Хранене с изцедена кърма

  • 1 261
  • 6
Здравейте,

искам да попитам дали има и други мами, които хранят бебетата си с изцедена кърма, та да обменим опит. Ние сме вече на 8 месеца, тотално се отби още като беше на 5-6 месеца. Интересува ме най-вече колко е минималното количество кърма, което трябва да приема бебето на тази възраст?
Виж целия пост
# 1
Здравей hipi,

Понякога се случва опитът ни да е различен от този на повечето хора около нас. На моменти може да е трудно да откриеш подкрепа или идеи от други хора. Не си сама. Има и други майки, които по една или друга причина предоставят кърмата си на детето си чрез изключително цедене. Повечето майки в подобна ситуация избират да следват потребностите на детето си. Те избират да нахранят детето, тогава, когато покаже признаци на глад и да преустановят храненето, когато детето покаже, че е приключило.

Обичайно на едно хранене бебетата приемат по 60-120 мл кърма, като това количество не се променя с времето, а просто организмът започва да усвоява кърмата още по-добре. Много майки намират за удобно, ако съхраняват кърмата в количества по 60 мл, с цел да се намалят загубите. Вероятно тази статия би представлявала интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65156.0. Тя е превод от сайта на един консултант по кърмене с международно призната титла (IBCLC).

Дали би споделила какъв метод на хранене с кърма използвате - чашка, бутилка, друго?

През първата година от живота на детето кърмата продължава да бъде съществена част от храната му. Тя спокойно може са покрие до 85% от енергийните му нужди в този период. В случай, че би искала да запазиш кърмата като основна храна през първата година, може да обмислиш да предлагаш допълващи храни след приема на кърма. Много майки предлагат допълващи храни около 30-60 мин след хранене с изцедена кърма, когато детето не е мн гладно, но би имало интерес да опита нещо различно от майчиното мляко. Относно честотата, количествата и начина на предлагане на допълващи храни, вероятно този документ на Световната Здравна Организация също би представлявал интерес за теб: http://www.who.int/nutrition/publications/infantfeeding/a85622/en/.

Споделяш, че търсиш обмяна на опит. Ако прецениш, би могла да посетиш някоя от нашите срещи. Те са безплатни. На тях би могла да се запознаеш с други подкрепящи майки и да обменните идеи. Някои от тях биха могли да имат подобен на твоя опит. Събитията по градове са обявени тук: http://lllbg.org/meetings/, а така също могат да се проследяват и от фейсбук страницата на местните групи. Друга идея, която може да обмислиш, ако търсиш контакт с други майки в подобна на твоята ситуация, би могла да бъде да публикуваш въпросите си на страницата на Ла Лече Лига във фейсбук.

Ще се радвам, ако намериш предоставената информация за интересна.
Виж целия пост
# 2
Здравей hipi,

Забелязах, че документът на СЗО, към който ти пратих линк не се отваря в момента. Възможно е да е временен проблем, но в случай, че документа представлява интерес за теб, а не си успяла да го видиш, ето още един път към него: http://www.who.int/nutrition/publications/guiding_principles_com … ing_breastfed.pdf
Виж целия пост
# 3
Здравей arvense,

много благодаря за споделената информация и приложените линкове.
Количеството кърма, което се старая да поддържам в момента е мин.400мл, като за целта се цедя сутрин и вечер, а понякога ми се налага и на обяд, за да мога да събера това количество. Обикновено й давам около 100мл преди следобедния сън, 220-250мл вечер преди сън и сутрин към 4-5 около 120-150мл. Понякога не ми достига кърмата и тогава включвам и АМ. 2-3 лъжици АМ добавям и в следобедната закуска,  която обикновено е комбинация от пресни плодове. Кърмата и млякото си ги пие с бутилка. Тотално отказва вече гърда, така че ми се вижда мисия абсолютно невъзможна да я върна пак на гърда. Целта ми сега е да си задържа кърмата поне до 10ти месец, пък дай Боже и до към годинката, и се надявам искрено и аз да издържа, понеже си е голяма хамалогия и време това цедене....
Виж целия пост
# 4
Здравей hipi,

Изключителното цедене може да изисква сили, време, отдаденост и постоянство. Ти правиш толкова много за развитието и здравето на детето си като предоставяш кърмата си, която съдържа важни протеини, мазнини, витамини, микронутриенти, имунологични и растежни фактори, стволови клетки и много други.

Има майки, които успяват да върнат детето си на гърда дори след продължително прекъсване. А историята познава и майки осиновителки, които успяват да започнат да кърмят осиновените си деца дори на 1 година. В случай, че би искала, мога да ти пратя информация за връщане на гърдата допълнително.

Пожелавам ти здраво и щастливо дете Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Здравей отново,

ще съм ти много благодарна за предложената информация.
Хубав ден!
Виж целия пост
# 6
Здравей hipi,

Ето някои идеи за връщане на гърда от майки минали през подобна ситуация, които може да представляват интерес за теб:

- възможно най-много контакт кожа до кожа:
Този контакт може да отключи вродените инстинкти на детето да търси гърдата и да засуче. Може например да си лежите двамата - тя само по пелена, а ти с разголени гърди. Може да я оставиш да опознае гърдите ти, да ближе зърното, да свикне с допира на гърдата и уханието ти. А дори и тя да не засуче веднага, този контакт е много приятен и за двете страни. Тя е вече доста мобилна вероятно и може би удобни моменти за гушкане кожа до кожа може да бъдат, когато е по-сънлива или през нощта.

- поставяне в биологичната поза:
Тази поза особено изпълнена контакт кожа до кожа, може също да отключи вродените инстинкти на детето да засуче. При нея майката е полулегнала удобно, а детето се поставя по корем върху майката обърнато към нея. В случай, че позата е нещо, което би опитала, в тази статия има картинка на един нейн вариант: http://lalechebg.com/2011/01/biological-nurturing/.

- предлагане на гърдата, когато детето е по-спокойно:
Много майки споделят, че предлагане на гърдата, когато детето е по-сънливо (когато се събужда от сън или на нощните хранения например) може да помогне, т.к. тогава децата действат повече на база инстинктите си.

- достъпни гърди:
Много майки избират, когато са вкъщи да се движат с разкрити гърди, да носят детето, да танцуват или да се поклащат с него/нея. Сега времето е подходящо за малко голота Simple Smile
Някои майки избират да носят бебето в слинг с разголени гърди, за да може бебето да е близо до тях и когато прояви интерес да засуче. Може би някоя твоя приятелка може да ти услужи временно със слинг, ако ти нямаш, а би искала да опиташ тази идея.

- предлагане на гърдата за успокоение:
Гърдата може да се предложи след като вече дъщеря ти се е нахранила по алтернативен метод и има нужда да суче за успокоение. Така тя би могла да започне отново да асоциира кърменето като нещо приятно, успокоително и нещо, което й дава сигурност.
Много майки избират да премахнат употребата на биберон-залъгалка (ако е ползван такъв).

- някои майки споделят, че вземане на вана съвместно с детето или вземане на душ заедно, може да помогне за връщане към гърдата;

- размазване на кърма по зърното и ареолата може да окуражи детето за засуче.

Добра идея може да е опитите за връщане на гърда да са във време, когато и двамата сте по-спокойни и да се опиташ да не я пришпорваш, за да може да свързва гърдата с хубави изживявания. Връщането на гърда може да отнеме време, търпение и постоянство. Обичайно мотивацията на майката е най-силният й съюзник.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия