Градинарство – моето хоби 21

  • 48 870
  • 754
# 360
Именно!
Белите нарциси са изчезнали.
Виж целия пост
# 361
Искам да имам цветя, такива каквито са били преди 50 години. Вижте само игликите и зюмбюлите, огромни, с наситени цветове, като изкуствени са.
Искам старите зюмбюли и още куп цветя, които не си спомням как се казват..

Старите си бяха с трайни сортови качества. А сегашните зюмбюли някак ги напомпват ,  стават огромни при купуването и на следващата година издребняват - т.е. проявяват си сортовите качества, които се оказват доста скромни.
Има един блок с много самозасаждащи се иглики , разсадили са се дори между тротоарните плочки.
А преди много години знаеш една огромна поляна, цялата покрита с 2-3 вида нарциси. Не зная дали още я има.
Виж целия пост
# 362
А вие как процедирате със зюмбюлите, които сте имали в саксии. Имам няколко такива покрай 8-ми март и четох, че трябва да махна първо прецъфтелия цвят, после да чакам листата да пожълтеят. Дали трябва да ги държа до есента и тогава да ги насадя в градината?
Виж целия пост
# 363
Аз си накупих иглики от разни жени по пазарите. Най-добре ми нараства една бледо жълта, и съм решила всяка година да я разделям и разсаждам. Вече не ме притеснява , че ще е само този вид, важното ми е да ми цъфти.

С нарцисите нямам проблеми, всяка година си излизат. С лалетата обаче имам голям, и много искам стари бабешки лалета, нищо че са само жълти и червени. Другия вариант е да ги купувам като едногодишни, и всяка есен да садя луковици. Някои от тях излизат 2-3 години, а ако имам късмет, може и някое многогодишно да има сред тях. Остана ми едно такова лале в градината Simple Smile



Тук в началото са сортовете лалета, и кои от тях не се нуждаят от вадене всяка година - https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=3187
Виж целия пост
# 364
Аз си накупих иглики от разни жени по пазарите. Най-добре ми нараства една бледо жълта, и съм решила всяка година да я разделям и разсаждам. Вече не ме притеснява , че ще е само този вид, важното ми е да ми цъфти.

С нарцисите нямам проблеми, всяка година си излизат. С лалетата обаче имам голям, и много искам стари бабешки лалета, нищо че са само жълти и червени. Другия вариант е да ги купувам като едногодишни, и всяка есен да садя луковици. Някои от тях излизат 2-3 години, а ако имам късмет, може и някое многогодишно да има сред тях. Остана ми едно такова лале в градината Simple Smile



Тук в началото са сортовете лалета, и кои от тях не се нуждаят от вадене всяка година - https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=3187

Игликата мисля, че няма да ти се налага да я разсаждаш - саморазсажда се Simple Smile А и цветовете си разнообразява.
И моите нарциси излизат, но предимно листа - цъфтят много малко Sad
Стари червени лалета имам много, както и зюмбюли.
Всички тези цветя, както и едновремешно мушкато съм наследила от свекърва ми, Бог да я прости и си ги пазя.
Тези дни се сетих, че миналата година зарових някъде из градината един зюмбюл от саксия. Обаче не помня къде, че да го проверя жив ли е Blush
Виж целия пост
# 365
В нашата градина лалетата са от над двадесет години. Яд ме е, че нарцисите ни изчезнаха, но лалетата стоят. Жълти не помня дали останаха, червени са, но нито ги вадим, нито ги правим нещо.
Виж целия пост
# 366
А вие как процедирате със зюмбюлите, които сте имали в саксии. Имам няколко такива покрай 8-ми март и четох, че трябва да махна първо прецъфтелия цвят, после да чакам листата да пожълтеят. Дали трябва да ги държа до есента и тогава да ги насадя в градината?
Слагай го в градината направо. Не разбутвай корените, малко по-дълбоко, отколкото е сега в саксията.
Но не очаквай същия едър цвят догодина.

И при мен нарцисите направо не искат да цъфтят, само листа. Кокичетата доста се загубиха, останаха само няколко. Минзухарите не искат да се размножават - вече няколко години почти няма нови, а някои се загубиха.
Но старите лалета се утрепват от цвят. Както и зюмбюлът - дивак.
Виж целия пост
# 367
Аз миналата година насадих едни зюмбюли от саксийка. Разделих ги даже,тази година цъфтят,но по спомен бяха лилави,а сега единия е розов. 😳😃 Как е станало,не знам.
Минзухарчетата също,прецъфтяха вече.
Нарцис имаме един,ММ го е садил много отдавна. Миналата година беше само листа,сега гледам има и цветове.
Кокичета имах на едно място,в нищото,местих ги след като прецъфтяха миналата година и сега си цъфтяха на новото място.
Иглика насадих една от 8-ми март,ще видим какво ще стане с нея.
Лалета нямам,намерих по сайтовете доста видове и нямам идея какви да взема.
Виж целия пост
# 368
астри. Simple Smile търпят на пряко слънце и цъфтят много.
при мен не знам защо имаше само бели Simple Smile може микса да не е бил много микс Simple Smile

тагетеси, аз предпочитам ниските Simple Smile

флоксове, едногодишни, ниски

латинки, има и ниски и катерещи се

 фунийки, ако имаш къде да ги качваш.
опитвала съм ги всичките от семена, сяла съм направо на мястото, правила съм и разсади.
Пак съм аз. Взех астри, латинки. Как ги садиш? Правиш ли разсдад преди това и кога? Моето местенце е по-хладно като цяло и започвам с летните китки най-рано през април. Извинявам се, че пиша втори пост, но исках да покажа китките. Simple Smile
Виж целия пост
# 369
аз сея направо на мястото, където ги искам.
сея по-късно, защото сме високо, а и защото за цветята остава време след зеленчуците. Simple Smile Simple Smile  Simple Smile

астри първата година ми дадоха, хванаха се само две-три стръкчета, от тях на следващата имаше самозасели се и ги разсаждах. посях и купувани семена и знам, че поникнаха, но пак бяха само бели.
тази година мисля да ги сложа в сандъче у дома и да ги разсадя по-късно на двора. основно заради мравките и котките на съседката - не съм сигурна дали няма да изровят семенцата.
и с тагетесите ще действам както с астрите.

за зюмбюла - не махай нищо. просто го премести от саксията в градината без да буташ и режеш нищо.
Simple Smile ще го бъде. Simple Smile
Виж целия пост
# 370
Не съм Добри, но да кажа за астрите и латинките Simple Smile Сея ги директно в градината края на март, началото на април. С латинките нямам проблеми, тъй като семената са едри и ги пускам на такова разстояние, на каквото искам. Астрите ги ръся "на око", а като поникнат, скубя от там, където са много гъсти и разсаждам другаде Simple Smile
Виж целия пост
# 371
Скрит текст:
А вие как процедирате със зюмбюлите, които сте имали в саксии. Имам няколко такива покрай 8-ми март и четох, че трябва да махна първо прецъфтелия цвят, после да чакам листата да пожълтеят. Дали трябва да ги държа до есента и тогава да ги насадя в градината?
Слагай го в градината направо. Не разбутвай корените, малко по-дълбоко, отколкото е сега в саксията.
Но не очаквай същия едър цвят догодина.

И при мен нарцисите направо не искат да цъфтят, само листа. Кокичетата доста се загубиха, останаха само няколко. Минзухарите не искат да се размножават - вече няколко години почти няма нови, а някои се загубиха.
Но старите лалета се утрепват от цвят. Както и зюмбюлът - дивак.
Да им клъцна ли листата или директно така да ги засаждам? Smile

Не. Луковицата се засилва от наличието на листа. Те сами ще изсъхнат, като им дойде времето. Само трябва да е по-дълбоко, защото при форсиране, луковиците се заравят наполовина, а в почвата трябва да са изцяло - обикновено 3 пъти височината на луковицата. Но пък да не заровиш изцяло листата. - да е на около 3 до 5 см покрита с почва. https://www.aquamat2000.com/bg/applications/%D0%A0%D1%8F%D0%B7%D … D0%B1%D1%8E%D0%BB
И да е на слънце.
Виж целия пост
# 372
Здравейте, да добавя и папратта като много невзискателно растение, моята издържа и на сянка, и на пек, и на засушаване, много я обичам, сега търся и за двора. От Лидъл взех замиокулкас за вкъщи и засега също ми се струва лесен, поливам веднъж на 2 седмици. Орхидеите също не са много капризни, само не трябва да се поливат отгоре и, при желание, да се торят за по-обилен цъфтеж, понякога.

Имам обаче една маслинка, на която нещо не й е добре, чудя се дали не е време да я изнеса навънка, може би й е горещо вътре.

Иначе за двора купих тия неща да садя: люляк, калина, божури, анемоне, японска дюля и рододендрон. Взела съм и семена за босилек, риган, магданоз. По-натам и мащерка, кориандър, девесил. Намислила съм да посадя и още 2-3 неголеми дръвчета, но все още се колебая какви.

Отказах се да правим тревата сега, няма да имаме време, но взех семена да подсея голите места, та поне да не растат толкова бурени. Няма да стане като за списание, но като е окосено, подредено и просторно, се надявам пак да е приятно. Simple Smile

Благодаря на всички за съветите дотук. Още не съм измислила какво да правя с грозната тухлена стена, цялата опасана с бетон. Съседният двор е пуст, има занемарена селскостопанска постройка. Притеснявам се да пусна пълзящо растение, да не събира влечуги и буболечки, а просто не мога да реша с какво да я скрия.
Виж целия пост
# 373
Някой има ли индийски люляк и как го гледа? Поръчах си вчера, защото от известно време много ми харесва. И още една вайгела си поръчах, ама друг цвят. Имам бяло-розова, сега е червена. Само къде ще ги садя в този малък двор, ама не устоях на цената.
Виж целия пост
# 374
Садиш си люляка на слънчево място, поливаш редовно, ториш от време на време и това е. Вайгелите могат и на полусянка, но няма да цъфтят както на слънце. Но техния цъфтеж е една седмица, докато индийския люляк цъфти три месеца, затова за него пиша - на слънце.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия