Защо се опъват трапези по гробищата?

  • 13 373
  • 107
# 90
 Tired и аз недоумявам за какво е това плюскане! на софийските гробища по задушници и панихиди и на всичкото отгоре това се пренася и в дома на покойника после. Откакто почина майка ми преди 1 година и 9-10 месеца все път се задавам този въпрос като дойде време за панихиди и задушници. Бога ми никога не ми свиди за храната или пиенето,но не в това е смисъла на гореспоменатите поводи. Дали ще се дадат 100лв за пукница или не ми е все тая,но човека - майка ми няма да се върне и това е най- същественото  newsm45
Не еднократно съм питала свещеници и всички ми казват,че трябва да има жито,погача,вино и вода,свещи,молитва. Опитвала съм да изнеса така помен,а после вкъщи бабите ми ме направиха на две стотинки,как съм нямала срама,как не зачитам майка ме,как съм се била стискала и не съм дала на родата да се наяде..... просто без коментар......но от тогава разпъваме софри със всякакви боклуци от соя,кексчета,боклучливи сладки и тн... само мир да има за нас които страдаме,поне там да е мир и да няма скандали и свада
Наближава Архангелова задушница  и от сега виждам как ще събера баби,братовчеди на майка ми и ще си хапнат, пийнат,накрая баба ми и един виц ще разкаже #Cussing out (както  е по традиция вече като допълва :"ами то умрелите са си Умрели, ние живите сме затова да живеем и да се посмеем") #2gunfire . В общи линии "почитат" от кортуазия или елементарно възпитание,а болката остава в нас най близките й - аз и баща ми.
Виж целия пост
# 91
Здравейте. Хубава тема...
Чувал съм, че некролозите са чисто български патент.
Ще споделя и мои впечатления. Там, където служа, хората се познават от поколения и некролозите имат характер на обява. Всеки, който зачита паметта на починалия се осведомява кога "ще се състои панихидата" /къде е ясно - на гроба"/.
Съдържанието им, разбира се, отразява пълнота духовното невежество и незаинтересованост на българина. /Говоря статистически/.
Панихидата е демонстрация пред общността, че се зачита паметта на починалия близък. Наскоро една евангелистка ми заяви, че вика хора и поп и пали свещи само заради общественото мнение. Затова се гледа почерпката да е на висота.
Свещеника се вика предимно за да озвучи събитието, да го възпълни ритуално. Всичката храна се подрежда в/у гроба, "да е видено". Много е важно всичко да е разопаковано и отпушено. Ако нещо се окаже неотворено, се отваря незабавно, пък ако ще да тече евангелието. Колкото и да гледа страшно, свещеникът не може да ги спре да шумят с целофаните. "Ти че си пееш, ние че си шумим"- ми каза една, с предизвикана дързост.
Между другото, ако някой наистина мисли, че българинът е жаден да чуе слово на български, го каня на някоя панихида. Думите "Премъдрост, нека с внимание и благоговение да чуем светото евангелие са просто празен звук от общия фон. Проповедта е досада, под каквато и форма да се опитваш да им я сведеш. Словото в днешно време е в немилост. Никой никого не слуша. Умните са преситени с постмодерности, глупавите са си просто тъпи. А и "вечният живот" като понятие и стремеж отсъства в понятийната им ситема. "Бог да прости" е израз по традиция. Чувството за греховността на човека отсъства, защото отсъства съвършения Бог. Това, разбира се, са други теми, отпуснах се, просто.
Поздрави!
_________________
свещ. Георги Георгиев


Благодаря Ви! Благодаря,че казахте цялата истина !
Виж целия пост
# 92

Грозно е да коментираш скръбта на другите


Никой не коментира скръбта, а безкрайното плюскане, мляскане и простащина, която се вихрят на гробищата. Или го смяташ за нормално?
Виж целия пост
# 93
Аз винаги съм се възмущавала на това а сега виждам че и тема е подхваната.Не ходя на гробища не прекопавам гробове и не ги обливам от горе кат на шведска маса и една лъжица всеки да мине и да си "кусне" за Бог да прости от общите слюнки на комшалъка. Thinking
Не е важно какво ще направиш след като умре твой близък а как си се държал с него докато е жив. Tired
Мисля че е достатъчно един хубав букет цветя да занесеш като символ на любов и уважение и да се помолиш за душата да почива в мир.
Преди половин година почина дядо ми и бях принудена на погребението като негова внучка да държа пшеницата на изхода от гробището докато минат всички да си "куснат" от нея.Сори, ама едвам се сдържах да не п...на,ужас.С една лъжица 50 души.

А на последното погребение миналата седмица почина мой братовчед на 20г. аз там не останах защото нямах сили да гледам как майка погребва детето си,но излизайки видях че бабите се разпределяха коя да иде на гробището и коя да остане да спретне софрата кат мине погребението да седнат да се налющят.Нямам коментар.


Мен пък винаги ми е било интересно защо на попа се дават 250лв.. ???
Виж целия пост
# 94
 #2gunfire
Виж целия пост
# 95
И аз съм си го задавала този въпрос. Но малко от по-различна гледна точка. Дядо ми почина преди 3 години и когато сме на гробищата се носят разни неща за ядене (тук обаче изключвам някаква показност, а по-скоро да се спазят традиции). Но на мен лично така ми присяда и не разбирам защо трябва да се яде. Не го намирам за уместно. Харесва ми това да подадеш на хората, особено на бедни хора, тук намирам смисъл.
Виж целия пост
# 96
Кльомба, да зададеш този въпрос е все едно да зададеш въпроса защо избра кремиране, а не погребение. И ако си избрал кремиране, то защо зарови урната в земята, а не разпръсна прахта? Така тленните останки на покойника никога няма да имат досег с Майката Земя, както би трябвало да бъде по природа. Понякога се чудя как може, с какви очи някои хора задават разни въпроси, че даже и на всеослушание. На показ пред толкова много хора, каквото място е този форум. След всичките нападателни мнения, които си получила в отговор, предполагам, че и сама си се замислила и осъзнаваш, че може би бъркаш в доста люти рани.
Въпрос от подобно естество е и този, който позволява простирането на прането по балконите, прозорците и т.н. Понеже „на запад” или във „Велика Америка” на много места това е забранено. С оглед да се предотврати шаренията, неподредеността и ужасната гледка, която се получава при излагането на дрехите на всичките хора, живеещи на улицата. Този въпрос се чудя как още никой не е задал. Толкова ли някои не могат да приемат, че живеем в такава страна. Лепят се некролози. Плюска се по гробищата (те все едно са като на запад, че да искаме и ритуалите ни да са като западните). Плюе се по улиците. За фасовете, хвърляни от шофьорите да  не говорим. Ама това са други теми. Защо не отидеш в ония страни (или племена бяха), където на погребение хората се радват, и не зададеш въпроса си там? Защо не зададеш въпроса за ужасните хорА, виещи се пред блоковете на сватбите? Или отвратителната цигания по баловете? Това всичкото е прието у нас. Обичаи. Никой никого не може да вини, особено щом става въпрос за изразяване на мъка.
Ужасна тема. Съжалявам, че я вадя отпред, но като много, писали в нея, не се сдържах!
Виж целия пост
# 97
Вие споменавате за мезета,варени кокошки,суджуци....,а в селото на баба ми и дядо ми е задължително да се заколи агне smile3512!Те живеят вече в града при нас,но скоро ходиха на село,на погребение и бяха възмутени,че имало само кебапчета,защо нямало агне!
И аз недоумявам значението на това ядене.Канят се близки и познати,на които би трябвало да им е мъчно в момента,а пък те-да им завидиш на апетита!Всичко е фарс,както и много други привички в България.
Ходили сме на гробовете на родителите на мъжа ми,по Великден и съм виждала с очите си,как хората оставят яйца и козунаци на гробовете,а само след минута,минава циганка с 5-6 циганчета,всеки с по един леген,и обират всичко.Гадно е,но съм и помисляла,че поне някой ще се нахрани.
Предполагам че в мъката си,хората правят и необясними за другите неща,бих се съгласила и приела всяко едно.Но да се прави нещо,само защото е традиция,и защото КАКВО ЩЕ КАЖАТ ХОРАТА,....
Виж целия пост
# 98
Първо нека да изясним все пак, че авторката на темата е задала въпрос за да си изясни защо се прави, а не за да рови по човешката мъка.

За съжаление наслоилите се обичаи и традиции понякога до такава степен изменят каноничния ред за такива тъжни поводи, че не е истина.

Когато трябваше да изнасяме 40 дни на баща ми (Бог да го прости) не можах да се справя с прословутите традиции и да надделея над възрастните хора. Три коли с тави и тенджери се понесоха на гробищата. Да не говоря, че отделно се приготви за посрещане на присъстващите и у нас. Само че лелята на баща ми (сестра на баба ми) е женена за свещеник и той щеше да отслужи панахидата. Човека като видя тая камара от тавите направо се ошашави. Накара всичко да се прибере по колите и да останат само виното, хляба и житото.

След панахидата по настояване на свещеника отидохме в един старчески дом (тогава беше в Княжево сега не знам дали съществува) и цялото ядене оставихме там. Няма да ви описвам благодарствените погледи на възрастните хора и тяхното искрено "Бог да го прости".

Така от тогава на гроба носим само хляб, вино и жито и наблягам на молитвата. На задушница никога не ходя на самият ден, а в петъка следобяд (задушниците винаги са в събота). И понеже нямам време да приготвям и разнасям храни - пращам парични дарения я на домове за възрастни хора, я на сираци. И да ви кажа дори и не пиша защо ги правя тези дарения.

Няма да ви лъжа, че на годишнината от смъртта на баща ми имаше доста криви погледи и ми се наложи после у нас да скръцна със зъби на две три тетки, но пък няма и да лъжа, че отдавна вече не плащам данък обществено мнение.

Е... и аз си имам моите си кривици. Например на рожденния ден на баща ми или пък на именния му ден винаги приготвям неговите любими ястия. Когато жена ми сервира винаги има един празен стол, пред който тя сервира. После яденето го носим на една баба от четвъртия етаж (жената живее от дълги години сама). Така, че виждате, че всеки си има разбирания.

Иначе всеки има право сам да избере какво да прави. Затова приемам тази тема като размяна на мнения, а не като неуважение към разбиранията на другите.

Виж целия пост
# 99
че отдавна вече не плащам данък обществено мнение.

Ето точно това според мен е причината за огромните трапези по гробищата. Не друго, а какво ще кажат хората...Ето затова и авторката на темата пита защо.
Виж целия пост
# 100
Дядо хаджия,поста ти ме трогна!Много ми се иска да има повече такива свещеници,но за съжаление много от тях вече карат джипове,а те надали мислят за бедните и стари хора Cry!
Виж целия пост
# 101
И на мен ми е много грозно това с "банкета" след гробищата.
На моя дядо след погребението баба беше организирала да подаде в едно заведение в селото, защото в къщата и няма място.
Естествено аз се включих в сервирането(селско заведение- предполагам знаете колко им е персонала) и представете си една баба си поиска допълнително боб!!! newsm09
Направо щях да припадна!Незнам как се сдържах да не я изкарам за ушите извън заведението!
По дяволите , да не е дошла да се храни!!! #Crazy
Виж целия пост
# 102
И на мен ми е много грозно това с "банкета" след гробищата.
На моя дядо след погребението баба беше организирала да подаде в едно заведение в селото, защото в къщата и няма място.
Естествено аз се включих в сервирането(селско заведение- предполагам знаете колко им е персонала) и представете си една баба си поиска допълнително боб!!! newsm09
Направо щях да припадна!Незнам как се сдържах да не я изкарам за ушите извън заведението!
По дяволите , да не е дошла да се храни!!! #Crazy

Според мен,няма нищо лошо  в това, че жената е поискала допълнително. По-грозна е твоята реакция.
Виж целия пост
# 103
   И аз ще споделя защо според мен се прави това.

   На погребението на дядо ми, Бог да го прости, имаше доста хора. Най вече неговите братя и сестри със жените и мъжете си и неговите близки приятели. Погребението беше в 17.00ч., а тези хора стоят там от сутринта. Най-малкото, което можеш да направиш е да купиш вода и безалкохолно и някаква храна. Не можеш да оставиш хората гладни. Помня, че майка ми беше купила и сладолед и бира (беше ужасна жега). Това обичаше дядо ми най-много и тя искаше да даде на хората същото. Е, не сме правили трапези. Дадохме на хората да си хапнат, там където си седяха. Не сме опъвали маси и покривки.

   "Банкет" след гробищата не сме правили, но седнахме да хапнем - ние и най-близките хора, които дойдоха след това. За другите може да е нещо гадно, но все пак трябва да се яде, особено след като си прекарал 24 часа на крак и не си подвил коляно за минута.

   Сега на 1 година раздадохме много неща. Всичко, което дядо ми е обичал да си хапва. Не го правим, за да покажем дали имаме или нямаме пари. Идват само роднините и го правим с надеждата, че ще стигне и до него.

   Сега очаквам някой да попита защо трябва да се правят надгробни паметници, които струват скъпо, защо се засаждат цветя и се поддържа гроба чист, като това няма да върне мъртвия.
Виж целия пост
# 104
И на мен ми е много грозно това с "банкета" след гробищата.
На моя дядо след погребението баба беше организирала да подаде в едно заведение в селото, защото в къщата и няма място.
Естествено аз се включих в сервирането(селско заведение- предполагам знаете колко им е персонала) и представете си една баба си поиска допълнително боб!!! newsm09
Направо щях да припадна!Незнам как се сдържах да не я изкарам за ушите извън заведението!
По дяволите , да не е дошла да се храни!!! #Crazy

Според мен,няма нищо лошо  в това, че жената е поискала допълнително. По-грозна е твоята реакция.

Щом мислиш,че тя е права отговори си на въпроса:Ти би ли си поискала и защо?
Това е погребение, а не безплатен обяд.
Не ми харесва тонът ти  Crossing Arms
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия