Особеностите на скандинавския стил в интериора

  • 1 898
  • 2
Скандинавският стил в интериора винаги се свързва с лекота, сдържаност, добро настроение, невероятно чисти цветове, линии и форми. Със своя дружелюбен дух той е много близък до датския хюга дизайн, който буквално ни обгръща в топлина, грижа и усещане за пълно щастие.

Как и къде се заражда скандинавският стил?

Прието е да се счита, че този стил се заражда в Швеция, а неговият основоположник е крал Густав III. След пътуване до Франция той решава да оформи своята резиденция в стила на Версай. Но тогава Швеция не е била толкова богата страна и не е разполагала с достатъчно средства за версайския разкош. Плюс това Густав III се съобразява и с особеностите на климата – суровите шведски зими и късите дни. В резултат класическият стил рококо става по-малко помпозен, а повечето елементи – бели. Новата декорация на замъците изглежда по-проста и удобна, а животът сред такъв интериор става много по-удобен. Тази мода бързо се възприема от придворните и с течение на времето „густавският“ стил се разпространява не само в цяла Швеция, но и извън нейните граници.

Скандинавският стил се сформира окончателно през 40-те и 50-те години на миналия век и бързо покорява интериорите по целия свят. Чрез правилно подбрани мебели и спазвайки основните принципи, можем не само да създадем много уютно и приятно за живеене пространство, но и да се доближим до философията на северните страни.


Философията на жителите на скандинавските страни

Скандинавските страни са Норвегия, Дания, Швеция, Исландия и Финландия. Всички те са разположени в северната част на Европа – на територии със суров северен климат, който би трябвало да възпрепятства просперитета на тези държави. Но въпреки това, скандинавските страни винаги са на първо място в класациите за икономическо и социално благосъстояние на гражданите, а скандинавците години наред са признати за най-щастливите жители на планетата.

След излизането на първата книга за датската тайна на щастието –философията на хюга, интересът към скандинавските страни нараства значително. След масовата мания по hygge (между другото, това е отделна тенденция в интериорния дизайн), се засилва интересът и към шведския начин на живот – lagom (шведска дума, която означава „точното количество“, или „нито твърде много, нито твърде малко“), а след това и към норвежкия Janteloven (законът на Jante – набор от социални норми, към които се придържат всички норвежци: да поставят обществото пред индивида, да не се хвалят с индивидуални постижения и да не завиждат на другите).

Изненадващ за всички тези философии е фактът, че интериорният дизайн оказва огромно влияние върху щастието на жителите на скандинавските страни. Простотата и гъвкавостта, желанието за минимализъм и разумна консумация, отказът от конкуренция – всичко това прави живота по-добър, а хората – по-щастливи.
Основната идея в скандинавската култура, която се проявява и в скандинавския стил в интериора, е умереност във всичко и максимална хармония в отношенията с другите хора, със себе си и с природата.


За кого е подходящ скандинавският стил?

Важно е да осъзнаем, че интериорът на всеки дом, на всяка стая в него, не може да съществува сам по себе си, отделно от хората, които живеят там. Скандинавският стил не е просто въпрос на мода, а философия и начин на живот, които трябва да резонират с нашите възгледи и нашето светоусещане.

Хората, които предпочитат този стил, обикновено са хора, които се стремят към живот в хармония със себе си, с околните и с природата. Те имат силно развито чувство за собствено достойнство, което определя и тяхното уважение към света като цяло и към всеки човек поотделно.

Уважението към себе си идва от избора на най-доброто за своето семейство: най-добрите материали, най-добрите мебели, най-добрите практични решения, които да направят живота по-лесен. Например много по-лесно е да се поддържа чистотата в дом в скандинавски стил, отколкото в интериори с изобилие от сложни декоративни елементи.

Уважението към другите
– това е съзнателен отказ от демонстриране на своето превъзходство. Ако човек избере простотата, когато има възможност да декорира дома си по-луксозно, това говори много за него.

Уважение и грижа за природата – включва рационалното използване на естествени материали, съзнателното потребление и купуването на мебели и интериорни предмети от екологични производители.


Цветовете в скандинавския интериор

Суровият северен климат оказва силно влияние върху скандинавските интериори. Светлината и топлината в северните страни не достигат, затова стените се боядисват в бял или светлосив цвят, за да отразяват слънчевите лъчи. Такова решение прави дори малките помещения визуално по-просторни, а еднаквият цвят на стените и подовете във всички стаи създава усещане за единно пространство.

За да изглежда интериорът по-интересно, може да се добавят ярки акценти: възглавници, одеяла и друг текстил, съдове, постери, фотографии… Недопустимо е обаче изобилието от цветове – изберете само един или два допълнителни оттенъка.

Не забравяйте, че всички допълнителни цветове трябва да бъдат приглушени, дълбоки, спокойни, естествени. Северният интериор не може да бъде крещящо ярък.


Изборът на мебели

За да обзаведете дома си в скандинавски стил, трябва да изберете мебели, които са прости по форма и дизайн. Моделите трябва да бъдат функционални, здрави и издръжливи, компактни, мобилни и лесно трансформируеми. Основният материал обикновено е дървото.


Диваните и леглата трябва да бъдат най-вече удобни. Освен това те трябва да бъдат и практични – диванът да се разпъва до двойно легло или да се използва като място за съхранение. В спалните на възрастните обикновено се разполагат разтегателни дивани, а в детските стаи – двуетажни легла.


Осветлението

Лампите в скандинавския стил са прости и минималистични, меки и естествени. Характерно за скандинавските полилеи, подови и настолни лампи са дългите елементи в черен или бял цвят, върху или под които са разположени едноцветни абажури с проста форма. Обикновено тези елементи са здрави и изработени от метал. Те не само са много удобни, но и се вписват добре в интериора.


Избягвайте прозрачните стъклени абажури, полилеи и лампи с шарки или извити елементи. Но пък много добре изглеждат специалните лампи с нажежаеми жички, висящи на дълги, черни кабели.

Друг популярен елемент от скандинавските стаи са подовите лампи. Тяхната светлина често е мека, уютна и успокояваща. Изберете прости модели от естествени материали: плат, хартия, дърво.

И, разбира се, не забравяйте за свещите. Те са основен елемент от декора и осветлението в скандинавския стил. Изберете прости млечнобели свещи в стъклени буркани (фенери) – те са красиви и безопасни.


Декорациите

В скандинавския интериор не трябва да има много декоративни елементи. Не забравяйте, че стаята трябва да изглежда красива не само веднага след ремонта и обзавеждането, но и след като заживеете в нея. Винаги ще има някакви лични вещи и ако прекалите с декорациите, тя може да изглежда препълнена с предмети. А това не бива да се допуска.

Избягвайте пластмасовите декоративни елементи – те веднага се набиват на очи. Закачалките, дъските за рязане, плетените кошници, цветарниците – всичко това трябва да е направено от дърво. Металните и дървените рамки и фигурки изглеждат по-добре от имитациите.

Текстилът също трябва да е висококачествен: подходящи са груб лен, вълна и едро плетиво. Килимите могат да бъдат както обикновени, така и с етнически или дискретни геометрични фигури, а особено подходящи са тези с дълъг косъм.

Единствената имитация, която през последните години е предпочитана пред „оригинала“, са изкуствените животински кожи – използването на естествена кожа противоречи на идеята за грижа за природата. В много магазини могат да се намерят изкуствени кожи, които не се различават от естествените. Тяхното значително предимство е липсата на неприятна миризма и по-ниската цена.

Природните декорации идеално се вписват в интериора: сухи клонки в стъклени вази, корени по стените, букети и саксии с живи растения.


Защо толкова много хора харесват скандинавския стил?

1. Не изисква големи инвестиции
Избирайки скандинавската естетика, ще си спестите много грижи и допълнителни разходи. Няма нужда да купувате скъпи мебели, които трудно се съчетават едни с други, дървените повърхности могат да бъдат необработени, а бюфетът на баба не е нужно да се изхвърля – той може да се впише добре в интериора и да се превърне в негов акцент.

2. Удобен е за живеене
В скандинавския интериор всичко е изключително функционално и няма нищо излишно. Табуретката може да служи за нощно шкафче, а шкафчето за обувки – като място за съхранение на дребни предмети. Освен това скандинавският стил ви позволява органично да комбинирате традиции и модерни технологии – не е нужно да жертвате комфорта си в името на красотата.

3. Идеален е за малки и тъмни жилища
Много бял цвят, разнообразие от лампи, непретрупано пространство – благодарение на всичко това стаята изглежда по-светла и по-голяма. В немалко шведски апартаменти изобщо няма завеси, което визуално ги прави още по-просторни. В нашата реалност изборът на такова решение изисква смелост, но защо пък не?

4. Позволява да се експериментира с цветовете
Тук по отношение на цвета основното правило е да няма правила (е, почти). Това също ни привлича към скандинавската естетика. Ако искате дискретен монохром, ярките акценти са добре дошли – нищо не спира въображението ви.

5. Скандинавският стил е синоним на добър вкус
Много хора са влюбени в скандинавските мебели заради техните изчистени линии и простотата на формите. Именно този стил ни показва, че най-обикновените предмети могат да бъдат красиви, а минималистичните интериори могат да бъдат печеливши.

6. Внася много уют в дома
Камини, свещи, живи растения, топли одеяла, оригинални дреболии – в такъв дом винаги е приятно да се върнеш, а интересните детайли го правят интригуващ и запомнящ се. Всеки предмет изразява солидния скандинавски подход към живота и хармонията на човека със самия себе си.

7. Набляга на естествените материали
Скандинавците се опитват да живеят екологично и да използват максимално естествените материали навсякъде, където е възможно: памук, лен, вълна, масивно дърво. Благодарение на това интериорът става приятен не само за окото, но и на допир.



Дългогодишният и опитен специалист по интериорен дизайн с удоволствие отговаря на вашите въпроси!
Виж целия пост
# 1
..........

Скандинавските страни са Норвегия, Дания, Швеция, Исландия и Финландия. ...

.... Светлината и топлината в северните страни не достигат, затова стените се боядисват в бял или светлосив цвят.......


Финландия не е скандинавска страна.

Относно точка 2 Neutral Face:













Виж целия пост
# 2
Финландия не е скандинавска страна.

Финландия Е част от понятието Скандинавие все по-често. Заедно дори с Исландия формират съвкупност от държави с доста общи черти, която често се нарича разговорно просто "Северни страни", "Скандинавие", "Nordic" (за обичащите да звучат модерно).

Инак за белия цвят съм съгласна. Обичат си го, действително, че предимно от там тръгва, но вероятно заради всевъзможните смахнати преекспонирания, забелязвам, че напоследък никак не се правят така нещата. Имам предвид както авторката е показала в тази снимка - всичко в бяло. Станало е малко бяло с бяло и пак бяло... ц, не е това пикът на скандинавския дизайн.

Относно Финландия и дизайна... наскоро гледах в You Tube изложение на къщички (съжалявам, че клипчето е на руски, но аз английски не говоря. Пък и тук повече се гледа, по-малко се слуша). Още една къщурка.
Гледала съм десетки такива за финлански изложения и не мога да не забележа, че да, бяло има, но определено се комбинира с други цветове (дървесно, графит, черно), за да се открои. Бяло с бяло... не, не работят така нещата. Това всъщност е смушеното нещо, което можеш да направиш, за да постигнеш някакв скандинавски стил.

Аз повече си падам по така нареченото джапанди. Харесва ми този опит за комбинация на японски и скандинавски минимализъм - доста по-уютно от италианския такъв, който на моменти чак прекалява с изчистените интериори.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия