Сухата кожа не е само козметичен проблем

  • 1 657
  • 9
*********************************** рекламна публикация ***********************************


Сухата кожа е един от най-честите кожни проблеми. За да бъде кожата ни нежна и мека, тя трябва да може да задържа макисмално естествената си влага. Когато обаче бива изложена по-дълго време на директна слънчева светлина, студено и ветровито време през зимата, парно или климатици, много бързо започва да губи своята влажност, изсушава се и започва да се лющи. Има и доста допълнителни фактори, които може да имат участие в изсушаването и. Ако сухотата се задълбочи може да се появят сърбеж и различни обриви, т.е. да се оформи картината на една екзема.
Повърхностният слой на кожата или т.нар. кожна бариера има уникална структура, която от една страна пречи на различни микроорганизми и химични субстанции да преминат през нея, а от друга позволява движението на водата в двете посоки.


Как да се грижим за сухата кожа?

Първото нещо, което трябва да се направи, за да се справите с проблема суха кожа, е да се опитате да елиминирате всички възможни провокиращи фактори, тъй като те причиняват хронична загуба на липидите от повърхността и. Така се създават „пробиви” в бариерата на кожата и започва да се изпарява все повече вода. Ако ползвате централно отопление или климатици, може да сложите овлажнители на въздуха в стаята. Къпането и взимането на душ да не бъдат с прекалено гореща вода и за не повече от 10-15 минути дневно. Също така сухата и чувствителна кожа има нужда от постоянни грижи, интензивно омазняване и хидратиране. Понякога сухата кожа може да бъде симптом на някакво заболяване или прием на лекарства. Поради това стандартните терапии не винаги ще дават еднакво благоприятни резултати. Разбира се, общите правила за хигиена и грижи са общовалидни. Ако не получавате чаканото облекчение, е повече от необходимо да се консултирате с дерматолог.



         

Кои продукти за мазане са най-подходящи?

За целта най-добре е да се ползват т.нар. емолиенти. Те представляват кремове, които в повечето случаи нямат никакви оцветители, ароматизатори или активни съставки, които допълнително да дразнят кожата. Емолиентите образуват едно покритие или преграда върху кожата и така пречат да се изпарява водата от нея. Буквално се получава нещо като „запечатване” на влагата и впоследствие кожата се омекотява и възстановява своя комфорт и бариерни функции.


Как се ползват емолиентите?

Най-добре би било да се нанасят 3 до 4 пъти дневно, а ако това не е възможно поне два пъти дневно, особено след баня. Емолиентите не могат да бъдат предозирани. Един от най-предпочитаните и ефикасни емолиенти, е Lipobase. Той е идеален за ежедневна и дълга употреба, не омазнява излишно и не цапа дрехите. Правилното използване на емолиенти стимулира естествените и бариерни функции, намалява се залющването и се възстановява еластичността и гладкостта на кожата.


Кога е редно да се консултираме със специалист?

Когато сухата кожа е съпроводена от сърбеж, зачервяване, тогава е повече от добре да се направи консултация с дерматолог. Хората много често дълго време пренебрегват и подценяват този проблем, като разчитат на това той да се оправи от самосебе си. За съжаление това не винаги се получава, а дори напротив настъпва задълбочаване и понякога развитие на екзема. Една силно изсушена кожа има далеч по-малка способност да се защитава от обкръжаващите я вредности – бактерии, вируси, гъби, химични субстанции, температурни въздействия и др.


Какво представлява екземата?

Това е вид възпаление на кожата, което практически може да засегне всяка зона от тялото. Съществуват различни типове екзема, като най-често се срещат атопичната, контактната и себорейна екзема. Екземата може да ви причини стрес, да наруши ежедневието и съня ви, но по принцип тя не е заразна. Необходимо е да се проведе лечение, за да не се задълбочи проблемът.


Какво е характерно за екземата?

Много типично е кожните изменения да са съпроводени от сърбеж. Кожата най-често е зачервена и леко оточна, като може да има малки, бистри мехурчета, люспи или корички. Сърбежът нерядко е много интензивен и може да невротизира пациентите.


Кой е най-честият тип екзема?

Най-често срещаният тип е атопичната екзема, при която така да се каже има наследственост. Нарича се още ендогенна екзема и е сравнително често заболяване при децата. Проявява се няколко месеца след раждането и протича с циклични периоди на подобрение и влошаване, особено през зимата.
Причините за атопичния дерматит са генетично обусловени, като сухата кожа е само част от проявите на заболяването. В острия стадий се проявява с червени петна, отделяне на бистър секрет и силен сърбеж, последвани от залющване, загрубяване на кожата и множество разчесвания в хроничния стадий. Заболяването може да бъде съпътствано от бронхиална астма, сенна хрема, запек, трудна концентрация и раздразнителност. Силните емоции влошават кожните проблеми.
С растежа на детето, състоянието се подобрява, като обикновено в предпубертетна възраст атопичният, дерматит изчезва, като остава само сухата кожа.
Много рядко при някои деца заболяването продължава и в зряла възраст.


Няколко съвета при атопичен дерматит?

Ако единият от родителите боледува от ендогенна екзема, е препоръчително детето да бъде кърмено, тъй като тогава има по-малка вероятност да развие екзема, отколкото ако е хранено изкуствено с мляко.
Желателно е временно ограничаване консумирането на мъхести плодове, праскови, кайсии и др., цитрусови плодове, риба, шоколад при рецидив на заболяването.
Дрехите на децата да бъдат от памучни материи и да се избягват синтетични платове и вълна.
Да не се претоварват психически децата като им се изработи правилен дневен режим с достатъчно часове за игра и почивка.
При комбиниране на екземата с бронхиална астма да се отстранят всички алергизиращи фактори от жилищата, като цветя, пухени възглавници.
Да се осигури на децата максимално пребиваване на чист въздух.
Препоръчва се ежегодишно високопланинско климатолечение и морелечение да се подсигури от родителите на деца, болни от ендогенна екзема.
Да не се имунизират болните деца, с изключение на имунизация против дифтерия и тетанус, като тази имунизация се провежда след предварителна подготовка с медикаменти от лекуващия лекар.
Да се изрязват редовно ноктите на децата, за да нямат те възможност да се разчесват.
Да се насочват към професии, където няма алергизиращи фактори.


Как протича екземата?

Екземата в повечето случаи е хронично състояние и периодите на затишие през различни интервали се последват от ново обостряне. Много хора, страдащи от някоя форма на екзема, сами са установили какво я влошава. Най-често това са полени, прах, плесени, определени храни, стрес, почистващи препарати.


Как се лекува екземата?

Средство на избор в терапията на екземите са локалните кортикостероиди, които обаче трябва да бъдат съобразени в зависимост от потентността на препарата, продължителност на прилагане и площта, върху която се нанася. Когато трябва да се ползват на по-големи зони, изключително удачeн е Locoid crelo, който е с много лека консистенция, лесно се нанася и разнася и не създава чувство на дискомфорт и лепнене. Съществуват и други групи медикаменти, като например калциневринови инхибитори, антихистамини, антибиотици, но кой е най-подходящ може да прецени единствено дерматолог.
Фототерапията е друг ефикасен метод за лечение на екземите. Може да се ползва както при по-тежки състояния или в острата фаза, така и при хронични състояния, за да се предотврати евентуален рецидив. Провежда се в специална кабина, която излъчва УВ А, УВ Б или комбинация от двата вида лъчи, като интензитетът на лъчите се определя от обучен дерматолог в заивисмост от вашето състояние.
За да настъпи по-бързо излекуване, е много важно какъв продукт се ползва за хигиена. Стандартните сапуни и душ гелове могат да изсушават и дразнят. Препоръчват се такива, които не съдържат сапуни и оставят лек филм върху кожата, който да я предпазва от изпарение на водата в нея.
Задължително в лечението на екземата участват емолиентите. Те ще доставят влага на кожата и ще я направят отново мека и еластична. Това само по себе си допринася и за намаляване на сърбежа. При емолиентите няма никакви ограничения относно тяхното количество и честота на нанасяне. Те се нанасят леко и нежно с масажни движения. Ако приложението им е комбинирано с локален кортикостероид е редно първо да нанесете лекарството и след 30 минути емолиентът. Много е важно да не предприемате самолечение и винаги да се консултирате, ако нещо ви притеснява.



Виж целия пост
# 1
Здравейте, поздравления за хубавата  и актуална за сезона тема. Бихте ли могли, да ми препоръчате подходящи продукти за предпазване на кожата през студените дни, най-вече за лице и ръце?
Виж целия пост
# 2
здравейте и аз тук, само да кажа че моята кожа е ужасно суха и от нищо не се оправя, на ръцете чак ми се пука кожата и постояно си взимам уж кремове и лосиони за много суха кожа но без ефект дори и през бременноста се мажех пак с какво ли не но пак без ефект , дори лятото е много суха а зимата е отчайващо направо, чак ме сърби всичко от самата сухота , краката кръста ръцете ми стват целите бели и изглеждат като налущени- напукани и чак ме сърбят на моменти, а самите ми ръце са напукани от сухота, ама голямо обяснение направих хайде препоръчайте нещо на нормални цени... пребягвала съм до мазане с чиста мас но пак никакъв ефект ...
а от къде мога да си закупя тези емолиенти???
Виж целия пост
# 3
Много добър ефект при много суха кожа на ръце/тяло съм забелязала от продукти на ISISPHARMA и на Excipial.
Виж целия пост
# 4
Моята кожа е супер суха чак почва да се бели .. но почнах да използвам кремовете на niveа и съм супер доволна Hug мазен е и хидратира кожата ми  Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Само да спомена,че мазния крем не означава хидратиращ -именно това ,от което се нуждае сухата и чувствителна кожа.Пробвай крем здраве лека формула.Евтино е и дота ефективно.Поне при мен помогна.А за смесена и комбинирана кожа,която от третиране или от времето е засушала най-подходящи са кремове под формата на флуид.Те са леки и немазни,освен това много добре хидратират кожата, без да запушват порите.Така се избягва появата на комедони и пъпки.
Виж целия пост
# 6
Здравейте,
 
За ръце и тяло през  зимата Ви препопъчваме да използвате продукти на Еucerin. А отонсно какъв крем да използвате за лице, при всеки е строго индивидуално. Препоръчително е да направите консултация със специалист. При нас може да извършите такава консултация, като се възползвате от 50% отстъпка.



Здравейте, поздравления за хубавата  и актуална за сезона тема. Бихте ли могли, да ми препоръчате подходящи продукти за предпазване на кожата през студените дни, най-вече за лице и ръце?
Виж целия пост
# 7
Здравейте,

Продуктите на Astellas, за които коментираме в тази статия, може да си закупите от всяка аптека.


здравейте и аз тук, само да кажа че моята кожа е ужасно суха и от нищо не се оправя, на ръцете чак ми се пука кожата и постояно си взимам уж кремове и лосиони за много суха кожа но без ефект дори и през бременноста се мажех пак с какво ли не но пак без ефект , дори лятото е много суха а зимата е отчайващо направо, чак ме сърби всичко от самата сухота , краката кръста ръцете ми стват целите бели и изглеждат като налущени- напукани и чак ме сърбят на моменти, а самите ми ръце са напукани от сухота, ама голямо обяснение направих хайде препоръчайте нещо на нормални цени... пребягвала съм до мазане с чиста мас но пак никакъв ефект ...
а от къде мога да си закупя тези емолиенти???
Виж целия пост
# 8
Страхотнааа темичкаааа
много полезно инфо Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Крем Здрве си имам и аз и задължително Лумене СОС 5 мин. от серията за чувствителна кожа. ползвам го при екстремни ситуации. понякога ми се случвало да ми излезе обрив по кожата от студ. Даже от нас е опасно да се показвам и тогава си слагам от Лумене. Една позната аптекарка ми подари един немски крем, не е скъп, но му забравих името, има го навсякъде. Та този крем си го нанасях вечер и сутрин кожата ми беше добре, но той пък имаше и химия в него, над допустимите лично за мен проценти. Blush
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия