Релактация..

  • 4 135
  • 10
Здравейте,мами! Много ме е срам от себе си! Спрях да кърмя,когато бебето беше на една седмица,понеже хормоните ми бяха в повече,бебето не искаше да засуче и си спрях кърмата. Бебето ми вече е почти на 6 месеца,но искам да си върна кърмата.. Като се изцеждам с помпата изтича кърма,но личната ми лекарка каза,че гърдите не се барали и най-много да си навлека някой проблем! Има ли някоя мама,която е успяла да си върне кърмата и имали наистина някаква опасност?!
Виж целия пост
# 1
Здравей Eliana996,

Вероятно началото на кърменето е било трудно и стресиращо за теб. Случва се нещата да не се развият гладко или според очакванията ни. Ти нямаш вина. В онзи момент, ти си направила, това на което си била способна с информацията и подкрепата, с която си разполагала.

Дали би споделила повече информация за това как се случиха нещата в началото (как беше организирано кърменето или цеденето, ако е имало; как беше преустановена лактацията)?

Дали би споделила също как би искала да се развият нещата оттук нататък?

Споменаваш, че се изцеждаш с помпа и забелязваш потичане на кърма. Това, че изтича кърма е нормално. Дори след преустановяване на лактацията, известно количество кърма остава в организма и се абсорбира с времето.

Би ли споделила как процедираш с изцеждането?

Личната ти лекарка вероятно се притеснява за здравето ти. Тя дали спомена какви са опасенията й?
При добра организация, обичайно не би следвало да има причина да не се опита релактацията. Не си сама...има и други майки минали по подобен път. Много майки успяват да възстановят лактацията си до определена степен. А има и майки, които никога не са били бременни или раждали и също успяват да индуцират лактация.

Ще се радвам да пишеш обратно. Можем да обсъдим начини за увеличаване на лактацията и да ти пратя материали. Друга идея е да се свържеш с Ла Лече Лига. Там може да получиш подкрепа и информация за релактация и опита на други майки.
Виж целия пост
# 2
Здравейте! Благодаря,че ми отговорихте,бях се отчаяла!
В началото слагах малкия на гърда,но не искаше да засуче,винаги плачеше и се изцеждах с помпа.. Но понеже в болницата не даваха много АМ,той беше почти постоянно гладен,от гърдата се изнервяше още повече и постоянно пищеше,а изцеждането отнемаше време..
Спрях кърмата с хапчета,но не ги пих до края..
Осъзнах грешката,която съм допуснала и искам пак да си върна кърмата,да се изцеждам и да му давам.. Има ли такъв шанс?
Ами личната лекарка каза да не си пипам гърдите,за да не получа мастит.. Дори ми предложи пак хапчета.. Никаква подкрепа не получих от нея..
Виж целия пост
# 3
А,за изцеждането.. Изцеждам се с помпа,но изтича много малко кърма в жълтеникав цвят.. Не знам дали е нормално!?
Да,ако може ще съм ви много благодарна ако ми кажете как да си увелича лактацията.. Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Здравей Eliana996,

Може да се случи човек да постъпи по начин, който да счете за погрешен на по-късен етап. Промяната във възприемането на действията от миналото ни като неправилни може да се случи поради получаване на нова информация, различен опит или друго. Вина няма, защото няма как да постъпим по начина, който сега ни се струва правилен без да сме придобили опита, който вече имаме. Сега, обръщайки се назад, ти може би мислиш, че си постъпила погрешно, а всъщност ти си искала най-доброто за детето си – да се развива и да е здраво. Направила си най-доброто с информацията и подкрепата, с която си разполагала тогава.

Каква мислиш, че е била причината за отказването от гърдата тогава? Обмисляш ли опит за завръщане към кърмене от гърда?

Това, че си започнала да изцеждаш гърдите с помпа, би спомогнало за стимулиране на лактацията. Кърмата се произвежда на принципа на търсене и предлагане. Повишената стимулация на гърдите би дала сигнал на организма ти, че има нужда да произвежда. В началото количествата може да са малки, но с времето би следвало да се увеличат. Добра идея е стимулацията на гърдите да е честа. Обичайно майките целят 8-12 изцеждания (кърмения) за денонощие. По-често 10-12 изцеждания или на всеки 1-2 часа. Някои майки избират да имат изцеждане/ния в интервала 3-7 сутринта, т.к. тогава нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи.
Много майки изцеждат гърдите докато престанат да текат, като продължават да цедят още пет минути след това. По този начин сигнализират на организма, че има нужда да произведе още. Едновременното цедене на двете гърди може да доведе до по-голяма стимулация, а и е времеспестяващо Simple Smile Ако това не ти е възможно, може да изцедиш първо едната гърда, а след това и другата. Някои майки избират и да повторят гърдите за по-голяма стимулация. Много майки споделят, че с времето и опита опознават по-добре гърдите си и за тях става по-лесно да планират изцежданията.
Много майки споделят, че прилагането на компресия на гърдата повреме на изцеждане, спомага за увеличаване на добива. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът е в областта над зърното, а останалите четири пръста - под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в основата между пръстите все едно изтискваш паста за зъби. Това спомага повече мляко да достигне до изхода. Ако прецениш,чможе да ти пратя клипчета.
Някой майки доизцеждат гърдите наръка след изцеждане с помпа. Това може да окаже положителен ефект върху цялостното производство.
Много майки избират да прекарват колкото е възможно повече време в контакт кожа до кожа с детето си през етап на релактация. Това е подход, който при малки бебета може да отключи инстинктите им за засукване. Има случаи и на по-големи бебета при които контактът кожа до кожа е помогнал за засукване. Дори и това да не се случи или да не е целта ти, контактът кожа до кожа е много приятен и за двете страни. Той също може да стимулира отделянето на повече кърма. Твоето дете е вече доста активно най-вероятно. Ако идеята ти допада, може да опиташ гушкане кожа до кожа докато спите. Някой майки споделят, че вземането на душ или вана заедно с бебето също помага.

Мислила ли си да предлагаш изцедената кърма на бебето вместо част от АМ?

Споделяш, че основното притеснение на личния ти лекар е относно вероятността за развитие на мастит. Може да има няколко причини за поява на мастит, като най-честата е запушени канали. Доброто изпразване на гърдите, избягване на препълване и преумора, може да помогне за избягване на проблема. Не всяка жена, която кърми страда от мастит и вероятността за появата му не е гарантирана при всекиго.

Споделяш също, че те притеснява цвета на изцедената кърма. Границите на нормалното са много широки Simple Smile Нормално е да е по-жълтеникава на този етап от лактацията. Цветът на кърмата може да се променя и от храни и медикаменти. Кърмата се произвежда от кръв, така че, щом не се съмняваме в кръвта си, няма причина да го правим и за кърмата Wink

Релактацията може да отнеме известно време и търпение. Обичайно постоянството и мотивацията на майката са най-добрият й съюзник по този път. Може да е добра идея да обсъдиш с близките си твоето решение. Може да ти е нужна подкрепата им и отмяна от някои домакински или други задължения. Добра идея е да не забравяш, че и грижата за теб самата е важна - добра храна, достатъчно течности и почивка.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата. Прилагам и линк към една статия, която може да представлява интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=52165.

Пожелавам ти успех Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Ето една интересна статия, която намерих. Дано да ти е полезна.
Аз лично смятам, че ако имаш желание и бебето иска да суче можеш да си възстановиш лактацията. Ако имаш възможност го поставяй по често на гърда. Колкото до чистотата на кърмата смятам, че ако не приемаш несъвместими лекарства си е ок.

Пожелавам успех и те съветвам да се свържеш с някой консултант по кърмене, те ще те посъветват най добре Simple Smile

РЕЛАКТАЦИЯ
съставено по материали от The Womanly Art of Breastfeeding, LLLI


По време на бременността тялото на майката се подготвя за кърмене след раждането. Поставянето на бебето на гърдата веднага след раждането сигнализира, че трябва да започне производството на мляко. При често и денонощно кърмене през месеците след раждането се поддържа производтвото на кърма. Ако бебето не бъде поставено на гърдата скоро след раждането, или ако кърменето се прекрати скоро след това, кърмата спира.

Релакацията е процесът на възстановяване на кърмата няколко седмици или няколко месеца след прекратяване на кърменето. Тя е продължителен процес и отнема много от времето на майката, но е напълно възможна. Лактацията може да се възстанови, тий като тя се стимулира от сукането на детето или дори от изцеждането на гърдите. Практиката познава дори случаи на жени, които никога не са били бременни и никога не са кърмили, но са успели да стимулират лактацията си и са кърмили отчасти или дори, в редки случаи, изключително, своите осиновени деца.

Възстановяване на лактацията
Най-честата причина за релактация е, когато отбитото вече бебе не може да толерира каквото и да било адаптирано мляко и се нуждае от кърмата. Има случаи на бебета, които проявяват алергии към адаптираните млека, дори към хипоалергенните и соевите. Единственият изход в тези случаи е възстановяване на кърменето. Може да се наложи, в началото майката да спазва диета – да избягва определени храни по време на кърмене, тъй като някои алергени преминават през кърмата. Но когато бебето е с алергии, с постоянно разстройство от адаптираните млека, или с обриви, най-добрият вариант за него е кърменето. С времето майката може постепенно да започне да включва някои от алергизиращите храни в менюто си и да следи бебето за реакции.

Кърмене на осиновено бебе
След като се установява, че майка, която е отбила бебето си или дори не е кърмила изобщо след раждането, може успешно да възстанови лактацията си и да кърми отново, майки, планирали осиновяване, решават да опитат, дали и те ще могат да кърмят осиновените си деца. Първите майки, направили това, все още са кърмели своите 1-2-годишни деца, когато осиновяват бебета. Чрез често поставяне на бебето на гърдата, те успяват да увеличат производството си на кърма и да кърмят бебетата си.

Окуражени от техните успехи, дори жени, които никога не са били бременни и не са раждали, и които планират осиновяване, започнали да се интересуват от кърменето. Установло се, че дори те могат да предизвикат лактация и да кърмят отчасти бебетата си. В редки случаи, някои майки са успели дори да кърмят изключително осиновените си деца.

Практиката на кърмене на осиновени деца станала толкова популярна, че дори някои агенции за осиновяване организират срещи за осиновителки, които смятат да кърмят. Майките казват, че са необходими повече усилия за предизвикване на лактация, но те определено си заслужават.

Важно е майката да се опита да намери колкото може повече информация за кърменето на осиновеното си бебе, да си поставя реалистични цели, да има предвид, че може да се наложи да дохранва бебето с донорска кърма или адпатирано мляко.

Как се предизвиква релактацията?
Ако се интересувате от релактацията, добре е да научите колкото можете повече за нея – от книги или от приятелки, които вече са го направили. По-долу можете да прочетете и кратко описание на процеса.

Основната техника за релактация е да слагате бебето често на гърдата. Така стимулирате гърдите д произвеждат кърма. Първите дни или дори 1-2 седмици може да вис е струва, че бебето е непрекъснато на гърдата и суче денонощно. Това обаче е добре, и с времето, с увеличаване на количеството кърма, бебето ще рареди интервалите между кърменията.
Майките, които осиновяват, могат да започнат предизвикването на лактацията още преди да вземат бебето при себе си. Изцеждайте гърдите за 3-5 мин. По няколко пъти на ден. Постепенно увеличавайте броя изцеждания за 1 ден. Ако правите това редовно, гърдите ще започнат постепенно да произведжат кърма – обикновено след 2 до 6 седмици вече ще изцеждате по няколко капки кърма. Нека количеството, което изцеждате, да не ви отчайва – щом изцеждате кърма, с времето количеството й ще се увеличи.

Един от най-трудните аспекти на релактацията е научаването на бебето отново да суче от гърдата. То вече свикнало с храненето от шише в продължение на няколко седмици или месеца, а то е напълно различно от кърменето и е много по-лесно. Ще ви трябва много търпение и решителност, за да не се откажете. Нужна ви е също така подкрепа от страна на вашето семейство и близки. Добре е да поддържате връзка с консултант по кърмене, лекар, запознат с релактацията, или кърмеща майка.

В началото ще трябва да давате на бебето си и адаптирано мляко или донорска кърма. Особено ако бебето ви е с алергии и се нуждае от кърма веднага, отначало ще трябва да разчитате на донорска кърма – от ваша приятелка или от Банката за кърма. Това е е необходимо, за да можете да спрете веднага адаптираните млека и бебето да започне да се оправя, докато вие възстановите лактацията си.

Първо сложете бебето на гърдата и го оставете да суче толкова дълго, колкото иска, и едва след това предложете добавката от изцедена кърма или адаптирано мляко. Много майки премахват напълно храненето от шише и дават добавката с лъжичка, чаша или пипетка. Можете да опитате да пъхнете пипетката в устата на бебето, докато то суче на гърдата, за да може то да получава добавката, докато суче и стимулира гърдите ви. Така то ще суче по-дълго и няма да се откаже веднага, след като види, че получава малко от гърдата.

Ако предпочитате да давате добваката от шише, избягвайте стандартните биберони. Намерете биберон, който имитира кърменето и го подпомага, а не обърква бебето. Нека бибероните да не са с големи дупки и да не позволяват лесно хранене без усилия за сукане от страна на бебето.

Освен честото кърмене, добре е да изцеждате гърдите между кърменията. Разбира се, трябва да внимавате да поставяте бебето правилно на гърдата и да не разраните зърната си, защото това ще затрудни кърменето и ще го направи непирятно за вас.

С увеличаването на количеството кърма, постепенно намалявайте добавката от донорска кърма или адаптирано мляко. Целта ви е, бебето да е достатъчно гладно, за да суче на гърдата, но така, че да не губи тело. Много е важен балансът между двете крайности – детето да е прекалено гладно, да не получава достатъчно добавка, или бебето да получава прекалено много добавка, да не е гладно, да не иска да суче и да чака добваката.

Докато възстановявате лактацията си, е много важно да следите теглото на бебето всяка седмица (но не по-често). Важното е бебето да продължи да наддава, дори по малко.


Състави и преведе mama_p от The Womanly Art of Breastfeeding, LLLI
Виж целия пост
# 6
Здравейте на всички!Имам проблем и реших да го споделя с вас.Дъщеря ми е вече на 4-месеца кърмя я,но от скоро имам сърбеж на зърната и на гърдите по време на кърме и понякога и докато си почиваме немога да разбера на какво се дължи в началото когато бяха много препилнени не съм имала такива проблеми,а суга когато вече намалява ме сърби и то доста,ако някой от вас е изпитвал това или знае нещо по въпроса нека пише!
Виж целия пост
# 7
Здравей  Simple Smile
Дали детето те докосва по гърдите по време на кърмене? Играе с другото зърно или пипа по/между гърдите?
Дали се е възстановил цикълът ти?
Възможно е сърбежът и неприятното усещане да е на хормонална основа и да премине. Ако дразненето е заради "игра" на детето, може да ограничиш достъпа по някакъв начин.
Нормално е гърдите да се отпуснат и да са меки, твърди и препълнени са само оървите месеци или ако си пропуснала 1-2 кърмения.
Виж целия пост
# 8
ами от 3 месеца насам вчера ми дойде цикъла за първи път както трябва а колкото до играта на бебчето с гърдите ми рядко ги пипа не винаги
Виж целия пост
# 9
Високата чувствителност може да се дължи на цикъла . Обиновено отминава малко след свършването на менструацията. Дали ако размазваш малко кърма по зърната или мажеш с крем за зърна ще получиш облекчение?
Мога да ти споделя пресен сибствен опит. Моят син е на година и 3 м, на 2-и Март ми дойде за пръв път от 2 години. Съвпадна и със засилено сукане от негова страна, заради избиващ зъб. По цяла нощ сукане, понякога на сухо, защото го боли ако засмуче. В умилението си, докато суче ме гали по гърдите и пипа между тях, което миндокарваше сърбежи. Денем нямах проблем, но нощем ме побъркваше. Мина се около седмица след цикъла и нещата постихнаха .
Напълно възможно е просто да е повишена чувствителност заради хормоните и сученето или дрехите да ти докарват дискомфорт.
Виж целия пост
# 10
незнам от какво е но сега съм по добре
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия