Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 54

  • 36 680
  • 745
# 660
Здравейте. Искам да попитам за една прЕАтелка (хихи - истина е) - при нисък ТСХ (1 и нещо) и антитела над нормата - диагноза Хашимото и без лечение засега. ФТ3 и ФТ4 не са изследвани. Ако пролактинът е 41 при горна граница 26, може ли да става дума за проблем с хипофизата? ПА няма, но е доста агресивна и изнервена.
Хубаво е да изследва и щитовидните хормони за да се види как функционира на практика жлезата. Има си Хашимото щом са завишени антителата. А щом и пролактинът е толкова над нормата, съвсем възможно е да е в хипофункция с ниски нива на ЩХ и съответно висок пролактин (той е препоръчително да се изследва около овулация, когато физиологично се покачва най-много, като преди изследването е добре да се постои в покой 15-на минути, а предните 1-2 дни да не е имало интимни отношения). Проблем с хипофизата не е изключен също. Тогава привидно идеалният ТСХ около 1 нищо не означава. Показателни за ЩЖ ще са FT4 и FT3. Дано всичко е наред, разбира се. Възможно е просто да е в начална хипофункция, с все още неизменени показатели. Успех с пролактина! Hands V

Хрис, за хормон си и според мен. Въпреки ТСХ "в норма", FT4 и FT3 са доста ниски. Оптималните нива са около средата на референтните граници.
Виж целия пост
# 661
Поствам четвъртата и предпоследна статия от блога на Барбара, която смятам да преведа (харесала съм и една за ролята на Т4 и Т3 в мозъка): http://foodforthoughtbg.blogspot.com/2018/12/blog-post_17.html
Виж целия пост
# 662
Позволявам си да пусна това тук, мисля че ще е интересно, дано някой отиде и разкаже после
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=19665385367934 … 27&__tn__=K-R
Скрит текст:
Цитат
Лаборатория по Клинична Имунология - УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
14 минути ·
Уважаеми пациенти, колеги и приятели,

от името на Лаборатория по клинична имунология (ЛКИ) на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ Ви каня на дискусионна среща на тема „Автоимунитет и хранителен интолеранс“, която организираме на 11 януари 2018 г. от 13:00 в Аулата на болницата, ет. 1.

По време на дискусията лекция ще изнесе д-р Едуард Рослер, който от години се занимава с диагностика в тази област.

Известно е, че съществува връзка между храните, които приемаме, и патогенезата на някои автоимунни заболявания. Целта на срещата е да се коментират нови насоки в тази област. Сред участниците в дискусията ще бъдат изявени български имунолози, гастроентеролози, ревматолози, представители на пациентски организации, журналисти.

ПРОГРАМА
13:00 – 13:15 – Уводни думи от проф. д-р. Доброслав Кюркчиев дмн, началник на ЛКИ на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
13:15 – 13:45 –лекция на д-р Едуард Рослер, собственик на лаборатория „Рослер“, на тема: „Автоимунитет и пропускливи черва. Синдром на раздразненото черво – наистина ли съществува?”
13:45 – 14:05 – лекция на гл. ас. д-р Екатерина Иванова – Тодорова дм, специалист по клинична имунология в ЛКИ на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ на тема: „Интолеранс към храни при пациенти с автоимунни заболявания”.
14:05 – 15:00 – Свободна дискусия
За Д-р Едуард Рослер
Д-р Едуард Рослер е собственик на една от големите лаборатории в Германия и Европа, специализирана в изследване на микробиом, патогенна чревна флора, хистамин, серотонин, допамин, зонулин и ДАО, както и много други показатели, свързани с възпаление в червата.
За гл. асист. Д-р Екатерина Иванова – Тодорова, дм
Клиничен имунолог в ЛКИ на УМБАЛ „Св. Ив. Рилски” от 2009г. и преподавател към Катедра по Клинична лаборатория и клинична имунология на МУ-София от 2010г. Има редица публикации в реферирани български и международни списания в областта на автоимунитета, мезенхимните стволови клетки, туморната имунология, влиянието на репродуктивните хормони върху имунните клетки.
За Лаборатория по клинична имунология (ЛКИ) на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ е сред най-големите имунологични лаборатории в страната. Тя е специализирана в имунологичната диагностика на ревматологичните и гастроентерологични автоимунни заболявания. В Лабораторията по клинична имунология, освен висококвалифицирани лаборанти, работят четирима лекари и един биолог. Тяхната роля е да извършват някои високоспециализирани изследвания, да анализират получените резултати, да консултират пациентите във всеки един етап на изследването, както и да проследяват имунологичните параметри в хода на терапията. Основен момент е всеки изследван параметър да се свързва смислово с другите изследвани параметри и всеки тест да се разглежда като част от общата картина на заболяването на индивидуалния пациент.
Тъй като местата са ограничени, моля да потвърдите участието си в дискусията не по-късно от 4.01.2019 г. на имейл immun.rilski@abv.bg

С уважение,
проф. д-р. Доброслав Кюркчиев, дмн,
Началник Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Виж целия пост
# 663
Аз пък се надявам и докторите да отидат.
Виж целия пост
# 664
Да, хубаво е, че има такава лекция, дано повече от работещите с пациенти да я посетят. Предполагам, че няма да се каже нещо много по-различно от всичко, което и Сара Балантайн, и други автори вече са написали в книгите и сайтовете си. А иначе всеки трябва сам да си открие към кои храни има непоносимост и дали изобщо има, въпреки че поне за глутена е препоръчително да се изключи от всички, дори от напълно здравите.
Виж целия пост
# 665
Здравейте, момичета! Аз съм с хипофункция, пия хормон, по време на бременностите пих, родиха се здрави бебчета, но сега синът ми, който е на 4 и половина има проблем с храненето. Кръвните изследвания показват, че има ниско желязо, нисък витамин Д и повишени антитела на щит. жлеза. Ултразвукът показва, че всичко с жлезата е в норма. Хормонът слава Богу е в норма. Педиатърът каза, че вероятно антителата са наследени или вродени. За сега нямало да ни праща на ендокринолог, а само трябвало да се следим един път годишно. Някой има ли подобни резултати. Освен вит. Д и желязо да предприемам ли нещо относно храненето според вас? Той не яде почти нищо, хапва основно хляб и мляко, сладки работи не отказва. Да се опитвам ли да намаля глутена, заради антителата. Притеснена съм.
Виж целия пост
# 666
С глутена трябва всичко или нищо. Няма смисъл от намаляване - трябва пълно спиране. Млечните може също да не му влияят добре. А щом има антитела, значи има Хашимото, така че наистина трябва да се следи състоянието. "Хормон в норма" не означава нищо, още по-малко пък ако този хормон е ТСХ. Но понеже става въпрос за малко дете, ТСХ в норма може наистина да означава, че детето е добре, особено ако няма симптоми за хипофункция.
Виж целия пост
# 667
Някой може ли да ми изпрати на лични мобилния на д-р Красимира Димитрова-ендокринолог? Преглежда в София мед, Полимед и Санус.
Виж целия пост
# 668
Момичета, тези лекции са обявени за 11 януари 2018 г. от 13:00.
Дали е грешка или информацията е от преди година?
Виж целия пост
# 669
Грешка е
Мисля, че местата май са ограничени, но пък ще има излъчване на живо и запис, така че ще можем да се възползваме
Хубаво е, че има такива инициативи. Дано докторите почнат да се интересуват
Виж целия пост
# 670
Защо е важно и нивото на Т4 да е достатъчно високо и следователно защо трябва да се приема и Т4, а не може само Т3: http://foodforthoughtbg.blogspot.com/2018/12/4.html

Допълвам тук с още една статия за важността на Т4 - по-специално за мозъка: http://foodforthoughtbg.blogspot.com/2018/12/3-4.html
Виж целия пост
# 671
Здравейте момичета,

Моля, за коментар по изследванията на дъщерята на моя приятелка. Правени са в последните дни на цикъла.

TSH  - 2,89 /0,27-4,20/
FT4  - 25,15 /12,00-22,00/
FT3  - 4,51 /3,10-6,80/

Тя е на 28 години и се опитва да забременее и затова по свое желание е решила да си пусне и щитовидни. Не е ходила на лекар, но май ще трябва, защото според мен TSH-то е височко, а какво показва FT4 над норма, не съм запозната.  Ще я посъветвам да отиде при моята ендокриноложка, но тя сега е в отпуск, ще бъде след празниците. Вие какво мислите?
Виж целия пост
# 672
Бобулина, може да има грешка в тези изследвания. Това високо ФТ4 е нелогично.
Виж целия пост
# 673
Благодаря Шоколата, ще и кажа да пусне нови изследвания. Има ли значение МЦ за тези изследвания, защото тя е била в края на цикъла, когато ги е пуснала?
Виж целия пост
# 674
Няма значение
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия