Предаването на 19.09 - за недоносените бебета и техните мами

  • 6 542
  • 65
# 45
д-р Йонов, а може ли да ви се обадим от студиото за няколко въпроса, например в 19.10? и ако може да ми изпратите на кюто телефон Grinning
Виж целия пост
# 46
         
Нина, дай да се "отсрамим" с някакъв логопедичен материал по темата...пък бил той и за мамите, които са възпрепятствани да кърмят. Мисля, че имаме нещичко почти готово... newsm53

ще се отсрамим, обещавам
Виж целия пост
# 47
Успях да слушам предаването с малки прекъсвания /бяхме сами с децата и не беше много спокойно и тихо/. Искам да ви поздравя. Звучеше много добре, даде доста информация.
Виж целия пост
# 48
Не успях да слушам предаването, имаше буря и ни спряха нета  Cry . Кога ще го качите да го чуя ? Мооооооля  Praynig .
Виж целия пост
# 49
Моля ви прочетете тази статия и ми кажете всичко точно ли е в нея. Не съм запозната много с проблемите на недоносените бебта и ми липсва и практиката. Пишете бързо, че това е за предаването и в момента пиша. Благодаря ви:)
Виж целия пост
# 50
дай линка, моля
Виж целия пост
# 51
Ми тъй де - един акъл за какво по напред:)

http://www.biberonbg.com/specialisti/griji_za_nedonosenite.htm
Виж целия пост
# 52
Ами в общи линии е точно, само дето са изпуснали да споменат задължителните профилактични прегледи и рехабилитация и не са обяснили какво е календарна и какво корегирана възраст.
Аз лично не съм съгласна със захранването с лъжица, ако няма сукателен рефлекс, защото за това си има специални стимулации с биберони и специални техники на хранене, а лъжицата не стимулира сукателния рефлекс - ама това за съжаление го знаят много малко доктори у нас Sad
Виж целия пост
# 53
Аз също не съм съгласна със захранването,но във друг аспект- че по бг Схема на два месеца се започва със сок и мисля, че поне трябва да е коригирана възрастта. Естествено че ще е със силни колики ако захранваш дете, чийто организъм не е готов за това. От статията останах с впечатление, че независимо, че бебето има силни колики трябва да се захранва, което ми се струва че не е много правилно. Дори съм на мнение, че за недоносените е по- походяща западната схема на изключително кърмене до шестия месец и късно захранване.  Затова ще пиша малко повече за храненето от тази гледна точка- за здравословното хранене на недоносеното бебе. А Нинка ти ще добавиш твоята професионална гледна точка за храненето с лъжичка.
Виж целия пост
# 54
Захранването става по коригирана възраст и на мен в МД ми обясниха за коригираната възраст, дори ми препоръчаха да не бързам със соковете и след 4-тия месец пи сок и пюре.
В статията има малки неточности -
"Децата се изваждат от кувиозите, когато достигнат 2,000 – 2,500 гр." - тогава стандартно се изписват, ако нямат проблеми, изваждат се когато могат да дишат самостоятелно, най-често около 1,700 кг.
В стаята за гледане температура 20 -21 градуса, при къпане 24 градуса, не е нужна срециална дезинфекция, а както при всяко бебе, но да няма контакт бебето с различни хора, да не го мачкат, целуват и му предават слюнка. Това бяха съветите от МД.
От личното съобщение -
"Изписват ви с бебето" - имаш епикриза и там пише, преглед на очите в Детска очна клиника, рехабилитация в болницата по ДЦП (зависи от трансфонтанелната ехография). Контролен преглед след 1 месец в Неонатологията - важен е, защото тогава виждат ако има други проблеми бебето, може тогава да го насочат за рехабилитация. Ако детето има нужда от нещо друго пак там го пише. Отиваш при личния лекар на бебето и си взимаш талони и после на прегледите. Според мен майката трябва да пита повечко, аз питах доста и винаги са ми обяснявали. Прегледите са малко неприятни с малко бебе, стоиш в разни коридори, но това е. Ако има нещо ще ти пиша по-късно.
Виж целия пост
# 55
Някои неща написани в този линк са доста поостарели. Отдана недоносените не се делят на степени. Когато се използува само теглото се говори задеца с ниско тегло - <2500, деца с много нско тегло - <1500 и деца с екстремо ниско тегло - <1000. Това е застъпено и в 10-та ревизия на Международната каласификация на болестите, действуваща у нас от началото на тази година. Основна опорна точка за грижите е гестационнота възраст на детето а в последствие корегираната възраст. За храненето също има някои неточности, както и за времето на извеждане от кувьозите. За съжаление не мога да ти дам линк на български, но ако ползваш ангрийски мога да ти дам подходящи.
Виж целия пост
# 56
 здравейте д-р Йонов, може и на английски, а може и да ни слушате и пак да ви се обадим Grinning
Виж целия пост
# 57
За храненето с майчина кърма, че е най-добрата храна - това ми звучи като някакво клише. Майката обикновено е преживяла стрес и няма кърма, а и 2-3 месеца да подържаш кърма само с помпи е изключение. Недоносените се хранят със специално адаптирано мляко докато достигнат около 3,5 кг.
Виж целия пост
# 58
Подкрепям tigonew относно храненето с кърма. Гинеколожката ми даде хапчета за спиране на кърмата още преди да ми е слезнала/още първия ден/, тъй като не  се знаеше колко време бебето ще бъде в болница. Въпреки това на 20-тия ден ми дойде кърмата и беше кошмарно. С хапчета отново спря едва на 5-тия ден. Не мога да си представя 40 дни как щях да я поддържам.

Относно захранването с лъжица, ако бебето няма сукателен рефлекс - до колкото знам след като извадят бебето от кувиоз /към 2 кг в нашата болница/ започват да го учат да се храни с биберон и когато го изписват то вече умее.
Виж целия пост
# 59
Аз пък не съм съгласна за кърменето. И до днес като се сетя за това нещо, умирам от яд! Никой, ама никой не ми обясни какво да правя! Никой не ми каза и една думичка относно кърмене! Изцеждах се около 2 седмици, като през това време количеството на изцедената кърма намаляваше. Трябваше да се справям с това нещо по усет и в крайна сметка след 2 седмици вече нямах кърма. Никой, нито в родилното, нито в неонатологията, не отвори дума за кърмене. Бебето ми нямаше все още сукателен рефлекс и се хранеше със сонда, а по-късно пиеше мляко от течащите като чешма огромни каучукови биберони, давеше се и повръщаше след всяко хранене. Това беше истински кошмар. Вярвам, че ако достъпът на майките в неонатологията беше по-свободен, можех да кърмя детето си, и то дълго. Отговорността е изцяло на медицинския персонал, за който кърменето е излишно усложняване на живота. А относно това, че недоносените се хранят със специални адаптирани млека - кърмата на преждевременно родилите жени е също толкова специална. Ама, хайде да спирам, че пак ще се ядосам! Crossing Arms
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия