9 месец

  • 896
  • 5
Здравейте! Искам да Ви попитам нормално ли е в 9 месец да имаш само една консултация? Вчера бях на преглед и ми каза да отида след две седмици пак- ако не съм родила до тогава, това беше нейното изказване. На мен ми се стори странно, защото съм чула, че в 9 месец се ходи всяка седмица
Виж целия пост
# 1
Скрит текст:
Финалът на едно дълго пътуване вече е близо. Раждането наближава, а заедно с него се усилва и нетърпението Ви да видите и прегърнете детето си. Бременността вече Ви тежи и искате най-после да свърши. Чувствате се тромава, тежка и недоспала от нощните купони, които мъникът вдига в утробата. Може би мислено Ви спохождат страхове и притеснения относно предстоящото раждане. Наред с неизвестността, която понякога плаши, все повече се доближавате до един от най-щастливите мигове в живота  си – мигът, в който ще прегърнете детето си за първи път и тази мисъл Ви прави още по-нетърпеливи. Бебето също вече иска да излезе от тясното си жилище. То е заело цялото налично пространство в утробата и вече няма пространство да се движи. То вече разпознава гласа Ви, тоновете на сърцето Ви, знае кога спите, кога се храните или се разхождате и ще изпита истинско щастие, когато се срещне с Вас очи в очи. Вече се обичате и това е само началото.
Вашето бебе
Вече може да се роди
В началото на деветия месец бебето е дълго около 46 см и тежи около 2,650 кг. Ланугото е само спомен. Кожата на Вашето бебе вече не е набръчкана а все по-гладка и опъната. Ако се роди сега бебето Ви има всички шансове да оцелее самостоятелно без медицински интервенции. Все пак не бързайте да раждате, защото с всеки ден прекаран в утробата Ви бебето пораства и се развива толкова, колкото за седмица във външния свят. Дайте му още малко време, за да се подготви по най-добрия начин за самостоятелен живот.
Вашето бебе вече почти не помръдва, защото е станало много едро и дебело и няма достатъчно пространство, за да се движи. Обикновено бебето инстинктивно заема най-благоприятното за раждане положение: странично, с главата надолу и лице към гърба ви, с ръце скръстени пред гърдите, с крака повдигнати и свити в коленете, за да заема възможно най-малко място. Позицията, която бебето заема в утробата играе решаваща роля в процеса на раждане – ако бебето е заело благоприятна позиция, то ще може да се роди бързо и лесно и обратното, ако е застанало в неподходяща позиция, ще му е трудно да излезе през тесния родилен канал и раждането ще бъде по-продължително и болезнено (Как да помогнем на бебето да заеме оптимална за раждане позиция научете от  нашата статия Как да си помогнем за по-леко раздане).
В края на деветия месец бебето вече е дълго около 50 см и тежи около 3,300кг. Бебето вече е напълно оформено и готово за самостоятелен живот. Органите му ще започнат да функционират самостоятелно обаче едва след раждането. След като бебето излезе от Вас, поставете го на корема си. Бебето има физическа и психологическа нужда първите усещания от външния свят да дойдат от допира до майчиното тяло. То вече Ви познава – познава гласа ви, аромата Ви, ритъмът на сърцето Ви и в тази непозната среда, за да намалим бързо и осезаемо нивата на стрес в бебето е важно то да усети познатото тяло на мама. При допира с Вас, постепенно плачът ще престане и ако му дадете възможност, сукателният рефлекс ще се прояви и бебето ще започне да търси гърдата Ви. Силно препоръчително е кърменето да започне именно през този първи час след раждането не само от физиологическа, но и от психоемоционална гледна точка. Повече за този процес, наречен Първи контакт можете да прочетете в статията ни Първи контакт.
След първото кърмене и успокоението, което носи контактът с мама, бебето може да бъде измерено, измито – само с вода, без търкане, за да се запази предпазният мазен слой по кожата му. След това бебето ще бъде подложено на множество тестове за проверка на жизнените му показатели и рефлекси. Тъй като в нашите родилни домове все още рутинно майка и бебе се отделят веднага след раждането и не се предоставя възможност за установяване на първи контакт веднага след раждането е важно да знаете, че възможността за първи контакт непосредствено след раждането е Ваше право, гарантирано от хартата за правата на човека и международното право, под което България се е подписала. Можете предварително да уговорите с екипа, който ще асистира раждането Ви, в случай че бебето е видимо в добро здравословно състояние през първия час след раждането да не бъде отделяно от Вас. Както показват добрите международни практики, меренето, къпането и тестовете може да почакат.
Бъдещата майка
Медицински прегледи и изследване
Добре е през този последен месец от бременността да си направите преглед с ехограф, за да видите положението на бебето в утробата и неговите размери, както и изследване на кръв и урина, за да можете в случай на дисбаланс в организма Ви да наваксате нужните вещества преди раждането на бебето, така че да не се отразят и на него. Ако чувствате умора, световъртеж или  задъхване това може да се дължи на нисък хемоглобин, който лесно можете да върнете в желаните норми чрез желязо-съдържаща диета или хранителни добавки. Лекарят, който следи бременността Ви ще Ви даде повече информация по този въпрос.
Следенето на състоянието на майката и бебето до този момент е ставало веднъж месечно с посещение в женска консултация, но с навлизането в деветия месец, по регламент състоянието на бременната жена следва да бъде проследявано веднъж седмично, а с наближаването на термина – няколко пъти седмично. Тези чести прегледи се правят с цел своевременна намеса в случай на нужда, но понякога освен плюсове могат да донесат и минуси. Важно е особено с наближаването на термина вагинални прегледи да се правят само при нужда, по нежен и неагресивен начин, а ехографът и записа на тонове да се ползват с мярка, поради лъчение от уреда, което все още не е доказано какво отражение дава върху плода. Тоновете на бебето могат да бъдат слушани, а не непременно записвани, тъй като този метод е по-щадящ и да се прави запис на тонове, ехография и вагинален преглед само при нужда, ако има индикации за евентуален проблем. Ако се чувствате добре, жизненият Ви тонус е висок и нямате оплаквания, един ехографски преглед, който да установи точното предлежание на бебето и периодично слушане на тоновете на слушалка са напълно достатъчни за нуждите на проследяването на състоянието Ви без опасност от вреда.
Движение и гимнастика
Поддържайте активна форма без да се претоварвате. Много подходящи са разходките, особено сред природата. Създайте си навика всеки ден да ходите пеш. Така не само тонизирате цялото тяло, но и по естествен път подпомагате слизането на бебето надолу. Дори да се чувствате уморена и тромава, отделяйте време за малко движение навън на слънце и въздух.Знаете как спортистите тренират всеки ден преди състезание, за да бъдат във форма. На Вас Ви предстои сериозно физическо и емоционално натоварване в най-скоро време и най-много сега имате нужда от физически и емоционален тонус. Не се претоварвайте и не се насилвайте. Не е нужно да ставате маратонец, а просто да излизате всеки ден навън и да се разхождате на въздух, като правите почивки всеки път, когато се изморите.
Много полезни през този последен етап от бременността са танците, в които наблягате на въртенето в ханша, без сериозно физическо натоварване и подскоци. Въртеливите движения в ханша тип бели денсинг подпомагат правилното спускане на бебето в таза и тонизирането на тазовата мускулатура. Добре е да подготвите и пиринеума за напрежението по време на раждане чрез гимнастика за тазовото дъно.
Сексуален живот
Можете да водите нормален сексуален живот, стига да нямате здравословни проблеми или медицински противопоказания. Важно е, разбира се, да не притискате корема и да бъдете по-изобретателни в позите в този период, както и да избягвате агресивни действия и да наблягате повече на нежността и плавния ритъм, които носят наслада и успокоение на сетивата Ви.
Подготовка на гърдите за кърмене
Нужната Ви информация за успешен старт в кърменето можете да намерите тук.
В края на бременността е важно да подготвите гърдите и зърната си за кърмене като масажирате ежедневно гърдите с леки масажни движения по посока към зърната. Масажирайте самите зърна и ходете колкото можете повече без сутиен, така че зърната да дишат свободно и да се отъркват в дрехите ви свободно, за да намалят чувствителността си към допир, да загрубее леко фината кожа, която ги покрива и да не се разранят при първите кърмения.
Контракции на матката
Възможно е по време на бременността да изпитвате така наречените подготвителни контракции. Тези контракции се отличават от същинските контракции първо по това, че са по-слаби и второ, защото се случват спорадично и през големи интервали от време. Подготвителните контрации целят да подготвят тялото Ви за предстоящото раждане. Ако получавате подготвителни контракции, това е знак да не се подлагате на силно натоварване, но не означава и да лежите непрекъснато и да не ставате от леглото. Важно е да бъдете умерени във всичко.
Същинските контракции, които усещате силно и през равни интервали от време показват, че раждането вече започва. При някои жени появата на родилни контракции означава, че до няколко часа бебето вече ще лежи в прегръдките им, докато при други жени може да минат два-три дни от възникване на същинските контракции до самото раждане. Затова не бързайте да тичате към болницата. Задръжте паниката и останете, колкото може по-дълго време у дома, където се чувствате комфортно и имате свободата да се поглезите сред любимите си хора. Ако отидете рано в болница, първо контракциите Ви най-вероятно ще се забавят и затихнат, поради стреса от болничната обстановка (това се случва с над 80% от жените приети рано в болница) и второ вероятно лекарите няма да имат възможността да Ви оставят на спокойствие да ражадате с вашето си темпо, тъй като не сте единствената им пациентка и ще настояват да ускорят медикаментозно раждането, което ще усили болките Ви и ще донесе лекарствена вреда за детето. За това най-добре останете у дома, разхождайте се, починете и продължете да водите нормалния си ритъм на живот, докато не изтекат водите Ви или докато контракциите не станат силни и интензивни на всеки 4 минути и са с продължителност 1 минута. В този момент имате поне един час до раждането, така че спокойно можете да се отправите към болницата и да пристигнете там точно навреме.
Изтичане на водите
В утробата Ви бебето живее в мехур пълен с амниотечност. За да се роди бебето, трябва първо този мехур да се спука, за може бебето да премине през родовия канал. Когато това се случи, течността от мехура изтича под формата на безцветна течност, която лесно може да се сбърка с напишкване. Изтичането на водите е знак, че мехурът около бебето се е спукал и то вече не е така защитено в утробата, както преди и раждането скоро трябва да се случи. В рамките на 24ч. бебето трябва да се роди.
В миналото се е смятало, че спонтанното изтичане на водите крие опасност от инфекции или пролапс на пъпната връв, което може да предизвика притискането й по време на раждане. Затова и предписанието е било при изтичане на водите родилката незабавно да постъпи в болница. В днешно време се гледа първо цвета на водите – ако са бистри, то всичко е наред и бихте могли да изчакате спокойно контракциите да напреднат преди да се отправите към родилното отделение (причините за това са описани по-горе под Контракции), но зеленикави и мътни води са знак незабавно да отидете в болница. Ако бебето е разположено с главата надолу и вече е слязло ниско, то главичката му ще запуши тазовия отвор след изтичането на водите и няма да се получи пролапс на пъпната връв. Ако бебето е все още високо разположено или е седалищно, най-добре е състоянието на родилката да бъде проследено, за да избегнем пролапс на пъпната връв. При опасност от пролапс на пъпната връв родилката трябва да лежи и да не се движи, дори в колата към болницата най-добре е да бъдете в лежаща или полулежаща поза.
 Подготовка за раждането
Ако досега не сте избрали как и къде искате да родител, време е да го направите. Бебето може всеки момент да се появи, така че не отлагайте повече вземането на решение относно едно от най-важните събития в живота, който ще окаже силно влияние както вас, така и на бъдещето на детето Ви. За да решите как искате да родите, първо е важно да се информирате относно предимствата и недостатъците на различните видове раждане, относно отражението, което ще има върху живота на бебето един или друг вид раждане и различните техники, медицински интервенции и медикаменти, които може да бъдат приложени по време на раждането, за да можете информирано и отговорно да направите най-добрия избор за Вас и Вашето дете.
За целта прочетете статиите от категория Раждане, в които ще намерите нужната информация за раждането като процес и какво е нужно да знаем и можем през всяка фаза от раждането, информация за раждането със секцио, епидурална упойка, присъствие на таткото, дула, справяне със страховете ни и създаване на оптимална нагласа за раждане, следродов период.
Преносена бременност
Ако бебето не се роди до 41 седмица от началото на последната Ви менструация, се счита че има преносване. В този случай ще Ви викат на следене на тоновете всеки ден и ще проверят цвета на околоплодните води и в случай, че е зелен, ще Ви перпоръчат предизвикване на раждането. В края на 41 седмица у нас рутинно се препоръчва предизвикване на раждането. Имайте предвид, че не винаги има нужда раждането да бъде предизвикано, тъй като много често жената не знае кога точно е забременяла и термина се изчислява приблизително. Може би сте забременяла по-късно, отколкото сочат статстическите данни на лекаря Ви и все още бебето Ви има нужда от няколко дни в утробата, за да се подготви за раждане. Често бебета се раждат 10 и дори повече дни след термин в идеално здраве и без каквито и да е признаци за преносване. Ако се чувствате добре, тоновете на бебето са добри и няма медицински причини за предизвикване на раждането, освен датата на термина, изчислена ориентировъчно и от лекаря Ви, то най-добре е да изчакате няколко дни, преди да преминете към предизвикано раждане. Природните процеси се случват най-добре, когато се случат по естествен път. Изкуствено предизвиканото раждане ще Ви донесе повече болка опасности от усложнения в хода на самото раждане или след него. Така че, ако всичко е наред, не прибързайте. Следете тоновете и собствените си усещания и сами ще усетите кога идва моментът на раждането.
Виж целия пост
# 2
Здравейте! Искам да Ви попитам нормално ли е в 9 месец да имаш само една консултация? Вчера бях на преглед и ми каза да отида след две седмици пак- ако не съм родила до тогава, това беше нейното изказване. На мен ми се стори странно, защото съм чула, че в 9 месец се ходи всяка седмица

Всяка седмица се ходи на запис на тонове; на консултация се ходи веднъж на 2 седмици.
Виж целия пост
# 3
С първата бременност лекаря ми ме викаше на 2 седмици от 8- мия месец. През първите 2 седмици на 9- тия месец - 2 пъти, тоест на 1 седмица. От средата на 9- тия, докато родих през 3 дни.
Сега съм в края на 8- ми месец отново и пак ще процедираме така.
Виж целия пост
# 4
Не е нормално, но това се полага по здравна каса. Сигурна съм, че ако предложиш да си платиш ще те гледат всяка седмица.
Виж целия пост
# 5
Да само веднъж е по ЗК - да не ти казвам, че при мен когато трябваше да ми бъде последната консултация имах си записан час, отивам, а лекарката я извикали за операция в болницата и така не се осъществи тоя преглед  Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия