Доходите като лекар или призванието е най-скъпата цена

  • 4 529
  • 72
# 60
Ами има вярно.
То като видиш един студент как и колко чете и се подготвя, пък другия отива на изпит за тройка колкото да мине...от къде да знаеш дали доктора при който си отишъл не е бил от вторите студенти?
Ми няма как да знаеш колко е чел.
Може много да е залягал. Ама може и по купони да е ходил преимуществено и да не е наблягал на ученето..хора разни.
С това няма как да се съглася,оценките са страшно субективно нещо.Няма общо с това дали си добър зъболекар или не.Аз съм ходил на купони,доста често изпусках лекциите ,даже мога да кажа,че не съм стъпил на нито една лекция по химия,физика,клетъчна биология и други.Има лектори,които просто няма как да ги слушаш.
  В момента най-известните зъболекари от моята група не са отличните.Двама сме,които сме били студенти на едно прилично ниво,нито силни нито слаби.Вярно-съжалявам,че уикендите излизах и се забавлявах,вместо да ходя на стаж.Това доведе до 1 година работа почти без пари,за да ме научат .Но сега е  2020 година графика ми е пълен,пациентите са ми доволни и често вземам пациенти само с препоръка от други пациенти.Така че..за това не мога да се съглася.
  Лошото е,че вие пациентите нямате критерий,за да прецените,кой колко е компетентен.За съжаление,когато импланта на някого падне,той никога не разбира-дали костта го е отхвърлила,дали хирурга е прегрял костта,дали лошата хигиена е причина,и дали ако пациента Иван си беше сложил импланта при доктор X,а не при доктор Y щеше да изкара повече.И аз съм пациент в някои случаи и треперя на какъв ще попадна също.
Виж целия пост
# 61
Нямам предвид оценките. А кой и дали и колко съвестно е учил. Или само е минавал по конспекта колкото да взиме изпита...това имах предвид. Накрая единия ще има знания. Другия - недостатъчни такива.

Като в приказката - като знам аз какъв съм инженер, ме е страх да отида на доктор Joy

Няма как да знаем...да. Не съм било до него 5г да виждам как и дали чете. Преценям по мнения. Също по отговорите които ми дава на въпросите - дали ми звучат достоверно и логично. По интуиция малко....такива работи ☺
Виж целия пост
# 62
Според мен това не е важно все пак.Важно е кой му е бил менторът,ако видиш в биографията,че някой зъболекар е работил  2 години при Павел Панов,Росен Венелинов,Иван Горялов,Петър Дучев,които са най-добрите и високоплатени зъболекари в България ,значи този човек знае много повече от този,който има само шестици,обаче е стажувал в село със 500 човека при селския зъболекар.Аз това което ме е дръпнало най-напред в работата ми са били няколко двудневни курса на чужденци,които показаха добронамерено цялото си майсторство и казаха много малки неща,които не струват пари,за да може да стана по-добър
Виж целия пост
# 63
Ясно е, че в началото не взимат много и то дълго време. Познавам цели семейства издържат специализанти, но никой не се оплаква, защото знаят че си заслужава. За мен е несъвместимо студент по медицина да учи и да работи нещо друго, както правят по другите специалности. Също така как да мислиш за работа, като не си покрил базовите потребности и сметки.
Прави ми и друго впечатление. В повечето случаи младите лекари нямат никакво отношение в сравнение със старите. Нагли,  троснати, надменни, сякаш не са си го изживели. А лечението е и отношение и симбиоза между лечителя и лекувания.
Моят съвет към момчето, което зададе въпроса и тепърва стартира в тази свера е да не мисли за пари. Човек може с две и двеста. Трудът винаги се възнаграждава. Важното е да открие своята посока в тази област, защото да си лекар това е начин на живот.
Виж целия пост
# 64
Сега влизат с огромно его. И преди си го е имало, но не в такива количества.. Познавам едно приятелче, което сега ще бъде втори курс и ми разправяше как неговите авери още след подаването на документи за прием вече са се били писали Доктори по фейсбук и другите соц. мрежи, което е смешно, защото поне за мен създава някаква илюзия, че влизат хора в медицината само заради титлата, а не за пари или да лекуват хора. Относно работата можеш да работиш още в първи курс, но като санитар, където ще взимаш една минимална заплата, но разделена на две. Въпросният приятел - неговата приятелка е 2ри курс мед сестра и работи като санитар и взима 300 лв. После вече на клиниките можеш като мед сестра - повечето така правят, а ако имаш късмет и желание можеш и в аптека нощни за по 60-70лв на смяна, но се приготви да пропускаш упражнения, които си е хубаво да посещаваш. А относно лекциите.. ами почти никой не ходеше при нас. Не виждах смисъл да вися по спирки, да пътувам половин-един час за да ида до ПУЦ и да чувам едно фъфлене, офкане и пъшкане от преподавателя и в крайна сметка нищо да не разбера.. относно специализацията.. човек.. много зависи къде си и как ще се уредиш.. познавам стажант първа година в хематологията, където взима 800-900лв, и такива в пластичната хирургия в Пирогов, където взимат 2-3 идеи повечко. Но според мен е хубаво да се ориентираш за работа след 3-4 курс, защото хем ще ти е интересно, хем една идея по спокойно, за да не се окаже така, че завършваш 6 курс - шута в гъза и да не знаеш къде да ходиш и какво да правиш..
Фармацията е една идея по лесна. И там учат не малко и ги трошат от химии, но пък можеш винаги да преписваш, защото онези механизми така или иначе трудно се помнят и зубрят. Лятото бачкаш стажант, като познавам колежка, която лятото работеше за 1250 лв, и в последствие си работеше всеки месец за тези пари, а това да си студент и да взимаш 1000+ месечно и то за това, което учиш и те интересува.. си е готино..
Виж целия пост
# 65
при Павел Панов,Росен Венелинов,Иван Горялов,Петър Дучев,които са най-добрите и високоплатени зъболекари в България
Прави ми впечатление, че няма жени в този супер-елит. Има ли някакво логично обяснение защо това  е така?
Виж целия пост
# 66
при Павел Панов,Росен Венелинов,Иван Горялов,Петър Дучев,които са най-добрите и високоплатени зъболекари в България
Прави ми впечатление, че няма жени в този супер-елит. Има ли някакво логично обяснение защо това  е така?
Може би защото зъболекарството е по същество техничарска професия. Като зидаро-мазач или стъклар,например. Освен приноса на зъболекаря е важен и този на зъботехника,който прави ръчно "мостовете",шините,изкуствените зъби и т.н.
Виж целия пост
# 67
Нали същите тези лекари лекуват и полицаите, и "войничетата", иначе загиналите можеше и да са повече.
Както и да е, на почивка съм, не ми се спори с радиото, всеки е свободен да мисли каквото и да е, за него си е. Simple Smile
Виж целия пост
# 68

Може би защото зъболекарството е по същество техничарска професия. Като зидаро-мазач или стъклар,например. Освен приноса на зъболекаря е важен и този на зъботехника,който прави ръчно "мостовете",шините,изкуствените зъби и т.н.

Жените принципно са по-сръчни от мъжете. В професиите на зидаро-мазач и стъклар преобладават мъже, защото там основното е тежки условия на труд и изискване не толкова за сръчност, колкото за сила и издръжливост. Стоматологията бих я сравнила по-скоро с бродерия. Зъболекарската професия, теоретично погледнато, е много подходяща за жени - работата е фина, изисква сръчност, същевременн условията не са тежки като при строителя и стъкларя. Обаче защо няма жени между изброените топ-зъболекари?
Виж целия пост
# 69
Мога и жена да кажа. Др Мирена Дойчинова. Ендодонтист. Имаше интервю с нея и за женската страна на бизнеса.
Виж целия пост
# 70
Една зъболекарка стана Мисис България,но и забравих името...
Виж целия пост
# 71
Зависи какви са ти очакванията. Докато си студент ще ти е трудно да работиш, защото програмата е доста натоварена. Дори да не посещаваш лекции, упражненията са доста натоварени. Но ако се оранизираш добре - може и да успееш да поработваш.
Златния хипократ е добра опция - може да ти отвори някои врати за специализация.
След дипломирането можеш да кандидатстваш за специалност  и ако спечелиш конкурса - започваш. Сега поне плащат на специализантите - мисля 2 минимални заплати (тук вече не съм сигурна колко е). Но работиш и доста извънредни часове - тях никой не ти ги плаща. Ако те харесат и се освободи бройка - може и да те назначат.
Зави си и каква специалност избереш - ако е дефицитна и болницата иска да си “отгледа“ специалисти - може и без конкурс да започеш. Такива бяха например за патоанатомия в МУ-Варна преди години. Сега не знам как е.
Първо трябва да си извоюваш име, а след това може да започнеш да печелиш прилично.
 Ако имаш късмет ще попаднеш на добър ментор. Докато специализираш никой няма да те хване за ръка да ти показва - ти трябва за се тикаш и да показваш интерес. Като цяло доста работа за недотам добро заплащане ( зависи къде работиш след придобиване на специалност,  каква ти е специалността, дали си изградил име и т.н.). Амортизацията не е малка. Нощните дежурства в голяма болница съсипват. Но пък в много случаи е удолетворяващо.
Ако говорим за пари - стоматолозите си извоюваха по- добро заплащане. При фармацевтите - не е заължително да си продавач в аптека, има доста добри други опции - провери си ги.
В медицината си докарваш приличен доход за живеене след 32-35г.в.  При фармацевтите - може и след като завършиш. Не знам как стои въпроса със стоматолозите.
В темата попитаха за конкретна информация. Не е нужно хората недолюбващи лекарите да се изказват непременно. Детето не търси това.
Виж целия пост
# 72
То детето пусна темата и изчезна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия