Какво да правя с майка ми?

  • 15 600
  • 69
Проблемът с майка ми е, че тя предпочита по-малката ми сестра пред мен. С мен се държи предимно с пренебрежение, а към нея не си позволява такива фриволности. Това си е било много дълъг период от време, но ескалира, когато отказах да уча, това което искаше тя.
В момента съм на 25 години и става все по-зле държанието й.
От малка са ми натяквали, че трябва да уча в УАСГ и да стана инженер. Влезнах там както беше планувано, но не ме влечеше и втората година прекъснах останаха ми 4 изпита, за които не исках и нямах желание да уча. Даже не си направих труда. Това семейството ми сметна, че е проява на слабост, че ме мързи да уча и не мога да взема тези изпити защото ми е трудно и може би съм по-глупава от тях... не знам. Само да уточня, че цялото ми семейство са инженери и за тях всичко друго не струва и дори не може да се сравнява.
След това прекъсване сама си изтеглих дипломата и кандидатствах в УНСС. Изкарах хубави оценки без подготовка и ме приеха. Вече съм 4-та година, успеха ми е около 5, но те продължават да се държат така. Сестра ми влезна в УАСГ и е втора година, майка ми само я прегръща, кара я да се прибира в Хасково и т.н. Аз живея с приятеля ми и когато се прибера вкъщи, което е рядко само ми се натяква, че съм разтурвала и някакви такива неща. Държа да кажа, че дори нещо да разтуря си го събирам, когато си тръгвам, знаете как е когато е с багаж, дори подрреждам на сестра ми нещата, които е оставила така и си е тръгнала за София, но това не се вижда. Макар, че с мен се виждат доста по-често, защото съм много повече време в Хасково, тъй като съм задочно (майка ми каза, че няма да плаща 10 години за студент в София и работя във фирмата на родителите ми, когато ги няма и са на почивка, което е често се справям напълно сама с всичко, но и това не се отчита).
Когато аз взимам изпити с 5 и 6 все едно нищо не е станало те си мислят, че оценките ей така си ми ги пишат, може да пишат ей така ама 3-ки. Освен това аз комбинирам ученето с работа и се справям, а другото и дете даже 3 да изкара са супер горди.
Баща ми е неутрален, той по-скоро се радва и на двете ни.
Да говоря с нея не е съвет. Поне 10 пъти минимум съм й казвала как се чувствам, плакала съм и т.н., има ефект за около 10 дена, но после пак се започва същото. И с баща ми съм говорила, но дори той да й каже ефекта е същия.
Най-гадното е, че това отношение се прехвърля и върху приятеля ми, защото с приятеля на сестра ми се държи по-добре и той го усеща.
Сестра си много я обичам и нямам нищо против нея, тя не е виновна за държанието на майка ми.
Просто ако някой може моля ви дайте ми съвет как да я накарам да се гордее с мен или поне да ме уважава като човек?
Как да се държа, за да съжали, че е постъпила така или още по-добре да осъзнае, че греши?
Виж целия пост
# 1
Проблемът с майка ми е, че тя предпочита по-малката ми сестра пред мен.

Всички родители си имат фаворити измежду децата си, дори и да твърдят, че това не е така. В твоя случай това е сестра ти. Преживей го вече и карай напред!
Виж целия пост
# 2
Да добре аз ще го преживея, но приятелят ми не се чувства добре от това. Аз искам да празнуваме всички заедно празниците, а не да нараства това напрежение и накрая да трябва да ходя да се виждам сама с родителите си.
С него сме заедно от почти 3 години, живеем заедно и мислим за брак.
Виж целия пост
# 3
А и аз не искам да съм фаворит, просто искам човешко уважение и нормално отношение нищо повече.
Мислила съм да спра да се виждам и говоря с нея за по-дълъг период от време, ей сега по сесията един месец да не говоря с нея, но не знам какъв ефект ще има това.
Виж целия пост
# 4
Извинявай  , ама след като си им (на родителите ти ) споделила как се чувстваш , и няма ефект ...   Имам същия случай , ма малко по - брутален от твоя .  След всеки мой разговор , ефекта траеше не повече от 10-тина дена , като при теб . Моята по - малка сестра е по - успяла , по - чаровна , по - мила , има много добър мъж , който се грижи за нея и я отведе да живеят в Германия . Аз съм издънката , дето им носи само проблеми , независимо колко успехи съм имала , независимо колко пари изкарвах преди време и бутах на всички да си имат . Мога с месеци да не се чувам с тях и няма да звъннат да разберат как съм .
 Ще ти кажа едно , не те познавам  , но се гордея с теб , с твоите успехи , с това , че учиш това , което ти е на сърце , че имаш човек до себе си . За мен ти си успяла млада жена .
Тези думи , които ти написах , ги чувам обикновено от чужди хора за мен и мисля да им повярвам . Аз не ги чувам от близките си , но ти пожелавам един ден ти да ги чуеш , ако не , здраве да е . За мен ти си успяла и аз се гордея с теб   bouquet
Виж целия пост
# 5
Ако съм на твое място ще се откъсна постепенно от тях и няма да ги пусна в живота си. При това ще им го кажа директно.

Виж целия пост
# 6
Започвай да работиш по своята независимост. Понякога има едно "златно дете" и другото каквото и да прави, все му намират кусури.

Браво, че и работиш, и учиш. Така ще си крачка напред. Ама търси независима работа в София. Пък да видим след няколко години кой къде ще е, независимо от инженерната диплома.
Виж целия пост
# 7
Каквото и да ти напишем,сърцето ще те боли от несправедливото отношение.За съжаление,родителите винаги предпочитат едното си дете ,въпрос на чувствителност и интелигентност е да не го показват.Явно вече е време да разпериш криле и да се откъснеш от бащиния дом.Ти наистина си една успяла млада жена,щом учиш ,работиш и имаш до себе си човек,който те обича и уважава.Мисли за създаването на собствено семейство и не се оглеждай назад.Надали ще промениш майка си от сега нататък.Ако ти създава дискомфорт,просто ограничи контактите.
Виж целия пост
# 8
Винаги съм намирала за изключително жестоко родители да делят децата си!Имам много лошо мнение за такива хора и малко ги съжалявам.Не знаят какво губят!
Виж целия пост
# 9
Не съм съгласна, че всички родители делят децата. Вярно е, че за по-малкото дете нещата обикновено са по-различни, защото все пак тя/той е по-малък и т.н., но това не променя нищо. Родители, които имат такова отношение към детето си, каквото описва авторката /дори и само майка й/ е меко казано неадекватно и неправилно. Разликата между мен и сестра ми е 6 години и аз винаги съм била по-голямата, била съм и по-самонадеяна, по-самостоятелна. Сестра ми винаги е била най-добрата в училище /за цялото училище имам предвид/, не е бягала от час /аз им създавах понякога тревоги в тази насока  Joy/ - абе идеалното дете. Но никога не е имало нито съпоставяне между нас, нито сравнение, нито различно отношение. Никога не ми е било странно, нито на нея , ако аз получа от родителите си нещо /материално имам предвид/, а тя не - и обратното. Освен всичко я обичам изключително много и тя е най-близкия ми човек, наравно с мъжа ми.
---------------------------------------------------
Когато единия родител се държи както се държи майката на авторката, това предполагам боли изключително много. И може да доведе до отчуждаване между двете деца и дори ревност и завист. Не казвам, че в случая е така, но не е изключено. Авторката трябва да се дистанцира постепенно от мнението на майка си, защото е видно, че то все още означава много за нея /което е съвсем нормално, още повече на възрастта, на която е/ и да намали разговорите. Да се съсредоточи върху себе си и желанията си и любовта на човека, с когото е. Да покаже, че нейното мнение /на майката имам предвид/ е без значение, че тя ще продължи да се занимава с това, което иска, защото живота си е неин.

Честно казано не мисля, че има начин да промени отношението на майката, освен ако не спечели някаква много реномирана работа, не се издигне в сферата, в която учи, някакви постижения и признания от други хора. Това обаче няма да истинско. За съжаление трябва да кажа, че майка, която не иска да издържа детето си, защото не учи това, което тя иска /при условие, че може да си го позволи/ и винаги намира поводи за недоволство не подлежи на поправка. Съжалявам, но е факт.

Виж целия пост
# 10
Просто ако някой може моля ви дайте ми съвет как да я накарам да се гордее с мен или поне да ме уважава като човек?
Как да се държа, за да съжали, че е постъпила така или още по-добре да осъзнае, че греши?

Замисли се, дали изобщо е нужно да влагаш усилия по посока тези въпроси.
Виж целия пост
# 11
Обикновено по-малкото дете в семейството е по-обгрижваното,по гледаното/галеното от мама и по-любимото....Ние по-големите сестри сме научени да сме по-отговорни,по-самостоятелни,грижели сме се за по-малките си сестрички още от деца,взимали сме ги от градина,приготвяли сме вечеря,почиствали, подреждали сме дома и каквото може да се сетиш.Когато нашите ги е нямало аз съм отговаряла за всичко в къщи-имала съм повече отговорности в семейството...A вниманието е повече към по-малките.Те са любимците в дома.
Ако малката плаче аз съм  виновна защото като по-голяма трябвало да се грижа за нея ,да отстъпвам за всичко.

Ти от твоя страна нищо не може да направиш за да заслужиш такова отношение каквото би искала.Не можеш да промениш нищо както и да се държиш,каквото и да и обясняваш...Това не е в твоето поле...Най-добре си живей живота и не се вживявай в това.Тя вече не би трябвало да е такъв фактор в живота ти-така ,че не страдай толкова.
Вече си голям изграден като личност човек -създай си свое семейство, вложи емоциите си там и не гледай назад...защото наистина боли.  bouquet
Виж целия пост
# 12
  На мен ми се виждаш една разумна и отговорна млада жена. Не е нужно непрекъснато да търсиш одобрението на майка ти. Вече си възрастен човек и двете сте, малко или много равни. Скоро и съвсем ще се отделиш от тях и аз те съветвам като завършиш да си потърсиш работа другаде, а не в семейната фирма, където винаги ще са ти началници.

   И не е нужно да празнувате всички празници заедно, след като това ти носи неприятни емоции. Знаеш ли колко много години можеш да прекараш в напразни усилия да накараш майка ти да те оцени? Не ти е нужно нейното признание, помисли си реално. Достатъчно е да имате едни нормални отношения, вече не ти трябва задължително нито разрешението, нито одобрението и.
Виж целия пост
# 13
Да добре аз ще го преживея, но приятелят ми не се чувства добре от това. Аз искам да празнуваме всички заедно празниците, а не да нараства това напрежение и накрая да трябва да ходя да се виждам сама с родителите си.
С него сме заедно от почти 3 години, живеем заедно и мислим за брак.

Не се чувства добре, защото ти непрестанно му набиваш в главата колко зле се чувстваш, повече от сигурна съм. Затова спри. Преживей тази ситуация и продължавай напред. А колкото до семейните празници, ами като не те искат, не се натрапвай! Голям праз. И моят брат беше любимо дете, но така се завъртя живота, че аз се грижа за родителите си. Не съжалявам и не ги укорявам защото зная, че над чувствата си човек няма власт. Не можеш да се накараш да обичаш или да мразиш някого. Дори когато става въпрос за собствените ти деца - човек не може да контролира чувствата, които изпитва към тях. Това става отсамосебе си. Затова, престани да се вглеждаш в отношенията си с майка си, ами си гледай собственият си живот.
Виж целия пост
# 14
Не можеш да се накараш да обичаш или да мразиш някого. Дори когато става въпрос за собствените ти деца - човек не може да контролира чувствата, които изпитва към тях. Това става отсамосебе си.
Сериозно? Stop
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия