подсъзнанието може всичко

  • 236 786
  • 810
# 450
Предполагам, че е насочено към мен последното мнение...
Отдвана чета темата и ми е приятно да видя, че има повече хора, които споделят в много отношения моята гледна точка. Уважавам мнението на всички, вкл. и на Иван. Което не значи, че съм съгласна с всичко, което се пише.

Не разбрах кое точно те притеснява, може ли по-конкретно?
Виж целия пост
# 451
Мисля, че проблемът при повечето от нас във връзка с парите, е, че сме малко в едната крайност - не смеем да искаме.И, за да се освободим от страха си, можем да залитнем в другата посока - като гладен човек, който при наличие на храна преяжда.
Това е нормално и логично- за да се успокои махалото, преди това минава многократно и в ляво , и в дясно.
Затова, в този контекст, не съм съгласна с multimodal , а по-скоро с мненията на Иван.Някакси ние имаме насадена вина, така че ни идва малко повече.И какво лошо има да си купиш обувки за 10000.....и колкото нули още искаме? Нали някой ще получи тези пари от нас, ще ги употреби,  може би да се нахрани и т.н. А ако същите обувки струват10 лева? Каква е разликата? В обувките явно не е, значи в какво?
Ако  някоя кинозвезда си изгори парите, или ги зарови, та да изгният, по-добре ли е?
Вярно е, че е по-добре да мечтаем и искаме конкретни неща- напр. Обувки, а не парите за тях. Но, ето , аз имам да връщам пари.И искам ПАРИ, с които да мога да си върна заема.
Кое е положителното на парите ли? Ами едно много удобно средство за размяна.Много по-удобно, отколкото плащането в натура. Защото докато пазя половин прасе, за да го дам на майстора, дето ще ми залепи плочките, то може и да се вмирише.
И искам да дам пример- смятам, че в нашите тела еквивалента на парите са мазнините.Те не могат да се ползват направо.Но така се съхраняват резервите.И, при нужда, се евръщат в каквото е необходимо.Ако приемете, че съм права, замислете се - щом го има и в телата ни, значи все пак е хубаво.
Е, явно прекаленото трупане на запаси, не е хубаво.
Виж целия пост
# 452

И искам да дам пример- смятам, че в нашите тела еквивалента на парите са мазнините.Те не могат да се ползват направо.Но така се съхраняват резервите.И, при нужда, се евръщат в каквото е необходимо.Ако приемете, че съм права, замислете се - щом го има и в телата ни, значи все пак е хубаво.
Е, явно прекаленото трупане на запаси, не е хубаво.

Да, към мастните депа/натрупвания.
Също и към други разраствания като туморните образувания.

И не става въпрос само за прите.
Виж целия пост
# 453

А какъв е смисълът на преражданията - да станем съвършени т.е. да настане царството на Обичта, защото някои могат да го постигнат за един живот, но за повечето това не е така.
 

Това ме навежда на мисълта за един доста често задаван въпрос, който вълнува и мен. Дали, както се казва, "на човек му е писано" карма/съдба или той "кове сам съдбата си".

На мен най-много ми допадна - и двете.  Simple Smile
Разглеждат се като неразделна част от едно цяло. - съдбата/кармата избираме сами и тя се реализира под формата на събития, които се случват в живота ни, за да ни провокират да вземаме решения и да действаме. Едното допълва другото и не може да съществува само за себе си. Ако не сме постигнали нужното - се прераждаме пак, с цел да си научим урока.
Виж целия пост
# 454

Не мога да кажа същото за човека, който си купува скъпите крокодилски обувки, обаче. За него парите нямат стойност. Той не ги цени, за него те не значат повече от задоволяването на един каприз. Едва ли някой обикновен човек ще си мечате цял живот за обувки от крокодилска кожа и ще събира пари, за да осъществи мечтата си.


Ще си позволя да коментирам този цитат. Ако следваме Законът за допускането, или няма значение как го наричаме, чиито основен принцип е да бъдем това което сме и да позволяваме на другите да бъдат това което са, не би трябвало да правим оценки на въпросния хипотетичен мъж с обувки от крокодилска кожа, тъй като ние не можем да знаем какъв път към познанието си е избрал той. Кое е добро и кое не е добро за него, избира именно той. И именно способността ни да оставяме другите да живеят живота си, както смаятa за правилно, ни дава възможност да се докоснем до мъдростта.
А относно ценностната система по моему е доста субективно понятие. За някой хора дадено събитие може да е добро, а за други лошо. Все пак Светът се движи от субективизъм или както казват старите хора, всеки гледа от своята камбанария.
Виж целия пост
# 455

Това ме навежда на мисълта за един доста често задаван въпрос, който вълнува и мен. Дали, както се казва, "на човек му е писано" карма/съдба или той "кове сам съдбата си".


В тази връзка се сещам за една мисъл от любима моя книга, а именно -  това, което изживяваме се случва, за да можем да го променим   Peace.
Виж целия пост
# 456
Нали не смяташ, че ако ти, купувайки въпросните обувки, си затваряш очите за лошите последици от това, те автоматично престават да съществуват?  Simple Smile
Както и отговорността, която носиш за тях..
Не смятам просто избирам да се съсредоточа/мисля за положителните.

Цитат
ivangp, за втори път ми приписваш нещо, което не съм твърдяла никога. Пак питам - къде в постовете ми видя омраза към парите?
Е и аз чета между редовете, но допускам възможността да не съм прочел правилно не съм прочел правилно. Simple Smile

Цитат
За сведение - нито ги обичам, нито ги мразя, а ги ЦЕНЯ. Давам си сметка за тяхната стойност. Оценявам това, че имам точно толкова, колкото са ми нужни за целите, които си поставям. И съм благодарна за това, кото имам.

Радвам се за теб.
Цитат
Не мога да кажа същото за човека, който си купува скъпите крокодилски обувки, обаче. За него парите нямат стойност. Той не ги цени, за него те не значат повече от задоволяването на един каприз.
На база на какво правиш тези изводи? Не познаваш човека. Не знаеш какво мисли.

Цитат
Обръщам особено внимание на думите ЦЕННОСТ, ЦЕНЯ и останалите с тази етиология. Написала съм ясно и конкретно, и съм илюстрирала с пример, как се изгражда ценностната система на човека. Дори и да звучи като клише, тя не е архаизъм от СОЦ-а, и значението и е огромно. Всички възпитаваме себе си и децата си в добродетели, защото те са базата, на която правим оценки на събитията и са важна предпоставка да не грешим, когато се налага да направим СЪЗНАТЕЛЕН ИЗБОР. Отношението към парите не се изразява единствено в любов и омраза. Впрочем тези две поянтия показват едно и също отношение, в двете му крайностиWink
Богатите също вярват че възпитават децата си в добродетели, както и бедните.
Интересно е че днес работих с една жена която именно от това страда, от възпитанието, че бедността е добродетел. newsm78


Цитат
Страхът и вината могат да са също и полезни.., един вид коректив.  Wink
Не разбрах къде увъртам. Всяко нещо си има положителна и отрицателна страна, както вече стана ясно. Наш е изборът от коя да го погледнем/възприемем.

Цитат
Цитат
Ето какво са парите за мен: Отново ще използвам думите на Ястребовски от филма Опасен чар (велик филм с много мъдрост в него)
Парите са тор от която растът красиви цветя.
Това са парите за мен едновременно незначителна, гнусна, смрадлива тор и в същото време потенциалът, средата възможността за създаване на нещо нежно добро и красиво.

Тук вече се оплиташ в собствените си софизми и си противоречиш.
Интересно е, че се асоциираш точно с този герой на Тошко Колев, както впрочем и с човека с крокодилските обувки.  Laughing  Аз чета и между редовете. Доколкото си спомням фабулата на филма, той не ценеше парите, играеше си с чувствата на жените и се възползваше от тях, ползвайки тази реплика за да им ги открадне. Освен това открито насърчаваш четящите тук да искат/желаят пари и охолство, последното свързвам с изобилие, разточителство и излишество[/b], вместо да се стремят към конкретна цел, пожелавайки си да имат достатъчно средства. И като стана въпрос за добродетели - съвестта е една от тях - и е причната за чувства като вина и страх, от които ти препоръчваш на хората да се оттърват, защото са нещо вредно.
Пак ти напомням за отговорността - твоята - на човек който дава съвети.

Аз не се асоциирам с човека който си купува обувките, а се отнасям с емпатия към него. Това е мой избор, както ти избираш да се отнасяш с емпатия към тези които са предполагаемо ощетени от тази покупка. Макар че аз виждам повече ползи отколкото щети.
Не поощрявам хората да ламтят или да се стремят към пари, а да не изпитват страх от парите и вина от наличието им. Има голяма разлика. Явно и ти ми приписваш някои неща които не са съвсем верни.
Отговорност за думите и действията си съм поел. Ти избираш да отхвърлиш това което казвам и това е ОК. всеки избор е ОК, доколкото е осъзнат, а не автоматичен - "Защото така правят всички или защото така е писано еди къде си", а "Защото така избирам аз след като съм преценил за и против."

Цитат
И понеже обичаш мъдрите мисли, ще завърша с една, която на мен ми е любима.
Беден е не човек, който няма пари, а този, на когото никога не му стигат.
Мъдро, харесва ми!

Според мен ние имаме сходни (не еднакви , но доста сходни позиции) но по различен начин ги изразяваме. Ти си против парите като самоцел, но си за парите като средство. Права си. Съгласен съм.
Мислиш че излишното богатство създава повече проблеми отколкото ползи - пак съм съгласен.
 Изобщо с доста неща съм съгласен от това което си писала, но не с всички.


Цитат
П.П. Моля те, спести си менторския тон. Освен че е ненужен, прави лошо впечатление, скромността и смирението също са добродетели.   Grinning
Съжалявам за менторския тон - навик от годините менторство. Hug
Скромността и смирението са добродетели но също така биха могли да са и спънки ако са прекалени.  Simple Smile

Виж целия пост
# 457

Това ме навежда на мисълта за един доста често задаван въпрос, който вълнува и мен. Дали, както се казва, "на човек му е писано" карма/съдба или той "кове сам съдбата си".

само за себе си. Ако не сме постигнали нужното - се прераждаме пак, с цел да си научим урока.

В тази връзка се сещам за една мисъл от любима моя книга, а именно -  това, което изживяваме се случва, за да можем да го променим  Simple Smile.

а защо не и за да вървим просто "напред" ( в кавички, понеже не знам как точно да го нарека) Rolling Eyes


а за "кродилските" обувки...кк го е казала много точно:
Все пак Светът се движи от субективизъм или както казват старите хора, всеки гледа от своята камбанария.
един личен пример... едно време( като бях тинейджър) си мечтаех да дойде момент да съм толкова богата, че да си купувам цветя за удоволствие Flutter... е дойде този момент... и бях щастлива, но сега имам и други желания....
имала съм и други мечти, които са се сбъдвали и не съм щастлива с тях....
така, че "поискай и ще ти бъде дадено"... но внимавай какво си полежаваш, че може да се сбъдне Mr. Green




Виж целия пост
# 458
Само един въпрос към всички:
Знаете ли какво се случва ако съзнанието ни е почти празно? (Уточнявам: нямаме желания, страсти, стремежи, амбиции.)
Това се нарича АПАТИЯ.
Ако съзнанието обаче не е почти, а напълно изпразнено от желания, страсти, стремежи и амбиции това е НИРВАНА - целта на всяка медитация.
(Състояние което в Йога се приписва на съединяване с божественото начало.)
Виж целия пост
# 459
Иван, определено ни се размиват понятията, това което за теб е карма, за мен не стои точно така. Също и за мен Бог не раздава правосъдие. "Правосъдието" си го раздаваме ние хората и няма защо да виним когото и да било.
За това ще си позволя да споделя как виждам и аз нещата с кармата. Съгласна съм, Раят и Адът са тук на Земята, но не сме наказвани от някого, а от самите нас си т.е. имаме съвест и тя е нашият съдник, дори и да не го осъзнаваме. Така че, ако някой удари братчето си с юмрук, всъщност удря себе си, защото всеки знае кое е добро и кое лошо, просто емоциите и страстите ни пречат да проумеем. Обичта спира кармата, т.е. когато дори и да те ударят ти не желаеш да удряш. Агресия не се лекува с агресия, напротив поражда такава. До колкото съм забелязала това е и в основата на всяка вяра, която хората са превърнали в религия. И от там нататък ти си го казал.
А какъв е смисълът на преражданията - да станем съвършени т.е. да настане царството на Обичта, защото някои могат да го постигнат за един живот, но за повечето това не е така.
А относно доказателство за прераждането и кармата - не се раждаме с еднакъв начален старт. Защо едни се раждат в едни условия, при едни родители с много по-добър потенциал в живота, от колкото други? Ако няма карма, това просто не е честно.

Пасифлора,
Подчертаните думи в изказването ти предполагат:
1 - че има една мярка за добро и лошо, а вече разисквахме това и разбрахме че всичко зависи от контекста, който пък се определя от интерпретацията на индивида.
2 - че не сме съвършенни, което е спорно, според мен. Аз твърдя че сме съвършенни в несъвършенството си. И отново въпросът опира в интерпретацията на този термин.
3 - че има някакъв старт, т.е. начало. А ако има начало то трябва да има и край. Къде е началото, къде краят, кой ги определя, защо са именно там и т.н. все въпроси на които няма отговор.  и пак стигаме до индивидуални интерпретации.
4 - че има една мярка за честност. Честно спрямо кого или какво, кой определя кое е честно- пак въпрос на интерпретация.
В крайна сметка както и да го въртим и сучем все ще стигаме до индивида, т.е. след един пълен кръг на лутане по външни ориентири неизменно ще се връщаме към себе си.
Ние сме центровете на собствените си Вселени. Началото и края и в нас са отговорите на всички въпроси които си задаваме.


Дай да спрем това разискване, защото колкото и да го разнищваме все ще стигаме до екзистенциални въпроси на които няма ясен отговор и отново всичко опира до това кой в какво вярва.
Виж целия пост
# 460
Предполагам, че е насочено към мен последното мнение...
Отдвана чета темата и ми е приятно да видя, че има повече хора, които споделят в много отношения моята гледна точка. Уважавам мнението на всички, вкл. и на Иван. Което не значи, че съм съгласна с всичко, което се пише.

Не разбрах кое точно те притеснява, може ли по-конкретно?

Да, твоето мнение имах предвид - даже посочих и цитат от него. По-конкретно от това не знам какво може да е. Simple Smile
Няма какво повече да кажа по въпроса.
Виж целия пост
# 461
...не би трябвало да правим оценки на въпросния хипотетичен мъж с обувки от крокодилска кожа, тъй като ние не можем да знаем какъв път към познанието си е избрал той. Кое е добро и кое не е добро за него, избира именно той. И именно способността ни да оставяме другите да живеят живота си, както смаятa за правилно, ни дава възможност да се докоснем до мъдростта.

Не става въпрос за оценка на човек, а за оценка на определена постъпка/събитие. Както когато едно дете удари шамар на другарчето си, не е лошо самото дете, а постъпката му. Другарчето му може да е постъпило дори по-лошо, но това не променя оценката за шамара, нали?
Дойде ми наум цитирания от теб пример, защото често се случва да не си даваме сметка, че по някакъв начин можем да вредим.. дали на определен човек, на животно, на екологичното равновесие.. и пр. и респективно на себе си.

Цитат
А относно ценностната система по моему е доста субективно понятие. За някой хора дадено събитие може да е добро, а за други лошо. Все пак Светът се движи от субективизъм или както казват старите хора, всеки гледа от своята камбанария.

Бях решила да не намесвам религиите, но смятам, че субективизмът идва от нас, хората.
Добродетелите можем да срещнем във всяка една религия, поднесени под различна форма - като конкретни правила, канони, закони, или притчи. Всеки има правото да да хареса, оцени и приеме каквото е подходящо за него.
Виж целия пост
# 462

Цитат
Не мога да кажа същото за човека, който си купува скъпите крокодилски обувки, обаче. За него парите нямат стойност. Той не ги цени, за него те не значат повече от задоволяването на един каприз.
На база на какво правиш тези изводи? Не познаваш човека. Не знаеш какво мисли.

Да, не познавам човека и не го съдя. Това не пречи да не харесвам постпката му.
Независимо дали си дава сметка, че с нея причинява вреди на някого/нещо.

Цитат
Богатите също вярват че възпитават децата си в добродетели, както и бедните.
Интересно е че днес работих с една жена която именно от това страда, от възпитанието, че бедността е добродетел. newsm78

Иван, голата вяра/убеждение не може да бъде достатъчна.  Wink
И не деля хората на богати и бедни, нито окачествявам бедността като положителна.
Пак повтарям - човек, в житейския си опит гради определени ценности и те му помагат да направи своя СЪЗНАТЕЛЕН ИЗБОР.


Цитат
Цитат
Страхът и вината могат да са също и полезни.., един вид коректив.  Wink
Не разбрах къде увъртам. Всяко нещо си има положителна и отрицателна страна, както вече стана ясно. Наш е изборът от коя да го погледнем/възприемем.
Липсва точния цитат, но с две думи ще припомня - бях написала, че човек може СЪЗНАТЕЛНО да си постави граници, защото така е по-добре ЗА НЕГО.

Цитат
Според мен ние имаме сходни (не еднакви , но доста сходни позиции) но по различен начин ги изразяваме. Ти си против парите като самоцел, но си за парите като средство. Права си. Съгласен съм.
Мислиш че излишното богатство създава повече проблеми отколкото ползи - пак съм съгласен.
Изобщо с доста неща съм съгласен от това което си писала, но не с всички.

Надявам се да е така. Simple Smile
Мисля, че тук обсъждаме точно разликите в мненията си, което, не знам защо, не се харесва на повечето.  newsm78



Виж целия пост
# 463
Предполагам, че е насочено към мен последното мнение...
Отдвана чета темата и ми е приятно да видя, че има повече хора, които споделят в много отношения моята гледна точка. Уважавам мнението на всички, вкл. и на Иван. Което не значи, че съм съгласна с всичко, което се пише.

Не разбрах кое точно те притеснява, може ли по-конкретно?

Да, твоето мнение имах предвид - даже посочих и цитат от него. По-конкретно от това не знам какво може да е. Simple Smile
Няма какво повече да кажа по въпроса.
Понеже не си казваш конкретно, ще се опитам да предположа. Wink
Смяташ, че спорът може да прерастне в нещо не много приятно?
Виж целия пост
# 464
Иван, определено ни се размиват понятията, това което за теб е карма, за мен не стои точно така. Също и за мен Бог не раздава правосъдие. "Правосъдието" си го раздаваме ние хората и няма защо да виним когото и да било.
За това ще си позволя да споделя как виждам и аз нещата с кармата. Съгласна съм, Раят и Адът са тук на Земята, но не сме наказвани от някого, а от самите нас си т.е. имаме съвест и тя е нашият съдник, дори и да не го осъзнаваме. Така че, ако някой удари братчето си с юмрук, всъщност удря себе си, защото всеки знае кое е добро и кое лошо, просто емоциите и страстите ни пречат да проумеем. Обичта спира кармата, т.е. когато дори и да те ударят ти не желаеш да удряш. Агресия не се лекува с агресия, напротив поражда такава. До колкото съм забелязала това е и в основата на всяка вяра, която хората са превърнали в религия. И от там нататък ти си го казал.
А какъв е смисълът на преражданията - да станем съвършени т.е. да настане царството на Обичта, защото някои могат да го постигнат за един живот, но за повечето това не е така.
А относно доказателство за прераждането и кармата - не се раждаме с еднакъв начален старт. Защо едни се раждат в едни условия, при едни родители с много по-добър потенциал в живота, от колкото други? Ако няма карма, това просто не е честно.

Пасифлора,
Подчертаните думи в изказването ти предполагат:
1 - че има една мярка за добро и лошо, а вече разисквахме това и разбрахме че всичко зависи от контекста, който пък се определя от интерпретацията на индивида.

Аз също смятам, че има една мярка. Тя може да е различна в различните стадии на развитие на индивида, но не и в последния.

Цитат
3 - че има някакъв старт, т.е. начало. А ако има начало то трябва да има и край. Къде е началото, къде краят, кой ги определя, защо са именно там и т.н. все въпроси на които няма отговор.  и пак стигаме до индивидуални интерпретации.

Интерпретациите няма да ни помогнат да си изясним същността. Когато сме готови за това, то ще се случи.

Цитат
В крайна сметка както и да го въртим и сучем все ще стигаме до индивида, т.е. след един пълен кръг на лутане по външни ориентири неизменно ще се връщаме към себе си.
Ние сме центровете на собствените си Вселени. Началото и края и в нас са отговорите на всички въпроси които си задаваме.

Целта ни не е да се лутаме и да въртим кръгове, въпреки че и това понякога се получава, а да си учим уроците. Wink От нас зависи колко бързо ще стане това.

П.П. Сетих се принципа на Холограмата - ние сме частици от цялото, в които то се съдържа напълно.
Така че отговорите могат да се търсят не само вътре в нас, но и навън.



Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

X Реклама

Общи условия