При влизане в нов апартамент?

  • 42 749
  • 19
Здравейте мамите извинявам се ако има друга такава подобна тема  Embarassed
Днес в 17,00h  ще ми връчат ключа от новия ми апартамент. Толкова съм щастлива и бих искала да направа нещо , но не знам какво. Ако някой знае какво се прави като традиция и изобщо има ли такава нека сподели  Hug Благодаря ви предварително
Виж целия пост
# 1

Радвам се много  за теб Мери!
ЧЕСТИТО Hug
Да бъдете щастливи там!


Аз знам,че се хвърлят монети ,
за да се оглася апартамента от звънки детски гласчета -
така както звънят  монетите.
Това го казваш когато хвърляш монетите на пода!
Виж целия пост
# 2
Благодаря ти миличка
Аз трябва да ги метна нали.
леле толкова съм щастлива че направо ще се побъркам Grinning Grinning Grinning
най накрая мечтата ми  е осъществена
БЛАГОДАРЯ ТИ Hug
Виж целия пост
# 3



Знам колко си щастлива!!!
Ти или съпругът ти ги хвърлете и си пожелайте.....
Виж целия пост
# 4
Честито!  Simple Smile

Благородно ти завиждам за вълнението. И аз си мислех, че е хубаво да имаш апартамент, а откакто имам, нищо не ми трепва, ама грам. Да не говорим пък за ритуали да мисля около него... ама аз никога не съм си и мечтала много за апартаменти, сигурно затова съм толкова безчувствена на имотните теми.
Виж целия пост
# 5
На мен скоро ми казаха, че при първото влизане - като ти дадат ключа, трябва да занесеш там метла, хляб и вода.
За да ви е винаги чисто, и да не оставате гладни и жадни Simple Smile

Имам чувството, че имаше и 4то нещо, но сега не си спомням какво беше:(

Успех в новото жилище   bouquet
Виж целия пост
# 6
Честито!   bouquet
Копирам от една друга тема Peace


Български традиции
Влизането в новия дом също е съпроводено с обреди и обичаи, които узаконяват новата къща и регулират взаимоотношенията между семейството, рода и съселяните.

За да има благоденствие и щастие в къщата, настаняването в нея трябва да стане на хубав, “лек ден”, обикновено понеделник или сряда, или “когато месечината се пълни”.

По традиция първият, който прекрачва прага, обикновено е най-възрастният от семейството (баба, дядо, прабаба, прадядо), но може да бъде и бременна жена или млади хора и добронамерени приятели. Основно изискване е те да са от “пълна къща”- в която хората са живи и здрави. Да хвърлят дребни стотинки  и парички из къщата, за да се "въдят" парите в семейството на новодомците.

Съществен момент при влизането в новото жилище е запалването на огъня. На него се отдава много голямо значение поради важната роля, която има огнището като функционален и символичен център на семейния живот в дома. Според народното вярване, като се запали първият огън, къщата получава своя стопанин - невидим дух. В различните български краища огнището запалват свекърът и свекървата, майсторът, който е строил къщата, стопанката на дома, а някъде - младата булка.

Обичаите и обредите при влизането в новата къща отразяват превръщането на сградата в жилище. Със запалването на огнището, внасянето на хляб, вода, сол, икона и най-необходимите предмети от покъщнината се слага началото на “усвояването” на дома. За дълъг и щастлив живот на обитателите му отново се коли курбан - задължително от мъжко животно, и се прави освещаване - водосвет или маслосвет. По-заможните стопани колят теле, овен или агне, а сиромасите - пиле. Обикновено курбана коли стопанинът и това става над огнището, до източната стена на къщата, на прага й или под плодно дръвче в двора. После на богата трапеза се канят роднини и съседи, които носят дарове за новия дом – котли, сахани, тави, черги и хранителни продукти - брашно, фасул. За този важен момент се избира голям празник като св. Богородица, Димитровден. Традиционните български обичаи и обреди около построяването и настаняването в нов дом се правят с надежда и пожелание за благоденствие, дълъг и щастлив живот. И до днес те се изпълняват в селата.
Виж целия пост
# 7
Благодаря ви мили дами.
Снощи си взех ключовете, Simple Smile дадох монетки на дъщеря ми която е на 5 години и заедно ги метнахме. С нас беше и майка ми и една моя приятелка. Аз бях в еуфория ,бях на десетото небе. По разчистихме малко . Днес същото ме чака чистене ... Hug да ви кажа честно от доста време не съм била така щастлива. благодаря ви за отговорите
Пожелавам Ви хубав ден от мен
Виж целия пост
# 8
Мери Би, честито! Пожелавам ти комфорт и щастие в новия дом! Искрено ти завиждам, защото и аз чакам с нетърпение до 1 месец да вляза в нова къща! Ако искаш погледни тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=304292.msg7782174#msg7782174
Виж целия пост
# 9
Честито и от мен!
Аз лично, като взех ключовете, влязох вътре и нададох дивашки викове на щастие, съпроводени с буен танц на радостта. Рипах в продъжение на поне 10 минути /все още нямаше никакви мебели и пространство за салта имаше бол/, докато осъзная, че в кооперацията има и други хора и не е ясно как възприемат моя необуздан примитивен възторг.
Виж целия пост
# 10
Направо ме просълзи с описанието какво си направила като си влязла в новия апартамент HugМного вълнуващо Hug
Желая ти много ,много щастие да преживееш в него със семейството  си:bouquet:
И аз очаквам с нетърпение влизане в нов дам,но дай боже след 1-2 години ще стане и това Laughing
Виж целия пост
# 11
Понеже и на нас ни предстои ми е интересно да споделите дали сте правили освет със свещеник и прочее и  какво точно се прави....

п.с. имаше една тема преди време, но май доста назад е отишла Thinking
Виж целия пост
# 12
аз пък съм чувала, че когато влизаш в нов дом (необзаведен обаче), се пуска една котка вътре и на местото, на което котката легне, трябва да се сложи леглото. Предполага се, че там е най-енергийното място в дома и там най-добре ще се отпочива.

Иначе за обзаведен дом се прави освет и се внася икона, а после се пали камината.

Честито и само хубави моменти да вижда апартаментчето   bouquet
Виж целия пост
# 13
 Пак аз - вече по всичко личи, че ще влезем в апартамента наполовина готови, т.е. в кухнята намя да има нищо, цял месец ще се храним на ресторант Mr. Green, половината неща ще са по кашони......

та в тая обстановка, не виждам как ще викна свещеник, нито пък гости, /както съм присъствала/...и въобще, доколко е важно освета да се състои точно в първия ден, в който ще останем да спим там? ooooh! newsm78
Виж целия пост
# 14
Спокойно- ние живеем вече почти година в ситуация, подобна на твоята Crazy.Е- кухня вече имам, но и кашони са останали Joy Та- с 2 думи има още за довършване.Много ни се искаше и ние "като хората" да влезем само по пантофи и всичко да е ок, ама - не стана.Не смятам че  има някаква негативна енергия или нещо от сотра като сме влезли без освещаване, но се надявам скоро да направим истинско освещаване- ей така- за здраве Peace
Не се притеснявай- направете го така че да ви е един хубав празник и спомен  самото събитие, а дали е в пърия ден- не е толкова важно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия