(Био)зеленчукова градина - тема 19

  • 69 226
  • 746
# 300
Там, там се реже. Ама веднъж, дваж, всички листа.

Ех, какъв праз си показала, Вес. Гледах в тубата едно филмче, как промишлено се отглеждат подготвят тия сортове за пазара - всичко механизирано, едни хубави трактори, чудесна нива, отличен добив. За продажба изрязват плътно около фалшивото стъбло и турят по три в тарелка, за супермаркета. Тука и сортовете, знаеш, са други. Завиват се повече листата. Скубем ги през ноември, и ги връзваме по 10-20, високи връзки. Продават се често от ремеракета и камиони ведно с зелето за кисело.

Ще има дефицит за хубаво зеле, май. Много суша.
Виж целия пост
# 301
Моят праз ся изглежда така:

http://storage4.album.bg/145/dscn8689_c8aae_29940785.jpg
http://storage4.album.bg/cbd/dscn8690_a688c_29940787.jpg
http://storage4.album.bg/5df/dscn8692_db95a_29940788.jpg

Първите две снимки са на прзът, който уж е на слънце... Уж, щото доскоро не можех да го намеря от шумките на кратунките...  Laughing  третата е на тоя, саден и расъл на сянка... Расъл е силно казано, предвид че толков дебел си го купих, само малко се е поизтеглил...   Laughing  Листата ги късам като хвана цялото стръкче и отчупя едновременно всички листа малко над мястото, където излизат най-новите... Ко ме разбрахте кво казах... Сега пак е поизрасъл и изглежда все едно съм късала всяко листо едно по едно - на различна височина...

Туй пред праза са дайкони... Дребнички са, щото ги сях късно... Направи ми впечатление, че дайконите на сянка изкараха първи и всички семенца, а на слънце с дни по-късно и тук-там... Сега на слънце стръкчетата са по-силни, но сигурно щото на сянка са по-гъсти...
Виж целия пост
# 302
Бобената салатка е съвсем бърза и лесна.
Приготвя се чеснова майонеза от 3-5 скилидки чесън, които се счукват в хаванче с 1 ч.л. сол. След като станат на еднородна каша се прибавя малко олио и се разбърква докато чесънчето го поеме. После още малко и пак бъркаме до поемането му. И още веднъж. (Аз слагам 3-4 пъти, докато се утрои обема горе-долу) После се прибавя оцет и "чесновата майонезка" е готова.
Слагам в хаванчето при чесъна 2-3 супени лъжици кисело мляко и копър на вкус, разбърквам и поливам бобчето, което е извадено и подредено в чинийки.
Виж целия пост
# 303
Ммм даа,
Боледувах та си изпуснах чушките, доматите  , та ги налетяха гадовете.Много нещо се изхвърли и прегоряло от слънцето.  Ама пак се напълни мазата.
Жега е по Златията!
Няма го дедо да дреме на леглото между клоните на четири  ияка, прегърнал пушката. .
Сутрин рано , след обяд около 13- 14 часа зацвърчават кьосовете в бора. Ронят се остатъци от грозде под него.Чуват се тропоти от ламарини, блескат дискове,носи се диско музика   от съседите.
 Накачих  дискове по кайсията , джанката. .Спретнах едно плашило на високо, две, три на импровизирани закачалки ниско,дисковете вързах на ниско на теловете,даже аз се стреснах като ми присветна , като се мотаех из лозето,   поставих  капани за осите.Надявам се на , котарака, даже му оставих храна в един буркан , научих го да бърка в полегналия буркан за отрицателно време , но на другия ден не намерих даже буркана под лозата. Какво ли животно го е отмъкнало?. Надявам се  и на свиркането на един сокол.Надявам се и на детската гълчава и пукотевицата на пиратките им,  която спретват в следобедните часове ,  през улицата в затворената лятна градина,ентусиазирани от думкането по ламарини.Пиратките са опасно нещо им казах , ама защо ли?Стана на пук , още по-голяма пукотевица.    
Черното грозде  до една седмица ще е готово за захарност 23- 24. Малко ми е.Бялото грозде  не ми е узряло. Единия комшия с музиката ,  макар че е накачил дискове и озвучаваше с музика  се отказа  да го пази.Черното му грозде го няма.Помогна му и  една съседска кокошка, разбира се. Няма една тревка в лозето , оплаква се, а ще набера 2 кофи грозде. Другия тайничко се надява пак като миналата година да си бера лозето  да го докарам на 24 захарност и да го бера след него и стои там да пази своето.Пита ме дали имам поражения от косовете?Отговарям му .
Как да имам като от трева , аз не го виждам , камо ли кьосовете, да го видят?И още една дедова хитринка!Дедо е обиколил лозето  с бялото грозде.А са се обесили едни гроздове бели , а и Болгара е узрял и сладък! Имам поражение на половин грозд от крайна главина черно грозде.Кьосовете не виждат бялото ли, а ?
 Амика , каква е тая захарност 20 ?  
Ето тук модерни методи. Тези за 100 - 200 лв.  http://www.itzone.bg/2010/01/28/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%80%D … 0%B4%D0%B5%D0%BD/
А тези
http://www.falcon.ruse.biz/promotions/promotions.htm Брр, 600 лв!
Виж целия пост
# 304

 Амика , каква е тая захарност 20 ? 


Ами-и-и, това е перфектната захарност на суровината за червено вино - 19-20%. За бяло е 18-20%. Всяка друга захарност се нуждае от корекция, иначе виното ще има недостатъци.

Аз всъщност доста поназнайвам по въпроса, обаче съм решила вкъщи да не се занимавам с вино и съм нарекла това "мъжка работа" (със съответните последствия като 50 литра винен оцет през миналата година). Но-о-о, аз не приемам това като някаква трагедия. Това си е повод за смях, закачки, обица на ухото и пълната увереност, че всеки трябва да си носи своята част от кръста.



Виж целия пост
# 305
тази година ще правим вино  Grinning или ще си имаме много оцет или ще си останем със специалния съд за вино и паяци в него, но съм на мнение, че и големите момчета имат нужда от забавления Simple Smile Simple Smile Simple Smile


казали му да купи някакви винени дрожди (помагали за едновременната ферментация на по-зрели и по-неузрели и за премахване на киселата жилка)  ooooh! някой знае ли каква химия е тази, че нещо се притеснявам. то аз няма да пия, но все пак  Hug
Виж целия пост
# 306
Това са наистина дрожди (живинки, които обичайно класифицират към растителното царство). Не знам подробности за селекцията, но тази практика не е новост, така че е проверена с времето. Има към пакета описание как да се размножат в захарен разтвор и едва тогава се добавят към мъстта.

... и големите момчета имат нужда от забавления Simple Smile Simple Smile Simple Smile ...

Цяла зима седнат-станат - все за виното приказват. Няма лошо. Иначе за други глупости ще мислят.  smile3540Аз също не пия вино.
Виж целия пост
# 307
По нашия край също е прието за много добра захарност 20.Имали сме случаи да се добавя вода ,за да се намали захарността.
Но тази година вино няма да има-на минус 32 измръзнаха повечето лози.И реколтата е мижава. Виненото не става за ядене,а да се сложи в каче само ще оцапа съда  Laughing
Миналата година подредихме десертно за съхранение-имаше и за Коледната трапеза.Тази,ако стигне до края на септември ще е добре.
За сега мога да обобщя-доволна съм от реколтата от картофи,домати,всякакви чушки,зелен боб,тиквички,дренки,череши,зелето за сега също е обещаващо.Смокини има достатъчно за ядене,но не е за сладко.Лоша е съхраняемостта на лука,слаба е чесновата реколта,морковите не поникнаха добре и няма да има за зимата,ябълките се разболяха след дъждовете през май-юни и почти окапаха.Ряпата много трудно и нередовно поникна и е под въпрос дали ще стане,тиквите са малко и дребни,круши има 5-6 на дървото,малини и къпини бяха опечени от жегата,ягодите ги превзе поветица и им предстои изкореняване.Карфиола пак няма да направи глави,синия патладжан има много малко,сладката царевица узря за една седмица.
А все пак бурканите ми са на привършване и мазата е пълна  Joy-значи си е струвало.
Виж целия пост
# 308
вили каза,та се сетих-ох,смокините,смокините....има смокинки както всяка година-нямат обиране,...но са малки,дребни и сухи-даже за ядене пресни не стават Sad
суша е страшна!ужасна!не просто плашеща,а...апокалиптична! една година,цяла година! не е валяло Sad
Виж целия пост
# 309
Тук не е много по-добре.Питейна вода в града пускат вечер за по 3 часа.По селата-по дванадесет часа на 3 дни.Земята е страшно суха,тревата изгоря и няма паша за животните.Царевицата и слънчогледа са тотален провал.И ако зърно може да се внесе,независимо от цената му,то груб фураж-сено,силаж просто няма.Много животни ще минат под ножа поради недостиг на храна.А храната за хората ще става все по-скъпа и по-малко.Плашещо е...
Виж целия пост
# 310
Ммомичета ,  кви дрожди , ква захар, кви 2 лева?  newsm78 Shocked
И дедите ни и Боговете се  обръщат в могилите! Нали правим вино? Елексир, хилядолетен! Дар за  Боговете, тракийски! Пили ли сте прехвалените френски вина, уискито на англичаните, когато все пак имаше не ментета? Да отриваш , да зариваш , да пръскаш, .... и накрая вино за витрина  не за Богове  Видяли ли сте учудването на англичанин пред бара на Пловдивския панаир ." Аз пия от 50 години! Къде расте това каберне? Къде съм бил до сега? Това е елексир! Чувствам се Бог.Това е вино за Богове"
Как може да се откажете от контрола на жриците? Та по вазите са все жени! На първо време  в следващите  2 седмици имаме задачата да опазим от косове и оси!
Амика , я кажи какво пише по дебелите книги , моля ?
Споделете опита си , моля?
Виж целия пост
# 311
Рорик,с грозде имам личен опит от 5 години.Преди тате си се занимаваше,после 7-8 години лозите бяха почти изоставени.За огромно мое съжаление съм живяла сякаш с мисълта,че тате ще е винаги до нас  Cry
Моите наблюдения до сега са,че година с година не си приличат-миналата трябваше да се премахват гроздове,защото имаше прекалено много.По-миналата правихме гроздобер в началото на ноември-трудно и бавно зрееше.А тази вече презрява-има засъхнали зърна.
И у нас, като при Амика,аз съм до гроздобера.От там нататък мъжа ми се занимава,а вече започна да включва и сина.Мачкат,мерят захарност/дрожди не ползват/,но пък следят да е на топло и говорят за виното сякаш и живо същество.Мъжа ми казва:"Ходих да чуя джибрите-шушнат и въздишат,а в мазата мирише на живот" Laughing
Вълнуващи са първите канички с лудо,младо вино.Вълнуващ е ритуала при който се вдига каничката срещу лампата,завърта се,за да се прецени бистротата на виното.И после съдчето обикаля от човек на човек,всеки отпива,примлясква и многознаещо изказва мнение  Joy,После втори,трети кръг на каничката...и тя вече празна...
И събиранията в началото на зимата на които всеки носи от своя еликсир-първо дегустация на всички произведения,похвали,разбори,споделяне на методики,самохвалство.И накрая всеки си налива от своето-зер той е най-добрия майстор  Joy
А мъжа ми обича да клечи вечер в избата-с виното се занимава,зеле реди и претака,с комшиите опитват това-онова,бистрят вино и житие-битие.
Та си мисля-не е толкова важно до колко е сполучливо или не,дали е еликсир по всички правила или несполучлив киселак.Важното е,че събира хората,че изкарва усмивки по лицата...
Виж целия пост
# 312
...Та си мисля-не е толкова важно до колко е сполучливо или не,дали е еликсир по всички правила или несполучлив киселак.Важното е,че събира хората,че изкарва усмивки по лицата...

 Hug Hug Hug

а моите двама налични мъже ( на 50 и на 5) ще правят виното сами  Laughing малчо каза, че иска всичкото да го изпие  hahaha пияница на баща си ще е  Joy

да попитам  Blush купих семена за айсберг. като другите марули ли са или има някаква особеност?
другите ги сея сега, разсада разсаждам по-късно (или напролет), с тия какво да правя?
Виж целия пост
# 313
Добри , не така. Като върши човек нещо трябва да го направи както трябва.
 Мммм дааа,
Вино!
Та за начало.Анализ и разсъждения.
1. Помещение- задължително в мазето.От опит - по-нямам проблеми. Подготовка. През топлите дни отварям през деня, затварям нощта.Да се напекат камъните и да поддържа постоянна температура, после.Миналата година направих грешка да ми  по-близо и го оставих в лятната кухня.Със застудяването температурата бързо падна , та се наложи да притоплям помещението. За всеки случай а и задължително вълнени черги под ръка до бидона / буретата са за ремонт/. В краен случай мангала под бидона на камъни.  Не съм привърженик да дотоплям шара и връщам в бидона. Температурата трябва да е най-малко 22 градуса, най добре поне 25  градуса.Необходим термометър в помещението.
2. Съд -  за предпочитане буре от качествен материал. Създава по-малко проблеми. - за проучване  - за съжаление съм в бидони.Хич не ми харесва тая пластмаса, ама за сега все не намирам време да реша този проблем.  Проблеми с бидоните . .След изхвърляне на джибрите добре измиване, пълнене до капак с вода и престояване поне една седмица, смяна на водата, пак , така един месец. . Опит от зелето, за да премахвам дъха ..  и затваряне веднага на капака и стягане със скобата защото капака се криви,ако се държи на слънце докато се мие бидона за да не се наложи за всяка година нов бидон.Дръжте капака на сянка докато миете бидона!Веднага се криви ако го оставите на слънце. .Какво уплътнение ползвате за капака, ако уплътнението е повредено? Някои ползват уплътнения от усукано въже , но  е по широко и ще се наложи да се слагат допълнителни тежести/ камъни/ върху дъски да опират на ръба на капака. за да уплътни по-добре.
Аман от токови удари .
Виж целия пост
# 314
рорик, знаеш че те либЪ безмерно но традициите не са това, което са били  Hug

1) мазе няма;
2) буре няма, има такова, но по-малко, съдейки по цената  ooooh!;
обема се коригира, а капака се уплътнява с гума като на колело и помпа  Blush май само това запомних;
майстори, знания и опит - Йок

знам, че ако нещо си струва да се прави, значи си струва да се направи добре, и точно така ще направят моите най-малък и най-голям мъж: ще се забавляват добре  Hug

нищо не казахте за айсберга? никой ли не е сял такова чудо?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

X Реклама

Общи условия