Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 670
  • 296
# 240
Мишел, мерси за хубавите линкове, прочетох ги с голям интерес.

За Масларова думи нямам, едно си баба знае, едно си бае, казват хората за такива като нея. Мисля, че по - некомпетентен соц. министър не сме имали. Бие рекордите за всички времена. Даже мислех да гласувам за нея в `Най - великите българи` Laughing
Виж целия пост
# 241
До Sarra.

Обезщетението за нетрудоспособност се зичислява по следния начин. Взимат се под внимание 6-те месеца преди месеца, за който се изплаща обезщетение и се прави следното:

Определя се осигурителния доход, в който се включват всички плащания, върху които са правени удръжки за фонд Общо заболяване и майчинство -  основна заплата, клас прослужено време, доплащания за сменен режим на работа, доплащания за нощен труд, плащания за платен отпуск и др. ( социалните плащания като разходи за храна, транспорт и т.н., за които не се внася ДОД не влизат в този доход ). После се определя броя на дните, за калкулиране на обезщетението. Това са дните, в които сте работила, както и дните на платен годишен отпуск. Ако имате неплатен отпуск, за тези дни се взима МРЗ.
И така, ако заплатата ви е 220 лв., а месеца има 22 работни дни, ще се стигне до среднодневно обезщетение от 10 лв. Ако през този месец имате например 3 дни болничен, тогава ще имате осигурителен доход в размер на 190 лв., но пък и отработените дни ще са 19, така че отново стигаме до 10 лв.
Така се процедира и за останалите месеци.
После се прави проверка дали случайно брутното възнаграждение за болничен не е по-малко от нетното възнаграждение за болничен, което пък се получава, като се приспаднат удръжките, направени от този доход и пак се раздели на отработените дни. Това може да се получи най-вече когато имаме осигуряване на таван или под минималния осигурителен доход.
Както виждаш, няма значение дали си била в болничен 2-3 дни или не. Отпускът, ако е платен, също не дава отражение. Така че, би следвало да получаваш приблизително 90% от осигурителния си доход.

Виж целия пост
# 242
Здравейте, момичета!
Аз съм от Декемврийския форум и едва тези дни открих тази тема.
Нека първо поздравя всички вас, които се борите за правата на всички ни. От снимките ви виждам, че няма да сте материално облагодетелствани от промените, които до голяма степен ще станат реалност благодарение на вас. Уважавам хъса, с който се борите. За следващите мероприятея съм на линия и аз.

По въпроса за детските мисля следното:
1. Смятам, че трябва да отпаднат каквито и да било детски.
2. Смятам, че трябва да се въведе наистина смислено подоходно облагане - нека държавата сметне какво може да си позволи.
3. А за хората без доходи или с много малки такива - склонна съм да им се дават помощи под формата на безплатни (или по-евтини) ясли, детски градини, учебници, "топло мляко и закуска" или както там го водеха,  и т.н., но не и пари на ръка.

И малко размисли на тема как се изчисляват сумите за болничен за бременност и раждане (това, което сега е 90% от осигурителния доход за последните 6 месеца):
Предполагам, че много от майките, които се осигуряват на ниска заплата, а вземат други суми на ръка, и които успеят да се договорят с работодателите си, ще си увеличат официалните  доходи точно за тези 6 месеца. Не смятам обаче, че това е честно. Затова бих предложила този срок да не е 6 месеца, а или поне 1 година, или направо средния осигурителен доход за целия трудов стаж. Така държавата ще има гаранция, че няма да могат да я "прецакат" така лесно.

И изобщо, смятам че трябва да има общи и ясни правила и никакви изключения. Когато има изключения (ако дохода ти е по-нисък, ако имаш неизвинени отстъствия и прочие), то все ще се намерят хитреци, които да се възползват от тях.
Виж целия пост
# 243
ZinaSt, много ти благодаря, явно не съм разбрала, че отпуската, ако е платена, няма проблем.
Още веднъж, много благодаря за отделеното време и старание. Успех на всички ни, приключвам с моите питанки по темата във вашата иначе много по-важна друга тема тук!  topicclosed
Виж целия пост
# 244
В малките градове, където няма работа, като ти кажат ще те осигуря на МРЗ, ако искаш почвай, други има 100 които чакат затова място....какво ще направи човекът ще стои без работа ли?

За съжаление още не ми хрумва вариант какво може да се направи. Може би единствено да се дават по-големи финансови облекчения на работодателя и работника при по-високи заплати. Но незнам доколко това е възможно и как... newsm78
Виж целия пост
# 245
Elitza,

значи, когато работникът взима примерно 500 лв, а се осигурява върху по-ниска заплата, няма проблем, а когато изведнъж реши да започне да се осигурява на реалната си заплата, и да взима повече болнични, тогава не  е честно!

Значи, когато нещата си идват на мястото, се страхуваме, че държавата ще си помисли, че правим шашми.  Grinning

А идеята за безплатни ясли и детски градини е наистина много добра!
Виж целия пост
# 246
Аз подкрепям предложението на Kleo. В него добре са комбинирани държавните помощи и данъчните облекчения. И също съм съгласна, че трябва да се действа едновременно на двата фронта. Нищо, че промени в семейното подоходно не се предвиждат за 2007г. Ние нали се борим за по-добро бъдеще.
Що се касае равнопоставянето на децата ни - едни деца имат огромна нужда от тези 18 лв., за други те са смешни. И напълно разбирам родителите, които не биха се занимавали да си ги получават, ако са добре материално. В тази насока според мен може да се иска увеличаване на тези 200лв. доход на член от семейството. И да се иска този доход да бъде доказван примерно 3 месеца назад, а не 12 както е сега. Така повече семействата, които имат нужда, ще получават детските.
Според мен трябва да внимаваме с изказванията на тема "Малцинства - болшинство". Защото станахме доста популярни, четат ни все повече хора и на някой може да не му харесат постингите за "българските семейства" и т.н. Освен това на доста хора сме трън в очите и спокойно някой може да реши да насъска срещу нас някоя от многото организации, защитаващи "правата на малцинствата" (горките те). А тези организации са толкова нагли, защото много добре знаят каква подкрепа имат от ЕС. А нали и ние търсим подкрепа от там. Ако искаме да я получим, трябва да внимаваме.
Още нещо - въвеждането на "образователен ценз" неминуемо ще доведе до възникване на така наречените корупционни схеми. Т.е. ще се развихри една буйна търговия с дипломи за средно или основно образование (зависи от приетото условие).
Виж целия пост
# 247
...Затова бих предложила този срок да не е 6 месеца, а или поне 1 година, или направо средния осигурителен доход за целия трудов стаж. Така държавата ще има гаранция, че няма да могат да я "прецакат" така лесно...

Това е просто нереалистично, пък държавата постоянно ни прецаква по всички параграфи, че не мисля че трябва да си насочваме усилията в насока как по малко да прецакваме държавата, а как да я побутнем да свърши нещо за нас данъкоплатците, все пак държавата това сме ние
Виж целия пост
# 248
Да си кажа и аз мнението за детските и семейното подоходно облагане.
Всички деца да взимат детски надбавки без оглед на дохода на родителите.
1. За първо дете - 40лв
2. За второ дете - 50лв.
3. Ако първата бременност е многоплодна:
40лв + 50лв за близнаци, 
40лв + 50лв + 50лв за тризнаци и т.н., т.е. всяко от едновременно родените деца получава детски по 50лв, а само едно от тях 40лв.
4. Ако втората бременност е многоплодна - за първата бременност важат съответно 1точка или 3 точка, а за втората бременност важи 3 точка.
5. За трето и всяко следващо дете - не се получават детски.
Паралелно с това се въвежда сериозно семейно подоходно облагане. Родителите с високи доходи получават най-големи облекчения ако имат трето или четвърто дете. А циганките получават повече пари, но само за 2 деца. Така биха могли да им осигурят и по-добри грижи, а и нямат интерес да раждат повече деца, за да взимат помощи за тях. Родителите със средни доходи, които могат да си позволят 2 деца също ще взимат прилични детски.

Подчертавам, че сумите са примерни и подлежат на корекция. Възможно е също да се дават детски и за трето дете, но си мисля че "средностатистическия българин" има средно по 2 деца. Това е само идея и не искам никой да засегна. Но нека да помислим за семейното планиране.

Томасе, само едно еточнение. При първо раждане с близнаци и двете се водят втори деца, мисля, че и при второ раждане с многоплодна бременност децата пак се водят втори, защото поне това са преценили политиците, че с многоплодните бременности е по-различен случая.

Аз не съм за равни детски за всички. Даже смятам, че неосигурените не трябва да получават детски, ако и двамата родители не  работят. Ако единия от тях работи нямам нищо против. Но това си е лично мое мнение, на което няма да настоявам, за да не стане пак скандал.

Също смятам, че трябва да престанат да се наричат помощи, а да си детски надбавки към заплатата. И по този начин да престанат да се раздават като помощи.

Сега като чета мненията, смятам, че Клео най-добро предложение е дала.
Виж целия пост
# 249
А 90% от осреднения осигурителен доход за предходните 6 месеца. Тъй като обаче, върху болничните не се внасят осигуровки, на практика за 5-те месеца болничен за задържане се счите, че сте осигурявани на МРЗ. Следователно, по време на болничния си за бременност и раждане, вие ще получавате 90% от МРЗ!


Аз сама си се цитирам, обаче съм допуснала грешка, за което се извинявам. Говорих с една счетоводителка и тями обясни, че в практиката не се процедира така. Имам предвид, че ако през целия месец сте били в болничен, тогава като осигурителен доход ще се приеме обезщетението ви за болничен, а не МРЗ.
Т.е. по време на болничния за бременност и раждане ще получавате не МРЗ, а 70% от заплатат си ( 90% от обезщетението за временна неработоспособност. Самото обезщетение е 80% от заплатата ви. Следователно 90% от 80 % от заплатат ви прави 72 % от заплатат ви ).
Извинявам се още веднъж за грешката. Все пак едно е МРЗ, друго е 70% от заплатата. ( Поне за някои. За тези, които ги осигуряват на МРЗ е все тая. А те били близо 60 000 от бъдещите майки, казаха днес ).
Виж целия пост
# 250
Позволих си да публикувам тема по нашите въпроси в подфорума Родители в чужбина, оспамих и няколко от отчетните им по държави като им пратих линк към пуснатата от мен тема. Да видим какво могат да спеделят за навън, което ще ни е допълнение към това, което вече знаем...колкото по-информирани - толкова по-добре! Пускам ви линка и ме коригирайте, ако там съм подала някаква невярна информация...дано никой не се сърди на своеволието ми, все за някой ще е от полза...

http://www.bg-mamma.com/index.php?PHPSESSID=2480ad45982661f4150b … mp;topic=121312.0
Виж целия пост
# 251
Elitza,

значи, когато работникът взима примерно 500 лв, а се осигурява върху по-ниска заплата, няма проблем, а когато изведнъж реши да започне да се осигурява на реалната си заплата, и да взима повече болнични, тогава не  е честно!

Напротив, не е честно, когато майката се осигурява на висок доход само през тези 6 месеца, които са непосредствено преди болничния по майчинство. Затова според ман трябва да се гледат повече от 6 месеца назад.
Виж целия пост
# 252
Elitza,

значи, когато работникът взима примерно 500 лв, а се осигурява върху по-ниска заплата, няма проблем, а когато изведнъж реши да започне да се осигурява на реалната си заплата, и да взима повече болнични, тогава не  е честно!

Напротив, не е честно, когато майката се осигурява на висок доход само през тези 6 месеца, които са непосредствено преди болничния по майчинство. Затова според ман трябва да се гледат повече от 6 месеца назад.

За кого не е честно, ами че държавата като няма контрол над работодателя да осигурява работниците на реални заплати и да им осигури нормални условия на работа, защо майките да не търсят вратички за да могат да си гледат по добре децата
Виж целия пост
# 253
Ами и аз да напиша нещо за детските.
За мен най-добрия вариант е този, който гарантира равнопоставеност. А именно - държавата да гарантира определен приход на семействата за всяко дете от поряъка примерно на 600 лева годишно, който не е задължително да епод формата на детски добавки.
Ако например моето семейство тази година внесе 1000 лева данъци, вместо да ми дават детски, да ми върнат 600 лева от данъците. Ако обаче съм внесла само 300 лева данъци, тогава да ми се върнат тези 300 лева, а останалите да ги получа под други форми. Дали като детски, дали ще плащат 300 лева от таксата за ясла. Могат да ми покрият с тях данъка за апартамента и колата, например. Изобщо варианти много. Но така всички семейства ще получават еднакви суми.
Естествено, трябва да си има и условия. Ако аз по принцип не работя и не внасям данъци и осигуровки. И съпруга ми също не работи, тогава би трябвало за тези 600 лева годишно моето семейство да направи нещо ( един вид да си ги заработи, да си ги заслужи ). Например да работи определен брой дни в месеца безплатно за общината или нещо такова. Има толкова много работа, която да се свърши и за която не е необходимо специално образование. Все се оплакват от общините, че нямат достатъчно ресурси.
Така и тези, които са превърнали раждането на деца във професия, ще трябва да поработват. Няма да има майки с по 7-8 деца, които наготово да вземат пари всеки месец, за сметката на други, които работят и внасят осигуровки.
А колкото до обвързването на тези плащания с посещаването на училище, мисля, че това е задължително. Трябва да се задължават родителите да следят образованието на децата си. Иначе след 10-15 години идва следващата смяна на професионалните раждащи и така до безкрай.
Виж целия пост
# 254
Дами няма смисъл да гадаем как ще бъде със завареното положение. Става ясно, че преди да обнародват закона никои нищо не може да каже със сигурност. Да наистина е глупаво деца родени на една и съща дата да се третират по различен начин. Но уви живеем в една страна която тепърва въвежда социалната политика такава каквото трябва да бъде.
Относно малцинствата, лично мое мнение е че никои политик няма да си сложи главата под политическата гилотина и да застане зад предложение което макар и косвено разделя електората на някакви явни групи.
Подкрепям изцяло предложението на Хриси за детските. Лично на мен то ми се струва най-приложимо в сегашната обстановка. Колкото и да не искам да призная трябва да сме по обективни и да имаме в предвид обстановката и паричните възможности на държавата.
Има още едно нещо над което се замислям. Христина Христова и Весела Драганова казаха пред нас нееднократно, че на есен смятат да предложат нов закон за защита на българското семейство. На идея си нямам какво ще представлява той, а и Христова каза, че все още няма определени ясни представи. Но този закон ще регламентира може би точно статута на живеещите без брак и т.н.
Аз лично приканвам да мислим и да обсъждаме детските да помислим как разумно бихме могли да дефинираме живеещите на семейни начала и да настояваме за Семейното подоходно облагане. Това е така да се каже новата ни цел така както аз я виждам. Когато на една от срещите отворихме дума за това ни казаха, че това няма да стане тази година тъй като парите за това се заделят от бюджета. Нека се преборим да включат в обсъжданията си нашите искания, тъй като това облагане е в програмата и на трите партии от управляващата ни коалиция.
Лек ден на всички ви  bouquet Нека не се препираме, а да мислим и действаме конструктивно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия