Автор: Яна Косева

Често срещани грешки при хранене с мляко за кърмачета

Кърменето е най-нормалното хранене за бебето. Ако обаче по една или друга причина храните изкуствено или смесено, важно е имате информация как да го правите правилно, за да не навлечете излишни проблеми на детето си. Някои от най-често срещаните грешки са:


Не трябва да стерилизирате всичко

Освен ако не сте притеснени за чистотата на питейната вода у дома, след първите шест седмици от живота на бебето обичайно е достатъчно шишетата, бибероните и всички други аксесоари да се измият внимателно и добре с гореща вода и сапун или специален препарат. Можете да използвате и миялната машина, ако пособията за хранене са обозначени като подходящи за употреба.


Пропорциите на вода и мляко на прах са важни

Следвайте съвсем точно указанията за приготовление на млякото за бебето. Ако използвате повече вода, за да "разредите" храната, може да доведе до недохранване и гърчове; ако слагате повече мляко от указаното, може да доведе до дехидратация и затлъстяване.


Смяната на видовете мляко може да не помогне за нервността на бебето

Само малък процент от бебетата имат нужда от специален вид мляко. Честата смяна на млеката в опит да 'уцелите' кое му харесва, може да увеличи нервността на бебето. Ако бебето ви има често сериозни проблеми с храносмилането и изглежда твърде нещастно често и за дълги периоди от време, обсъдете с педиатъра му какви варианти имате.


Не се изкушавайте да дадете цялата порция мляко

Често бебето не иска да изяде всичко и повечето родители са склонни да прибягват до различни трикове, за да му дадат цялата приготвена порция в шишето - размърдват биберона му, започват да люлеят и движат бебето и т.н. в старанието си то да довърши всичко. Бебето може да не е толкова гладно или просто да няма желание да яде повече в момента. Редовното даване на повече мляко, отколкото желае, може да доведе до прехранване, свръхтегло и проблеми с яденето и контрола в бъдеще.


Не давайте храни с шише

Шишето служи за хранене с мляко. Други храни, като каши и пюрета, не бива да бъдат разреждани до полутечно състояние, за да бъдат давани от шише - когато дойде време да се захранва, едно шестмесечно бебе трябва да разграничава между новата храна и досегашното мляко от шише, както и трябва да се учи да дъвче новите храни, вместо само да преглъща гладки полутечни храни.



Image: Suriya Silsaksom / 123rf.com
Виж целия пост