Меню за бебе на 15м. и съвети, предложения.

  • 1 906
  • 22
Здравейте,
Не намерих информацията, която ме интересува в други теми и реших да пусна тази. Моля, за съвети. Имам чувството, че не храня детето си оптимално и по възможно най-полезния начин. Имам момиченце на 15м, захранена е със всичко, освен ядки, педиатърката ни каза да изчакаме с фъстъченото масло и подобни до към 2г. възраст. Сутрин яде попара със сирене и масло, преди обед някакво плодово смути или банан, на обед нещо от детската кухня, от което да изяде най-много няколко лъжици и повече не иска...след обед е десерта от детската кухня, отново съвсем малко хапва от тези десерти, предпочита бисквити или пък кроасан с масло, към 18.00 супа от кухнята, в този час почти винаги си изяжда цялото количество и преди лягане към 21.30 изпива 180мл АМ.

Как ви се струва този режим, правя ли нещо грешно? Педиатърката ми каза, че на тази възраст АМ не и носи някакви ползи, а е просто навик преди лягане и че спокойно мога да го спирам, докато други познати ме съветват да продължавам да давам АМ възможно по-дълго, как мислите вие? Друго, което на последък почна да ме притеснява е, че когато я храня на детския и стол, тя не може просто да стои мирно и да хапва, винаги трябва да се занимава с нещо, било то да държи 2ра лъжица и да бърка в храната да се цапа, да чопли или рови нещо по стола си, да гледа във всички посоки, един вид трябва да се разсейва за да се храни... Това нормално ли е за възрастта? Като цяло има добър фокус в дневните активитети, игри и т.н, но не и в храненето, а чета, че децата задължително трябва да гледат родителите си в очите докато ги хранят... Thinking
Виж целия пост
# 1
Моето е на 18 месеца и също си играе с някакви неща докато яде. Любимо и е да си държи втора лъжица и да си бърка в яденето, да се опитва да се храни, да храни мен. Никога не съм си помисляла, че нещо и има и не ок това.
Иначе за АМ - давам все още, сутрин, като правя безмлечна каша с него. Педиатърката каза, че е ок това, а и не виждам с какво прясното мляко от магазина ще е по-полезно от АМ и за това не бързам да го махам.
Нашето меню е:
- закуска: попара/ каша с плодове/ мюсли
- обяд: основното от кухнята
- следобед: десерта от кухнята
- вечеря: супата от кухнята с 2 сухара
Обаче си изяжда всичко. През деня си похапва и някой плод, бисквита, солета, сухарче.
Не мисля, че има грешен подход на хранене, стига да не се дават пържени картофи, кебапчета и шоколади на толкова малко дете.

Пробвала ли си да и готвиш? Щом не си изяжда кухнята, може би не и харесва особено.

И как е като килограми и развитие? Ако си наддава добре, ако е жизнено детето, не виждам проблем.
Виж целия пост
# 2
На тази възраст вече беше на обща храна, просто отсипвахме от нашата преди да спожим подправките. Събуждаше се на обяд, затова пропускаше закуската.
Обяд обикновено супа (домашна, гъста и хранителна) или картофена яхния, леща, кюфтета със сос, спагети и т.н. + суров зеленчук.
Следобедна закуска, нещо въглехидратно, гледах да е възможно най-разнообразно, всеки ден различно - овесени, пшенични или други ядки, кус кус, грис и т.н. + мляко, масло и сирене или в сладък вариант - същото, но с пасиран плод. Понякога кисело мляко с плодове.
Вечеря - месо с нещо си (ориз, картофи, зеленчуци) + пак суров зеленчук
Мляко - на поискване, около 1 литър на ден, едното беше преди заспиване. Педиатърката ни беше на обратното мнение, ако детето го търси, значи тялото му казва, че има нужда.
Десерти и хляб не сме предлагали, чак след 2 г. ги въведохме.

При вас - по принцип менюто от кухнята е предвидено за едно хранене, т.е. детето приема по-малко калории, отколкото е изчислено, че трябва да изяде. След супата му дайте и второто, а за вечеря предложете от вашата храна. Разбира се, има вариант да допълните липсите с тестени (хляб, сухари), но това са празни калории.
Разнообразете закуската. Попара се е давала едно време, просто защото не е имало друго. Редувайте с нещо друго, сега има огромно разнообразие от много по-полезни храни.
Не ограничавайте млякото.
За десертите от кухнята нямам добро мнение...
Виж целия пост
# 3
Ели-Мели, благодаря ти за отговора. При последното мерене беше около 11кг. и 82см висока. Не бих казала, че е злояда или капризна, аз често и давам да хапва разни неща между основните хапвания, като солети, хлебче, парче плод... Никога не съм и давала шоколад, не си пада и по сокове, за което бабите често ми правят забележки, че не пиела сок, а аз доста късно почнах да пробвам да и давам, даже не знам защо са толкова важни, при положение, че хапва плодове.
Виж целия пост
# 4
Соковете ХИЧ НЕ са важни. Ах, тези баби... Една бърза справка в нета и става ясно, че като изстискаш плода и всички полезни съставки НЕ отиват в сока. По-добре да се яде плод, отколкото да се пие сок.
Не съм давала, нямам и намерение. Но аз пия само вода и някак си не се и сещам, че соковете съществуват.
Виж целия пост
# 5
Не готвя всеки ден, като готвя е вечер, след като мъжа ми се прибере... гледам си детето сама през деня, баща и е на работа, а бабите идват много много рядко и за кратко. Малката е в някаква много активна фаза, по цял ден ходи, разхвърля, носи разни неща, всичко и е интересно, спи само веднъж на ден, а аз това време го използвам за да си почина, да почета книга или да гледам филм на спокойствие и някак си все още не мога да разбера как го правят другите, явно не се организирам както трябва, бих и готвила всеки ден с удоволствие...кажете ми как се организирате Grinning Grinning
Виж целия пост
# 6
И при мен е същото, с тази разлика, че моята девойка често не спи през деня. Та, хич не се организирам Grinning Това е за майките-героини Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Хич не съм героиня, просто си деляхме задачите с мъжа ми,  няма как да огрея по всички направления. Конкретно за вечерята, той я готвеше след работа.
Но и да готвиш през ден, не виждам проблем, просто отделяй преди да сложиш подправките (ако са неподходящи за детето). Има теми с идеи за комбиниране на заготовки, погледни тук и в готварския.
Виж целия пост
# 8
Аз не визирах теб, ми по принцип. Често срещам и във форума, и в живота намахани майки, дето не спират да обясняват как си научили децата да спят по 16 часа на нощ и по 2-3 през деня, как си научили децата да нямат колики едва ли не, да ядат всичко, да пият всичко и някакви такива. А те просто са случили на по-кротички деца и имат време за всичко.
Виж целия пост
# 9
Има една група във фб Детско меню 12-36м, постоянно черпех идеи от там.
Иначе моят синковец пиеше АМ до 3г , ползваше си го за приспиване 🤭
Виж целия пост
# 10
На тази възраст всичките ми деца са ядяли сходно на детето на авторката, но разнообразявах закуската.
Закуска - попара, кус-кус, овесени ядки, каша, кисело мляко с бисквити, грис.
Втора закуска - пасиран плод или кисело мляко с бисквити, кисел, АМ.
Обяд - основното ядене от кухнята или домашно приготвено ядене от нашето, но без подправки. Много обичаха картофено пюре с месо и добавени различни зеленчуци.
Следобед давах десерта от кухнята, който обикновено беше някакъв крем или нещо от изброеното за сутрешната закуска.
Вечер - гъста супа, понякога със сухар или супата от кухнята.
Преди лягане - АМ или кисело мляко, според желанието на детето.
На мен ми беше по-лесно да сготвя нещо у дома, вместо да тичам всеки ден до кухнята. Особено, когато децата станаха повече. Но пък аз обичам да готвя и не ми е проблем, а и обикновено ставам много рано сутрин и тогава си готвя за деня. И сега готвя всеки ден или през ден. За отделянето на храната - аз слагам подправки още на етап на задушаване на храната, затова не съм отделяла, а направо подготвях 2 тенджери - малка и голяма. В едната слагах всичко с подправките, а в другата без подправки и едновременно се готвеха. Така си спестявах време за подготовката и за децата разварявах малко по-дълго, за да може лесно да пасирам или да намачкам с вилица, според възрастта.
Виж целия пост
# 11
И на мен ми изглежда съвсем нормално, но аз избягвам да давам десерти и кроасани. Синът ми е на година и 9, опитвал е всичко. Сладки неща му давам по изключение, често се храни с нашата храна, даже и с подправките ( без люто). Никога не му предлагам десерт след основното, между храненията му давам плод/ оризовка / коричка хляб да дъвче  или да пие прясно мляко. Имам някакъв страх от пристрастяване към сладкото, защото аз самата не мога да живея без сладко и се старая това да не му го предам и на него.
Виж целия пост
# 12
Кроасаните съм ги пропуснала.
Десертите от кухнята обичайно са млечен крем, кисел и подобни, които са съобразени с детското хранене. Затова винаги съм ги давала без проблем, но като самостоятелно следобедно хранене. Преди 2 г. не съм давала сладкиши и бели брашна. След основно ястие не съм предлагала десерт и почти всичките ми деца и досега не търсят сладко след ядене.
Виж целия пост
# 13

При вас - по принцип менюто от кухнята е предвидено за едно хранене, т.е. детето приема по-малко калории, отколкото е изчислено, че трябва да изяде. След супата му дайте и второто, а за вечеря предложете от вашата храна. Разбира се, има вариант да допълните липсите с тестени (хляб, сухари), но това са празни калории.
Разнообразете закуската. Попара се е давала едно време, просто защото не е имало друго. Редувайте с нещо друго, сега има огромно разнообразие от много по-полезни храни.
Не ограничавайте млякото.
За десертите от кухнята нямам добро мнение...

Менюто от кухнята не е предвидено за едно хранене, разбира се. Стандартно то съдържа супа, основно и десерт, всяко по 220 гр. Няма дете на 1г+ (че и нагоре), което да яде по 660 гр храна на едно хранене.
Виж целия пост
# 14
Менюто от кухнята не е предвидено за едно хранене, разбира се. Стандартно то съдържа супа, основно и десерт, всяко по 220 гр. Няма дете на 1г+ (че и нагоре), което да яде по 660 гр храна на едно хранене.
Прочетете инструкциите във вашата кухня, трябва да има точка от типа на: "Не я разделяйте на порции за целия ден! Тя е предвидена за едно хранене."
За съжаление на много места разводняват храната и така увеличават количеството, но хранителната стойност не се повишава, няма откъде да вземат повече продукти от отпуснатите. Затова е възможно в някои кухни да е с по-голям грамаж.

"(5) В детските кухни по чл. 2, т. 2 се приготвя храна за обедно хранене.
...
(4) При разработване на седмични менюта за деца от 6 до 36 месеца се използват примерни среднодневни продуктови набори, посочени в приложение № 3. При целодневно хранене се включват 100% от количествата на продуктите, при четирикратен режим на хранене (без вечеря) се включват 75% ± 5% от количествата на продуктите, а при осигуряване само на обедно хранене се включват 35% ± 5% от количествата на продуктите.?
Наредба № 2 от 7 март 2013 г. За здравословно хранене на децата  …  и детските кухни
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия