Здравеопазването в чужбина - какво покрива държавата?

  • 22 874
  • 281
# 15
За цените в статията, която пусна Бейби, мога само един емотикон да сложа  #Crazy #Crazy #Crazy и то 1000 пъти.

Егаси и лукса да родиш...ние съвсем щяхме да изчезнем.

Пък и честно казано за два-три дни престой при раждане не ме бърка дали стаята е 13 или 30кв.м и дали има плазма или е без тв и че ще спиш без половинката през това време.

САЩ ми е пример за меркантилност и каква не трябва да бъде системата, ако не искаш да си с ''жилищен заем'' доживот.


Общо взето разбрах, че колкото хора, толкова и ''планове'' и какъв ''късмет'' ще извадиш, в смисъл каква застраховка ти е направил работодателя, така ли?
Виж целия пост
# 16

Колежка отиде преди няколко месеца за хистеректорми, по желание заради сериозни проблеми при цикъл, в смисъл нямаше значение толкова дали ще е този или другият месец операцията. Направи всички прегледи и какво що необходимо преди операцията и в деня - приеха я в болницата, подготвена чака си реда за операционната. Чака 5 часа и и казаха "отивай си, хирурга имаше спешни днес и е изморен, обади се да си запишеш дата/час."  ooooh! Тя вече беше загубила няколко дни в изследвания преди операцията и беше си планирала кога ще се върне на работа, какво и що, и айде, хоп, отиде всичко на кино. Такова нещо в щатите щеше да се случи само ако има дизастър или хирурга не е дошъл изобщо на работа. Там системата е по различна и такива неща са голяма рядкост. До колкото разбрах от колежката (тя е мед. сестра) тук в Герм. това си е нормална практика. Тя не иска да чуе да работи като мед. сестра в болниците тук - било някакъв кошмар за нея. Завършила е, и е практикувала като мед. сестра в щатите и само тези 2те системи може да сравни. Тя е германка по рождение и е израстнала в Герм., но живяла десетилетия в щатите до преди 2 години.
аз сьм чувала че здравната система в Германия е по-добра от тази в Канада. В Канада сьщо може да те мотаят. Например планиран си за операция и знаеш приблизително кога ще бьде-например ти казват между Май и Юли. Идва Май и те се обаждат-операцията е планирана следващата седмица и ако не вземеш датата, ще трябва да чакаш още 3-4 месеца за следващата свободна. От друга страна, имам приятелка, на която и откриха рак на гьрдата. Беше бременна в 8-9 месец, веднага и направиха химиотерапия и след това имаше планирано секцио. След раждането продьлжи с терапията и отрязаха засегнатата гьрда.  След година и направиха реконструкция на гьрдата. Тя не е платила нищо. Разбира се има случаи, при които хората чакат прекалено дьлго за лечение и може да е фатално. Системата не е идеална, но огромен % от данъците отиват в здравеопазването, до степен при която някой други области, като образованието, са засегнати. Понеже винаги съпоставката е Канада / САщ, мисля си какво правят тези хора, който нямат частна здравословна застраховка в Сащ. Дори бях питала в друга тема, какво се случва сьс семейство, в което само единия работи и е съкратен. Предполагам, че здравната осигуровка се губи. Струва ми се че е доста страшна перспектива. 

Виж целия пост
# 17
Общо взето разбрах, че колкото хора, толкова и ''планове'' и какъв ''късмет'' ще извадиш, в смисъл каква застраховка ти е направил работодателя, така ли?
Не, можеш да си избереш застраховка извън предлаганата от работодателя, но в зависимост от възрастта ти и здравното ти състояние може да ти излезе по скъпа и да не покрива приекзистинг състояния, или пък ако си млад, здрав, прав, без никакви здравословни проблеми, може да ти излезе и по евтина от колкото през работодателя.

Linden:) отиват да кандидатстват за Медикейд, или, не ходят на лекар, или ходят в безплатни клиники - да, и в щатите има такива, където не плащаш и цент, но те не са за операции или имърджънси, а по скоро превантивни, за следене на бременност, за правене на зъби, за ваксини и т.н. Проблема с цените на здравните услуги в щатите е малко раздут мисля... Да, има крайности и като някой научи за такава и се раздува и раздухва та цял свят я чуе. А колко народ да получили 100% безплатни здравни услуги на ниво и качество в пъти по и над това което може да се получи в боници в ЕС, за това не се говори изобщо. Много народ, които бързо се усещат, отиват при адвокат който файлва банкрупси на техен бехалф (при това този процес е безплатен, но и това мн. малко хора го знаят  Wink  или поне беше де - щата плаща на адвокате да файлва банкрупси), като могат да си запазят имущество и т.н. Но ако семейството има високи приходи, а просто не ще да си плати за получената здравна грижа... е сори, но такива и ризата на гърба да си загубят, не ми е жал за тях.

Системата в никакъв случай не е перфектна, но и не е толква зле колкото я раздухват да изглежда.

Пример, на бивш колега приятелката се обажда в болницата където той работеше за ЯМР на коляното и пита колко ще и струва (тя знае СПТ кода, щото не и е за първи път да и правят) и и казват колко. Тя няма застраховка. Веднага ги питала ако плати кеш, на място, ще и направят ли отстъпка - отговора беше не. Отива даун дъ роуд, в аутпейшън клиника на компетиторската болница в града, от $345 и свалиха на $120, като това вкл. и четенето на скена (цифрите са горе долу толкова, не ги помня на 100%, но по памет към толкова беше цената). Та, ето ви един действителен пример (от 2008 год) за това как може да се избегнат големите суми, стига да знаеш какво да направиш и как да постъпиш. А колко безплатни клиники и прегледи се организират в щатите, не е за истина направо.  ooooh! Това да сте го чули или чели някъде? Повечето са от волънтиирс лекари и мед. работници или зъболекари. Аз не съм чула тук в ЕС да има лекари да работят на волънтиър басис (може да има, не оспорвам, просто никога не съм чула), като изключим тези които отиват за стаж по Африка, Камбоджа, Тайван и т.н.
Виж целия пост
# 18
В Англия, ако си плащаш данъци и национално осигурителния номер, ползваш безплатни медицински услуги. Лекарствата за бременни, майки с деца до 1 г, пенсионери, хора с ниско социално положение и студенти са безплатни. Плаща се само за очен преглед ( обикновен преглед за очила и тогава се ходи в оптиката) , но ако имаш примерно глаукома и някои други заболявания , обикновено прегледа ти е без пари.
Виж целия пост
# 19
Това да сте го чули или чели някъде? Повечето са от волънтиирс лекари и мед. работници или зъболекари. Аз не съм чула тук в ЕС да има лекари да работят на волънтиър басис (може да има, не оспорвам, просто никога не съм чула), като изключим тези които отиват за стаж по Африка, Камбоджа, Тайван и т.н.

не, наистина (не че и толкова съм се разровила, де).
винаги съм се питала какво правят хора, загубили работа и застраховка, или изобщо нямащи такава, в случай на сериозна нужда, птп и подобни. но и винаги съм предполагала, че не може да не е измислено нещо  newsm78
като живееща в Европа ми звучи невероятно да катастрофирам и някой да ми рови из документите преди да ме асистира (американските филми са виновни  Mr. Green)
Виж целия пост
# 20
За щатите- повечето болници имат и financial aid. Мъжа ми беше студент, бяхме между застраховки, трябваше да посетим ЕР спешно, казаха ни да не се притесняваме и никога не видяхме сметка, т.е. напълно безплатно ни излезе абсолютно всичко. По закон ЕР не може да ти откаже помощ, без значение дали си застрахован или не.

Определено има нужда от реформи и много проблеми, но скъпото здравеопазване е причина болниците да са богати и са снабдени с най-новата апаратура, технологии, условия за лекуване, няма недостиг на персонал, който е повече от добре платен. Тук една мед. сестра е отговорна средно за 5-7 пациента, а началната заплата за новозавършила такава е $20/час, като нощни смени и допълнителни часове се заплащат 1.5 пъти. Другата причина за цените е малпрактис иншурънс, които болниците/лекарите плащат, за да не фалират, ако някой ги осъди. От това ги е много страх, защото закона е такъв, че за най-малкото може да съдиш, а това струва много пари.
Виж целия пост
# 21
Бенс  Hug радвам се, че сподели личен опит!!! Мас медиите са нарисували такава хубава черна картинка за здравната система в щатите, че майка плаче направо.  ooooh! И народа вярва ли вярва...

feiam точно, това е на което повечето мас медии разчитат - липса на инфо, или желание да се добие инфото.  Peace Това по отношение за всичко в днешно време...  Tired

На лекаря в щатите или мед. сестри и др. мед. персонал не му е работата да те пита имаш ли сойшъл или застраховка или пари. Отиваш и те лекуват. След това идва някой от административният отдел и се опитва да получи инфо, като име, адрес, сойшъл и т.н. В повечето случай успяват, но и често не успяват. Бива им давана грешна информация, пациента казва нямам документ в мен и т.н. А за пациента вече се бяха погрижили хората с "бели" престилки, а не тези с белите листи хартии и химикалките.

Колко пъти ни се е налагало да правим едни и същи тестове на хоумлес (които много добре са изучили и знаят за какви оплаквания могат да седят до няколко дни в болницата и какво ще получат за това - всякакъв вид кардиологични тестове на стойност десетки хиляди, легло, топла храна, баня, скръбс - щото не щат да облекат болничният гаун и се карат със сестри и санитари, че им бил къс, че се не закопчавал или завръзвал да им покрие туи и онуй... и т.н. ) през месец. Нямат право от бърза помощ да откажат мед. помощ на никого, а с определени оплаквания, ги третират като "принцове" пациентите.
Виж целия пост
# 22
Тук една мед. сестра е отговорна средно за 5-7 пациента, а началната заплата за новозавършила такава е $20/час, като нощни смени и допълнителни часове се заплащат 1.5 пъти.
Това не е ли много ниско заплащане за медицинска сестра, пък макар и новозавършила? Правя сравнение със Швейцария.
Виж целия пост
# 23
Feiam, има и по-зле от нас в използването на чужди думи. Laughing

Аз на Бейби постовете половината не ги разбирам (гаун, скръбс и т.н.), нито знам разликата между ''соушъл'' и незнам си кво си (кое какво включва).
Не сме в американска (английска) тема все пак.

И за да се потретя ще кажа, че всички италиански граждани се оперират, лекуват в болница, лежат там БЕЗПЛАТНО, личен лекар - също.
За специалисти плащат ''тикет'' до 36 евро (да го сравняваме ли с четирите нули при САЩ и то при положение, че си застрахован #Crazy)
И това дори да не работят, не са работили или нямащи намерение да го правят.

При чужденците е малко по-различно (трябва да имат разрешение за престой).

При това положение доброволците за какво са ти, така и така не плащаш?

Както и да е има ги (Фей, ''Опера Сан Франческо пер и повери'' е такава, ходят емигранти без документи, има и зъболекар).


Моите ''възгледи'' относно ам. здравна система не са на база масмедии.
Виж целия пост
# 24
Браво Беиби, точно така е. Народа вярва и си плаща като поп защото вярва на медиите. И все пак понякога си с вързани ръце ако си в някой от 'хубавите' щати.
Виж целия пост
# 25
Реджина... гаун = болничната нощтница там; скърбс = дрехите на мед. работниците; соушъл - хъм това не зн. точно как е в Ит. а е нещо като ЕГН-то в Бг.

Нямам преки наблюдения върху Ит. здр. система, но съм работила и сега работя с "реномирани" "специализирани" лекари работещи в нея и се чудя ако ги подложат на един само от борд тестовете в щатите по тяхната специалност дали биха улучили поне 50% от верните отговори.  Wink  За съжаление много пъти се питам дали знаеки инфо от кухнята на лекарите в ЕС и зад океана ми помага да се пазя от тях или ме прави параноид.  Confused

Мери кои щати са "хубавите"? Права си, скъпо е, но повярвай ми, има защо.  Peace
Виж целия пост
# 26
Е, хайде сега само там са учили.

Като, че ли вместо да се опитат да лекуват нещо си веднага предлагат да ''те резнат'', дори да не е наложително...за да правят каса.

Та майка ми веднъж беше припаднала в работата. Закарали я в болницата, 5 дена престой, изследвания, в резултат на което ''американските светила'' не могли да обяснят на какво се дължи.
Сметка - 22 000$, застраховката покрила 16 000$, другите 6000 са за нейна сметка...ами мерси да давам няколко месечна заплата затова.
Недай си боже по-сериозни работи.


Друг път при проблем с врата, трябвало да се оперира, сметката - колкото един апартамент.
Беше отишла при една китайска лекарка, която с няколко агопунктури (ли се казва) й освободи нерв ли беше, не си спомням.

Или вероятно не знае в коя болница да ходи?
Виж целия пост
# 27
Бейби, като те слушам, направо ми се приисква да файлна за банкрут, толкова лесно и приятно звучи и както го описваш, никакви последствия няма за никого, нали?  ooooh!

Не знам какво си работила, но те е направило изключително цинична към пациентите. Не ми казвай, че си здравен работник.

Ей това ме уби просто:


Пример, на бивш колега приятелката се обажда в болницата където той работеше за ЯМР на коляното и пита колко ще и струва (тя знае СПТ кода, щото не и е за първи път да и правят) и и казват колко. Тя няма застраховка. Веднага ги питала ако плати кеш, на място, ще и направят ли отстъпка - отговора беше не. Отива даун дъ роуд, в аутпейшън клиника на компетиторската болница в града, от $345 и свалиха на $120, като това вкл. и четенето на скена (цифрите са горе долу толкова, не ги помня на 100%, но по памет към толкова беше цената). Та, ето ви един действителен пример (от 2008 год) за това как може да се избегнат големите суми, стига да знаеш какво да направиш и как да постъпиш.

Според теб как се прави това в спешна ситуация, в която ти си сериозно болен?! Или пък не знаеш как да го направиш? Здравеопазването само за образованите и четящите ли е, които имат време да се разкарват насам-натам и да сравняват, все едно телевизор купуват.

А пък за финансовата помощ, която уж болниците имали - в болницата, в която аз работя, хем прибират щатската субсидия, с която уж дават помощ на бедните, хем пращат същите бедни на съдия изпълнител да им блокира сметките и да им опише имуществото. Така плащаме пет милионовата заплата на шефа.

Виж целия пост
# 28
На лекаря в щатите или мед. сестри и др. мед. персонал не му е работата да те пита имаш ли сойшъл или застраховка или пари. Отиваш и те лекуват. След това идва някой от административният отдел и се опитва да получи инфо,

Това само в спешното става, дори не във всяко спешно. Аз съм идвала със счупен крак и първо застраховка и лични данни, после лечение.

В частен кабинет може въобще да не те пуснат без да си им дал карта от застрахователя или кредитна карта. Моят личен лекар не приема, ако не си платиш потребителската такса/ко-пей преди прегледа.
Виж целия пост
# 29
Както и написах, системата не е перфектна, има си трески за дялане, но поварвайте ми, радвайте се, че знаете или само едната страна на медала или само на повърхността.

Хиър изобщо не съм цинична, или твоето определение за циничен е доста различно от общоприетото. Върни се по назад и виж какво Бенс написа за оправянето на сметката в ЕР в случай на имърджънси.  Peace А ако смяташ, че боницата в която работиш прави неща които не са правилни, винаги има начин да се оправи, стига да имаш куража.  Wink

Редак. - да, куота от поста ми по горе е само за ЕР, не за личен лекар, както и написах, както и Бенс написа. Хиър, системата ми е до болка позната и от 2те страни на медала, и да, здравен работник бях както в ЕР, така и в други отеделения.  Sunglasses И да, никак не е кошмар да файлваш банкрупси, стига да намериш адвокат който знае какво прави ... да, ще ти се отрази на кредит скора, но дълговете с лихвите ще ти се отрзят тоже. И това го знам първа ръка, защото си искарвах $ при адвокат докато учех и това ми беше част от работата.  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия