Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 546
  • 748
# 645
Big data - обработка и анализи. Напиши Business analytics и ще видиш в колко много области се реализират.
Математиката е навсякъде. Simple Smile
 
Виж целия пост
# 646
Хаха, мерси, признавам си без бой, че чаках и твое включване или на СтефанБ. Simple Smile.
Значи подкрепям вече официално желанието за Wirtschaftsmathematik, хем на девойката й харесва видяното като изучавани дисциплини, хем има добри изгледи за реализация, хем кандидатстването е  от най-лесния тип без квоти, хем ми е приятно гъделичкането, че някой драпа да учи мат.Simple Smile
Виж целия пост
# 647
Не съм гледала учебния план, но business analytics е по-близко с data science, където има много статистика, освен ИТ. Вярно, че математиката е навсякъде. А може да се изкара бакалавър икономическа математика с подходяща магистратура после. При всички случаи икономическа математика ми звучи по-приложимо от чистата математика.

русалке Значи едната девойка твърдо е за медицина, а другата - математика?
Виж целия пост
# 648
Русалке, аз също бих прочела с удоволствие СтефанБ. Той винаги е изчерпателен и точен.
Виж целия пост
# 649
Русалке, аз също бих прочела с удоволствие СтефанБ. Той винаги е изчерпателен и точен.

+1 Simple Smile, ама по-рядко се включва.
Ясмина, да, надявам се това да е крайният им избор. Доколко той ще стане реалност, особено в частта с медицината, предстои да видим. Може би съм забравила назад да кажа, че мераклийката за доктор  получи официално от унито отговор дали паралелно може освен централизирано през хохшулстарт за медицината да кандидатства в друг портал за специалност с местни квоти или без никакви. Положителният отговор е едно малко успокоение преди предстоящия маратон от училище, ДСД, ТМС, ДЗИ ( дай боже да не се налага и ДАФ).
Във въпросната специалност има много математика, не толкова статистика и информатика, има и IT/ Е - business.Но да, има и  доста икономически дисциплини. Вероятно приложната математика е по-добър вариант (затова и питах за разлики съществени, ако някой е запознат), но на желаното място се предлага само за магистратура.
Виж целия пост
# 650
https://www.kcl.ac.uk/nms/depts/mathematics/study/current/handbo … sc-math-mgmt.aspx
Това е програмата на моята дъщеря, можеш да сравниш с немските. Статистка има, което за мен е голям плюс, икономическите дисциплини са финтифлюшките в програмата или както тя казва времето за релакс (моля четящите да не се засягат, аз също съм икономист Wink ).
Не намери обучение бакалавър само по приложна математика в ЮК, което беше нейното първо желание, а в Германия не сме търсили по обективни причини Wink.  Аз мисля, че няма нищо лошо да следва чиста математика, която да бъде "надстроена" с подходящата магистратура.
Виж целия пост
# 651
Скрит текст:
Wirtschaftsmathematik (Bachelor of Science)

Grundlagen Mathematik (GM)

Analysis I
Analysis II
Analysis III
Lineare Algebra I
Lineare Algebra II

Pflichtmodule Stochastik und Optimierung

Lineare und Kombinatorische Optimierung
Projektseminar Optimierung
Stochastische Modellbildung
Introduction to Statistics and Statistical Programming
Einführung in die Statistik mit Rechnerübungen

Wahlmodule Mathematik

Diskretisierung und numerische Optimierung
Elementare Stochastik des Risikomanagements
Funktionalanalysis I
Funktionalanalysis II
Funktionentheorie I
Funktionentheorie II
Gewöhnliche Differentialgleichungen
Mathematische Modellierung
Nichtlineare Optimierung
Numerische Mathematik
Robuste Optimierung
Topologie
Wahrscheinlichkeitstheorie
Algebra
Einführung in die Numerik Partieller Differentialgleichungen
Geometrie
Kryptographie
Stochastische Methoden für die Wirtschaftswissenschaften
Mathematics of Multiscale Models
Lineare Komplementaritätsprobleme

Nebenfach Wirtschaftswissenschaften

Betriebswirtschaftslehre I
Makroökonomie
Mikroökonomie
Buchführung
Vertiefungsmodul Wirtschaftswissenschaften
Wirtschaftsinformatik
Schlüsselqualifikationen

Nebenfach Informatik
Computerorientierte Mathematik I
Computerorientierte Mathematik II

Съжалявам за дългия пост, но от тел не ми се получи с линка. Има, Oceans, доста съвпадения.
Виж целия пост
# 652
Да питам майките с повече опит- ще имам студентка първи курс в Германия -та от там ли си накупиха децата ви основните неща необходими за домакинството- вилички, лъжички, посуда и т.н. завивки, кърпи и т.н. или си пренасяхте от Бг.  Вероятно Икея върши работа за тези неща- но вие как процедирахте?
Виж целия пост
# 653
Да питам майките с повече опит- ще имам студентка първи курс в Германия -та от там ли си накупиха децата ви основните неща необходими за домакинството- вилички, лъжички, посуда и т.н. завивки, кърпи и т.н. или си пренасяхте от Бг.  Вероятно Икея върши работа за тези неща- но вие как процедирахте?
Ако приемаш опит от някогашна студентка, навремето си донесох всичко от първа необходимост от България. Обаче, ако има Икея наблизо с удобен транспорт, не пречи да си напазарува човек там. Но пък ако си имате всичко нужно, защо да харчиш отново пари. Също така има и опцията да получиш нещо подарено от предишни студенти, напускащите оставят дори мебели. В нашия университет имаме един шкаф, в който можеш да оставиш ненужни, но полезни неща, дрехи, книги за новите студенти /Umsonstregal/. И отделно във фейсбук групата ни редовно се пускат освен обявите за стая и разни оферти за продажба или подарък на вещи. Вчера така съседката ми си купи от една завършила студентка велосипед само за 15 евро.
Виж целия пост
# 654
Да питам майките с повече опит- ще имам студентка първи курс в Германия -та от там ли си накупиха децата ви основните неща необходими за домакинството- вилички, лъжички, посуда и т.н. завивки, кърпи и т.н. или си пренасяхте от Бг.  Вероятно Икея върши работа за тези неща- но вие как процедирахте?
Корнелия, все пак зависи с какво ще пътувате. Ако е със самолет, едва ли толкова багаж оттук ще понесете. По куриер още от самото начало, тоест без да се е установила девойката и да има тамошен тел за контакт, едва ли е добър вариант.С кола обаче ако сте и има девойката осигурено общежитие, можете да вземете багаж със себе си. Иначе бих заложила на пазаруването на място.
Виж целия пост
# 655
Корнелия, миналата година дъщеря ми пътува с кола и бяхме сложили всичко от тук. Дори килим,  декоративни възглавници и  чаши за вино, за да й е уютно Simple Smile Знаеше се какво ще има в стаята й и какво трябва да се носи. Ако беше със самолет и с малко багаж, не съм сигурна, че и до момента щеше да се е устроила напълно.
Виж целия пост
# 656
Ние отидохме със самолет, а там взехме кола под наем. От Икеа, Jysk и др.магазини купихме всичко необходимо.
Виж целия пост
# 657
Аз заминах без родителите ми, защото пъврво нямаха възможност и второ така или иначе вече беше време  да се справям самостоятелно и не исках да ми се бъркат.

При пристигането, честно казано, битовите неща (с изключение на самото намиране на квартира, разбира се) остават първоначално на заден план, защото има много по-важни неща, които трябва възможно най-бързо да бъдат свършени: адресна регитрация, банкова сметка, записване в уни, изкарване на семестър тикет, оправяне на учебния план, участие в ориентировачната седмица, избор на мобилен оператор, евентуално оправяне на нещата със здравната каса и т.н. На пръв поглед прости неща, но бюрокрацията е корава и често за най-малките детаили нещата се отлагат с 1-2 дни, което е доста стресиращо понякога.

Заминах с куфар, в който бяха натъпкани неща от първа необходимост - дебели дрехи, обувки, 2 комплекта спално бельо (в Германия комплектите за легло са скъпи), както и лъжица,вилица,нож и чаша.  При пристигането ми (вече имах стая) след като взех ключа, първата работа ми беше да отскоча до Лидл, където изкарах късмет, защото бяха пуснали възглавници Simple Smile  Завивки и хавлии си купих в същия ден от магазин Tedi/Kik etc., който е тип магазин за 1лв, колкото да преживея първите нощи. От там си взех и пластмасови чинии Bowtie В следващите дни се занимавах с горепосочените дейности - бюрокрация и запознаване с бъдещите ми колеги.

По-късно получих колет от родителите ми с повече битови дреболии - сервиз чинии, дебели завивки и какво ли още не. Ще си призная, най-много се зарадвах на бурканите с лютеница, както и на един тиган. Yum А с течение на времето започнах да си набавям постепенно разни неща за жилището, така че да стане по-уютно.

Мисля, че вариантът с пратка е доста по-изгоден, така могат да се пратят освен това лични вещи от вкъщи/собствената стая. Но да се мъкнат такива неща с багажа при замианването си е лудост. Особено ако студентът няма още къде да живее. Само моят багаж беше 26кг (половианта от теглото ми), представям си, ако имаше и допълнителни неща, то тогава наистина нямаше да мога да се справя с замъкването.

Идеята да заминете с него/нея също е хубава, ако имате възможност. Но моето лично мнение е,че това са финанси, които могат да се спестят или щом са на разположение, поне да се дадат на студента като част от месечната издръжка. По мой опит, особено в началната фаза, най-важното нещо е финансовата сигурност, че ще преживеш месеца, а не толкова дали леглото е с 1 или 3 възглавници.

Препоръчвам да говорите със студента, как ще бъде най-добре за него/нея. Всичко зависи от кой тип хора е - дали като мен ще му/ѝ е все тая как е обзаведена стаята, или ще държи на домашния уют, защото носи спокойствие, с което идва и сигурността при борбата с първоначалните проблеми. Желая успех!
Виж целия пост
# 658
Само като се сетя мен как ме стовари автобуса в полунощ на гарата, носех си един куфар, тогава тъкмо навлизаха джиесемите..аз нямах нито пък родителите ми..една дама в автобуса беше толкова добра да ми каже, че имало много крадци и да си пазя багажа..всички си тръгнаха по пътя, посрещача го нямаше, едвам се замъкнх до една телефонна кабина..ехх спомени.
Нямаше тогава телефони, самолетните билети бяха много скъпи. Родителите ми успяха да ми дойдат на гости чак след години.
Мога с най- добри намерения да посъветвам майчетата тук да дадат малко по-голямо поле на действие на бъдещите студенти. Може да бъде само положителтно 😀
Виж целия пост
# 659
Нещата тук не са значително по-скъпи, ако човек е непретенциозен, ще намери и на български цени. Ако пък е претенциозен, то тогава има по-голям избор от Бг.

И началната бюрокрация не е толкова много - минава и заминава за една седмица, след което се концентрираш в/у учене, предмети, програми и т.н., а съботите си правиш излети до Икеа, или поне и аз така правех, и съм виждала и други хора, които отиват в Икеа и се връщат с по някоя лампа, свещичка, коледна звезда... Не скъпи неща, но по-скоро за уюта, както казвате.

А и който се цели в общежитие, там има доста неща, малко ти трябва допълнително. В частна квартира е по-друго, но мебели могат да се купят и на старо супер изгодно, вкл. се и подаряват.  Аз обзаведох 2-стайно жилище за двама без един пирон, една лампа или нещо кухненско (освен самите шкафове, печка и миялна) за около 5-600 евро основно, с разни глезотийки после станаха май около 1000, но далеч не бяха належащи. В тези, да кажем, 1000, влизат и колелета, пералня, нови тостер, кана за вода, миксер, пасатор, прибори, тенджери, тигани, чинии / сервизи, легло, диван, холска масичка, маса с 4 стола, 2 бюра, 2 икейски контейнера за бюра, един шкаф за документи, 2 гардероба, стар телевизор, пластмасови масичка с 4 стола за балкона, пособия за банята - завески, четки, парцали, почистващи неща, шкаф за обувки, закачалка за палта, закачалки за банята, пердета за 2 от стаите (в кухнята не искахме), покривки, 2 комплекта чаршафи, множество украси, постелчици за маса, дребни килимчета, чаши за бяло вино, за червено, за безалкохолно, за уиски, голяма ваза за коридора, разни папури / бамбуци... Абе, цяло домакинство с това, което си харесахме. Това стана в рамките на няколко месеца, малко по малко и с кеф. И някои инструменти си понакупихме тогава, не помня в детайли какво точно, но основните за всяка къща, попълвахме колецията с времето.

Със сигурност пропускам нещо, но добивате представа за цените.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия