Разтройство при 1-месечно бебе.

  • 10 577
  • 33
# 30
ако р-вото продължава толкова дълго време не е за оризова вода работата...
Виж целия пост
# 31
Моята дъщеря е на година и половина. Горе долу от вашата възраст до около годинка беше с подобни проблеми. Обиколихме сума ти гастроентеролози, лежахме и в болница, не съм спала по цели нощи да мисля какво й е и защо й е така. След цялата тази одисея и тоновете изчетена информация стигнах до няколко предположения. Трудно е да се докаже обаче кое от всичките е причината.

1. Лактозна непоносимост - при някои бебета ензима лактаза, който разгражда лактозата (млечната захар) е в недостатъчно количество. В следствие на това се образуват много газове и акото придобива водниста зеленикава консистенция, появява се слуз, мирише силно на кисело. Това може да се преодолее ако кърмиш бебето по-начесто и от двете гърди, така че да не се препълват гърдите и детето да се нагълтва само с първото високолактозно мляко.

2. Реакция на твоя храна - най-често мляко и млечни продукти, фъстъци, яйца, зелении (лапад, спанак, марули в големи количества). Тук моят скромен опит от три месечно тотално ограничаване на всякакви млечни продукти, дори и на неща, на които пише че може да съдържат мляко показа НИКАКЪВ резултат. Слуз и разстройство се появяваха постоянно.

3. Прекаран ентеровирус, възстановяването след който е бавно и понякога е съпроводено с подобни симптоми.

4. Бактериална инфекция - това, за което са те посъветвали повечето майки е да пуснеш микробиология. Това обаче, което не им е дошло на ум е как ще вземеш ако. Защото аз съм се сблъсквала с този проблем. Практически акото липсва, излизат едни зелени води, които попиват в памперса. Съветвам те да използваш колектор за урина, който някак да закрепиш на ануса. Това лично според мен е малко вероятно при кърмено бебе, особено ако спазваш добра хигиена. Вероятноста да се сдобие толкова малко бебе с болестотворна бактерия е нищожна. То не може да си лапа ръцете, а й да си ги лапа те са му чистички. Ако стерилизираш залъгалкитер, и ако хората които са в контакт с него си мият ръцете след като ходят до тоалетна практически няма как да се зарази.

5. Ваксината срещу Хепатит Б, която се прави на 1 м. В листовката й пише, че може да предизвика смущения в храносмилателната система, като разстойства и пр. Тук който и лекар да питаш ще ти каже "абсурд, това е най-леката ваксинка". При нас обаче проблемите започнаха именно след нея. Втория прием го сложихме късно на около 11 месеца, а не както е на 6 по календар и ефекта отново беше същия. Така че лично за мен, това си остава една много вероятна причина.

При всички гореизброени причини общо взето лечението е правилно кърмене и симптоматично с оризова вода, смекта, ентерол, ентеросан, хидрасек. Не се съгласявай на антибиотик ако:
 - нямате клинична картина с висока температура и обезводняване,
 - нямаш изолирана една и съща бактерия от поне 2 различни лаборатории.
Антибиотиците още повече съсипват микрофлората в червата и правят по-големи поразии. А най-често ги изписват без причина.

Радвай се че наддава добре, защото моята дъщеря сучеше, а и изакваше всичко и не можеше да наддава добре.
Това е, дано съм била полезна.
Виж целия пост
# 32
Сега като се замисля и на нас проблемът ни се появи точно след Хепатитната ваксина на 1м. В момента нещата са малко по-различни при нас - спря честото и воднисто ходене, но си има слуз и неприятна миризма, има си и газове. Почнах пробиотик, дано това закрепи нещата.

А за бактериите - права си, че трудно може да хване, но често бебетата се заразяват още в болницата - при раждането или просто от болничната обстановка (това все пак е най-вероятното място човек да се сблъска с инфекция).

Но разбира се, ако се вземат няколко изследвания и няма бактерии или гъби, този вариант отпада.

танита, а вие как се оправихте? Или от само себе си мина?
Виж целия пост
# 33
Да, варианта с болничните бактерии го има наистина Sad
И то защото в повечето болници не дават на майката да си закърми бебето първо, ами първо му дават АМ. А коластрата си е най-добрата защита.
Относно борбата с бактериите нашата докторка ми е казвала, че ако не прави тежка клинична картина се оставя организма да се самоизчисти. Добър вариант са пробиотиците (биогайа например, но има и други). Макар че на мен ми трябваше много време да го осъзная и позволих в болницата да дадат на дъщеря ми на 3,5 месеца Клацид, който уж трябваше да излекува някакъв кампилобактер, който уж намериха. След третия прием нещата станаха ужасни, на всяко пръцкане излизаше водниста слуз и много кървави нишки. Спряхме го, изписаха ни и на контролните изследвания след 2 седмици не намехира кампилобактер. И досега се чудя какво точно се случи и имаше ли въобще бактерия или минаха просто по някоя клинична пътека да съберат някой и друг лев.
При нас нещата се появяваха променливо до годинката, като се повториха доста тежко след реваксинацията, която бяхме отложили до 11 месец.
Това което помагаше като че ли беше оризовата каша, но все пак бебка тогава беше на почти 4 месеца. Давах й я с малко вода преди кърмене от биберон доста редичка. До обезводняване не стигнахме. Според мен това става когато детето освен че много отделя, спира и да приема течности (като при вирусните инфекции например). А при нас тя си сучеше и си беше в добро настроение, не е била отпусната. Най-добрия признак и успокоение, че детето не се обезводнява са всеки памперс, който сменяш (на 2-3 часа) да е добре напишкан. При нас имаше освен рядкото ако, което мокри памперса назад и ясно очертана напишкана област отпред.
На толкова малка възраст тогава не посмях да дам оризова вода и давах само смекта, но тя имаше ефект по-скоро на запушалка. Като я избута (изака) и пак започваше рядкото. Лекарката от болницата твърдеше че оризова вода и дори каша можело да се дава и от първия месец, защото била неутрална и образувала защитен филм върху лигавицата на тънките черва, така че ако тогава го знаех това може би бих дала.
Но това което препоръчвам също е да давате биогайя и да давате по-задно мляко. Предното може да го изцеждате ако са много напрегнати гърдите. Аз дълго време не знаех как да кърмя и оставях гърдата да се напълни като бомба, като смятах че така ще има повече мляко за детето и ще му е по-лесно да суче, а то е точно обратното.
Помогна ни също ентерол, но не знам той дали може от 1 месец да се дава. Хубаво е той да се дава по-продължително време както и биогаята.
И другото което може да пробвате е да махнете алергените от вашата диета, но при нас това не помогна.
И още един метод има, който аз не се осмелих да пробвам, заради нашата педиатърка, но мисля че би било добре е да пробвате капките Colief. Те съдържат ензима лактаза и поне на теория, ако проблема е лактозна непоносимост, би трябвало да помогнат. Много доктори смело препоръчват да спрете кърменето и да давате безлактозно мляко, за да се види дали това е проблема, но според мен лично, първо трябва да се пробва с капките. Аз не ги дадох и съжалявам, защото педиатърката май не беше много запозната с тях и ми каза да не ги давам.
На второто повторение, тя вече беше голяма и ядеше твърди храни и тогава се оправи по-бързо с основно картофени, оризови и нишестени храни, както и биогайя и ентерол.

Чак след годинката като започна да се храни повече с твърда храна (или просто е трябвало да мине време) нещата се оправиха.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия