Анализ на кърмата и преяждане с кърма

  • 2 927
  • 9
Здравейте.  Интересувам се дали и къде и как мога да направя анализ на кърмата ми.  Повода за притеснението е, че бебето ми което е на 2 месеца и половина на кърма е. Имаме проблем след кърмене,  когато я изправя да орига и започва да се напъва, да се свива и връща слузесто и пресечено около 2-3 лъжици.  Този проблем го няма, когато я храня с адаптирано мляко.  Познати ми казаха, че преява и й става тежко.  Възможно ли е да преяде с кърма?  Други казват, че има непоносимост към кърмата и да я изследвам.  Къде се прави това?
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Вероятно си притеснена да виждаш дъщеря си да повръща така. Дали педиатърът на бебето може да те насочи за консултация с подходящите специалисти (най-вероятно детски гастроентеролог или алерголог)?

Дали би споделила кога се случва повръщането - веднага след кърмене, по-късно? В каква поза е тя преди да повърне? Колко често е повръщането?

Объркана си дали може да преяде с кърма. Кърмата е много лесно усвоима храна и е естествената храна за човешките бебета. Тя се усвоява за 60-90 мин.

Относно притеснението за непоносимост към кърмата...Дали имаш предвид лактозна непоносимост? Лактозата е една захар в кърмата. При лактозна непоносимост бебето не може достатъчно да обработи тази захар. Обичайно това е много рядко заболяване и се наблюдава още от раждането. В по-късна възраст, ако се появи, се счита, че е симптом на друго заболяване, което може да увреди чревната лигавица (диария, алергия, друго). В този случай лактозната непоносимост е следствие от друго заболяване и с лечението на основното заболяване, симптомите на лактозна непоносимост би трябвало да отшумят.

Дали би споделила каква е организацията ви на кърмене - колко често, от едната или двете гърди, как преценяваш кога е време да смениш гърдите или да прекратиш кърменето? Как е организирано дохранването със заместител на кърмата, който споделяш, че приема?

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми.
Виж целия пост
# 2
Здравейте отново.  Започвам да отогварям на въпросите. На лекар сме другата седмица и ще поискам да направим консултация с гастроентеролог на първо време. 
Относно повръщането е когато се орига.  Може да е веднага след хранене или след 10мин.,понякога дори след час когато се събуди. Позата е за оригане,  опряна на рамото ми и гушната в мен.  Като честота е всеки ден.  Понякога само сутрин и следобед,  понякога само следобед,  но по няколко пъти пак подчертавам с оригането само се случва.
Храненето ни е общо взето на поискване. Около 2-2.5часа, рядко си прави и по 3 часа, по-често иска да суче на 1-1.5 и повече време стои около 30мин. Според мен не й стига кърмата.В тези случаи редувам двете гърди като видя, че не дърпа. Отделям я от гърдата и тя се събужда и пак търси.  Тогава я вдигам да оригне,  тя се разплаква и давам другата.  Цока около 20 мин.и се отпуска и заспива.  Когато се събуди обикновено 1час,  орига малко пресечено.
Не я дохранвам. Като заместител на кърма съм пробвала хип комбиотик и пребиотик.  Правя й доза и когато я видя, че е гладна съм давала.  Изява го с кратки почивки орига и заспива непробудно за 2часа и повече.  Това съм го правила 2-3 пъти този месец просто,  зада видя реакцията й.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Дали би споделила с колко е наддала дъщеря ти до момента?
А би ли писала кое те навежда на мисълта, че кърмата не й стига?


Честото връщане при бебето може да е притеснително за майката. Ще се радвам, ако ми пишеш как е минала консултацията при личния лекар и гастроентеролога.

Междувременно, ето някои идеи, които може да представляват интерес за теб, за облекчаване на симптомите на връщането:

— по-изправена позиция:

Държането на бебето в по-изправено положение както повреме, така и след кърмене може да помогне. По този начин гравитацията може да спомогне млякото да не се връща към гърлото.
Техники повреме на кърмене:
• Някои майки използват слинг, за да поставят бебето отпред на нивото на гърдите и кърмят в изправено положение или докато вървят:
• Кърмене в легнало положение на една страна, бебето повдигнато върху ръката на майката също може да помогне;
• Кърменето в полулегнало положение, бебето поставено с гърди върху гръдния кош на майката, с лице към гърдата, главата му да е леко над зърното, също може да помогне.
Техники между кърменията:
• Носене в "магическата бебешка поза" като майката използва лявата си ръка.
Връщането на храна може да се дължи на физиологичен отвор между стомаха и хранопровода. Това е нормално при бебета и с времето се израства. Отварянето между стомаха и хранопровода най-често е вдясно, поради което всяка поза, при която дясната страна е по-високо от лявата може да помогне. Ето тук има снимка и информация за "магическата бебешка поза": http://www.normalfed.com/wp-content/uploads/2014/08/magicbabyhold.pdf
• Спане, така че бебето да лежи на лявата си страна;
• Да се намали времето, което бебето прекарва в легнало положение (например на креват) или полулегнало положение (напр. в столче за кола, шезлонг). Полулегналата позиция води до натиск върху корема на бебето;
• Поставяне на нещо клиновидно под матрака, така че главата на бебето да е по-високо от краката.

— оригване:

Това, което ти правиш - помагаш й да се оригне звучи като добра идея.

— малки и чести хранения:
Някой бебета, които връщат често, може да искат да се кърмят по-често, тъй като кърмата действа като естествен антиацид, а и самото сукане ги успокоява. По-чест прием на по-малки порции може също да помогне за задържане на храната в стомаха. Когато бебето е нахранено, а би искало да суче за успокоение, някои майки избират да предложат по-празната гърда, където кърмата може да тече по-бавно.

— Други техники за успокоение:
Контакт кожа в кожа, носене, топла баня и масаж на бебето, може да му помогнат да се успокои.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 4
До момнета е качила 3кг. От консултацията стана ясно, че преява. За да връща толкова често означава, че поема повече отколкото може да преработи. Едро бебе е и започва да отключва рахит. Увеличиха й капките и ще я наблюдават. Започна много да се стряска от шумове дори докато спи. Поти се докато суче.
Как да разбера кога се е наяла,  защото повреме на кърменето тя заспива и продължава да суче,  но при опит да я отделя се събужда.  Тя суче и притваря очи и постепенно забавя сукането явно защото се унася. После пак започва да дърпа, но вече в просъница според мен.  Нали беберо знае колко да суче и кога да спре.  Моето май не знае..  Ххах.  Ще се радвам да отговорите на въпросите ми.  А именно имате ли случай бебе да преява с кърма,  на което да се дължи честото поръщане.  Причина за което мисля,  че е заспиването на гърдата.  Съответно как да се справя с този проблем?
Виж целия пост
# 5
Здравей,

Дали би споделила как беше установено, че преяжда? С какви изследвания беше установено започването на рахит?

Много майки се ориентират за това, че бебето се е нахранило по това, че то пуска само гърдата или заспива на нея. Бебетата не биха могли да преядат с кърма. Кърмата е естествената храна за човешките бебета и тя се усвоява много бързо - за 60-90 мин. Ако наддаването на бебето върви добре, то връщането на храна може да не е притеснително (бебетата имат физиологично отвор между стомаха и хранопровода). В подобна ситуация много майки намират за ефективни идейте, които ти изпратих в предишния пост.

Вероятно в тези две статии би могла да намериш подробна инфоррмация и отговори на въпросите си:
Повръщане и рефлукс при кърменото бебе: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=76874
Наддава ли прекалено моето изключително кърмено бебе?: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29212

Статиите са преведени на българси език от сайта на автора. Тя е консултант по кърмене с международно призната титла (IBCLC).

Ще се радвам да пишеш как намираш информацията в тях и дали някоя от идеите, които ти пратих за облекчаване на повръщането ти се струва нещо, което би опитала.
Виж целия пост
# 6
Преяжда според педиатъра по това, което му обясних. Тя суче по час и половина,  спи и суче,  не пуска гърдата.  Когато го направи след 40мин.примерно я оставям да спи.  Спи 5мин.и се събужда,   вдигам я и започва да се напъва и да мънка,  орига и връща мляко.  Според мен не е уместно да я дохранвам в случая,  защото и такова предложение имаше.  За да стои и спи толкова време значи нямам кърма. Предпочитам да я увелича,  а не да храня с мляко.  От друга страна пък пълни памперсите доста обилно, дори прекалено чак до кръстта, значи й стига..  Не мога да я разбера.
Относно рахита не са правили изследвания,  водят се само по това че се поти докато суче, много се стряска и когато заспи си върти главата проплаква и не е спокойна, и е едро бебе.
Виж целия пост
# 7
Здравей,

Мислиш ли, че е възможно някоя от идеите в статията за рефлукса да ти бъде полезна?
Ако се нуждаеш от информация за стимулиране на производството, не се притеснявай да ми пишеш Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Да,  ще помоля.  За сега пия чай на Хип и витамини за кърмачки Прегнакеар. Ям орехи, и обещавам да пия повече вода.  По принцип нямам навика да пия вода,  но понякога усещам силна жажда и се сещам, че не съм пила цял ден. 
Виж целия пост
# 9
Здравей,

Притесняваш се, че производството ти може да не е достатъчно. Много майки споделят, че сукането от гърда може да стимулира производството най-ефективно.  Дали би обмислила по-често кърмене?

Друго, което би могла да обмислиш е кърмене и от двете гърди на едно хранене (ако вече не го правиш). Добра идея е да се увериш първо, че дъщеря ти е приключила с първата гърда, преди да й предложиш втората. След като приключи и с втората, би могла отново да й предложиш първата.

Прилагането на компресия на гърдата повреме на кърмене/цедене също може да е ефективно. Компресията би могла да помогне на бебето да получи повече кърма повреме на кърмене. Може да помогне и за това повече от мазнините да достигнат до бебето. Компресията може да се извършва и повреме на цедене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до изхода. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно (или докато кърмата тече, ако става въпрос за цедене). Когато бебето престане да суче (или кърмата престане да тече, ако става въпрос за цедене), компресията се отпуска. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб:
Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA

Много майки споделят, че контакът кожа в кожа възможно най-много и за продължително време, също може да стимулира производството и да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене. При този контакт се отделя хормона окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Освен това, този контакт е много приятен и за двете страни 

Допълнителната стимулация на гърдите с цедене също може да стимулира производството. Бих могла да ти пратя повече информация за изцеждането, в случай, че представлява интерес за теб.

Относно водата, може да е добра идея майката да се води от чувството си за жажда. Наистина, както и ти споделяш понякога човек може да забравя да пие вода. В такива ситуации на много майки им помага да имат вода с тях докато кърмят, тъй като тогава най-често ожадняват. Други майки оставят бутилки с вода на видни места в дома си, за да си напомнят да пият докато минават покрай тях.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия