Проблем при ходене на зъболекар

  • 999
  • 1
Здравейте,дъщеря ми е на 14г. с поставена диагноза ОКР от 6 години.Преди 2 години преживя паническа атака точно след поставяне на пломба на лекуван зъб.Сега има пулпит на друг зъб и едва позволи да й поставят лекарство.Паникьосва се още щом влезем в кабинета.Категорично отказва да й вадят нерва и да пломбират зъба,а зъболекарката  й казва че няма как ако тя не й съдейства.Как и какво мога да направя за да й помогна?
Виж целия пост
# 1
Здравейте,
Никак не е лесно да преодоляваш страховете си, със или без диагноза ОКР, така че да подходим с  нужното уважение към тинейджърката, въпреки че нейното поведение може  на моменти да е дразнещо и излагащо пред съответния специалист – лекар или зъболекар.
Ключовата дума, за мен, в случая  е „контрол“. Дъщеря ви трябва да абсолютно уверена, че има контрол върху ситуацията на страх. Страхът е емоция, не подлежи на контрол, но ситуацията може и трябва.
Първо и обяснете, че  ако не се извадят нервите и не се затвори зъбът ще има неистови болки, които ще я принудят да го извади. Така че тя  да реши – или сега се справяте,  или след не повече от две седмици – винаги давайте конкретни срокове, ще трябва да преодолее нещо много по-страшно – ваденето на зъб. Оставете я сама да избере,  така и отговорността за решението е нейна.
Освен това я уверете, че на всеки етап може да излезе от зъболекарския кабинет. Да пробва и когато стане твърде страшно излизате. Така разделяте „страшното“ на малки стъпки. След всяка успешно извървяна позиция, преодоляване на собствените  страхове, може да има някаква награда, нещо, което и доставя удоволствие, не е задължително да е храна.
Говорете със зъболекарката – какво означава „да съдейства“? Ако мен ме е страх, единственото, което искам е да избягам.
Не знам за кой град става дума, но в София и Пловдив има специализирани кабинети за деца с подобни диагнози, да не говорим че има места където предлагат пълна упойка и лечение с лазер. Това от една страна ме навежда на мисълта, че страхът от зъболекар е по-мащабен – не засяга само тинейджърки с диагноза ОКР, а и възрастни, и деца  с или без диагнози. От друга страна, гледайте на подобно нещо като на алтернативно решение – ако дъщеря ви не може да преодолее страховете си, има още един начин. Тоест ще успеете да се справите по един или друг начин.
Пожелавам ви успех Simple Smile

Даниела Тахирова /психотерапевт/
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия