Цветни пломби?

  • 2 100
  • 10
Предстои първо посещение на дъщеря ми при стоматолог. На 4,5 г. е. Дано няма кариеси, но за всеки случай искам да се информирам безопасни ли са детските цветни пломби.
Познати дечица ни се хвалят, че имали звездички в устата. Детето много се запали.
Все пак, какво съдържат тези пломби? Четох, че е обикновен полимер, но с цвят.
Притеснява ме, че отделя флуор. Не съм привърженик на подобна профилактика и далеч не съм вдъхновена.
За обикновените бели пломби пък четох, че  имали бисфенол А.
Бихте ли споделили? Има ли безопасни пломби, особено за детски зъби?
Виж целия пост
# 1
Какво разбирате под опасна и безопасна обтурация?
Виж целия пост
# 2
 Simple Smile Извинете, но какво е обтурация Embarassed ?
За мен амалгамите са опасни. Не знам какво съдържат тези цветни пломби. Отделящ се флуор и бисфенол също смятам за опасни. Въпросът е тези нововъведения какво съдържат, какво отделят и дали са достатъчно тествани. Проблем ли е, ако паднат и се погълнат? С какво са оцветени?
Виж целия пост
# 3
Обтурация е запълването на кавитета с някакъв материал, пломбата е амалгамена обтурация. Аз не работя с цветни фотополимер, но след като е разрешен за употреба, съдържанието му е безвредно. А това, че се отделя флуор е предимство, тъй като заздравява зъбът. Разбирам резервите Ви спрямо флуорът, но не трябва да се отрича категорично употребата му. Има различни видове въвеждане в организма и съответни дозировки. Както всяко лекарство в определени дози е полезно.
Виж целия пост
# 4
Благодаря за информацията  bouquet
Притесненията ми идват от това, че преди доста години амалгамата е смятана за безвредна и разрешена. Сега май също се прилага понякога, но твърдо се знае, че не е добре.
Виж целия пост
# 5
То и за амалгама все още няма твърда позиция. В крайна сметка в много усти има амалгама и хората са живи, здрави, прави. Аз лично не съм виждала усложнение или влияние, но съм чела различни изследвания. На мен любими са ми глас-йономерните цименти за деца. При тях почистването на кариозна маса е под въпрос, не винаги е перфектно, но за сметка на това дентиновите каналчета са широки и отделящият се флуор ги запушва и пречи на развитието на вторичен кариес.
Виж целия пост
# 6
Отново благодаря Simple Smile Ще попитам за тези цименти Peace
Виж целия пост
# 7
Извинявам се, ама ще ползва темата, за да питам специалист какво са силанти и за какви зъби са? Млечни или постоянни?
Виж целия пост
# 8
Термина "силант" означава пластичен композит, който зъболекарите поставят в цепнатините на дъвкателните повърхности на зъбите, за да предотвратят развитието на кариес по тези повърхности.

Зъбният кариес се причинява от бактериите, които се намират в зъбната плака. Колкото повече време плаката е в съприкосновение със зъбната повърхност, толкова вероятността за образуване на кариес се увеличава. Като почистваме зъбите с четка ние целим да премахнем акумулираната от зъбната повърхност плака. Въпреки това поради особености в анатомията някои зъби се почистват по-трудно от други. Това важи в особена степен за кътниците, тъй като цепнатините, които се намират на тяхната повърхност са много дълбоки и тесни. Дори човек да почиства зъбите си много старателно, не може да изчисти плаката в тези тесни участъци, защото косъмчетата на четката не могат да проникнат там. Така тези зъби са с повишен риск от кариес.

С поставянето на силант в тези фисури, зъболекарите целят да направят повърхността на зъбите по-гладка и достъпна за почистване от четката. По този начин плаката може да се премахва по-ефективно и рискът от кариес е намалял значително.

Един друг проблем свързан с наличието на цепнатини по дъвкателните повърхности на зъбите е, че точно в тези участъци дебелината на емайла е най-малка. Това увеличава не само рискът от възникване на кариес, но и по-нататъшното проникване на микробите в дълбочина и развитие на някои от усложненията на кариеса.
Виж целия пост
# 9
Зара, на дъщеря ми и откриха 2 кариеса на кътниците. Тя е на  3 години и половина.
Подходящи ли са тези силанти за нея и къде могат да и ги сложат в София.

При условие ,че вече има кариеси, трябва ли да се почистват зъбките с машинка или има друг начин newsm78
Виж целия пост
# 10
Силантите са за постоянни зъби. Силантите се слагат при дълбоки, некариозни фисури. При положение, че има кариеси, те трябва да се почистят и да се сложи обтурация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия