Витамин В12 - тема 10

  • 24 243
  • 581
ТЕМА 1
ТЕМА 2
ТЕМА 3
ТЕМА 4
ТЕМА 5
ТЕМА 6
ТЕМА 7
ТЕМА 8

Какво е Витамин В 12 и защо е толкова важен?
Човешкият организъм се нуждае от тринадесет различни витамина, за да живее и да бъде здрав.
Организмът не може сам да произвежда витамини и разчита да ги получава от съответните храни. Някои от тях (мастноразтворимите витамини) могат да се съхраняват; други, сред които и витамините от група В, са водноразтворими и запасите от тях трябва да се обновяват всеки ден. Ако не приемате достатъчно от даден витамин, запасите ви ще намалеят.
Един от тези тринадесет витамина, от които се нуждае организмът, е В12. Той в много отношения се държи като останалите дванадесет. В някои важни отношения обаче е по-странен, а част от отличителните му черти го правят и по-труден за усвояване в достатъчна степен от милиони хора.

В12 е единственият витамин, съдържащ следови елемент – кобалт, от който идва и научното му название: кобаламин. Тъй като В12 се произвежда в храносмилателната система на животните, той е единственият витамин, който не можете да си доставите от растенията и слънцето. Растенията нямат нужда от В12, затова нито го произвеждат, нито го съхраняват*. *(* Както ще видите по-късно, някои растения, за които се твърди, че са богати на В12, като например спирулината и темпеха, в действителност съдържат псевдо-В12, който блокира приема на истинския витамин и го деактивира.)

За да си набавите В12 от храната, трябва да консумирате месо, птиче месо, риба, яйца, млечни продукти или храни, обогатени с В12, а ако ли не, да взимате добавки. Но за много хора дори богатата на В12 храна, подсилена с добавки, се оказва недостатъчна.

Въпреки че според Института по медицина човек се нуждае от много малко количество В12 всеки ден (2-4 микрограма), е изключително лесно да получите дефицит от този нутриент. Макар недостигът често да се наблюдава при вегани и вегетарианци, които не приемат подходящи добавки, болшинството хора с дефицит на В12 консумират големи количества от витамина: просто организмът им не го абсорбира или използва.

Защо? Защото за да стигне от устата до кръвта ви, В12 изминава сложен път и всяко препятствие по пътя му може да снижи значително нивата му. Ето едно силно опростено описание на пътя му:
1. В храната В12 е свързан с животинските протеини и първо трябва да се освободи от тях. За да раздели В12 от протеините, организмът използва ензима пепсин, който може да се произвежда в необходимите количества само в присъствието на достатъчно солна киселина в стомаха.
2. Стомахът произвежда и т. нар. вътрешен фактор (интринзик фактор, IF) – протеин, който достига до червата, за да участва по-нататък в пътя на В12.
3. След това други протеини, наречени кобалофилини, пренасят В12 към тънкото черво.
4. В червото вътрешният фактор се захваща за В12 (с помощта на ензими, наречени панкреасни протеази) и го пренася към последната част от тънкото черво – илеума. Клетките по стените на илеума съдържат рецептори, които захващат комплексите В12-IF и ги изтеглят в кръвта.
5. Друг протеин в кръвта, наречен транскобаламин II, пренася В12 до различните клетки на организма, а излишъка – в черния дроб за съхранение.

Мнозинството хора с дефицит на В12, консумират големи количества от витамина: просто организмът им не го абсорбира или използва.
Този сложен метаболизъм на В12 – много по-сложен, отколкото при който и да било друг витамин – може да се прекъсне във всеки един момент
Дори когато В12 се разгражда правилно, усвояването може да бъде нарушено.

Хората, които не могат да усвояват В12 от храната, често не го усвояват и от таблетните форми, така че много от добавките на пазара не гарантират безопасност. Националният институт по здравеопазване признава, че от перорална добавка 500 mcg здравите хора усвояват едва около 10 mcg (8,333 % от препоръчителния дневен прием) (9). А ако вече страдате от недостиг на В12, няколкото микрограма, които ще получите от стандартните добавки (6 mcg) ще ви свършат толкова работа, колкото ако се опитвате да напълните празен плувен басейн с по една чаена лъжичка вода на ден. Индивид с дефицит на В12 се нуждае не от десетки или стотици, а от хиляди микрограма В12 всеки ден, а в някои случаи дори приемът на такива големи дози през устата не е толкова ефективен, колкото инжекциите.

Някои таблетки за смучене с високо съдържание (над 1000 mcg В12) могат да бъдат ефективни с течение на времето, но хората с тежък дефицит или неврологични симптоми се нуждаят от първоначална агресивна терапия с инжекции с В12. Тъй като симптомите постепенно стават необратими, важно е проблемът да се реши бързо и агресивно. След това пациентите могат да преминат към таблетки за смучене с високи дози витамин В12, но под лекарско наблюдение, за да е сигурно, че методът работи.

Източникhttps://m.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cCUzQSUyRiUyRnZpdGFtaW5iLTE … tc2czNzY3OTY4MA==
ДЕФИЦИТ: За дефицит се приемат стойности на витамина в кръвта в следните граници:                          
B12  100 – 200 pg/ml – тежък дефицит                  
B12  200 – 350 pg/ml – умерен дефицит    
B12  350 – 450 pg/ml – начален дефицит  
Обърне внимание и на мерните единици!

Калкулатор на мерни единици:https://m.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cCUzQSUyRiUyRnVuaXRzbGFiLmN … zbXNnMzc2Nzk2ODA=
и
https://m.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cCUzQSUyRiUyRnd3dy5lbmRtZW1 … tc2czNzY3OTY4MA==
Ето и още интересни линкове от предишната тема
ХИПЕРХОМОЦИСТЕИНЕМИЯТА КАТО РИСКОВ ФАКТОР ЗА СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ, НЕ … ЧНА ПРОФИЛАКТИКА?

Момичета, моля ви, научете си урока. Изследвайте групата В12 + фолиева киселина ( В9) + хомоцистеин и ако имате възможност и В6, защото са във взаимна връзка! Ако приемате само В12, може да маскирате дефицит на фолиевата и обратно!  Свързани са с метаболизма на метионин-хомоцистеин.

В някои случаи има значение и вит. В2 като кофактор.
Тези витамини имат нужда един от друг, за да работи метаболизмът както трябва. Нуждаят се и от някои микроелементи.

Метаболизмът е много сложен биохимичен процес, включващ множество трансформации, в които участват различни неща - ензими, витамини, минерали и др. И доставянето в организма само на едно ( примерно В12 като метилкобаламин), не е достатъчно.
Не случайно написах, че мисля, че приемането само на метилкобаламин за В12, е недостатъчно.
Цитат
В тялото хидроксокобаламинът се преобразува в двете биоактивни коензимни форми метилкобаламин и аденозилкобаламин. Метилкобаламинът действа в клетъчната плазма, а в митохондриите (”енергийните централи”на клетките) действа аденозилкобаламинът (дезоксиаденозилкобаламин).
В човешката кръв има приблизително равни части хидроксокобаламин и метилкобаламин, в резервоарите на тялото за витамин В12 в черния дроб обаче се съхранява формата аденозилкобаламин.
https://vitaminb-12.com/b12-forms.html

Някои лекарства, водещи до дефицити :

Множество лекарства пречат на метаболизма на метионин-хомоцистеин. Няколко действат като антагонисти на метаболизма на фолиева киселина, витамин В6 и В12
фолиева киселина: метотрексат, триметоприм, антиепилептици;
витамин В6: теофилин ( разширява бронхите);
В12: инхибиране или нарушаване на абсорбцията от метформин ( за диабет) и инхибитори на протонната помпа (за стомах).
 N-ацетилцистеинът пречи на SH групата трансфер. Механизмът за лекарства с понижаващ липид тип фибрат е неясен и се подозира нарушение на бъбречното елиминиране.

Реметилирането хомоцистеин-метионин е по 2 пътя - в черния дроб и бъбреците.

Ето една статия, в която много добре са обяснени тези метаболитни процеси, независимо, че се отнася до мутацията MTHFR, която е една от причините. https://www.aerzteblatt.de/archiv/44243/MTHFR-Polymorphismus-C67 … nn-der-Diagnostik
При тази мутация е задължително да се приемат метилирани форми на витамините, защото другите не се усвояват.


Фолат е активната форма на фолиевата киселина.
Фолата се усвоява директно от тънките черва. За разлика от него усвояването на фолиевата киселина (синтетична) изисква първоначална редуктаза и метилиране от черния дроб, за да достигне биологично усвоима от организма форма.
Има фолат на много фирми - Солгар, Д-р Бест, Нау фуудс...

А в каква посока се влияе хомоцистеин от фолиева киселина?

За намаляване на хомоцистеина, една от терапиите е фолат ( фолиева киселина , вит. В9) + вит. В12 + вит. В6.
Хци се покачва, когато има дефицит на витамините. Това е една от причините.
Според лабораториите у нас, се изследва минимум 15 дни след спиране на витамините и вечерта да не се консумира богата на протеини храна, да не се яде мин. 12 часа.

Цитат
https://www.credoweb.bg/publication/91329/hiperhomotsisteinemiya … chna-profilaktika
Биосинтез и метаболизъм на хомоцистеина. Метионинът, който постъпва с  храната първоначално се деметилира до хомоцистеин,  който от своя страна  се метаболизира по два пътя:  чрез реметилиране до метионин  и транссулфуриране до цистеин (фиг.1).  Една от причините за хиперхомоцистеинемия е вроденият дефицит на  ключовите метаболитни ензими

Вторият кардинален фактор за  повишение на Хци е  нутриционният  дефицит на есенциални кофактори или субстрати, най-вече на витамините  B6,  B12 и фолатите, с което се затруднява метаболизма на хомоцистеина.  

Дисбалансът в метаболизма на хомоцистеина  и конкретно хиперхомоцистеинемията  е  характерна черта на   множество патологични процеси. Все още не е отговорено на въпроса дали повишеният Хци участва  директно - като увреждаща молекула,  в патогенезата на  заболяването или представлява биомаркер на метаболитните отклонения,  като тези в метаболизма на метиловата група.

Независимо от липсата на консенсус, счита се че лечението с витамини е показано ако плазменият Хци е  >15 μmol/L.  Препоръчва се дневен  прием на фолиева киселина:  400-800 μg,  витамин  B12: 500 μg  и витамин  B6: 25-100 mg. Този подход понижава  Хци с 30% от изходното ниво.
Цитат
https://www.aerzteblatt.de/archiv/44243/MTHFR-Polymorphismus-C67 … nn-der-Diagnostik
Ежедневно контролирана добавка на фолиева киселина, витамини В6 и В12 в повечето случаи е достатъчна за нормализиране на нивото на хомоцистеина.

Индивидуалното ниво на хомоцистеин е стабилно в тесен диапазон, така че двукратното определяне на интервали от един до два месеца от кръв на гладно е достатъчно, за да се изключи или диагностицира хиперхомоцистеинемия ( 32). За да се избегнат фалшиви високи резултати обаче, трябва да се спазват някои подготвителни правила преди изследването. Пациентът не трябва да яде богата на метионин диета два до три дни преди да вземе кръв. Прекомерната консумация на кафе също има неблагоприятен ефект. След сутрешното гладуване с кръв от EDTA клетките трябва да бъдат отделени възможно най-бързо чрез центрофугиране, за да се избегне освобождаването на хомоцистеин от еритроцитите в преданалитичната фаза. Чрез незабавно охлаждане на пробата до +4 ° C и хладилен транспорт до лабораторията, този прозорец се разширява до един до два часа.
Виж целия пост
# 1
mibobo, благодаря за новата тема Flowers Hibiscus
Аз вече 2 месеца си дадох почивка от В12 и желязото го спрях, продължавам само с витамим Д, че съм точно на границата, питах личната лрекарка каза 2 пъти в семицата да пия по 1 хапче на ден за поддържане на нивата, още не съм започнала. Има ли някой, който да поддържа нивата на В 12 и желязото по този начин.
Виж целия пост
# 2
Аз преди време бях почнала така да поддържам В12, но ми свърши опаковката и докато купя нова и нещо се отнесох и прекъснах.
Виж целия пост
# 3
Аз преди време бях почнала така да поддържам В12, но ми свърши опаковката и докато купя нова и нещо се отнесох и прекъснах.

И в момента се чувстваш добре, нямаш проблеми, така ли да разбирам?
Виж целия пост
# 4
А не, после като станаха 4-5 месеца без прием се проверих пак и вече бях с лек дефицит и започнах пак прием.
Искам да кажа, че един път го започнах този метод с поддръжката, но не бях постоянна. Но смятам, че работи.
Виж целия пост
# 5
Здравейте,

Пуснах си изследвания, тъй като от 1 месец съм със замайване, световъртеж, никакви сили.
Излезе дефицит на Б12 и вит.Д. Започнах от 10 дни да пия добавки с тези витамини, но все още на моменти не се чувствам много "стабилна". По ваше мнение, колко време трябва да мине, за да има някакво по-чувствително подобрение?
ТСХ-то ми е високо, за него вече взимам по-висока доза лекарство.
Има ли смисъл да пускам контролни изследвания, за да видя дали двата витамина се вдигат?
Виж целия пост
# 6
10 дни нищо не са. Приемайте ги поне три месеца, правите поне две седмици почивка, и изследвате наново да видите колко и дали са се вдигнали.  
Като приемате Б12, е възможно желязото да спадне, но е хубаво след месец, или дори по-скоро,  да го проверите пак, доста е високо. Феритина ви е нисък, хемоглобин изследвали ли сте? Хематолог дали ги е погледнал ? Бих се консултирала с такъв, на ваше място.
Виж целия пост
# 7
10 дни нищо не са. Приемайте ги поне три месеца, правите поне две седмици почивка, и изследвате наново да видите колко и дали са се вдигнали.  
Като приемате Б12, е възможно желязото да спадне, но е хубаво след месец, или дори по-скоро,  да го проверите пак, доста е високо. Феритина ви е нисък, хемоглобин изследвали ли сте? Хематолог дали ги е погледнал ? Бих се консултирала с такъв, на ваше място.

Благодаря за отговора. Не съм правила консултация с хематолог. Хемоглобинът ми е ок - 135, при долна граница 120.
Мислите ли, че има нещо притеснително в ниския феритин, при условие, че е в норма?
Виж целия пост
# 8
Аз бих се консултирала, просто за всеки случай, но това съм аз.
Не мисля, че е чак притеснително, просто ми направи впечатление.
Хипотезите може да са много, и повечето съвсем прости Simple Smile
Най-лесно е в Хийли, има консултации и по 30, 40 лв, разглеждат всички изследвания, може да задавате въпроси.
Умората може да е и от ниските витамини, и от високото ТСХ. Но, и за двете трябват поне месец-два, за да се почувства разликата, имайте търпение.
Виж целия пост
# 9
Аз бих се консултирала, просто за всеки случай, но това съм аз.
Не мисля, че е чак притеснително, просто ми направи впечатление.
Хипотезите може да са много, и повечето съвсем прости Simple Smile
Най-лесно е в Хийли, има консултации и по 30, 40 лв, разглеждат всички изследвания, може да задавате въпроси.
Умората може да е и от ниските витамини, и от високото ТСХ. Но, и за двете трябват поне месец-два, за да се почувства разликата, имайте търпение.

Много благодаря. Да, явно трябва да се въоръжа с търпение, защото очаквах, че за 10 дни би трябвало да съм ок, а явно се изисква време.
Виж целия пост
# 10
При такъв голям дефицит, подобрение сериозно поне след 20-30 дни. От В12 сега вероятно желязото ще падне, но то и без това е високо и има нужда. Феритинът е нисък да, но при това високо желязо проблема не е, че няма желязо, а че не се разпределя добре и не се трупат добри запаси.
Виж целия пост
# 11
Аз повече от година пия желязо, качих феритина от 2 на 90 /реф. 5-204/, хемоглобина от 105 на 145 /реф. 115-160/, обаче желязото от 3 само до 7 /реф. 6-26/  май е ниско, що така се получава
Виж целия пост
# 12
Вземай фолат, вит. С, гледай приема да е далеко от млечни. Ако трябва смени препарата. Та нямаш обилен цикъл?
Виж целия пост
# 13
При такъв голям дефицит, подобрение сериозно поне след 20-30 дни. От В12 сега вероятно желязото ще падне, но то и без това е високо и има нужда. Феритинът е нисък да, но при това високо желязо проблема не е, че няма желязо, а че не се разпределя добре и не се трупат добри запаси.

Много благодаря за отговора. А при това високо желязо, има ли лекарства, които да вдигнат само феритина? И трябва ли да направя контр.изследване на феритина, за да видя дали няма да падне още (това ме притеснява в момента)?
Виж целия пост
# 14
Не мисля, че ще падне, защото принципно намалява активното желязо в кръвта, т.е. това което ти е високо. Феритинът се изчерпва при ниско желязо, когато започва организма да  взема от запасите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия