Много кърмещи майки, които са се преборили успешно с началните проблеми на кърменето, изведнъж се сблъскват с друга трудност: кърмене извън дома. И макар че никоя майка не би се прибрала в къщи само за да предложи биберон на бебето си, защото лесно и бързо може да го пъхне в устата му в парка, в заведение или на улицата, много кърмещи майки се чувстват притеснени да предложат гърда със същата лекота и да успокоят разплакано бебе в присъствието на други хора. А това значително ограничава свободата на кърмещите майки и дори би могло да повлияе на решението им да кърмят и да доведе до преждевременно отбиване.
Парадоксалното е, че разголени женски гърди ни заобикалят от всякъде и се използват, за да рекламират и продават какво ли не, без да възмутят някого. Но точно когато част от гърдата се покаже за секунди, за да нахрани едно бебе и да изпълни основната си биологична функция, изведнъж някои хора се обиждат и възмущават. По подобен начин в миналото се е гледало на бременността: като нещо неудобно и неприемливо за публичния взор (защото всички се сещат как се е стигнало до нея!), а бременните жени е трябвало незабавно да напуснат работа и да си стоят в къщи. За щастие, подобни табута са история; в днешно време никой не би упрекнал бременна жена за това, че не се крие в къщи. За жалост, много кърмещи майки все още се сблъскват с подобни предразсъдъци и неразбиране.
И така, какви са възможностите за една кърмеща майка?
Най-лесното решение, ако една кърмеща майка се престраши да се отдалечи за по-дълго от дома, изглежда е шишето. Много майки, които се притесняват да кърмят навън, се цедят преди излизане и предлагат кърма от биберон. Това обаче, освен че не винаги е приемливо за бебето (което е свикнало с гърдата и може да откаже хранене от шише), се оказва проблемно и за майката: загуба на време за стерилизация и цедене преди излизане, недостатъчно кърма скоро след предишно кърмене, препълване на гърдите и запушени канали, докато майката и бебето са извън дома, намален приток на кърма за следващия ден. Освен това е трудно да се изчисли колко кърма ще е нужна, така че да е достатъчно, без да остане и да се изхвърли накрая.
Ако все пак реши да кърми навън, една майка може да потърси някое закътано място, за да нахрани и успокои детето си. Такова място обаче не винаги е лесно за намиране, когато бебето изведнъж почне да недоволства и плаче и нищо друго не помага. При необходимост да кърми в присъствието на други хора, майката може да прибегне до други трикове, за да кърми дискретно: в Щатите например се продават специални дрехи за кърмене, от които през малък отвор се показва само зърното при нужда; някои майки предпочитат да загърнат бебето с одеялце. За много жени подобно решение предлага по-голяма увереност и комфорт при кърменето на публични места. В същото време обаче подобни стратегии привличат повече внимание, именно защото изглеждат неестествено (като дете, кърмещо се през рокля) или твърде много се набиват в очи (за много хора одеялцето е като флаг, който известява: Кърмя бебето си!).
Друг проблем с дискретното кърмене, изтъкван често, е че то утвърждава кърменето като нещо скришно, едва ли не срамно, и така възпрепятства възприемането на кърменето като естествен процес. Както ни убеждават много застъпници на кърменето, колкото повече майки кърмят навън естествено, без задръжки и притеснения, толкова повече други майки ще бъдат окуражени да го правят, без да се чувстват в центъра на общественото внимание, ако им се наложи да нахранят детето си пред други хора. Съвременните тенденции в западните общества са към осъзнаване на важността на кърменето за здравето на майката и детето и на обществото като цяло, и затова то трябва да се насърчава, а не да се прикрива. И както отбелязват някои коментатори, с правилно образование и възпитание след няколко години кърменето на обществени места ще бъде толкова естествено, както сега тютюнопушенето започва да става все по-неприемливо.
За това в много от развитите страни съветите за дискретно кърмене отстъпват на мерките за създаване на среда, в която кърменето навън се възприема като естествено и нормално. Например във Великобритания наскоро са провели проучване, за да установят доколко кърменето на обществени места е станало приемливо. След като изпробват редица магазини, заведения и луксозни хотели (McDonald's, Harvey Nichols, Starbucks coffee house и изискания Hotel Du Vin), авторите на проучването (Babyworld) установяват, че отдавна са отминали дните, когато кърмещите майки са се чувствали некомфортно в любимия си ресторант; кърменето е станало приемлива част от съвременния начин на живот и повечето хора дори не обръщат внимание на майките, кърмещи на обществено място. Освен това се провеждат кампании за насърчаване на кърменето, като Национална седмица на кърменето, която изпраща към настоящите и бъдещи майки следните послания:

Кърменето е удобно можете да го правите по всяко време, на всяко място, навсякъде.

Кърменето е нормално, естествено и е ваше право нормално е да кърмите пред други хора.

Кърменето е най-здравословният избор за майката и детето.
Когато обаче подобно възприемане на кърменето като естествено е възпрепятствано от общественото мнение, е нужно да се мине и през някои крайности. Така например някои жени, които са се сблъскали със съпротива и неодобрение при опитите си да кърмят навън естествено, чувстват нуждата да кърмят демонстративно, с цел да заявят явно възгледите си и да направят по-лесен живота на други майки. Една американска майка, която в началото е кърмила навън с огромно притеснение, прави завой от стеснителна към непукист след нетактичната забележка на възрастна жена да се покрива с кърпа: От тогава ми се е случвало да кърмя в някои доста забавни ситуации, включително по време на преглед на зрението и докато взимам писмения изпит за шофьорски курс... Кърмила съм докато ме подстригват или ми сменят маслото на колата. Кърмила съм в библиотеки, музеи, търговски центрове, на сватби и партита, в магазини и чакални, на опашка в бакалницата и докато обслужвам клиенти в книжарницата, където работя. Да не споменавам ресторанти, летища, паркове, зоологически градини...
Показателен е и примерът от един търговски център в Санта Моника: след като охраната обвинила кърмеща майка в неприлично поведение, над 70 жени, организирани от California Women's Law Center, се събират и кърмят публично, за да изразят позицията си. Известни са и случаи, в които се е стигнало до съд поради нарушените права на майка, кърмеща детето си в детския отдел на известна верига книжарници (Borders). В резултат книжарницата се е съгласила да обучи служителите относно правото да се кърми на обществени места. Някои организации се обръщат с призив към публични заведения да станат активни поддръжници на кърменето, като сложат надписи: Кърмещите майки са добре дошли тук.
Изграждащата се култура на кърмене води след себе си и правни последствия: кърменето на публични места се налага все повече като основно гражданско право на всяка жена. В много от щатите на Северна Америка има закони, защитаващи правото на жените да кърмят навън, без да се прикриват или да се усамотяват; и ако някой нарушава това тяхно право, те могат да го съдят за полова дискриминация или за нарушаване на гражданските им права. Но дори и в щатите, където не са специално приети такива закони, кърменето навън е законно. Все повече се налага убеждението, че дискриминацията срещу кърмещите жени е проблем от национално значение, засягащ здравето на нацията: известно е, че кърмените бебета страдат по-рядко от менингит, детска левкемия и други ракови заболявания, диабет, заболявания на дихателните пътища, бактериални и вирусни инфекции, диария, алергии и наднормено тегло, а при майките има понижен риск от рак на гърдата и други видове ракови заболявания, както и от остеопороза.
В заключение трябва отново да кажем, че кърменето е от основна важност за новородените и малките деца. Затова и трябва да се вземат предвид на първо място нуждите и интересите на бебето, а не предразсъдъците на обществото, които така или иначе са нетрайни и подлежат на честа промяна. Кърменето е естествен процес, а не някакво срамно действие, което трябва да се прави скришно и в усамотение. То е основно право на всяка жена и решението дали да го прави навън или не би трябвало да е главно на майката.
И да не забравяме, че всеки път, когато кърмим навън, показваме на бъдещите майки и бащи колко лесно, практично и приятно е кърменето и помагаме да се създаде общество, в което то се възприема като нещо нормално и естествено.
По материали от LaLecheLeague, WEnews, 007breasts.com, Babyworld, Mothering.com
Материалът е предоставен от emem
Виж целия пост