Нашите орхидеи - тема 24

  • 49 589
  • 743
# 240
Момичета, един месец ме нямаше в нас и почти всички фалчета пуснали цветоноси.
Голямата изненада е едната саксия, растението не е старо, но май умира вече. Преди няколко месеца бях отделила първото кейки (на снимката в отделната саксия), и пусна още 2 кейкита, които са на старото радтение. Та сега второто кейки пуснало цели 2! цветоноса. Мисля да не го отделям, предполагам жълтото листо сама ще падне, да не го  махам, нали?







Според мен жълтото листо е на майката. Мисля си че не виждам точка на разгеж. Тя затова пуска кейки на поразия според мен. За сега растението ми изглежда нормално.

Само да допълня че болно слабо не развиващо се растение не се тори. Торенето про цветята има друг смисъл. Не подкрепяне както при хората с витамините. Включва други процеси които растението може да няма сили да осъществи и да загине от претоварване.
Виж целия пост
# 241
Ето😊 какъв ми е проблемът.На старите цветоноси се появиха нови пъпки, но са така от две седмици и сега цветоносът загива.
Виж целия пост
# 242
Това изглеждащо като бял мъх ми се появи на едно новозакупено растение... Не съм поливала, само напръсках обилно топсин и с препарат против памуклийки (не го разпознах какво е Sad). След 3 седмици неполиване субстрата изглеждаше все така мокър. Изсипах всичко, оказа се че субстрата е 90% ситни стърготини, в средата с гъба, само отвън на саксийката сложени кори! Изрязах корените, които са меки и черни, отдолу в основата на стеблото беше черно и меко Disappointed Relieved , накиснах в топсин, сега отлежава в една ваза над вода (след 10 дни на сухо) има само една пъпчица за коренче Disappointed Relieved Листата изглеждат свежи и твърди, да видим докога.
(уж топсин де, в цветарския магазин за това ми го продадоха, но никъде на опаковката не пише съдържание, само търговско наименование и фирма производител Sad)

Странното е, че от 5 години в офиса си гледах орхидеи, цъфтяха безобразно, стояха на перваз над парно, което събота и неделя и нощем не работи... идавала съм в дните между Коледа и Нова година, не е над 10 градуса... Винаги имаха вода в чинийката, преполяти, но здрави и цъфтящи! Това лято в дъждовното време три се разболяха (гниене), едната спасих (засега), другата също държа доста по-суха, но тя пусна много и дълги въздушни корени (откакто я държа по-суха). Та спрямо годините на постоянно овлажняване и постоянен цъфтеж, в момента са ми само листа и корени.
Една новичка вкъщи цъфти страхотно, на нея просто й гледам корените в саксията, на около 10 дни стават сребристи - накисвам във вода, отцеждам... и наблюдавам Simple Smile Други и по-рядко ги поливам Simple Smile
Виж целия пост
# 243
Благодаря ви за отговорите!
Тези препарати в цветарски магазини или агро аптеки да ги търся? Субстратът за Цимбидиума по-различен ли е от този за Фаленопсиса? Така ми изглежда като го гледам. Каква саксия е подходяща за Цимбито? Подариха ми го в плътна, както се вижда на снимките. За пресаждането трябва ли да чакам да прецъфти?
Извинявам се, че ви затрупвам с въпроси, но много ми се иска да си спася цветето, а не съм сигурна, че в цветарски магазин ще бъдат адекватни със съветите.
Виж целия пост
# 244
Ето😊 какъв ми е проблемът.На старите цветоноси се появиха нови пъпки, но са така от две седмици и сега цветоносът загива.

това, което се вижда изглежда добре.
не мога да видя цветоноса докъде е засъхнал, под или над пъпките.
но така или иначе няма какво да направиш, ако е тръгнал да изсъхва ще изсъхне.
но цветето е добре и не мисля, че нещо трябва да правиш или променяш.
може да снимаш корените, да ги видим и тях. Simple Smile
Виж целия пост
# 245
Да кажа и аз моето мнение.
Има няколко основни грешки
1. За този размер цвете саксията е прекалено голямА
2. Този тип саксии нямат добра вентилация което води до трудно изсъхване на корите и от там до проблеми.
3. растението е закопано прекалено на дълбоко, нарича се загърляне,  което е неправилен начин за посаждане на охидеи. Стъблото на растението  трябва да бъде извън корите а само корените ВЪВ корите. Стъблото не трябва да комуникира с влажните кори защото това води до инфекции и заболявания. Стъблото е дебелото късо нещо от което растат и листа и корени.
От там за това пожълтявяне на цветоносите - може да се дължи на наистина много неща - голямата саксия, прекалено мокрия субстрат, преполиване, проблеми по корените, студени течения , засудядяване на перваз, недостиг на  светлина или просто остаряване и отмиране на цветоноса без значение дали има удължение за цъфтеж или не. Трябва започнете да изключвате една по една горните грешки .
Виж целия пост
# 246
Колко време живеят орхидеите?
И как се гледат орхидеи без кори? Някой беше споменал по рано че ги гледа без кори и те не спирали да цъфтят.


Виж целия пост
# 247
моите опити в гледане без кори е това:

т.е., така нареченото водно отглеждане.

много съм горда, и двете имат цветоноси! Grinning
а това, което искам да ви попитам е, някой има ли опит с този вид реанимация:

гурутата, който следя в тубата твърдят, че това е едва ли не най-добрия метод, ама аз искам някой тук от форума да ми го каже Grinning
иначе, от около месец е в тази позиция, нищо не е изгнило, но и никакъв корен не е пробил

Виж целия пост
# 248
много е интересно, но нямам опит за да коментирам.
с удоволствие ще чета за твоя опит.
Виж целия пост
# 249
И аз да питам за това водно отглеждане - как точно се действа, постоянно ли орхито е във водата и само вода ли се слага или и някакви витамини или тор? Бях чела, че Вит B1 много помагал! Или беше Вит B12!?  Grinning
Виж целия пост
# 250


Момичета имам 10 орхидейки.Не ги глезя много хаха. Гледам си го по стандартния начин.Поливане,поливане с тор(за разтеж,за цъфтеж,).Обаче любимата ми шарена като цвят нещо почва да замира.Листата и са като пред изсъхване.Корите пък стоят влажни.Имам нужда от помоща ви.
Виж целия пост
# 251
Колко време живеят орхидеите?
И как се гледат орхидеи без кори? Някой беше споменал по рано че ги гледа без кори и те не спирали да цъфтят.



Сред природата повечето ордхидеи живеят епифитно и литофитно - закрепени върху кора или камъни. В домовете ни целта на субстрата е да намали нуждата от поливане и нуждата от сравнително висока въздушна влажност. Тази влажност не е необходима защото т имат нужда от влага а защото при висока осветеност и въздушна влажност над 70% орхидеята започва  да преработва со2 и през деня  като рака форсира скоростите  си на нарастване. Така че нищо ново  под слънцето.
Този метод обаче , водния , не е за мен защото в летните месеци без субстрат орхидеята трянва  да се полива /кисне всеки 2-3 дена. Не'ам нерви за това.

водното отглеждане е метод с много Акота. Така едностранно трудно може да бъде преценен. За да го оценят трябва да имаш опит и много знания по това как протичат жизнените процеси при орхидеите. Лично за мен това беше пълен провал. Освен това,  снимките с които ни заливат с цели бради от корени при водно отглеждане дефакто не трябва въобще да ни впечатляват. Водата е нехранителна субстанция , която кара орхидеята да пуска корени като замаЕна , докато не една орхидея отглеждана в субстрат заради хумуса живее с пъти по-малко корени и без торове. Немаловажно е че корените на орхидеи отглеждане на водно не са епифитни, нямат веламен и не са в състояние да оцелеят без вода. Корените с веламен които са епифитни пък доста трудно понасят постоянен допир с вода. В крайна сметка това значи че превключването от субстратно към водно отглждане би довело до изгниване на старите корени. А превключването от водно към субстратно би довело до изсъхване като слама на безвеламенните корени. За мен лично от водното отглеждане няма особена полза. Но всичко е въпрос на вкус. В такива неща няма черно и бяло. Всеки преценя своите плюсове и минуси.
Виж целия пост
# 252
аз бих искала да задам въпрос на re_ge, като човека, според мен, с най-голям опит и знания тук, във форума.
Кога смяташ, че е подходящият момент за прехвърляне на растение, живяло във вода (с цел реанимация), отново в субстрат? Изобщо възможно ли е да се приспособи според теб?
Визирам конкретно моите две бройки, които са във вода, защото имаха много нездрав вид - се изглеждаха дехидратирани, едни увиснали, сбръчкани листа... Извадих, измих и боднах в чашките.
Наливам по 1 см вода през десетина дни (за това време се е изпарила и хубаво да побелели корените).
Така живеят от около половин година, стабилизираха се, пуснаха по две листа, вече и цветоноси. Мислех да ги върна в субстрат, след като прецъфтят. Може би прекалено дълго ги оставих?
И последно, как процедираш с растенията, останали почти без корени заради гниене?
моля, сподели
Виж целия пост
# 253
Искам да ви попитам, тъй като моята орхидея е изкарала пъпчица, трябва ли да я торя сега (и колко често да го правя) или само с вода да си я поливам?
Виж целия пост
# 254
Скрит текст:

Момичета имам 10 орхидейки.Не ги глезя много хаха. Гледам си го по стандартния начин.Поливане,поливане с тор(за разтеж,за цъфтеж,).Обаче любимата ми шарена като цвят нещо почва да замира.Листата и са като пред изсъхване.Корите пък стоят влажни.Имам нужда от помоща ви.

много е дехидратирана. много. но пък изкарва цветонос. и казваш, че корите са мокри...
аз бих я извадила да вида какво става с корените...

котенце, аз не бих сменяла нищо в отглеждането. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия