Ранното детско развитие. Фази, етапи, теории и практики по света и у нас

  • 32 109
  • 903
# 480
възпитателни методи тип "показвам ти как да реагираш по-приемливо"

Демек, ти описа в кавичките цялото упражнение наречено родителство, защото децата най-вече попиват това което показваме, съзнателно или не.

Виж целия пост
# 481
нищо такова не съм описала. Отговорих на поста на юна за това как трябвало да покажем как да си прояват емоциите. Ама всъщност тя хваща детето и му казва, а не му показва. В този смисъл не дава личен пример.
При двама налични родители и прочие фамилия, всеки показва своя начин чрез своите реакции, а децата припознават някакъв начин според характера си и това какви цели преследват. И не винаги избират "правилния" начин, а избират обикновено този, който им е вътрешно близък или им носи най-голяма полза или поне най-малко вреда. Колкото и да не ни кефи морално, те просто гледат да оцелеят в тоззи враждебен за тях свят. Представяш ли си какво е да си на 3 години? Наполовина на ръста на останалите, всичко наоколо ти е горямо за ръста, всеки отнякъде те хваща и иска някакви неща от теб и във всеки момент някой може "да те изяде". Възрастните само си мислим, че детството е безгрижно, а за малките деца всичко може и често се превръща в невероятна драма.
Виж целия пост
# 482
Представяла съм си го много пъти и затова когато говоря с детето, 90% от случаите гледам да клякам до нейното ниво и да я гледам в очите. Но не мога да се сетя за нито един случай, в който да я хващам и да искам неща от нея. Но лично аз съм "стара" майка и имам 3 годишно на 37 години, когато като цяло съм постигнала едно доста дзен отношение към света и измислената му суета, надмогнала съм доста от егото си и последното, с което се занимавам са борби за надмощие с характера на детето. Освен това, имам достатъчно голям хоризонт за изява на мениджърски талант и планиране другаде. Съответно, времето с детето, ми е най-вече супер приятно, интересно и смислено.

Юна да говори за себе си, но никъде не видях да е писала подобно нещо. Май и аз имам проблем с функционалната грамотност.
Виж целия пост
# 483
Вероятно има вариации в различните такива градини, но принципа е един и същ че са навън.
http://iurochskurhattstugan.se/in-english/
Много хубаво и децата изглеждат много доволни.
Значи, искам и аз да бях ходила на такава детска градина.
Виж целия пост
# 484
Юна е в ролята на учител, а не на родител. Затова написах, че хваща детето и му обяснява, а не му показва, защото не тя е замесена в ситуацията, нито са нейните родни деца. Това са все пак деца на други родители, които идват в детското заведение със семейното си възпитание и учителят не е техен родител, така че той като учител трябва да реагира като учител, и ако е казано, че трябва да му показва на детето, което е в конфликт с друго дете и е станал проблем или е ревнало по някаква причина точно определен начин, значи ще го направи, каквито и да са нейните лични виждания. Учителят има параметри, в които трябва да се движи. Самият факт, че отговаря не за своите деца, а за децата на други родители, и то не за едно-две деца, а за поне десет, вече променя много ситуацията и похватите. Затова дали ще го посажда на столчето за размисъл или ще му обяснява или ще разиграва ролеви игри за отработване на емоциите, вече е според това какво е казал началникът.

Ами, сори, ама и има значение колко време се прекарва с детето. Ако изцяло или през 80 процента от времето се занимаваш с всички битови и възпитателни дейности, малко трудно ще си винаги дзен и във възторг,,  най-малкото защото ще си през целия ден свидетел и участник в поведението на детето, а и ти ще си изморена от цялата въртележка. За два или три часа на ден всеки може да е дзен, ако знае, че после друг поема детето. За два часа или един ден през седмицата се зареждаш с добро настроение и търпение и нещата изглеждат чудесно. Обачя играта е друга, когато си в бозата и го виждаш как точно сега то иска да играе или не иска да спи, или нещо друго, което на теб в момента хич не ти се иска, а искаш или се налага да правиш нещо  друго, обаче няма как да се клонираш.
Виж целия пост
# 485
Това е факт. Обаче, тази игра я играх 2 години и пак не истерясах и не бих детето. И тъй като съвсем умишлено, по избор, и неплатено се сложих в тази позиция, страшно много ми харесваше. От онзи период да имам .. де да знам, сумарно 100 мнения във форума, защото ми беше голям кеф и нямах особени други приоритети освен семейството и да си пиша дисертацията: еквивалент на интелектуален рай откъм свобода и израстване. И сега погледнато като часове седмично, 2/3 от времето пак е предимно с мен, защото мъжът ми работи доста по-дълъг ден от мен. И пак не я бием и не и крещим. Мисля си, че повечето хора са така и имат някаква перспектива какво значи "дете" и какво може да се иска от него. Може би есктраполирам от средата си.
Виж целия пост
# 486
Какво биене и крещене, защо все натам я буташ? Просто не си дзен, нито ти е все удоволствие. А и ти самата казваш, че ползвате услугите на бавачка, нали я описа с медитацията й. Не пишеш на прибежки между спането на детето и домакинската работа. Дори не ти се налага да разрешаваш детски конфликти, защото детето е едно, а него можеш да го залъжеш с нещо. Обаче гледай какъв цирк става, когато две деца искат една и съща играчка и всеки си е в правото да е негова - единият, защото я е пипнал пръъв, а другият защото също е бил привлечен. Кое дете да отстъпи и кое да получи играчката, когато никакво залъгване с друга играчка или нещо друго не помага? А и двете деца са си твои, а не като на площадката едното да е твоето, а другото да е нечие друго дете.
Виж целия пост
# 487
Бавачката беше за 6 часа на седмица, понеже взимах докторантски курсове, и преподавах на магистри. Та физически не бях у дома точно 6 часа. И преди съм казвала, че пишех нощем като зомби.

За двете деца няма какво да кажа, нямам опит. Предполагам, че е доста зле положението. Някой ден скоро се надявам да имам, та и за него да поспорим Wink

Виж целия пост
# 488
то затова е цялата работа с емоциите и столчетата и прочие, защото не става въпрос за едно дете - един възрастен, а поне две деца, които са в конфликт, иначе няма нужда нито от обучаване в изразяване на емоции, нито нищо. Драмите не са защото детето казва на майка си, че е изморено, нито как трябва да реагира в ролева игра, а когато е в съвсем реална ситуация. Затова и дадох примера с циганите - там няма семейство с едно дете, а са поне три, плюс комшийските или роднински деца, които си правят цяла тумба, в която всяко дете си търси място, независимо на каква възраст е. Там никой не им прави ролеви игри за справяне с емоциите, защото всички са свои. Малките деца са из навалицата и ако вземат нещо, което по-големите иска, често никой нищо не им казва и обяснява, а големите си вземат тяхното без обяснения, а малките се научават да са по-изобретателни или "да носят на бой". При тях просто е хиперболизирано в сравнение с нашата култура и образованост (дори не говоря за всички българи), но е съвсем работещ модел като за учебник. И не ги виждам да са депресирани, а си оцеляват.
Виж целия пост
# 489
Andariel, примерът ти звучи привлекателно, но това не е реалността. Аз дето съм в Америка от 100 години го знам, пък не знам защо ти упорито си се хванала в това клише на noble savage. Първо, средната раждаемост на ромските жени вече е доста под 3, това от над 20 години е така. Отделно, един голям процент роми са най-обикновени хора, чиито деца правят същото като твоите. А тези на улицата дето много роматично ти се вижда как се държат като гордо, неопитомено племе на корави деца в повечето случаи са насилвани, бездомни, необгрижени и необразовани. Родителите им са маргинализирани, криминализирани и безработни. Бият ги системно. Не знам какво имаш пред вид, че оцеляват и са щастливи. Това е заравяне на главата пред ужасяващите статистики за детска смъртност, проституция и трафик сред общността на най-изпадналите роми. 25 на 1000 детска смъртност (!!!!!!!): като майка не знам как това не те разстройва крайно. Мерси за такова неструктурирано, свободно детсво, ще кажа аз. Рискът ти да умреш преди 14: като на средноафриканско племе. Ама иначе викаш, не се депресирали. Само дето смъртността от инфаркти, инсулти и други заболявания пряко свързани със стреса е тройна, четвортна на фона на етническите българи.

Не мога да повярвам, че за втори път ще дам днес препратка към Илона Томова от БАН. Нито е Соросоид, нито е на грант. Обаче жената мисли и гледа, а не слуша какво и говори Волен Сидеров от телевизора: http://e-vestnik.bg/5912/%D0%B4-%D1%80-%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%BD% … %80%D0%BE%D0%BCd/
Виж целия пост
# 490
Мда, нека напомня, че на Елена й е прясна темата с величественото развитие на тригодишните и е отдадена майка на 1 дете, в момента в тази фаза. Нормално е да взима нещата насериозно.

Аз обаче имам някаква перспектива и общо взето каквото и да правя, резултатите са почти еднакви. С тази разлика, че се налага да съм по-строга, главно защото дори да съм супер ангажирана с едно дете и да правим някаква гениална Монтесори игра с пресипване на ориз, през това време другото дете има вероятност да се опита да се претрепе. Та хич не е зен.

Аз не разтървавам всяка схватка, оставям ги да видят, че боят боли и сами да се откажат. Но нека се сборят, това си е важно за йерархията в малката ми глутница- да се знае кой е по-силен. Това важи за малките де, големият е съзнателен, доколкото може.
Виж целия пост
# 491
Величествено, величествено, колко да е величествено. Вече изясни преди десетина страници, че си със свръх съзнание, а аз съм корпоративно винтче. Та толкова може да ми роди главата и лимитирания ми инжениран мозък.

Като по-проста, дзен мога да постигам по-лесно явно.
Виж целия пост
# 492
Но си е факт, че с първо дете на 3 всичко ти е ново, интересно и е нормално да си отдадена- и аз бях така. Вършила съм невероятни подвизи, общо взето за нищо.

Обаче забелязах, че доскоро супер приятни дечица, които на 5 бяха с всички правилни настройки, в момента са се превърнали в желета, защото я няма мама да дирижира непрекъснато и да вкарва в ритъм. Нормален процес, после ще си намерят пътя, но това, което градим сега, ще рухне скоро и ще го замени друго.
Виж целия пост
# 493
Трудно мога да си представя дете на 5 да рухне като желе, защото мама я няма. В смисъл, то дотогава в слинг ли е било?
Виж целия пост
# 494
Не че рухват, но правят глупости и не са ония концентрирани Монтесори-тренирани душици, които са били. Повече срещи с връстници, повече училище и има един период на леко изпростяване:)

Нали наблюдавам около мен- не знам дали е ранен пубертет или друго, но към 8-9 вече строят на мама се разваля, колкото и да е била сърцата. Вече има майки, които и оттам нататък яко натискат и контролират, но това вече е друга фаза с други ефекти. Но въпросът е, че винаги след фаза на дирижиране и контрол следва някаква фаза на изпростяване и забравяне на настройките.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия