Бебе на 3 месеца не иска нищо да яде

  • 4 277
  • 7
Здравейте,следя ви от както съм родила,но чак сега набрах смелост да се присъединя.Бебка е на почти 4 месеца,кърмим се от родилното още и от двете гърди ,по препоръка на педиатъра гледах 1вия месец да е на около 3 часа,но в последствие си минахме на поискване като то пак беше на около 2.5-3 часа.С наддаването бяхме добре-760 ,после 900 и 3 месец вдва 530гр.(но пък 5см на височина и педи каза,че едното за сметка на другото).От около 2ри месец и половина малкото започна да суче нервно и по много малко време затова я слагах доста често на гърда и така си качи добре.Но малко преди 3ти месец започна по 5минути да суче и то с предпочитание към едната гърда,ако не се дърпа заспива и пак не може да се нахрани,като е будя започва дърпането,извиването и отива към плач.Сменях пози,с люшкане,задължително в тишина и спокойствие защото е станала много любопитна и всеки звук е повод за спиране на яденето.Естествено в пристъп на уплах,че не яде пробвах да дам АМ ,но тя категорично не желае и него и биберони.Имаме около 6-7-8 хранения,като някои са само по 5-10 минутки.Опитвам се да се цедя,но нищо не се получава,сега си купих сминдух от страх за кърмата,даже мисля че вече е намаляла,другата седмица сме на консултация,но според мен няма да е достатъчно наддаването като знам как папкаме.Иначе е супер живо бебче.Как да постъпя,знам че има доста подобни теми и се успокоявам за малко с тях,но се страхувам за малкото и че може да приключим с кърменето.Благодаря ви к Съжалявам за дългия пост или ако съм изпуснала някоя подробност,но ми е за първи път.
Виж целия пост
# 1
Здравей, Dragonfly86!
 Промените, които настъпват в сукането на бебето те притесняват. Кърменето е умение, което както всяко друго се усъвършенства с практиката. С израстването кърмачетата стават все по-опитни в него и е напълно нормално да успяват да си вземат необходимото за 5-10 минутки. Педиатърът намира развитието досега за приемливо. Всъщност оценката на цялата картина, а не само наддаване на килограми, е добра идея. Проследяването и на останалите показатели на развитие като пълни памперси, наддаване на ръст, обиколка на глава и гръден кош, поведение на бебето (дали е раздразнително и неспокойно след кърмене или будно и весело поне известно време или пък заспива на гърдата) и външен вид на бебето (признаци за дехидратация като съсухрена кожа, плуващ поглед например), също са важни.
 Бебето ползва ли залъгалка? Приема ли други течности, освен кърма - вода, чай, глюкоза?

 От описаното изглежда ти чудесно се ориентираш в поведението на бебето и когато си забелязала, че то е твърде разсеяно, си му осигурила спокойствие. Когато е сукало по-нервно - полюшване, смяна на позите, по-често кърмене. Ако това с нервниченето са по-скоро инциденти, може би нямаш повод за притеснение. Ако обаче се случва ежедневно, може да разкажеш по-подробно какво точно прави бебето, да помислим дали можем да открием причината. Например на всяко хранене ли го прави или в определени часове от денонощието; и на двете гърди или само на едната; още преди да засуче ли нервничи или започва известно време след началото; как се държи непосредствено след кърмене?
 Бебетата имат голям потенциал за учене и правят опити да не пропуснат нито миг от ценната информация за околния свят Simple Smile На възрастта на твоето бебе обикновено минават този етап с лесното разсейване.  С времето се научават да правят няколко неща едновременно и следят без да пускат гърда. Освен триковете, които спомена, някои майки откриват, че добре действа да си сложат шарен шал или гердан с топчета или висящи елементи и бебето си играе с тях, докато суче (за да бъде вниманието му насочено към майката, не в обратна посока).

 Ако притесненията за малко мляко продължават, на първо място за стимулиране на гърдите е по-честото кърмене. Също предлагане и на двете гърди на всяко кърмене, ако до сега си кърмила само от едната. Може да опиташ и да върнеш на първата гърда, след като сте приключили с втората.
 От помощ може да бъде и компресия на гърдата. Тя прави налягане в гърдата и би могла да помогне на бебето да получи повече мляко за едно хранене, като му помага да изтегли и "по-трудното" задно мляко.  Ето как се прави:  https://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/  това е видео: http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-4dayold .
  Накратко - хващаш гърдата с ръка по-назад към основата (а не отпред при зърното). Когато бебето започне да движи челюстите си, притискаш гърдата в дланта си. Като спре да ги движи, за да почине, и ти отпускаш. Но не махаш ръката, за да си готова пак да притиснеш. И гърдата НЕ се "помпа", а се държи постоянно притисната, докато бебето движи челюсти.
 Компресията се прави само когато забележиш, че бебето гълта по-рядко или започва да нервничи, че струята не е силна (към края на храненето).

 Ако това не е достатъчно, изцеждане след кърмене също може да бъде допълнителна стимулация. Ако не се получава лесно, може да опиташ предварително да слагаш за 10тина минутки топли влажни компреси и да масажираш нежно гърдите. Също да сменяш гърдите по няколко пъти. Включително да цедиш "на сухо" по няколко минутки всяка гърда. НО не грубо, без да задържаш дълго вакуума. И само ако не ти причинява дискомфорт това цедене.

 Много майки са минали през подобни изживявания. Чудесно, че си намерила успокояваща информация от другите теми. Ако живееш в град, в който има срещи на Ла лече лига, заповядай да споделиш притеснения и опит. Майките са отзивчиви и могат да помогнат с идеи. И биха могли да те разберат, защото и те може би са имали подобни въпроси  и притеснения.
http://lllbg.org/meetings/ (в различните месеци има и други градове, не са само тези посочени за май месец).
Виж целия пост
# 2
Благодаря за отговора!Оказа се,че за 4 месец сме качили само 400гр и измъченото кърмене продължава.Изпратиха ни другата седмица на гастро,педиатърката смята,че не е достатъчно и по обясненията иска да видим дали е ок коремчето.Иначе ежедневно си е се кърмим така,като сутрин и вечер,когато е сънена по-добре ни се получава,но не трябва да има нищо разсейващо.Винаги сме се кърмили от двете гърди,просто сега не изчаква втора порция мляко и опредрлено си има афинитет към едната гърда и затова предлагам другата предимно нощно време.Не приема други течности,имаше един период на жеги няколко дни и предлагах водичка навън ,като тя отпиваше 10ина мл.,май и харесва,но спрях за да не пълни коремчето с нея и за да следя памперсите,залъгалка въобще не иска,опитвам да я въведа за да не смуче пръстите,че те са в устата постоянно от известно време,както и всяка играчка.От около 3тимесец не ака всеки ден,даже на няколко пъти и помагахме защото се свиваше и мъчеше и накрая акаше доста ,но с по-гъста консистенция.Иначе към 5-6 памперса сменям,като нощния е най-обилен.Детето ако е спокойна заспива на гърда,ако не започва едно хилене и игра,доста е подвижна и не спира по цял ден.Предлагам и на 1 час понякога да суче,понякога прави и по 3 часа паузи.Лошото е,че не мога да разбера колко изсуква,а по кантара съдя,че не е достатъчно,но като не иска ,няма как да я принудя.Дали да не настоявам с добавка за да не стои гладна или ако беше гладна,нямаше да си играем спокойно ?Не знам и аз вече,онзи ден със спринцовка пробвах да я храня,но след 10мл започна да го плюе.Слушам всичките ви идеи и съвети,дано всичко да е наред .
Виж целия пост
# 3
Чудесно, че ще имате мнението и на гастроентеролог! А 400гр точно за месец ли са? Всеки път ли използвате един и същи кантар? Може ли да има грешка при измерването? - Да не е чисто голо бебето; да е мерено нахранено веднъж, а после гладно или да сте забелязали, че при няколко поставяния, кантара не дава винаги една и съща стойност. Има бебешки кантари, при които изрично е посочено в коя посока трябва да е главата на бебето, иначе не отчита реални мерки.
  Пълните пелени са чудесен показател за хидратацията и изглежда нещата там са добре (ако бебе има признаци за дехидратация, то вероятно не получава достатъчно кърма). Изхожданията може да се забавят от капки против колики или от лекарства или хранителни добавки приемани от майката или бебето (например желязо). Ако всичко е наред и забавянето е нормално за точно това бебе, трябва акото да е по-обилно и да има специфичния цвят "горчица" ( може да има отенъци, но не бива да има тъмен цвят и не бива да е твърдо, топчесто).
 А какво е поведението на бебето в момента? Има ли нещо, което те смущава (различно от разсейването)? Това, което описваш за след хранене (или заспива или става игрива) е много добре и подсказва, че вероятно се е нахранила, без да изпитва някакъв дискомфорт.

 Дори да можеше да разбереш колко изсуква, това може да не помогне много за спокойствието ти, защото различните бебета са с различни нужди и количествата нужни за бебета на една и съща възраст може да варират до повече от 200мл. Важна е цялата картинка около развитието на бебето - общо състояние на бебето, наддаване на височина и обиколки (на глава и гърди), симптоми за добра хидратация (влажни лигавици в устата и очите, кожата е стегната и при щипване или натиск се опъва веднага, има "свеж" вид на лицето), пълни пелени, поведението на бебето по време на кърмене и през цялото денонощие.

 Понеже има и проблеми, при които слабото наддаване е симптом (различен от това, че не се храни достатъчно), за ваше успокоение ще имате мнението на гастроентеролога. Ако бебето има смущаващо поведение и показва, че нещо не му е съвсем комфортно, бихме могли да предположим какво го смущава и/или да предложим техники за облекчение.
 Но има бебета, които въпреки съвсем адекватното хранене и чудесно здраве наддават по-малко от обичайното.
 Ето за сверка таблизата на Световната здравна организация
http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_2.pdf?ua=1
 
Виж целия пост
# 4
Да,на един и същи кантар за месец,само където единия път главата е на една страна ,другия -на другата.
Иначе когато не е акала 2-3 дни и изхожданията са с нормален цвят,но по-гъсти и тя доста се мъчи докато се изака.
Нещото,което ме смущава е измъченото ни хранене,т.е.4-5мин. Сукане що годе спокойно и след това присвиване,изпъване на тялото и плач,който спира като я махна от гърдата.Сменям гърдите и се повтаря същата ситуация и повече не иска даже да я сложа в поза за хранене,камо ли да яде..Усещам,че е проявила желание първоначално,но нещо и пречи и се отказва.Започна да прави доста дълга пауза нощно време-яде към 23ч и се събужда в 3-4ч. ,смукне малко и заспиваи после в 6ч.
От известно време си яде ръцете и играчките,изобщо всичко ,но си откри и палеца и го смуче яко.Само я  забавлявам за да я разсейвам,дали този палец не и засища нуждата от сучене?! newsm78
Виж целия пост
# 5
Усещаш, че тя иска да суче, но се отказва не от липса на интерес, а защото нещо я мъчи. Понякога бебето има нужда да се оригне преди да продължи, в други случаи може да се дразни от отслабналата струя. Или ако има здравословен проблем. Ако например се връща мляко към хранопровода (дори да не повръща), бебето започва да го боли (като киселини) и не може да продължи храненето спокойно. Обичайно в такъв случай бебетата се извиват назад. Постоянното търсене на пръстчето да суче също би могло да е показател за рефлукс (връщането на мляко към хранопровода). Когато суче и гълта слюнки, то връща назад киселините и се облекчава. Някои бебета търсят много начесто да сучат, за да има често гълтане, като успяват да се успокояват и на гърда. Но други свързват болката с кърменето и отказват гърдата.
 Успяхте ли да се срещнете с гастроентеролог и ако да, каки са резултатите?
 Когато предложиш втората гърда, веднага ли бебето я отказва или първо суче спокойно, после започва да нервничи?

 Би могла да опитваш да кърмиш в полусън; в движение (ти да обикаляш из стаята); да гушнеш бебето максимално изправено, докато суче; да го изправяш и успокояваш веднага щом се разстрои, а след това да предложиш втората гърда. Или в поза, като на конче - бебето е яхнало бедрото ти и съвсем изправено суче (опряно в теб, но не легнало настрани, а главата е нагоре). Кърменето на голо (бебето по памперс се гушка в голата ти кожа) също може да е по-ефективно.
 А между храненията как се държи? Има ли плач, свиване, връщане на мляко?
Виж целия пост
# 6
Да,усещам,че иска защото търси гърдата докато я лапне,някой път звук я разсейва и губи интерес,но аз след 15ина мин пак предлагам,а в останалото време както го описах.Като се изнерви точно така процедирам-обръщам я да ми се опре на корема малко да почине или оригне и после предлагам другата гърда,ако се е успокоила суче и от нея няколко минутки и тогава започва пак извиване и плач ,някой път не иска втората гърда.Опитвала съм се отново да сменя гърдитв,но само по веднъж ми минава номера.
Видяхме се с гастроентеролог,но според мен прегледа беше крайно незадоволителен-преслуша малката набързо ,погледна фонтанелите и попита дали е връщала мляко и аз като казах Да явно това беше достатъчно за да каже че сигурно е рефлукс и изписа прахчета Квамател за 1 месец,които да намалят киселината в хранопровода.Снощи дадох за 1 път и ще видим,паралелно мисля да се консултирам с още един специалист.Започнах да предлагам по-често водичка по няколко глътки,защото ме е страх да не се обезводни с малкото хранене.Между храненията понякога връща малко,но иначе е спокойна.Някои неща съм ги пробвала безрезултатно(да ее кърмим в движение,да я поизправям),сега ще видя и тези ,които не съм Simple Smile
Виж целия пост
# 7
 Щом не се чувстваш спокойна с диагнозата, чудесно че търсиш второ мнение. Може да обмислите с лекаря преглед с ехограф за други причинители на такова поведение.
 В медицински издания се споменава, че пиковата възраст на тежки прояви на ГЕР е към 4ти месец, след това симптомите отслабват значително (когато няма усложнения).
 Поведението на бебето и ненаддаването могат да се свържат с ГЕР. Понякога това може да е и алергична реакция към някоя храна поемана от майката ( или лекарства, хранителни добавки). При бебета с ГЕР също може да има повишена чувствителност и реакция към храна на майката. Като първи най-силен алерген се спряга прясното краве мляко. И когато обичайните мерки не довеждат до нужното облекчение, може да се опита и с диета на майката (за да се видят резултати, би било добре диетата да продължи по-дълго - поне две седмици). Обичайни мерки - по-често кърмене; кърмене в по-изправена поза; да се оригва или да се изправя по време на хранене, ако има нужда; да спи под ъгъл повдигната; да се гушка изправена между храненията; да не е облечена в стегнати дрехи; пелените да се сменят без повдигане на крачетата, а със завъртане настрани. Като си суче пръстчето, също изглежда получава облекчение, връща киселините назад. Някои родители предлагат своя си пръст за успокоение, ако се притесняват за пръстите на бебето Simple Smile  (с изрязан чист нокът, който се подава към езичето, а възглавничката - към небцето).

 Комбинацията проблем със стомаха и разсейващо се кърмаче може да подложи на изпитание и родителите, и бебето, но обикновено и двете неща се подобряват с порастването. Ще се радвам да пишеш какво се случва с вас.  Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия