Американски колеж - дванадесета тема

  • 58 721
  • 752
# 675
От 2 до 4, High school (ages 16-19). Не 5.

https://www.ibo.org/programmes/diploma-programme/
Виж целия пост
# 676
Не разбирам как ще получиш българска диплома без да си изучавал 4 години програмата по БЕЛ и История.
Другите предмети да кажем, че някак ще ти ги признаят.
...не и Географията​.
Виж целия пост
# 677

Може. Явно в 8 клас учат нещо не по програмата, защото IB-тата не завършват в 11 клас в АК.
А и детето е на 13-14, а не на 16 год

Ежко,
Прав си за географията. В някой държави в гимназията въобще не се учи география
Виж целия пост
# 678
Няма как да се пази място в училище, защото детето трябва да фигурира в цялата документация. Ако е частен ученик пак трябва да полага изпити и то всяка година, за да завърши. Не може без да положиш изпити да получиш диплом. А пък частно училище , едва ли ще води ученик 4 год.без да му събира такса, няма икон.логика. Жените, които записваха мисля, че са от администрацията (бяха любезни с мен, без излишна еуфория). Едва ли админ. персонал може да ми повлияе при взимане на решение за записване. Всеки обаче има свое право на избор и дано сме избрали по-доброто.
Виж целия пост
# 679
Цитат на: rosss
Ежко,
Прав си за географията. В някой държави в гимназията въобще не се учи география
И със сигурност не учат География на България...
Виж целия пост
# 680
Изключително е интересно, как на глед едни и същи ситуации са решени по различен начин от едно и също училище и ръководство.

Не е сигурно дали става дума за аналогичен случай наистина и дали в СМГ правилата са се променили с ръководството, за разлика от АК, където не се променяли.  Ежко, както винаги, е сторож на АК в темата Simple Smile и "врагът с нежно име" на СМГ.

Eleksir писа, че детето й ще учи и в БГ училище, т.е. остава в 'българската образователна система', това може да не е опция за "аналогичния" на пръв поглед случай.  Успех и на 2те деца от 2та случая!  Сигурна съм, че престой в чужбина в тази възраст при обезпечеността на достъп до добри образователни институции, които дипломатическата служба предлага, ще обогатят тези деца.

Благодаря на Eleksir, че писа.  В крайна сметка за това е тази тема, за да може хората да си споделят разни неща.
Аз имам само добри наблюдения от административната организация на АК.  Но от бизнес гледна точка, няма реална работеща обратна връзка потребител/ училище, поне аз не видях такава, и от това губят всички.  Настоятелството, дори, което следва да поддържа връзката училище-родители е просто една имейл услуга.

Колкото до коментарите на StefanB относно "статистиката" (ако въобще е нещо такова), която аз се опитах да инициирам, потребителите преценяват кое е полезно и кое не.  С много интерес съм чела коментари на StefanB, но наблюденията му са колкото информативни, толкова и базирани на наблюдения от преди доста време. 
Виж целия пост
# 681
Доста време - не, с натрупване са! Втората му дущеря завърши заедно с моя син - випуск 2018 Simple Smile
Ми пишеше Американско колеж в чужбина, а не българско училище... и естествено, че ще предложат като Internationa, как да стане в 12ти клас за българска диплома без приравняване (по всичко)... и прием не гарантира завършване на което и да е училище!
Виж целия пост
# 682
Mimi_block, в тези "чужбини', в които има български училища, те са съботни, т.е. не са училища с програмата на МОН. Изключение прави единствено Москва, където има БГ МОН училише до 9 клас,  но Москва, по географски признак, не е в Азия.
Виж целия пост
# 683
Шарки, съвсем встрани от спора ви за конкретни деца и обучението им извън БГ, хубаво е когато се пише нещо, то да е все пак достоверно.  Твоето не е, има бг държавни училища в чужбина, в които се обучават деца от 1 до 12 клас по програмата на МОН, съчетана с тази на съответната държава, нещо като аналог на лайстунг паралелките в НЕГ. Съответно децата получават паралелно бг диплома и тамошна такава, което им позволява да продължат един ден висшето си образование и тук в квотите и с таксите за българи( не че последното е от значение, ако училищата са в държави от ЕС). Имам позната в асоциацията за бг училища в чужбина, сред тях има разни - съботни, неделни, през цялата седмица, обучаващи само по БЕЛ, на места и по бг география и история, такива и с бг диплома. Към 2015-2016, ако не се лъжа, от последния вид  жената сподели, че има две, в Чехия и Словакия.Да, те не са в Азия, но пак подчертавам, че се дистанцирам от конкретните два казуса, а коментирам само неточността на твърденията ти за бг училищата извън границите на България, не могат да бъдат обобщавани последните като еднотипни предвид разликите помежду им.
Виж целия пост
# 684
Благодаря!
И аз се образовах , че освен неделните  училища в чужбина, явно съществуват и 2-3 училища извън България по програмата на МОН. Похвално, че държавата намира пари да ги финансира или както са организирани. (Не си представях, че има място, където има поне по 10-на деца/българчета във всяка възрастова група или може би не е нужно да има)
Комуникирам си с българи, живеещи в различни държави и всички споделят само за неделни училища, но явно си има изключения!

Нито са по темата, нито Елексир е писала за такова, та предлагам да не задълбаваме повече.

Дано е хубаво времето на 15-ти септември и децата да се забавляват на първия учебен ден, който в АК традиционно протича с много игри
Виж целия пост
# 685
Чета постовете и някак си не мога да направя връзка между зависимостта, как ходенето на българско училище в чужбина ти дава право да се водиш ученик в България на определено училище без да си го посещавал или явявал на изпити като частен ученик? Връщайки се в 12 клас просто си продължаваш ........Ако става въпрос за някое квартални училище, без претенции за някакво ниво , може би бих намерила някаква логика от типа - водене на" мъртви души", но за СМГ не мога да си го представя....или.....и там е възможно при определени условия .....ако е така, жалко.
Виж целия пост
# 686
Честно казано нямам никаква представа как било предишния випуск. 38 ОУ е просто ОУ, няма математически или каквито и да било други специализирани паралелки.

38-мо е най-доброто ДУ, в което децата са в голяма степен подбрани на входа. Не е просто ОУ, а най-необикновено доброто ОУ. Wink

Навремето имаше и деца от наистина обикновени ДУ, приети в АК. В последно време (като чета тук) имам чувството, че са малцинство (но не знам дали наистина е така).

оффтопик: Родителите масово са изключително недоволни от 38 ОУ, учители, база, ниво на преподаване, и т.н.. Години наред, поне 7, училището беше с формален директор, който беше постоянно в болничен. Функциите се поемаха от помощник-директора, т.е. децата често губеха часове и то по математика, поради невъзможност за съвместване на функциите. Синът ми учеше там, защото ни е кварталното училище. Нямам представа какво е в другите общински и държавни училища, но ако това се води "добро", то причината трябва да се търси в нивото на частните уроци, на които ходят децата, не на нивото в самото училище. Догодина другото ми дете ще бъде първи клас и точно проверявах има ли опция да се подредим на опашка за друго училище и да ни приемат, въпреки че сме разпределени като район в 38 ОУ.
Виж целия пост
# 687
Здравейте, тъй като разглеждам на страницата на АК календара, бих искала да помоля за лек превод на понятията “Aкадемичен четвъртък” и “Parent-teachers Conferences” (родителска среща??)? Интересувам се също дали осмокласник може да посети Elective Fair и би ли имал полза от това?
Виж целия пост
# 688
Може да го посети. Всичко, което не е изрично забранено по правилник е разрешено.
И горещо му препоръчвам да го направи.
Академичен Четвъртък е ден, в който се учи по програмата за четвъртък.
Да, за родителска среща иде реч.
Виж целия пост
# 689
Вероятно някои изрази са ви подразнили, така и предположих, че ще стане. Както и да е. За информация, ако на някого се наложи - има държави, в които има български неделни училища, акредитирани от МОН. Тогава, ако детето се върне, няма нужда от нищо, просто продължава в БГ училище. Нищо, че е само неделно. Ние този път сме така. (В предишен мандат не бяхме така, а с приравнителни.) Ако обаче няма такова, тогава има приравнителни. В СМГ ни казаха, че щом е прието, детето може да се върне във всеки един момент, щом е било в МОН-ско у-ще в чужбина. В АК не може, обаче. Може, но срещу 18000 евро. Санака, отношението към хората от страна на нискостоящата администрация в БГ винаги ме е отвращавало. Дъщеря ми просто не очакваше такова посрещане, тя е дете, все пак. Както и да е, тя вероятно ще се дипломира тук, за щастие, тъй като я записаха в 9 клас, така че нека не дискутираме повече. За сведение - тук в Колежа детето беше с отворена уста на първия ден. Каза, че са я накарали да се чувства като у дома си.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия