Криопрезервацията, или замразяването и съхранението на яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони, е ключово при някои случаи на асистирана репродукция. В България този метод се въвежда през 2007 г. от ръководителя на инвитро лабораторията в Медицински комплекс „Д-р Щерев” Таня Милачич. Но какво всъщност може да се замразява, съхранява и използва в асистираната репродукция според най-съвременните медицински технологии?

Яйцеклетката – една от най-големите клетки в човешкия организъм. Тя съдържа генетичен материал, 96% вода и толкова много енергия, че захранва процеса по развитието на оплодения ембрион през първата седмица. Запазването на всеки компонент от яйцеклетката е от ключово значение за последващото ѝ функциониране. У нас това се случва през 2007 г., когато Таня Милачич прилага т. нар витрификация – метод, който не позволява образуването на водни кристали в яйцеклетката, които биха нарушили структурата ѝ. Това се постига с криопротектори – специални вещества, които превръщат огромното водно съдържание на яйцеклетката в гел. Криопротекторите предпазват яйцеклетката при замразяване. Те не пречат на оплождането ѝ след размразяване. А между замразяването и размразяването тази голяма клетка се съхранява при температура от минус 196 градуса по Целзий.



За да има шанс за забременяване с размразени яйцеклетки, жената трябва да съхрани поне десет, защото не всички оцеляват след криопрезервацията. Препоръчително е замразяването да се направи до 30 – 33 години, когато яйчниците реагират най-добре на хормонална стимулация. Целта на тази стимулация е именно тази – тялото да произведе повече яйцеклетки в рамките на един месечен цикъл. Процедурата е силно препоръчителна при жени, които имат фамилна анамнеза за ранна менопауза, на които предстои химио- или лъчетерапия и които имат преждевременно намаляваща яйчникова функция. Яйцеклетките се добиват чрез пункция, а след това се обработват в инвитро лабораторията на болницата.

Замразяването на сперматозоиди се прилага при разнообразие от случаи:
-   Ако в деня на оплождането на яйцеклетката в инвитро лабораторията партньорът отсъства;
-   Ако мъжът има лоши параметри на спермограмата и целта е да се съберат повече качествени сперматозоиди;
-   При двойки, подлагащи се на асистирана репродукция, при които партньорът има затруднение да отдели семенна течност – замразената проба е застраховка за деня на процедурата;
-   При предстояща химио- или лъчетерапия или някои видове операции при мъжа;
-   При предстояща вазектомия или по собствено желание на мъжа.

Преди даването на материала е нужно да се спазва между три и пет дни полово въздържание, а при някои случаи и по-дълго, определено от биолога или лекуващия лекар. Две седмици преди предаването на пробата не бива да се приемат концентриран алкохол и антибиотици.
В деня на предоставяне на еякулата се дава становище дали подлежи на замразяване. Ако то е възможност, семенната течност се поставя в специални среди, които ще позволят съхраняването ѝ.



Замразяването на ембриони е възможно след оплождане на яйцеклетките от сперматозоиди в инвитро лабораторията. То се препоръчва при овариален хиперстимулационен синдром, когато ембриотрансферът трябва да се забави. Прилага се и ако маточната лигавица не е подходяща за имплантиране на оплодени ембриони. Препоръчва се и ако остават достатъчно ембриони след свежия трансфер и те могат да се използват на по-късен етап.

От изключително значение при криопрезервацията е добрата програма за замразяване и размразяване. Така повече ембриони преживяват процедурата, което води до по-голям процент бременности. Но не всички ембриони са с необходимото качество – ембриолозите избират само тези, които притежават потенциала да преживеят целия процес. Обикновено това са ембриони, достигнали стадий бластоцист на пети ден след оплождането.



За да се замразят ембриони, е необходимо провеждането на инвитро или ИКСИ процедура, при която са получени ембриони с добро качество – само те подлежат на замразяване и съхранение. Жената преминава през хормонална стимулация, с пункция от яйчниците ѝ се извличат произведените от тялото яйцеклетки, те се оплождат, а след дните на делене и развитие се оценяват от ембриолозите дали ще преживеят замразяването и съхранението. Ако оценката на специалистите е положителна, ембрионите се поставят при минус 196 градуса по Целзий, а когато настъпи подходящият момент, те ще превръщат в бъдещи бебчета.