Зелени изпражнения при хранено с кърма бебе

  • 4 204
  • 3
Здравейте! Имам голяма нужда от съвет.
Моето бебче е на 20 дни. Храним се само с кърма. Обаче през последните два дни цветът на окото му се промени от жълто на тъмно зелено. Последното миришеше на кисело. Имаше и едно в което имаше малки черни парченца. Неспикоен е. Вероятно имаме колики, защото се държи така като да го боли коремчето. Междувременно зърната ми са толкова разранени, че със сигурност бебчо поглъща и кръв покрай кърмата. Дали може това да повлияе изпражненията и притеснителна ли е смяната на цвета? Надявам се да получа някакъв коментар, че доста се притесних.
Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Здравейте, Petya Sun!

Изминали са няколко дни. Дали има промяна през това време?

Нормалният цвят на изхождането на кърмачето варира от жълтеникаво до зеленикаво. Все пак понякога зеленият цвят на изхождането може да е в следствие на различни неща, включително колики, настинка и др. Понякога начина на сучене също може да повлияе цвета и консистенцията на изхождането - например ограничаването на времето, което бебето прекарва на гърдата, може да доведе до поемане на повече лактоза, която дава отражение във вида на изхождането. Може да е полезно да разкажете малко повече за начина на кърмене - колко пъти в денонощие, от двете гърди или от едната, определено време ли суче бебето на едната гърда преди да предложите втората или изчаквате то само да я пусне, как са пеленките - колко напишкани и колко нацапани за 24 часа има.

В случай, че обичайните методи за справяне с коликите не дават резултат и детето не се чувства добре, може да е важно да се консултирате с педиатъра.

Казвате, че зърната ви са разранении и вероятно бебето поема кръв, което може да обясни черните парченца в изхождането. В общия случай това не представлява проблем за бебето. И все пак е добра идея да се предприемат мерки за разранените зърна. В повечето случаи причината е недостатъчно добро засукване и с леки корекции нещата може значително да се подобрят. Дали имате желание да обсъдим методи за подобряване на засукването и подпомагане оздравяването на зърната?
Виж целия пост
# 2
Здравейте mimsat, благодаря за комнтарите и въпросите!
Нашите акита се пооправиха. Станаха си жълти и сега отново са кафеви. Имаме сополи /вероятно защотот каката се разболя и изкара някакъв вирус, от който малкия като че ли прихвана/. Вероятно сега сме нещо като болни или настинали и от там кафявото ако. Малко се поуспокоих предния път, защото педиатърката каза, че организмът още се чисти и е възможно нещо да е останало по червата от мекониума. Освен това бяхме наддали 600 гр. за две седмици, което изглежда супер:)
Сега обаче имама по-голям проблем с коликите. Не плаче, но толкова го змъчват, че не може да спи...
Надявам се, че и това ще премине бързо.
Относно кърменето - държа го на гърдите толкова колкото той иска. Знам за предното и задното мляко и се опитвам да ги предлагам дълго за да може да си вземе каквото му е необходимо. Понякога обаче изглежда сякаш няма нищо в тях и той суче дълго и бавно и сякаш остава гладен. Друг път - цвърченето на млякото направо се чува и видът на бебчо е съвсем друг като се нахрани. Гърдите ми са все още като бойно поле, но спрях да използвам протектори, защото с тях като че ли още повече ме боли. Работем усилено върху правилното захапване на гърдата, защото като че ли това е основния проблем. Simple Smile Мазах се с Лансинох, Baby mama, един друг крем, кърма и какво ли още не. Смятам да пробвам и Гармастан, защото с каката той доста ми помогна. Но все пак реших, че основното е правилното захапване. Има ли вероятност самото бебче да захапва доста здраво? Защото той суче като змей Simple Smile
Ако има нещо, което ме безпокои сега относно кърменето, то е дали действително има моменти в които просто нямам достатъчно кърма. Правилно ли се ориентирам по звука и интензивноста на сучене? Дали вече /ние сме на 26 дни/ се установила лактацията на гърдите /дано правилно да се изразявам/ или още сме в период на адаптация и установяване? Другото, което ме притеснява и то много е дали не го прехранвам, защото моят юнак изглежда доста лаком. Имам чувството че като му предлагам да суче колкото той иска май го прехранвам и от там - проблемите с коремчето. Коремчето му понякога изглежда уголемено /или поне на мен така ми се струва/ и подуто....
Благодаря ви че четете постовете ми и ми отговаряте!
Хубав ден.
Виж целия пост
# 3
Здравейта, радвам се, че нещата са се регулирали.

Повече за позите и засукването може да видиш в статията Танцът майка-бебе. Пози и засукване. в списанието на Ла Лече Лига "Кърменето от А до Я" - стр. 41-49. Също може да ти е интересно да погледнеш това видео, в което се описва лошо засукване и добро засукване и как да се постигне.

Контактът кожа-с-кожа, съчетан с биологичната поза, може да дадат много добри резултати, когато се цели по-добро засукване. Тези две неща събуждат множество вродени рефлекси и инстинкти в бебето и в майката.

Има моменти от денонощието (при повечето жени е привечер и вечер), когато естествено количеството кърма може да е по-малко. Това се обяснява с нивата на хормона пролактин, който отговаря за производството. В повечето случаи, в тези периоди бебето просто суче по-често и обикновено майката не е нужно да прави нещо повече.

Лактацията се установява някъде между 4 и 6 седмици след раждането. Обикновено майките усещат това сами, тъй като гърдите вече не са така напрегнати през по-голямата част от веремето, а само когато наближва времето за хранене или пък паузата между две хранения е малко по-голяма от обичайната за тази чест от деня.

Кърмените бебета не могат да бъдат прехранени. Те сами определят колко и кога да изядат и това е добре, тъй като те слушат своите инстинкти и нужди. Дискомфорта на коремчето често е в следствие на недоразвитата храносмилателна система, която продължава своето развитие през първите месеци от живота на бебето. Често майките прилагат техники, които да помогнат за успокояването на бебето в тези моменти - контакт кожа-с-кожа (може и с таткото да се прави това), поза "тигър на клон" (бебето лежи върху ръката на мама или татко с коремчето надолу), нежен кръгообразен масаж с длан на коремчето, с много лек натиск, като се завърта по посока на часовниковата стрелка, затоплена кърпа или пеленка, бял шум.

Надявам се тези идеии да ви помогнат да откриете вашето решение за ситуацията.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия