката на Войта. Дали е по-добра или не от други методи, нито аз нито някой друг работил в областта на ДЦП повече от 15 години би се наел да определи. Ако влезнете в рубриката "детска церебрална парализа" там ще се информирате за последните международни форуми по този въпрос, където се представят различни методологии (включително и на Войта), които в зависимост от локалното ниво на възможности се възприемат позитивно или не.

Специално за болницата, която ръководя - в нея има обучени специалисти и по Войта, по Бобат (НДТ), както и по други методи. Рехабилитационният екип преценява кое е най-доброто като терапевтична комбинация за "детето в риск за церебрална парализа" (висока недоносеност, тежка незрялост, мозъчен оток и/или кръвоизлив и други), защото тази диагноза се поставя у нас на 1,5г. (в някои регистри за ДЦП дори след 2г.), като след поставянето и се знае, че няма пълно излекуване. Методиките, които ползваме осигуряват така наречената послеродова профилактика на ДЦП, защото има и предиродова профилактика също.

Какво казва някой в някакво списание, не ме интересува хич....   Мога да цитирам много монографии, където се изброяват и съпоставят различни методики с различни описания и наблюдения и заключения. Мога да цитирам и централно европейски държави, в които именно на такива рискови деца не им е обръщано никакво внимание. Тези деца сега са наши пациенти и техните майки не са никак щастливи, а можеше да е обратното. Чрез  интернет тези българки живеещи в централна Европа, ни откриха и предпочетоха да се лекуват и обучават в България.

Всичко това, както и 25 годишния ми опит при ДЦП, връзките ми с различни отделения за интензивни грижи на недоносени деца и натрупаната статистика, ми показват че пътят по който върви болницата е верен за нашите условия.

И още нещо......  В тонът, с който информираш аудиторията тук за едно или друго нещо, се крие много "скрит" гняв, което е вредно и за теб и за тези около теб.  Като лекар бих те посъветвал, да се обърнеш към съответния специалист.
Желая ти успех

д-р Ив.Чавдаров

Виж целия пост
# 22
Д-р Чавдаров,

Вие просто не отговаряте по същество. Това е така, защото фактологията и базата на която сте стъпили не издържа критиката на времето.

"Дали е по-добра или не от други методи, нито аз нито някой друг работил в областта на ДЦП повече от 15 години би се наел да определи."
->Щом като никой не знае тогава, защо работите точно този метод?
На какви обективни данни почива изборът Ви? Никой, нито днес, нито вчера, работи по този начин. Въз основа на фактология, въз основа на методики и консенсус, се приемат единни национални схващания и подходи по редица въпроси.
Това гарантира резултатност от това, което правим и е издържано от всички гледни точки.
Така се работи-останалото е Ориента. Не може на всеки да му "хареса" "метод" и да си прави медицина както му е удобно.

"за "детето в риск за церебрална парализа"
->Това е Ваш термин, с който оправдавате терапия на здрави деца. Децата се следят за наличие и отсъствие на редица симптоми, които в комбинация с анамнестични данни определят поведението при дадено дете. Вие не можете само въз основа на това че детето има по-негативна анамнеза, и при отсъствие на симптоми, да му правите "терапия". Защото не разполагате с никакви научно издържани данни че детето би било по-добре при дадената констелация от даденности, в сравнение с друго, при което не е провеждана терапия. Тоест-решението Ви за терапия не почива на издържана и стабилна методика. Такова нещо днес е недопустимо!

"така наречената послеродова профилактика на ДЦП, защото има и предиродова профилактика също."
->Можете ли да предложите поне едно издържано научно доказателство за да се подкрепите? Можете ли да предложите поне едно издържано доказателство че такъв термин изобщо съществува?

"Какво казва някой в някакво списание, не ме интересува хич....  "
->Капуте, Акардо, Гесел са в основата на съвременната детска неврология по отношение оценката на неврологичният статус, стадиите на развитие, и цялостната невро-психологична оценка на едно дете. Без това Вие не можете да оцените неврологично едно дете. Затова предпочитате мъглявите термини "профилактика". Когато не Ви е ясно дали едно нещо е нормална находка за възрастта или не, предпочитаме "Войта". Ами то е нормално за възрастта на едно дете на 3 месеца да няма все още добър контрол на главата от положение по корем, Д-р Чавдаров...няма нужда от "профилактика".

"Мога да цитирам и централно европейски държави, в които именно на такива рискови деца не им е обръщано никакво внимание. "
->>Хайде, не ставайте смешен. Австрия, Франция, Чехия, Дания, Норвегия, Финландия, Германия, Италия са треторазрядна педиатрия, а Вие в Бг сте "върхът". Бъдете по-сериозен, моля...

"ми показват че пътят по който върви болницата е верен за нашите условия."
->Няма "наши" и "ваши" условия, Д-р Чавдаров. Има единни стандарти в педиатрията по отношение неврологичната оценка на едно дете. Тя се извършва навсякъде от педиатър, който в зависимост от проблема влиза в контакт с детски невролог, или решава че всичко е наред. Не си правим медицина за "собствена" употреба, която да обслужва порочните ни разбирания и липсата на съвременна фактологична база.

Разговорът тук не е за това, че Вие сте избрали "Войта" като метод да лекувате деца с ДЦП.
Разговорът тук е че Вие прилагате "Войта" за "лечение" на здрави деца поради липса на възможност да оцените дали едно дете има нужда от терапия и изобщо от някаква намеса.
А тази липса на възможност е резултат от лоша теоретична подготовка, преостарели и неактуални схващания, както и на абсурдна терминология.

Време е да преосмислите много неща и да се актуализирате. Ако вярвате на резултатността на метода "Войта" за деца с ДЦП и можете издържано да го докажете-моля. Първо обаче различете КОЕ дете има нужда от намеса.
Виж целия пост
# 23
Искам само да ви кажа за Shriners Hospitals в Северна Америка,напълно безплатни болници за деца с ДЦП, ортопеди4ни проблеми......

Twins_mama, Shriners са си ограничили дейността да покрива само САЩ, Канада и Мексико. Преди няма и два месеца отказаха на наши приятели да регистрират детенцето им:

Цитат
There is never a charge to the patient or parents for any medical care or services provided at a Shriners Hospital.
The service area of Shriners Hospitals includes the United States, Canada and Mexico.


Има (вероятно) някакви вратички, но трябва да се открият какви са - не става просто ей така - пращаш си апликацията и готово.



Бърди, все пак не мислиш ли, че е по-добре да се "презастраховаме", ако едно дете (особено ако е рисково), не започне да държи главичката си навреме (примерно), отколкото да чакаме до една по-късна възраст, когато рехабилитацията ще е по-трудна?
Не, не мисля. Защото:

*много деца се развиват динамично. Има просто определени крайни възрасти, при които децата изпълняват даденият критерии. И всичко си идва на мястото. Лично аз работя с много деца. Всеки ден виждам как едно закъснява, а друго избързва. Дори и при неблагоприятни анамнестични данни наблюдаваме с притеснение как едно дете закъснява и се питам вътрешно дали ще имаме проблем, ако изчакаме още месец. Но както почти винаги, всичко си идва на мястото. Виждал съм деца на 9-9.5 месеца да не могат да седят стабилно. Но след 1/2 месец седят чудесно. Много е индивидуално и относително (в определени рамки).
*няма никакви данни че ако се "намесите" има полза за детето. Разни "специалисти" Ви убеждават че има, без да имат нито едно доказателство за това. Защо го правят? За да оправдават "медицината" която си създават за собствена употреба.

Например:

->> ако едно дете не се обръща от гръбче по корем добре докъм 10 месец няма доказателства, че ако му правите "Войта" магически ще се обръща още на другият ден. Започва да се обръща много скоро след началото на "терапията". Защо? защото му идва времето да го прави. Така или иначе щеше да го направи, но тези които нямат познания по въпроса, просто не знаят "дали ще го направи", защото си нямат понятие от неврологична оценка на здраво кърмаче. И като не им е ясно, се "застраховат" с "терапии", "Войта" и други подобни "подходи". Създават "мъгляво" обкръжение на неяснота, където да излежда че само те плуват като рибки-пиранхас. А другите са наивници...
Но не знаят (защото не четат) че още великият Илингуърт бе писал в своята монография "Физиологичното дете"-"Когато едно дете изостава само в една сфера на развитие, по никакъв начин не можем да заключим че детето изостава тотално. И всяка наша оценка с прогноза би била крайно прибързана".
Виж целия пост
# 24
Добре, де, Бърди, ето, д-р Чавдров поне пише със своето собствено име и не се крие зад уюта на ник, когато говори за медицина. Ти пишеш тук от много отдавна, а всичко, което се знае за теб е, че си педиатър в Атина. Хайде, вземи се представи най-накрая, за да отпадне всяко съмнение кой си и какъв си, защото при последните спорове тук, много от пишещите се усъмниха, че изобщо си лекар. Някак си, редно ми се струва да се представиш.

П.С. Гледам, по-нагоре си споменал термина "коригирана възраст", за който преди спореше, че не се използва и не се взима предвид в "нормалните страни". Mr. Green
Виж целия пост
# 25
Коригирана възраст в Бг е "печат".
Не съм казвал че няма "коригирана възраст" като понятие.
Писах, че не е печат, и не може въз основа на това децата да се третират по особенно от останалите, ако няма реални основания за това.

Не мисля че публикуването на лични данни засилва аргументацията ми.
Съжалявам, не бих го направил.
Предлагам информация-който има очи и сърце-нека я прочете и обсъдим по същество.
Личността на Бърди е без значение.
Виж целия пост
# 26
Сега да видим кой на кого може да повярва- Бърди е виждал през практиката си един единствен случай на ДЦП и останалото е теория, д-р Чавдаров работи в болница с деца със ДЦП ВСЕКИ ДЕН.
 Била съм в болницата- там и с просто око се вижда, че децата са с ДЦП, т.е. мога да потвърдя, че тази болница е претъпкана с пациенти, които намират място за лечението си точно там и за сега единствено там. Има хора които намират мястото си другаде, но капацитета на болницата е изчерпан, което говори, че има и доволни пациенти- такива които виждат развитие в детето си.
не ми обръщайте внимание-аз просто минавам оттук Whistling
Виж целия пост
# 27
Личността на Бърди е без значение.
ахъм- така е...
Виж целия пост
# 28
Сега да видим кой на кого може да повярва- Бърди е виждал през практиката си един единствен случай на ДЦП и останалото е теория, д-р Чавдаров работи в болница с деца със ДЦП ВСЕКИ ДЕН.
 Била съм в болницата- там и с просто око се вижда, че децата са с ДЦП, т.е. мога да потвърдя, че тази болница е претъпкана с пациенти, които намират място за лечението си точно там и за сега единствено там. Има хора които намират мястото си другаде, но капацитета на болницата е изчерпан, което говори, че има и доволни пациенти- такива които виждат развитие в детето си.
не ми обръщайте внимание-аз просто минавам оттук Whistling
Исках да кажа че ДЦП не е толкова честа диагноза и с това да Ви обърна внимание че се иска предпазливост и умеренност.
Имам около 20-25-30 нови кърмачета всеки месец. Колко прави това за година? Включая и старите пациенти?
Писах не за това, дали има място Войта при ДЦП. Това правещите я трябва да докажат по издържана и общо призната методика.
Пиша  за това, че те правят Войта на деца, които нямат никаква нужда от това, защото нямат нито ДЦП, нито разни по вид "Общи координационни смущения..."

Неудачно включване "по пътя"...
Виж целия пост
# 29
Личността на Бърди е без значение.
ахъм- така е...
Нещо по фактите да добавиш?
Нещо да обориш или опровергаеш?
Това би ми било интересно...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия