(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 36)

  • 90 073
  • 745
# 270
Моят разсад-пипер се позяноса - напъплили са го някакви мушици. Не мога да определя какви са и дали му вредят, но той видимо се поспихна. Това може да се дължи на изваждането от парника, но може и на вредители, знам ли. Та затова не искам да го споделям с колеги. Особеното в моя случай е, че вече насадените растения се развиват чудесно, при дребноплодните сортове имам цветни бутончета. Добри, ти поне си ми наблизо и знам,  че при тебе садят пипера късно и съвсем дребен, та ако нещо се събуди и изчисти  - ще се чуем.

mama_gali, при теб климатът е такъв, че дори и късен посев домати ще стане в съвсем прилични срокове. Някои консервни сортове допускат да бъдат засети, директно от семе сега. Що да не пробваш? Аз поне така правя, когато се проваля с някоя култура - пробвам поне още веднъж. Една година ми се забави с никненето магданозът, и аз в търсене на резерви насях точно 4 лехи магданоз. Сеех ги по една и в нетърпението си решавах, че всяка една няма да я бъде, та сеех следваща и така. После дойде една влажна и сочна пролет - да ѝ се не нагледаш - и магданозът във всичките ми четири лехи израстна за чудо и приказки. Та имах излишък. Разправят, впрочем, че магданозът е много благотоврен за мъжката сила и следователно за семейното щастие, ако ме разбирате, та в тоя смисъл никога не бил в излишък, ама тогава си беше. Много нещо, бря!

Имам несполуки с оцета, които смятам, че е добре да споделя:
- дюлевият ми оцет се разви превъзходно, правеше оцетена гъба колкото подметка дебела за няма и седмица, избистри се и изобщо е прелест на вид. Обаче има ацетонов дъх. Защо ли? Ами защото настъргах всичкия дюлев плод, в това число и семенните камери - и в добавък оставих тази заготовка прекалено дълго в твърде малко вода. Трябвало е да балансирам: да не прекалявам с количеството плодов пулп спрямо водата, да не държа прекалено дълго мъстта, или поне да не стържа "каменистата" част от дюлевата сърцевина. Оцетът си е за само за миене.
- отеловият оцет не успя да стигне до оцетна ферментация - заложеният и заразен с гъба материал и в момента е с 12 алкохолни градуса. При такива градуси оцетената фермантация не се случва. интересното е, че преди да го заложа, алкохолният градус си беше 8-9, колкото и трябва да е. Пуснах му гъба и добавих мед, всичко спред рецептите. спред мен проблемът му е в това, че съдовете му нямаха читав достъп до кислород - твърде плътни капаци. А оцетената фермантация иска достъп на въздух. та поправимо е, но ще имам оцет от тоя материал не по-рано от юли.

Имам първо доматено цветче. Правилото е: от цвят до гоптов домат са 40 дни. Демек около 1 юли почвам!

Чесънът ми е готов за вадене. Смятам, след обилно торене,  да засея на мястото му краставици Гергана без конструкция и един ред Дитмарско зеле.



Виж целия пост
# 271

Имам несполуки с оцета, които смятам, че е добре да споделя:
- дюлевият ми оцет се разви превъзходно, правеше оцетена гъба колкото подметка дебела за няма и седмица, избистри се и изобщо е прелест на вид. Обаче има ацетонов дъх. Защо ли? Ами защото настъргах всичкия дюлев плод, в това число и семенните камери - и в добавък оставих тази заготовка прекалено дълго в твърде малко вода. Трябвало е да балансирам: да не прекалявам с количеството плодов пулп спрямо водата, да не държа прекалено дълго мъстта, или поне да не стържа "каменистата" част от дюлевата сърцевина. Оцетът си е за само за миене.
- отеловият оцет не успя да стигне до оцетна ферментация - заложеният и заразен с гъба материал и в момента е с 12 алкохолни градуса. При такива градуси оцетената фермантация не се случва. интересното е, че преди да го заложа, алкохолният градус си беше 8-9, колкото и трябва да е. Пуснах му гъба и добавих мед, всичко спред рецептите. спред мен проблемът му е в това, че съдовете му нямаха читав достъп до кислород - твърде плътни капаци. А оцетената фермантация иска достъп на въздух. та поправимо е, но ще имам оцет от тоя материал не по-рано от юли.


Аз си правя ябълков оцет - на око, слагам целите ябълки и до сега не съм имала сериозен проблем. Само първата година се задържа с вкус и аромат на вино, добавих малко преварена и охладена вода и стана оцет.  Гъба слагам след бурната ферментация и то ако имам стара гъба, за да ускоря процеса. Имаме една леля, която слага само сладка ябълка , не слага нито вода, нито захар и става превъзходен оцет, с чудесен аромат.

Опитай да добавиш вода на твоя, предполагам, че ще намали градусите. Захарта/медът ги увеличават,  а и те са консерванти и вероятно, като добавяш мед, ти отиваш кум консервиране, а не към вкиселяване.
Виж целия пост
# 272
...Опитай да добавиш вода на твоя, предполагам, че ще намали градусите. Захарта/медът ги увеличават,  а и те са консерванти и вероятно, като добавяш мед, ти отиваш кум консервиране, а не към вкиселяване.

Именно това ще направя, като тоя път  в допълнение ще осигуря и достъп на въздух.

Миналата година направих великолепен отелов оцет. Добавях в подходящите моменти и мед, и вода, а единствента разлика с подхода ми през тази беше, че използвах друг съд за окончателната ферментация. Съдът имаше вместо капак захват с ластици тензух. А сегашните ми имаха почти плътно прилепващи капаци. Вероятно е там грешката ми. Ще видим.
Виж целия пост
# 273
О,да, въздух трябва. Аз слагам оцета в оплетен отвън голям стар буркан и отгоре само огънат около гърлото лист хартия, без да го захващам с нищо. Сгъвките го държат.  С хартия е по-добре отколкото с тензух.
Мисля, че не си заслужава да хабиш мед за тази цел, защото захарите се разграждат и не зная дали остава нещо от полезните му качества.
Виж целия пост
# 274
... краставици Гергана без конструкция ...
Съвсем без? А мулч?



Виж целия пост
# 275
градината е готова.
днес ще обобщя и ще направа новата "карта" на малкия земеделец Simple Smile
Милорд, следващата седмица ще ти снимам бамя в Краището. Simple Smile
чукча доволен.
Виж целия пост
# 276
Здравейте, вече имам цъфнали домати, майка ми настоява да ги пръскаме с доматин, аз не съм сигурна, иначе цветовете щели да окапят, вие пръскате ли вашите домати...приемам всякакви съвети.
Виж целия пост
# 277
Не пръскам доматите с нищо, раждат си. Аз имам цветчета отпреди 2 седмици, но се съмнявам след месец да бера домати. Това ще е чудо нечувано за нас. Обикновено почваме да берем най-рано към края на юли.

Да помоля за помощ. По листенцата на новопоникналите ми краставички, засети навън, се появиха жълти петънца,  които се превръщат в дупки. Мога ли да спася краставиците или да сея нови?
Виж целия пост
# 278
И на моята прекрасна новопоникнала рукола с по 2 листенца всичко е надупчено. За 4 дни!
Миналата година 10см. зеле така изведнъж беше надупчено, четох за зелева бълха/въшка... Много страшно ми става като чета за болести... Предпочитам тук да попитам и да действам...
Та всички плевели от кръстоцветни били инкубатор за вредители... Докато измисля метод минаха 2 седмици, зелето закрепна и дупченето стря! Ядохме малки зелчици и зимата Simple Smile  (малки, щото късно садени)
Но с вкусните, крехки първи листенца на краставици и рукола не знам дали ще ни огрее да им отмине проблема без помощ.
И аз чакам за съвет!
Виж целия пост
# 279
Пониква ми в момента едно пакетче от безколовите домати, ще взема още някое да си купя, мисля да ги засадя после на мястото на чесъна, то няма и къде иначе.
Снощи се радвах на два крака на чудовището, мравките ги разнасяха из лехата, тялото не го намерих  Mr. Green Доволна съм, ще си наръся още малко от розовата отрова.
Сварих си сладкото то рози  Heart Eyes
Време ли е да посея цвеклото?
Виж целия пост
# 280
Малко снимки от малката ни градинка Bowtie 1/3 от мястото ни остана празно тази година и се чудя какво още да сложим Thinking
Скрит текст:



Виж целия пост
# 281
домати, чушки, патладжан и краставички имате, остават червено цвекло, тиквички, тикви Simple Smile ние сложихме и малко брюкселско зеле, Simple Smile  целина, чубрица, грах, боб, картофи... Simple Smile
Виж целия пост
# 282
привет,

и аз имам градинка, 40кв.м.
имам посадени зеленчуци (зеле, карфиол, праз, броколи, репички). преди няколко дни извадих няколко репички, не бяха големи, но някакси бяха дървени  newsm78
отделно са наядени от нещо, като от червей изглежда newsm78

какво може да е това и от какво да дървени? повече вода ли им трябва?
Виж целия пост
# 283
вече стана топло и те изкарват цвят, а започнат ли да изкарват цвят стават дървени. както и лапада.
марулята пък започва да горчи.
Виж целия пост
# 284
Полина, а дано всичките ти сладки краставички дълго раждат плод, от здрави растения!

Трябват ти с цел превенция любимите ми босилек, чубрица, лук и чесън Simple Smile
И тагетис, ама пусто, не се яде!
А за ядене тиквички, много раждат Simple Smile
Много обичам снимки!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия