Кога и как да кажете на децата си !

  • 21 164
  • 6
Прегледах темите и реших да пусна тази.
Има много мнения кога, как и дали изобщо да се каже на детето, че е осиновено.
Всеки родител има своите доводи за решението, което вземе.
Но кое е най-доброто за Вашето дете?
Интересите ми не са в областта на детската психология, но си спомням ясно от университета, думите на лектора. На детето е желателно да се каже, това да е преди 5 годишна възраст.
Важен е и начина по който ще се каже. Основните им страхове са да не бъдат отхвърлени от грижите и любовта на родителите. С авторитетен подход, като им бъде обяснено, че са обичани и скъпи за родителите, да им се каже че са осиновени. Възможно е да има шок за детето, но от личен опит в семейството ми, предполагам ще е значително по-малък, от този изпитан в по-късна възраст. Детето израства с нагласата, че е син/дъщеря и онова което го свързва с родителите, не е биологията, а нещо повече. Друг фактор е, че в ранното детство те първа се  изгражда аз концепцията. При промяна на ролята която човек заема, се получава криза на личността и изграждане на нова концепция(пример е пубертета).
Онова което стана в моето семейство...
Родителите ми криеха от голямата ми сестра, че е осиновена, аз също не знаех. Но роднини и съседи знаеха и дълги години тази тайна се пазеше. Спомням си че като деца нейна съученичка й беше казала, тя отиде плачейки при майка и я убеждаваха, че другарчето й е заядливо и няма нищо вярно. Цялата тази идилия продължи и когато сестра ми беше на около 19-20 години, незнайно от къде, някой й е казал.... Чувство на вина, страх, малоценност, които трудно преодоля.  За мен тя винаги и била и ще бъде моя сестра, макар на моменти да ме ядосва и да не и говоря с дни.
Затова споделям мнението че на детето трябва да му се каже в ранна възраст. То ще израстне (според средата) с любов към родителите си и даже няма да му хрумва да тръгва да търси биологичните си и да се тормози излишно.
Виж целия пост
# 1
Моите родители ми казаха,когато бях 9 клас,тогава вече бях по-пораснала и гледах на живота не толкова по детски.Приех го много спокойно и никога не съм искала да търся биологичните си родители.Още когато ми казаха разбрах какво са направили за мен.Може би това беше една подходяща възраст,в която да науча истината и да не се шокирам.

Само мога да благодаря на Господ,че съм в това семейство.Родителите ми са страхотни,обичам ги безкрайно и винаги ще съм им благодарна за това,че са ме направили човек.
Извинявам се за отклонението
Виж целия пост
# 2
Вече мина достатъчно време от издаването на книгата, за да не е неприлично да се самоцитирам:
http://books.bg/books/229/151335.html

Разговори за произхода
Как и кога да кажа на детето си, че е осиновено? Това е въпрос, който много тормози осиновителите на дечица, които са осиновени мънички и не помнят съзнателно живота си в институцията. Моят изключително лесен и мързелашки отговор е „Веднага!”. Както казва Нанси Верие, „детето е било там.” То вече знае, че е изоставено и впоследствие осиновено. В този смисъл вие нямате да му съобщавате нищо ново. Затова начина, който аз избрах, следвайки съветите на споменатата англоезична литература, е просто да не оставям времето да покрие с фалшива коричка раната, под която да се събере и натрупа мъка, страх и съмнения. Уверявам ви, че това е многократно по-лесният и чист начин за контакт и общуване с детето. Още с прибирането ни у дома, докато люлеех малкото,  почти анимационно човече, понякога казвах: „Най-хубавото нещо в живота ни е, че те взехме от бебешката къща”. Докато се разхождахме с висящото в слинга бебе, прекосявайки на подскоци пролетния град, през екстремния терен на разбити тротоарни плочки, докато се катерехме по паркираните на полутротоар коли и отговаряхме радушно на бодрите шофьорски псувни, го питах „Радваш ли се маменце, че ти се паднаха родители от голямото, мръсно, наакано село София, пълно с уругундури и печенеги?” По този напълно естествен начин, регулярно и в съвсем ежедневни ситуации темата за осиновяването присъстваше в нашето семейство без да й се придава излишен драматизъм. Тези ранни малки разговори играят още една важна допълнителна роля – осиновителите свикват да говорят по темата. Изчезва притеснението, страхът  от думите и неловкостта на ситуацията.
Малко по късно направих Дневник, който започнах от рождената дата на сина ми. Извадих снимки и новини от интернет с тази дата. По спомени възстанових, какво сме правили ние тогава. След това беше описана историята на мен и баща му, както и кратичко обяснение защо сме искали да си осиновим детенце. Следваше разбира се датата на нашата среща, както и снимки от нея. По нататък следват дните до деня, в който го взехме и малко след това. Периодично вадим тази книжка и я четем, точно както четем приказките за Снежанка, Снежната кралица или Румцайс.
Рано или късно, тези разговори ще се състоят. Ако приемете моя лесен начин, ще се спасите от момента, в който с пълни със сълзи очи и задавен от вълнение глас ще трябва да обявите тържествено „Трябва да ти кажа нещо маменце …”. Така има голяма опасност да натоварите разговора с патетичност, от която никой няма нужда.
След съобщаването на самия факт на осиновяване, психолозите съветват родителите сами да провокират темата за изоставянето, осиновяването, отношението на детето към Биологичните родители.  Кога и как ще го направите, ще решите вие. В Приложение № 21 ще намерите списък с подходящи книги и филми, които могат да провокират у децата ви размисли и разговори за осиновяването и търсенето на произхода.

Виж целия пост
# 3
Ами аз те съветвам да и кажеш. Моите родители ми казаха когато бах на 8 или 9. Искам да ти кажа, че е хубаво да й кажеш, че когато иска може да те попита за БМ защото аз съм в полужение което ме кара да се тревожа. Ако аз говоря за това с моите родители ще се натъжат. Ще ми се разсърдят. Така, че кажи й и я обеди, че въпреки всичко ти се я обичаш много!
Виж целия пост
# 4
Осинових си бебенце на 4 месеца преди 24 години и това беше и си е най-щастливият момент от живота ми. Сега имам една прекрасна дъщеря, без която изобщо не си представям живота си - просто няма да мога да живея. Отгледах я сама. Помагаха ми родителите ми, за която тя беше най-скъпото нещо на земята. Подготвях я от много , много малка да осмисли и знае истината по 3 причини:
- Да е стабилна по тази тема, да направя така, че този факт /осиновяването/ да остане на ниво факт без да засяга взаимната ни обич
- Да я предпазя от емоционални травми от който и да било страничен човек
- Не си представям, че може да се живее в лъжи, вечна тайна и страх детето да не разбере. То впоследствие би си задало съвсем логично въпроса: "А за какво още съм лъгана?"
Успях! Никой не може да я нарани, казвайки й "приятелски", че е осиновена. Обичаме се безкрайно, имаме си доверие и знаем, че можем да разчитаме изцяло една на друга. Ако мога да ви бъда с нещо полезна, с удоволствие ще го направя. Най-важното е обич, внимание и уважение към детето.
Виж целия пост
# 5
Най-важното е обич, внимание и уважение към детето.

 Peace Абсолютно 100 процента ДА
Виж целия пост
# 6
И аз съм съгласна. Колкото по-малки са децата, толкова по-лесно възприемат нещата и приемат фактите. Освен това ако детето порасне и някой недоброжелателен те изпревари с информацията рискуваш детето да се разсърди, че е лъгано... Няма човек, който обича да бъде лъган или да се прикриват такива съществени факти! Както искате да се отнасят с Вас така се отнасяйте и с децата си! Те ще го оценят когато му дойде времето!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия