Аутизъм (ASD) при възрастен

  • 2 828
  • 36
Здравейте. Бих желал да знам, какви са възможностите в България и в частност град Пловдив за диагностика и подпомагане на възрастни от така наречения горен край на аутистичния спектър или по-общо на хора с аутистични черти. Доколкото ми е известно в България все още не се поставя официално диагноза аутизъм на възрастни, поради липса на преведени и адаптирани инструменти за диагностика. От лична комуникация с д-р Барокова разбрах също, че в България е практика да се поставят погрешни диагнози на възрастни аутисти като например шизофрения. Въпреки, че имам резервации по отношение на аутизма като диагноза смятам, че е по-добре да се говори публично по темата, отколкото да се мълчи, защото проблемите на хората са реални.

Аутистичният спектър е доста широк и обхваща както хора, които не са способни да водят самостоятелен живот (profound autism), така и хора със семейство и кариера. Но това, че човек е в горната част на спектъра, не означава в общия случай че животът му е лек – рискът от самоубийство е висок при тази група.

За груба оценка на аутистични черти във възрастен съм попълвал английската версия на въпросника (Autism-Spectrum Quotient), който д-р Барокова и нейния екип адаптират. Получих оценка сочеща аутизъм. Бил съм и при психиатър – той отказа да ми постави диагноза, с мотива че има значително по-тежки случаи, но въпреки това спомена че попадам в най-горната част на спектъра.

За мен самият основен проблем е самотата. Аз съм на 40 години. Нямам близки приятели, а тези които мога да определя като приятели са значително по-възрастни от мен хора, на които понякога върша услуга срещу заплащане. Никога не съм имал романтична връзка с момиче/жена и това понякога ме депресира. Тук мога да вметна, че при самотните мъже рискът от самоубийство е няколко пъти по-висок от този при самотните жените. Имам хоби свързано с ходене по планините, което практикувам вече девета година. Когато смятам за уместно се заговарям с непознати туристи, но въпреки общите интереси не успявам да създам трайни познанства и не рядко в хижите стоя сам на маса. Нито огледалото нито кантарът показват, че съм чудовище. Пробвах няколко приложения за запознанства (Tinder, OKCupid и Bumble), но въпреки старанието ми да се представя добре на тях и месеци наред преглеждане на профили, не успях да създам трайно познанство с никого. Осъзнах, че в тях си губя времето, че те ми се отразяват зле, и че тази форма на запознанство поради множество причини не води до създаване на реални човешки взаимоотношения за повечето хора. Пробвах и Фейсбук, но в него също не видях средство за създаване на реални човешки взаимоотношения, а време губеща платформа за прахосване на вниманието, пълна с посредствено съдържание и повърхностни взаимоотношения, която ми се отразяваше зле.

Според мен нито антидепресантите, нито скъпо струваща психотерапия могат да заместят естествения човешки контакт или да потиснат неговата липса. За осъществяване на последния са нужни социални умения и интуиция, които при аутистите по разбираеми причини в една или друга степен куцат. Въпреки това за мен, и вероятно и за други хора, представлява интерес това, кои психолози и психотерапевти имат добро разбиране на аутизма и могат действително да бъдат полезни на възрастни аутисти.

Да, бил съм на консултация при две психотерапевтки, но те не ми дадоха ясна представа, с какво могат да ми бъдат полезни. От финансова гледна точка психотерапията е лукс за мен, който не мога да си позволя, така че необосновани разходи в тази насока не желая да правя. Предпочитам да харча парите си за разходки сред природата, където в общия случай усещам че съм на място, отколкото за изкуствени финансово мотивирани взаимоотношения със случаен психотерапевт. Тук мога да добавя, че съм чел „шедьоври“ на някои психотерапевти от моя град, в които те напълно игнорират възможността клиентът им да е различен по природа, и вместо това търсят причината сред тези „чудовища“ родителите.
Виж целия пост
# 1
Диагнозата с какво би променила ситуацията за вас?
Виж целия пост
# 2
Здравейте,
какво означава "в горната част на спектъра"?
Защо не потърсите кои са добрите специалисти в световен мащаб и не се позаинтересувате евентуално за техни книги или публикации с цел самопомощ? Това ми идва на ум на прима виста.
За подобряване на социални умения и контакти, какво бихте казали за доброволческа дейност, ако разполагате с повече време?
Виж целия пост
# 3
Диагнозата с какво би променила ситуацията за вас?

В интерес на истината за мен поне за момента диагнозата не е от значение, но може би за други би било облекчение да знаят, че много от трудностите, с които са се сблъсквали през живота произтичат от различие с научно прието име. А зад него има море от публикации и изследвания, много от които лесно могат да се открият в Интернет. Това себепознание според мен би дало известна сила на човек.

Здравейте,
какво означава "в горната част на спектъра"?
Защо не потърсите кои са добрите специалисти в световен мащаб и не се позаинтересувате евентуално за техни книги или публикации с цел самопомощ? Това ми идва на ум на прима виста.
За подобряване на социални умения и контакти, какво бихте казали за доброволническа дейност, ако разполагате с повече време?

Може би психиатърът имаше предвид, че не си удрям главата, като по-тежките случаи, за които той ми спомена.
Понякога върша доброволческа дейност, но не толкова заради самата дейност, а заради добрите отношения с познати на мен хора.
Виж целия пост
# 4
Доброволческата дейност/ грижа за другите помага при някои състояния според психолози, също и като превенция срещу автоагресия.
Виж целия пост
# 5
Какви симптоми си открил за себе си, че сам стигаш до такава диагноза?
Виж целия пост
# 6
Първо и да можеха да ви диагностицират, а в България е много трудно. С нищо няма да ви помогне.
Предполагам, от написаното, че това, което истински те безпокои е самотата. Тя може да бъде едно много тежко одеяло, което те затиска и изсмуква всяка радост.
Трябва да ти кажа, че изобщо не си сам в това. Има хора, които са необвързани и живеят сами.
Има овдовели.
Има такива, които са отчуждени от семействата си.
Има хора с лоши социални умения или със социална тревожност.
Има и такива, които са самотни в брака си и живеят в тихо отчаяние.
Има хора, които страдат от аутизъм (както ти), посттравматично стресово разстройство и т.н.
Има хора, с разнородни травми, които им пречат да общуват пълноценно.
Всички те се чувстват самотни.
Не си сам в самотата.

Също така не е лесно да си необвързан мъж на средна възраст в свят, създаден за семейства. Това може да те накара да се почувстваш още по-сам.

Отделно, за една жена, както и да изглежда тя, е много по-лесно да се сдобие с някакво мъжко внимание. Макар и токсично и не удовлетворяващо. Всъщност нужно ли ти е такова? Не е ли по-добре никакво, пред това?

Аз познавам двама мъже, които биха се вписали в описанието, което си написал. Единият е в ранните четиридесет, другият е в ранните петдесет.
И втория, съвсем го бяхме „отписали“, но в крайна сметка си намери приятелка. Макар и тя да има “psychological issues”. Търпението и търсенето понякога се отплащат, когато си склонен на известни отстъпки.

Първият, все още „търси“ и се чуди защо на 40+ с прилична работа, финансово стабилен и със собствен дом е сам и никога не е имал партньорка/приятелка/съпруга. Той се чуди, но не вижда, че крайната му спестовност пречи. Въпреки сериозните спестявания, с които разполага, ходи със чисти дрехи, но захабени. Носи същото яке 10+ години. Слаб е, но не е атлетичен и подържан. Кара стар, евтин велосипед до работа. Сега, това всичко може да са прекрасни качества за съпруг с 20+ години брак и ипотека, но за кандидат е отблъскващо. Отделно не е от тези, които са щедри и към потенциалните си кандидатки.
Още един проблем е, че насочва вниманието си към жени, които са много над лигата му. Никаква самопреценка.

Не казвам, че твоя случай има общо. Просто давам храна за размисъл.

Използвай самотата си за себепознаване.
Според мен, ако аутизма ти пречи да общуваш, концентрирай се в това, да се научиш да общуваш малко по-ефективно. До колкото можеш. Всеки напредък е добре дошъл. Има стотици книги и семинари. Иди в библиотеката. Даже семинарите са много по-добра идея, защото там, можеш да срещнеш себеподобни. Може да не ти идва от вътре, но да е полезно. Това, ако искаш партньорка.
И сайтовете за запознанства може да работят, но също е необходимо търпение. Да си напишеш добре обявата. Да си сложиш хубави снимки. Да пращаш смислени съобщения, да таргетираш добре потенциалните партньорки. Да бъдеш джентълмен.
Погрижи се за себе си. За душата и тялото си. Спортувай. Обличай се добре. Храни се с качествена храна. Грижи се за здравето си. Намери своята духовна храна. Научи се да даваш, без да очакваш нищо в замяна. Нищо грандиозно. Малки жестове тук и там. А може би вече ги правиш тези неща? Не знам.

Но ако не виждаш смисъл в полагането на усилия, приемането е най-доброто, което можеш да направиш. Радвай се на онова, което имаш.
Виж Хенри Дейвид Торо. Самотник, обичащ природата. Никога не е имал приятелка или съпруга. Живял е напълно сам 2 години в малка къщичка на езерото Уолдън, сред природата. Оставил е страхотно литературно богатство. Бил е сам, но не се е чувствал самотен.
Виж целия пост
# 7
"Първият, все още „търси“ и се чуди защо на 40+ с прилична работа, финансово стабилен и със собствен дом е сам и никога не е имал партньорка/приятелка/съпруга. Той се чуди, но не вижда, че крайната му спестовност пречи. Въпреки сериозните спестявания, с които разполага, ходи със чисти дрехи, но захабени. Носи същото яке 10+ години. Слаб е, но не е атлетичен и подържан. Кара стар, евтин велосипед до работа. Сега, това всичко може да са прекрасни качества за съпруг с 20+ години брак и ипотека, но за кандидат е отблъскващо. Отделно не е от тези, които са щедри и към потенциалните си кандидатки.
Още един проблем е, че насочва вниманието си към жени, които са много над лигата му. Никаква самопреценка."
Не е "още един проблем", а ключовият проблем.
Виж целия пост
# 8
Доброволческата дейност/ грижа за другите помага при някои състояния според психолози, също и като превенция срещу автоагресия.
Доброволческата дейност, както и много други дейности е желателно да се върши предимно с желание, както се казва от сърце, не със задни мисли, и не защото някои казват че е полезна. Когато се заговарям с непознати туристи в планината с радост ги упътвам, но да засаждам дръвчета с група непознати например... не съм заинтересован.

Какви симптоми си открил за себе си, че сам стигаш до такава диагноза?
Не съм стигнал напълно сам до заключението, че имам аутистични черти – споменах за психиатър и за диагностичен тест, който попълних по предложение на д-р Барокова. Трудно ми е да си правя интроспекция, това между другото е характерно за аутисти, и не желая да си излагам много живота на публичен показ. Освен това аутизмът е доста разнороден (хетерогенен), така че не мога да бъда нещо от сорта на еталон за други хора. Въпреки това мога да кажа че още в ученическите си години забелязах разлики с връстниците си. Последните години в училище стоях сам на чин, въпреки че имах приятелски отношения с някои от класа. Мога да допълня, че въпреки добрите ми оценки бях обект на подигравки, които ми се отразяваха зле и мога да опиша като психологически кошмар.

Не харесвам силната музика например. Закусвам, обядвам и вечерям в точно определени интервали на деня – закуската и вечерята са почти винаги едни и същи. Спонтанността не е в природата ми – предпочитам да изготвям подробни планове за пътуванията си. Не умея да водя или участвам в разговори, в които по същество липса съдържание. Интересите ми са насочени предимно към физическия свят (планини, наука и други), не към социалния, но това не означава че не ме е грижа какво става в Украйна например. Не се интересувам от измислени истории, а от реалността – не чета художествена литература и предпочитам да гледам документални филми (впрочем рядко гледам филми). Не гледам телевизия и понякога се дразня, когато бъда принуден да гледам видео материал за да разбера посланието в него. Въпреки това ми хареса филмът „Навални“.

Формалните критерии за диагноза според ICD-11 са изложени тук.

Отделно, за една жена, както и да изглежда тя, е много по-лесно да се сдобие с някакво мъжко внимание. Макар и токсично и не удовлетворяващо. Всъщност нужно ли ти е такова?
Когато ходя по хижите виждам компании и двойки около себе се. Имах един случай при който ме настаниха в бунгало. След известно време в него дойде една двойка и легна на съседното легло (на около два метра от мен). Въпреки че имаше свободни легла жената избра да легне при мъжа, навярно защото го обичаше. Не можах да спя тази нощ – не само защото мъжът хъркаше, но и защото си мислех за липсата на жена в моя живот. На следващият ден ми предстоеше тежко изкачване на връх Вихрен по най-опасания маршрут – през Джамджиевия ръб. При това са наложи да изкачвам почти отвесен скален склон. Ако се бях подхлъзнал там или бях направил грешка поради стрес/умора навярно щях да се свлека доста метри надолу и да се претрепя.
Виж целия пост
# 9
Почти 100% от хората, ако бъдат изследвани, ще попаднат в някой аутистичен спектър. Въпросът е, че на повечето хора въобще не им пречи да живеят пълноценно- работа, романтични отношения, приятелства и т.н.
При вас доколкото разбирам има доста неща, които ви пречат и като цяло си имате някакви лични особености, които според мен ще е трудно да задържат някой човек при вас. Откровено казано. А и доколкото виждам вие сте си подредили нещата, живеете по своите правила и така ви е ок.
Може би вашите родители ще ви кажа, дали това ви е от детската възраст или сте го развили с течение на времето - например рутината да вечеряте винаги по едно и също време.
Не знам с какво ще ви помогне да бъдете диагностициран като аутист, но дали сте аутист, дали сте асоциален, ако на вас ви е добре така да живеете , какъв е проблемът?
Интересно ми е дали живеете сам или живеете с родителите си и как те възприемат вашите навици. Също така е интересно да се определи дали вие сам се грижите за себе си - например дрехите, храната или има някой , който ви създава този комфорт - храна в точен час и т.н.
Няколко пъти споменавате самоубийство, за това мисля, че е много хубаво да разберете себе си и да насочите мислите си в друга посока. Като цяло аутистите са си ок да са си аутисти и не се интересуват дали на околните това им е ок, те не търсят отговори на въпросите, на които вие търсите.
Виж целия пост
# 10
^^Това не е съвсем така. Само 1% от населението е засегнато. Спектър означава, че състоянието се проявява с различни симптоми, в зависимост от кой тип е и колко е изразено. Предлопагам, в случая става въпрос за Синдром на Аспергер.

Относно срещи с противоположния пол и връзки се сетих за предаване по Нетфликс - Dating On The Spectrum. Помислих си, че е възможно да бъде от някаква помощ.
Виж целия пост
# 11
Почти 100% от хората, ако бъдат изследвани, ще попаднат в някой аутистичен спектър.
Това са глупости - оценката на CDC за процента на възрастни аутисти е около 2%, а според Световната здравна организация децата аутисти са 1%.

Въпросът е, че на повечето хора въобще не им пречи да живеят пълноценно- работа, романтични отношения, приятелства и т.н.
Може ли да подкрепите това твърдение с изследване? Тоест, че животът на повечето аутисти е като на другите.
Значителен процент аутисти попадат в долната част на спектъра (profound autism). В някои публикации се споменава дори 50%. Що се отнася за тези от горната част на спектър, споменах още в началото изследване сочещо доста по-високи нивата на самоубийства при тях, което е индикатор за непълноценен живот. В допълнение към него мога да добавя и изследване за суицидалната мисъл на възрастни с Аспергер синдром (той вече се счита за част от аутистичния спектър), според което 2/3 от участниците в него са имали мисли за самоубийство през живота си.

Интересно ми е дали живеете сам или живеете с родителите си и как те възприемат вашите навици. Също така е интересно да се определи дали вие сам се грижите за себе си - например дрехите, храната или има някой , който ви създава този комфорт - храна в точен час и т.н.
Живея сам от години. Родителите ми са в гробището, но не ми липсват. Сам се грижа за себе си - пране, чистене, готвене, плащане на такси, ходене по лекари/зъболекари и т.н.

Като цяло аутистите са си ок да са си аутисти и не се интересуват дали на околните това им е ок, те не търсят отговори на въпросите, на които вие търсите.
Това също са глупости, които се основават на стереотипи. Този форум не е реално отражение на реалността, в смисъл че е нормално да не виждате аутисти тук, но на места като Wrong Planet е пълно с тях (поне тези от тях, които имат мотивация и способност за участие във форум).
Виж целия пост
# 12
^^Това не е съвсем така. Само 1% от населението е засегнато. Спектър означава, че състоянието се проявява с различни симптоми, в зависимост от кой тип е и колко е изразено. Предлопагам, в случая става въпрос за Синдром на Аспергер.

Относно срещи с противоположния пол и връзки се сетих за предаване по Нетфликс - Dating On The Spectrum. Помислих си, че е възможно да бъде от някаква помощ.


Изостанали сте с информацията, 1% е било преди 30 години.
Почти 100% от хората, ако бъдат изследвани, ще попаднат в някой аутистичен спектър.
Това са глупости - оценката на CDC за процента на възрастни аутисти е около 2%, а според Световната здравна организация децата аутисти са 1%.
Както вече коментирах това са стари данни и ще добавя, че точни данни могат да се получат само ако бъдат тествани 100%, за мое щастие чета редовно медицинска литература на 5 езика, за да знам, че тези данни за 1% са от преди 30 години.

Въпросът е, че на повечето хора въобще не им пречи да живеят пълноценно- работа, романтични отношения, приятелства и т.н.
Може ли да подкрепите това твърдение с изследване? Тоест, че животът на повечето аутисти е като на другите.
Значителен процент аутисти попадат в долната част на спектъра (profound autism). В някои публикации се споменава дори 50%. Що се отнася за тези от горната част на спектър, споменах още в началото изследване сочещо доста по-високи нивата на самоубийства при тях, което е индикатор за непълноценен живот. В допълнение към него мога да добавя и изследване за суицидалната мисъл на възрастни с Аспергер синдром (той вече се счита за част от аутистичния спектър), според което 2/3 от участниците в него са имали мисли за самоубийство през живота си.
Драги, сигурно 99% от хората в някакъв момент са имали суицидни мисли. Няма да ви го доказвам, няма да търся изследвания и да ви уверявам в неща, които не желаете да разберете. Това, че част от аутистите имат мисли за самоубийство не е с нищо по-различно от това, че например хомосексуалистите(давам само като пример, защото често се изтъква този факт) имат мисли за самоубийство или , че хора , които не са нито от първите, нито от вторите също имат мисли за самоубийство - животът е гаден за всички.

Интересно ми е дали живеете сам или живеете с родителите си и как те възприемат вашите навици. Също така е интересно да се определи дали вие сам се грижите за себе си - например дрехите, храната или има някой , който ви създава този комфорт - храна в точен час и т.н.
Живея сам от години. Родителите ми са в гробището, но не ми липсват. Сам се грижа за себе си - пране, чистене, готвене, плащане на такси, ходене по лекари/зъболекари и т.н.

Адмирации за което! Но как си представяте романтична връзка? Как смятате, че можете така да се каже да впишете някой друг човек във вашият стереотип на живот. И доколко друг човек  би се съгласил да сподели този режим. Със сигурност има хора, на които това им харесва, има някъде подходящ за вас човек, но въпреки това всяка връзка е комплекс от компромиси и си струва да се замислите за това.

Като цяло аутистите са си ок да са си аутисти и не се интересуват дали на околните това им е ок, те не търсят отговори на въпросите, на които вие търсите.
Това също са глупости, които се основават на стереотипи. Този форум не е реално отражение на реалността, в смисъл че е нормално да не виждате аутисти тук, но на места като Wrong Planet е пълно с тях (поне тези от тях, които имат мотивация и способност за участие във форум).

След 25 години реално практикуване на медицина и работа с всякакви пациенти смело мога да потвърдя, че това не са глупости.И няма никакво значение вашето субективно отношение към фактите за самите факти.
Бъдете здрав! Пожелавам повече позитивизъм, по-малко мрачни мисли и определено избягвайте вътрешното си желание да спорите с хората, че сте аутист , никой не го оспорва. Може да сте, може да не сте, как това ще промени живота ви към по-добро? Хубав ден!

Виж целия пост
# 13
^^ Най-актуална ми е информацията. Строго си проверявам източниците.
За справка - относно 1%:

С уважения, но освен ако не сте прихиатър с някаква насоченост към аутистичния спектър, дори и да практикувате от десетилетия медицина, ме съмнява да разполагате с необходимата компетентност по въпроса. Строго специфично е това състояние. Затова написах в първия си пост, че лично аз бих взела под внимание съвети, книги и материали от съответни светила в световен мащаб.
Виж целия пост
# 14
Bizzie, пише го и в статията, която показвате :
 Prevalence

Exact numbers on the prevalence of ASD in adults in Germany and trends over the past 20 years do not exist. ....

Точно , както написах по-рано.
Хайде ,всичко добро!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия