Счетоводител в нужда се познава 2

  • 62 406
  • 739
# 690
Здравейте, аз се включвам пак с въпрос, ако е удобно  Laughing
След инфото, което ми дадохте тук в разговор с позната счетоводителка се оказа, че тя е на различно мннеие по въпроса за изчисляване на осигурителната основа. Според нея, а и според КСО - чл.4, ал.3, т.1, и чл. 6, ал. 7, т.1 , а там където е предвидено въпросното приспадане касае ал. 4 и гражданския договор. Да не би разликата да идва от това, защото където и аз гледах, никъде не видях изписано, че за самоосигуряващи се лица свободна професия - адвокат е предвидено от месечния доход да се приспадат 25 % и след това да се изчисляват осигурителните вноски. Такова приспадане е предвидено само за изчисляване на ДОД, когато доколкото разбрах сумата се намалява с 25 %, след това с всички платени осигурителни вноски и получената сума по 10 % дава въпросния данък, като това е предвидено в чл. 29 ЗДДФЛ.
Моля, някой да се включи, за да ми разясни дали има такова нещо или защо се получава такова разминаване в изчисленията, защото всъщност разликата в сумата е около 100 лв, което си е доста на месечна база, а до понеделник следва да си платя великите осигуровки.
Благодаря предварително на всички,
Виж целия пост
# 691
На всички адвокати, на които плащам всеки месец им се удържат осигуровки върху дохода намален с 25% нормативно признати разходи и данък върху сумата намалена с осигуровките и нормативно признатите разходи. Тоест ако имаш доход 2000, осигуровките се изчисляват върху 1500 лв. Това знам от моята практика и след консултации с колежките, преглед на програмата за заплатите, която прави хонорар сметките, се взимат осигуровки върху дохода намален с 25% нормативно признати разходи.
Виж целия пост
# 692
Именно:

1 Сума по тази сметка 2000.00 лева
 
2 Нормативно признати разходи 25.00% 500.00 лева
 
3 Облагаем доход по тази сметка 1500.00 лева
 
4 Облагаема част от сумата на р.3 1500.00 лева
 
5 Осигурителен доход от сумата на р.1, върху който се дължат осигурителни вноски 1500.00
 
лева
Виж целия пост
# 693
gold__

По-добре от мен си го обяснила нагледно     bouquet

Аз малко съм скарана като обяснявам нещо и не винаги ме разбират.
Виж целия пост
# 694
Тази сметка става ако сте наели адвоката да ви изчисти офиса, но тъй като по закон всички практикуващи адвокати имат регистрация по булстат, ако извършва правна услуга то си има минимален праг за цена и съответните документи които да издаде за тази си дейност.

Не искам да бъда груба, но ако счетоводителят който обслужва моята фирма ми увеличи изкуствено разходите за правни услуги с % осигуровки на възложителя, веднага ще си ги удържа от хонорара му.
Виж целия пост
# 695
А ако сме наели адвоката на договор за постоянна работа в адвокатско дружество?
Виж целия пост
# 696
Виждам, че в поста от 30.11.2012 / 12,00ч сте обяснили подробно как се изчисляват осигурителните вноски на само-осигуряващите се лица. А относно постоянната работа мисля важи следното:

Закон за адвокатурата

Чл. 5

(2) Не може да бъде вписано като адвокат лице, което:

3. работи по трудово правоотношение, освен ако е преподавател по правни науки във висше училище или научен сътрудник по правни науки в научен институт;

Госпожо Дамянова ето ви основание,
КСО
Осигурителни вноски и осигурителен доход (Загл. изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.)
Чл. 6.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Възнаграждението за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Виж целия пост
# 697
Може ли собственик и управител на ЕООД да ползва един месец неплатен отпуск / целта е да не се плащат осигуровки за един месец/? Обясних, че не може, но бих искала да чуя още едно мнение.
Виж целия пост
# 698
Може ли собственик и управител на ЕООД да ползва един месец неплатен отпуск / целта е да не се плащат осигуровки за един месец/? Обясних, че не може, но бих искала да чуя още едно мнение.


Не.Или му спирате осигуряването - фирмата няма дейност и пак го пускате.Или си плащате осигуровките.
Виж целия пост
# 699
Може ли собственик и управител на ЕООД да ползва един месец неплатен отпуск / целта е да не се плащат осигуровки за един месец/? Обясних, че не може, но бих искала да чуя още едно мнение.


Не.Или му спирате осигуряването - фирмата няма дейност и пак го пускате.Или си плащате осигуровките.


   Благодаря, пантерке!
Виж целия пост
# 700
Значи, само последно да изясним - става дума за граждански договори или договор за постоянна работа по Закона за адвокатурата и в кой от двата случая как се изчислява, защото явно има разлика - в единия случай е по т.1 от ал.3 на чл.4 от КСО и не се приспадат въпросните 25 %, а в другия случай е по посочените от Liliyas разпоредби - чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6 и следва да се приспадат.
Е аз съм имам сключен договор за постоянна работа с Адвокатско дружество, в коя графа попадам, Моля за окончателното Ви мнение, ако е възможно, за което най - искрено Благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 701
В търговските дружества е много трудно да се намери юрис да бъде назначен на трудов догово, поради това, че автоматично следва да се отпише от адвокатската колегия / по Закона за адвокатурата/. Основно това е причината да се използват външни правни услуги. Постоянна работа не означава автоматично трудов договор. Дружеството ще Ви ползва правните услуги, на само като външен изпълнител, а Вие приходите ще си ги документирате като самоосигуряващо се лице, съответно годишна декларация в качеството си на такова и изравняване на дохода.
Цитираните в по т.1 от ал.3 на чл.4 от КСО струва ми се са държавни служители и при тях важат правилата за трудовия договор, те не са действащи адвокати.
Прочети и това, предполагам ще ти стане по-ясно като имаш предвид писаното по-горе.
№ 26-35 от 9.02.2007 г. относно осигуряването на съдружниците в адвокатско дружество

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

чл. 4 - 6 КСО,
чл. 357 ЗЗД,
§ 4 ЗБДОО за 2007 г.,
чл. 52, чл. 57, чл. 62 ЗАдв.,
чл. 1 - 2 НООСЛБГРЧ,
№ 91-01-146 от 7.06.2005 г.

А относно документирането на извършените адвокатски услуги, е това вече е с бланки, обади се на лични.
Виж целия пост
# 702
Предполагам, че договорът, за който пита e.damyanova е за др. длъжности, за лица изпълняващи адв. дейсноти, без представителство в съда: адв, съветник, правен съветник или сътрудник - те могат да бъдат с трудов договор
Виж целия пост
# 703
Здравейте,

Чета по един казус и стигнах до тези заключения:

1.Служителка в отпуск по чл.163 от КТ не може да бъде освободена по инициатива на работодателя, освен ако предприятието не се закрива т.е до 410 ден тя е абсолютно защитена.

По нейна инициатива предполагам ще е възможно само с разрешение на ИТ newsm78

2.След този отпуск може да бъде освободена по инициатива от работодателя само с разрешение на ИТ и то в определени случаи,които биха могли да се реализират ако се върне на работа,но ако не се върне на работа примерно а остане до 2 г. как да и се наложи дисциплинарно уволнение?Остава единствено промяна на длъжността.Липса на качества мисля пак няма как да се проявят щом не е на работа.

По нейно може би пак с разрешение трябва.




Интересно как се доказва липсата на качества ?

Права ли съм? Надявам се няма някакви вратички.Не ми е приятен този казус,но трябва да дам отговор.


Сега виждам варианти по чл.331-срещу обезщетение,предполагам,че ако е съгласна ще може.
Виж целия пост
# 704
има ли срок за изпитване?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия