Неделна закуска

  • 5 364
  • 8
Не знаех какво име да й сложа, правеше я навремето баба ми, тя й казваше катена пита.
400 мл топла вода
1 жълтък
1 пакетче суха мая, то съответства на 1/2 кубче
хл. сода на върха на ножа
1 ч. л. захар
1 с. л. равна сол
брашно
Омесва се в горния ред и се разделя на 4-5 топки, всяка се разточва и намазва с масло, баба ми навремето със свинска мас, май става по-хрупкаво  Wink. Навива се на руло, след това на охлювче и пак се разточва, поръсва се със сирене и се сгъва на полукръг и се нареждат, зависи от тавата, по 2 или 3 полукръгчета в 1 тава обилно намаслена. Като се постави на дъното на тавата се обръща за да е намаслено от двете страни и се пече на 180*С докато се зачерви от двете страни. Баба ми го печеше на дървената печка отгоре като го обръщаше, но при липсата й сега и във фурна става.
Виж целия пост
# 1
Не знаех какво име да й сложа ....

"Катена пита" звучи добре newsm10

Ще я пробвам непременно  bouquet
Виж целия пост
# 2
Аз нищо не разбрах от подредбата EmbarassedДай пак, моля те, че много си падам по месенето и искам да пробвам тая питка!Значи като разточиш всяка топка и я намажеш, после една върху друга ли ги редиш или всяка поотделно навиваш?И като как по-точно се разточва охлювчето newsm78А после като ги редиш в тавата полукръговете не стават ли всъщност няколко отделни питки newsm78
Виж целия пост
# 3
Лелеееееееее, супер ми звучи Peace, веднага ще метна половин дозичка в неделя, че май 3 чки ще ни стигнат като се има пред вид традиционното неделно освинване вкъщи (за сведение това ни е денят на удоволствията, за които нямаме време през седмицата и направо едва им насмогваме, ядем през 3 часа като новородени. В понеделник отиваме на работа с разширени стомаси и пак сме гладни...ама това е друга тема Laughing). Та въпросът ми е колко тънко се разточва? Ако ми кажеш като баба ми "Ами да се виждат цветенцата на мушамата" Laughing веднага ще ме откажеш! Crazy Не за друго, ами нямаме мушама Wink
Виж целия пост
# 4
1. Значи, разточваш една топка да стане кръгъл лист, и да не е кръгъл лист да е  Mr. Green.
2. Мажеш с масло.
3. Навиваш на руло, руло-охлюв  Grinning.
4. След това рулото-охлюв разточваш пак на лист.
5. Поръсваш със сирене и прегъваш на половина да стане полукръг. Затискаш малко с пръсти да не се отвори.
6. В тавата се подреждат една до друга, не една върху друга!
7. Не се разточва тънко като лист за баница, ами горе-долу като лист на бутер тесто, може и малко по-дебело.
Да, нещо като отделни питки, но като се изпекат и те се съединяват, и да не се съединят не е проблем, пак ще се изядат  Mr. Green
Целта е да стане като многолистно тесто, за това се меси и точи няколко пъти.
Абе да се надявам, че съм обяснила, пък ако не можеш да разбереш нещо, питай  Grinning
Виж целия пост
# 5
А на мен не ми стана ясно печенето. Като се зачерви от едната страна се обръща, за да се зачерви и от другата ли?
Виж целия пост
# 6
Не се обръща, навремето баба го обръщаше, ама го печеше на дървената печка отгоре.
Като се пече във фурна то се зачервява от двете страни.
Виж целия пост
# 7
Непременно ще го пробваме тази седмица,татито все се оплаква,че в неделя трябвало закуската да е по-така,пък на мен вечно ми се спи и никак не ми се става рано за да меся  Joy ,но този път ще се прежаля.Миаля,че ще остане доволен.
Виж целия пост
# 8
Мъжа ми меси в къщи. Ако кандиса да го направи това, ще го опитаме. Понякога го мързи и не му се занимава, а аз не мога да меся и точа и пътите, в които съм опитвала, полудявам, като вземе да ми лепне тесто по пръстите и между пръстите  Confused

Благодаря за рецептата! При възможност ще се пробва  Peace

П.С. А колко голяма трябва да е тавата, щом листите, сгънати на полукръг трябва да се слагат една до друга и да не се застъпват?  Thinking
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия