Страх ме е да раждам

  • 3 475
  • 54
# 15
Е, то си е нормално да се страхуваш. Но както гласеше един пост по-нагоре, най-важна е настройката.
Когато аз влизах в болницата, санитарката, която ме придружаваше с багажа, ме попита дали ме е страх. Аз ѝ казах "Не" и тя ме изгледа с презрение. Явно искаше да ѝ кажа, че ме е страх и тя да започне да ми разказва колко е ужасно, и да гледа страха в очите ми. Казах ѝ, че няма как да ме е страх от нещо, което не знам какво е.

Моята мантра беше "Само днес!". Каквото и да се случва, само днес ще е. Колкото и да боли, само днес, всичко, мога да изтърпя за един ден! Каквото и да се случи, само днес!

Сега сигурно, ако имам второ раждане, ще ме накара да съжелявам за това, което казвам, но...Изобщо не беше толкова страшно. Изобщо не беше толкова болезнено, колкото очаквах. Поискай си епидурална.
За след раждането бях чувала колко боляла епизиотомията, как имало болезнени контракции като кърмиш и т.н., еми...не беше валидно за мен. Имай предвид, че много хора ще ти кажат само най-гадните неща, някои обичат драматизма, други пък наистина са били травмирани от раждането, но нищо не е задължително. Избери болница или лекар, на които да се довериш. Тренирай дишане. Не е глупост, помага, най-вече да овладееш страха.
Виж целия пост
# 16
Авторке, от какво точно те е страх? Може ли да опишеш?
Виж целия пост
# 17
Мен не ме беше чак толкова страх(пълно отсъствие на страх няма никога!) и това ми помогна да родя по-леко.  Преобладаваше смелостта в мен. Настройката е много важна. Чети теми и какво са преживяли други жени (ако това те успокоява, а ако не-в никакъв случай! :Д) и се опитай да отидеш смела да раждаш. Смелостта също е усилие и избор понякога. Не е условие, защото милиони жени раждат със страх, но може да ти помогне да знаеш, че избереш ли куража, може и да мине всичко по-леко.  Действително няма от какво да те е страх. Каквото и да се случи в днешно време, медицината е напреднала и ще помогне. Важно е да си подготвена и да знаеш как да дишаш, какви пози може да заемеш (аз раждах във вана, на 4 крака, на родилен стол, топка и тн общо взето всички познати пози ги минах за 7те часа раждане...). Помогнаха ми и издаването на звуци (звучи смешно, но намалява болката) и като цяло цялата ми подготовка за раждането. Единствената поза, в която не напъвах, е класическата, при която най-много боли. Информирай се и избери болница, която подкрепя тези практики. Аз раждах в държавна болница в Германия и не беше проблем това. Мисля, че в София ,,зебрите" са в този стил.

Основното обаче е настройката наред с подготовката, това отнема от страха. Моето раждане беше дори предизвикано и без упойка по мой избор. Мъжът ми ме подкрепяще, което като бременна не исках, но после размислих, и това също ми помогна.

Помисли с какво можеш да допринесеш днес за по-леко раждане и го направи. Това усилие ще увеличи усещането ти за сигурност, а останалото-както дойде, минава и заминава.

А, и още нещо. Движи се много по време на бременността, прави упражнения, разхождай се. Това на мен също ми помогна. Раждането е маратон и изисква издържливост и сила. В последните седмицо преди раждането се разхождахме по 3 до 8 км на ден с мъжа ми, което не е за всеки, но всеки може да си прецени според собствените сили колко е адекватно да се движи. Зависи и от спортната форма преди бременността. Каквото можеш, направи го сега, и самочувствието ти, че ще се справиш, ще се увеличи! Всеки труд се възнаграждава.
  .... седем часа раждане мале много как сте  издържали ...след това как се чуствахте 😯
Виж целия пост
# 18
  ... 24
Виж целия пост
# 19
Много жени раждат и по повече часове. Хубавото е точно това, че няма нищо страшно. Точно в момента, в който си видиш детето, забравяш. На втората седмица след раждането вече мечтаех и за още деца... Поне при мен беше така. Разбира се има и раждания, при които се налага да се вземат спасителни мерки и за някои жени са много натоварващи, остават травми. Но това може да ви се случи с всичко. Просто се концентрирайте в днескашния ден и се образовайте по темата. Както казах всяко усилие се възнаграждава. А ако е нужно да ви направят секцио-нека така да е. Но е хубаво да се знае, че този ,,безболезнен" вариант хич не е ,,безболезнен", безопасен или дори адекватен без медицинска причина.
Постове в стил ,,давай секцио, какво ще четеш книги" не заслужават коментар дори, правят ми асоциация с ,,какво ще спортуваш, дай да ти направим една липосукция" Joy
Виж целия пост
# 20
С големият син влязох в предродилна в 8:30,в 18:30 се роди.
С малкия чиста работа-секцио,в 8:30 ме вкараха в операционната,в 8:50 всичко бе приключило и си почивах в реанимацията.
Виж целия пост
# 21
Авторке, от какво точно те е страх? Може ли да опишеш?
  .. от болките как ще излезне това човече от мен колко време ще продалжи раждането абе всичко 😃☺
Виж целия пост
# 22
По принцип може и да няма болка.При нормалното ми раждане бях с упойка и изобщо не усетих никакви болки,но и не можах да напъвам като хората та упойката е малко нож с две остриета...
Виж целия пост
# 23
Авторке, от какво точно те е страх? Може ли да опишеш?
  .. от болките как ще излезне това човече от мен колко време ще продалжи раждането абе всичко 😃☺
Болките не са през цялото време, в началото се чака за разтваряне на родовите канали (разритие) при нормално раждане.  И това отнема време, понякога родилката идва в болницата с голямо разкритие, без да е разбрала даже, станало е още в къщи. За да се ражда, трябва разкритието да стане 12 см. Природата го е измислила, бебока има най-голям диаметър на главичката, затова излезе ли тя, считай, че бебето се е родило. След като бебето се роди, болките свършват( с малки изключения)
Болките не са непрекъснати, наричат се контракции. В началото са на големи интервали, има болка, когато имаш контракция, в интервалите си почиваш и ти е много приятно, както като си почиваш след час във фитнеса.

Искам да ти кажа, че сигурно и бебето ти го е страх, то има също много 'работа' да свърши, докато се роди. Ако и теб те е страх, него ще го е 2 пъти повече страх, защото усеща твоите емоции. Ти вече си го притеснила. Спри да се страхуваш!

Като ходиш на зъболекар страх ли те е? Искам да ти кажа, че болката от зъб може да бъде по-силна, плюс  това е съсредоточена на по-малко място.
Виж целия пост
# 24
Нещо като пулпит или крив мъдрец?
Сериозно?
Героините са много, но то на чужд гръб (и не само) всичко е малко.
Осигури си максимално малко травматизъм,пък нека да има такива, които с удоволствие да си спомнят 7,10,12, 100 часа раждане. Тяхна си работа, но послушаш ли ги, че трябва да се станеш трудно майка и че не е толкова и че толкова жени така са родили... и че ...
Медицината е измислила как да е много по-добре и има защо да се възползваме от нея.
После ще дойдат акълите за кърменето и как да си гледате детето до пет години, защото това му е най-хубавите период и просто не можете точно вашето дете да го дават на ясли и градини да го гледат чужди хора. Следват идеите за "Слънчо" и солети, снакса от моркови, видовете сополи.
И това просто, защото идеята да си определяш кое е най-доброто лично за теб все още не ти е идвала. Ще дойде рано или късно, но до тогава?
Виж целия пост
# 25
С нещо я разстроихме последната майка. Сол в раните ли, кисело грозде ли, лоша съвест ли, не знам какъв е проблемът й. Smile
Виж целия пост
# 26
Или не е за разправяне.
Или е точно за разправяне, че последиците не приключват в рамките само на един живот.
Но трябва да се поднесе естественото раждане, все пак всички жени така правят.
Не знам какво е изкуствено на секциото, за мен изкуствено би било през носа или ушите.
Виж целия пост
# 27
Мен ме беше страх от рисковете на упойката като например парализа и тн. А и при секцио какви истории има..
Виж целия пост
# 28
Колко е висок пулсът и консултирали ли сте се с кардиолог? Питам, защото аз през цялата втора бременност имах пристъпи на тахикардия и 2 дни преди раждането ме приеха по спешност заради пулс над 200. Моят съвет е да не мислите за болката - наистина не е нещо, с което женското тяло да не може да се справи и най-често след няколко часа ще сте забравила и болка, и всички други притеснения. Но обърнете внимание на пулса, защото понякога е индикатор за сериозни проблеми
.. Слава на бога до 200 не е стигал пулса ми но 100 110 стига може би защото съм голяма паника стресирвам се за всичко постояно мисля как защо как ще стане не само за бремениста попринцип за всичко ... Също разбрах на скоро че имам хасимото дали е опасно...

.. Slava na boga do 200 ne e stigal pulsa mi  no 100 110 stiga moje bi zashtoto sum golqma  panika stresirvam se za vsichko postoqno mislq kak zashto kak shte stane ne samo za bremenista poprincip za vsichko ... Susto razbrah na skoro che imam hasimoto dali e opasno...😊🙂🙂


Моля, пишете на кирилица!
Виж целия пост
# 29
Краткосрочни рискове при секцио:

    * Смърт на родилката (точно така, това е първото, което се посочва)
    * Тромбоемболия – дефинира се като „блокиране на кръвоносен съд от тромб, който може да достигне по кръвоносната система до сърцето, белия дроб и мозъка и да нанесе сериозни вреди”. Ако тромбът навлезе в мозъка, тогава се получава инсулт. Ако навлезе в сърцето, тогава причинява инфаркт. Ако попадне в белия дроб, това е белодробна емболия. Нито едно от посочените не е безобидно.
    * Кървене – „Рискът от кървене, налагащо кръвопреливане нараства значително с нарастването на броя на предишните цезарови сечения.”
    * Инфекция – „най-честото усложнение след секцио” засяга 85% от жените с предишно раждане и 4-5% от жените с цял околоплоден мехур. „Инфекция на раната може да възникне при 2,5% до 16% от раждалите секцио”.
    * Инцидентни оперативни наранявания – най-често на пикочния мехур, червата или матката. Ако не се коригират навреме, могат да причинят други усложнения като сепсис (сериозна и опасна инфекция), бъбречна криза, образуване на фистула.
    * Продължителна хоспитализация – много хора гледат на престоя си в болницата като на ваканция, а аз предпочитам своята почивка безболезнена и с по-добра храна, но всеки си знае!
    * Спешна хистеректомия (оперативно отстраняване на матката) – това за съжаление се е случило на тази жена. „Хисторектомията е 13 пъти по-вероятна при цезарово сечение”.
    * Болка – тази малка дума е толкова силна. Болката лесно се пренебрегва, но когато се опитваш да се грижиш за новородено и по-голямо дете, рискът от болката е огромен. А болката при някои жени може да продължи с месеци. Трябваха ми 18 месеца, за да спре белегът ми да е странно изтръпнал и въпреки това чувствителен. Откъсът е от статията, акцентите са от мен: „Изследване на 242 първескини показва, че всички, подложени на секцио (планувано и по спешност) са се нуждаели от болкоуспокояващи средства, сравнени с 11% при родилите вагинално. Обезболяването с медикаменти може да има значителни последствия върху първоначалното изграждане на връзка между майката и новороденото, върху вероятността за успех с кърменето, както и върху дееспособността на майката след раждането; в допълнение, рискът от слеродилна депресия може значително да се покачи.”
    * Непълноценно преживяване на раждането – „по-често съобщават неудовлетворение от раждането в сравнение с родилите вагинално... по-рядък ранен контакт с новороденото... значително по-дълго време преди първия контакт с бебето... по-често отбелязват неудовлетвореност при първоначалния си контакт с бебето”.

Дългосрочни рискове при секцио:

    * Повторно приемане в болница – „... следродилно повторно приемане в болница е значително по-често при родилите с цезарово сечение”.
    * Болка – „по-често съобщават за болка през първите два месеца след раждането”. Изследване на 1500 жени, родили секцио през последните 24 месеца показват, че „болките при шевовете са били сериозен проблем през 25% от времето, а от сериозен до малък проблем 83% от времето”, а шест месеца след раждането 7% от родилите секцио съобщават за болки в областта на шевовете, сравнени с 2% от родилите вагинално жени, съобщаващи за болка в областта на перинеума.
    * Адхезия (срастване) – „... се случва често и покачва значително риска от усложнения при бъдещи раждания ... съобщава се за повишен риск от извънматочна бременност при жени с предишно секцио.”
    * Стерилитет/субфертилност – „... по-вероятно е да не могат да заченат повече от година”.

Рискове за новороденото при секцио:

    * Неонатална смърт (поставено е на първо място)
    * Респираторни затруднения – „... вероятно като резултат от това, че се пропускат механизмите, задействащи резорбирането на феталните белодробни течности при нормално вагинално раждане... три пъти по-чести при цезарово сечение по желание, отколкото при вагинално раждане.”
    * Астма – „за родените с планирано или непланирано секцио има 30% по-голяма вероятност за постъпване в болница поради астма в детса възраст, отколкото при родените вагинално”
    * Ятрогенна незрялост – това означава, че бебето не е зряло, защото секциото е извършено преди бебето да е готово да се роди. Това се случва обикновено при плануваните цезарови сечения.
    * Травма – има се предвид неволно порязване от хирурга.
    * Неуспех с кърменето.

Рискове при секцио за последващи бременности:

    * Руптура на матката – за повече статистика тук. Изследване на повече от 250,000 жени в Швейцария показва вероятност от руптура на матката за жена без предишно секцио 0.007%. Тази вероятност се покачва на 0.192% за жена с предишно раждане секцио, която е планувала следващо секцио и се качва дори повече до 0.397% за жени, които плануват опит за вагинално раждане при предишно секцио.
    * Абнормално положение на плацентата – това означава, че плацентата се прикрепя или на отвора на шийката на матката (плацента превия), което означава, че отново трябва да родите секцио или че плацентата расте през маточната стена (placenta accreata) което може да означава, че плацентата трябва да се отстрани по хирургичен път или мануално. Това води до по-голям риск от постпартален кръвоизлив. При жените с минимум едно секцио има най-малко 3 пъти по-голям риск от плацента превия, сравнено с жени без предишни оперативни раждания. Този риск значително нараства с нарастването на броя цезарови сечения, достигайки почти 45 пъти за жени с 4 или повече цезарови сечения.
    * Хистеректомия – „С нарастване на броя на цезарови сечения, нараства и риска от цезарова хистеректомия.”


Ето какво намерих в една друга тема. Списъкът със сигурност не е пълен, защото към тези рискове трябва да се причислят и рисковете от епидурална упойка, сред които е и парализата. Преди да родя това мен лично много ме наплаши и до последно не исках упойка. Бях чела за някои много гадни, трагични случай в този дух.... Естественото раждане също крие рискове, но много по-малко, а и при добри специалисти винаги може да се направи секцио по спешност накрая. Реално екипът, който те изражда е от голямо значение като акушерката за мен е на първо място, ако искаш да родиш успешно по естествен начин. Моята акушерка беше най-добрата, която мога да си представя. Лекарите също са важни, но ако има усложнения. Моят лекар дойде последните 10 минути преди да отрежат пъпната връв. Акушерките водят раждането.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия